Günlük: Imperator - Eş Konsüller, Hükümet Yetenekleri ve Güç Potansiyeli
#1
diaryimp.png

Imperator: Rome günlüklerinde bu hafta eş konsüllerden, eşlerden, hükümet yeteneklerinden ve güç potansiyelinden bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...9.1176811/ :Herkese merhaba, bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bugün Haziran ayında çıkacak bedava Pompey yamasında bazı siyasi değişikliklere göz atacağız.

Cumhuriyetlerde Seçilme Yaşı
Her cumhuriyetin seçilebilir hükümdarı için yaş koşulu farklı olacak. Örneğin Roma’da yöneticilerin en az 35 yaşında olması gerekiyor.

Eş Hükümdarlar / İkili Hükümdarlar
Pompey yamasıyla birlikte Aristokratik Cumhuriyetlerde konsül ve eş konsül olacak. Seçim olduğunda en çok desteği olan konsül olacak, en çok desteği alan 2. kişi ise eş konsül olacak. Böylece konsüller çoğu zaman farklı partilerden gelecek.

Güç üretiminde ise hangi konsülün yeteneği daha fazlaysa o değer esas alınacak. Böylece ülke güzel bir bonus elde ediyor.

Eş konsül ile aynı partiden olanların sadakati de eş konsüle göre değişiyor. Eğer eş konsülün sadık ise partisinin sadakati de artıyor, eğer eş konsülün sadakati az ise partisinin sadakati de düşüyor. İki konsül arasındaki anlaşmazlığı eş konsülün sadakati ile yansıtıyoruz. Ayrıca eş konsülün sadakati düşerse güç maliyetleri de %25 artacak.

Eş konsüller aynı normal konsüller gibi popülarite kazanırlar ve diğer karakterlerin değerlendirdiği hükümdar popülaritesi iki konsülün ortalamasıdır.

Eş konsülün sahip olduğu her yönetici özelliği normal konsülmüş gibi tüm ülkede geçerli olacak.

Aristokratik Cumhuriyetlerdeki bu yeni özelliğin dezavantajı ise hükümdar yolsuzluğunun ikiye katlanması. Ülke yolsuzluğu artık her iki hükümdarın yolsuzluğunun toplamı olacak.

co_consul.jpg

Eşler
Şimdi de evlilik anlamında eşlere geliyoruz. Bazı monarşi türlerinde hükümdarın eşlerinin bir çeşit destek yetenekleri olacak. Böyle monarşilerde güç kazanımı için eşler adı üstünde eş hükümdar görevi görüyor ve konsüllerde olduğu gibi o alanda yeteneği en fazla olanın değeri esas alınıyor. Bu nedenle hükümdarınızın eşini iyi seçmeniz önemli.

Eşlerin sadakati, birincil varisin ebeveyni değilse düşüyor. Eşler sadakatsiz olduğunda güç maliyeti %25’e kadar artabilir, asıl yüzde ne kadar sadakatsiz olduklarına göre belirlenir.

Hükümet Yetenekleri
Pompey yamasında her üç hükümet türü için ülkenizi güçlendirebileceğiniz bazı yetenekler ekledik.

Cumhuriyetler
Her partiye özel bir yetenek vardır ve parti başa geldiğinde özelliğinin maliyeti yarı fiyatına düşer.
 • Yurttaş Parti: Daha ucuz bina maliyetleri için yurttaş gücü ödeyebilirsiniz.
 • Askeri Parti: Daha fazla disiplin için askeri güç ödeyebilirsiniz.
 • Ticari Parti: Daha ucuz ticaret rotaları için hitabet gücü ödeyebilirsiniz.
 • Dini Parti: Din değiştirmeyi daha ucuz yapmak için dini güç ödeyebilirsiniz.
 • Popülist Parti: Sadece popülistler baştaysa altın ödeyerek yozlaşmayı azaltıp popülist desteğini arttırabilirsiniz.

Monarşiler
 • Savaş Konseyi: Her on yılda bir savaş konseyi toplayabilirsiniz. Savaş konseylerinde önemli karakterler savaş açacağınız yerler önerir ve bu yerler üzerinde hak iddası kazanırsınız.
 • Sadakat Yemini İsteme: Büyük miktarda hitabet gücü ve dini güç harcayarak birincil varisinizin desteğini arttırabilirsiniz.
 • Oyunlar Düzenle: Hem ülkenin hem hükümdarın parasını harcayarak hükümdarın popülaritesini yükseltebilirsiniz.
 • Sanatı Destekle: Yurttaş gücü harcayarak birincil kültürünüzün mutluluğunu ve medeniyet seviyesi kazanımını arttırabilirsiniz.

Kabileler
 • Savaş Konseyi: Monarşiler ile aynı.
 • Akın Düzenle: Hitabet ve askeri güç harcayarak köleleştirme verimliliğinizi arttırabilirsiniz.
 • Kabile Göçünü Teşvik Et: Merkeziyetçiliğinizi düşürür ve 5 kabile üyesi nüfusu kaybedersiniz.
(Kabileler hakkında daha yeni şeyler de var. Daha sonraki bir günlükte bahsedeceğiz.)

war_council.jpg

Güç Potansiyeli ve İç savaşlar
Pompey ile birlikte ülkenizdeki her karakter belli bir güç potansiyeline sahip olacak. Bu değer hem ülkede ne kadar nüfuzlu olduklarını hem de iç savaş sırasında ne kadar asker çıkarabileceklerini temsil ediyor. Ülkedeki tüm karakterlerin sahip olabileceği toplam güç potansiyeli 300 kadardır, ülkeye göre biraz değişir.

Güç potansiyeli aşağıdakiler hesaba katılarak bulunur:
 • Sadık askerler
 • Sahip olunan araziler
 • Unvanlar
 • Karakter hükümdar veya vali ise ülkenin nüfusunun ne kadarını yönettiği
 • Hükümdar için hükümdar popülaritesi
 • Karakterin serveti

Çeşitli etkileşimler, olaylar vs. ile de değişebilir.

İç savaşlar için oyun artık sadık kohortlara değil de tüm sadakatsiz karakterlerin güç potansiyeline bakacak.

power_base.jpg

İç savaş çıkma eşiği güç potansiyelinin %33’ü kadar. İstikrar olumluysa bu yüzde yükseliyor, olumsuzsa düşüyor.

Karakter Etkileşimleri
Oyuna ekleyeceğimiz yeni yetenekler hakkında daha sonraki bir günlükte konuşacağız ama şu an için bu yeteneklerin güç (yani mana) değil de agresif genişleme, tiranlık, istikrar gibi şeyleri etkileyeceğini söyleyebilirim. Başka bir ülkeden karakter getirmek agresif genişlemenizi arttıracak, birine rüşvet vermek ise doğrudan hükümdarınızın kendi servetini kullanacak.

bribe.jpg

Gelecek hafta “uzun” oynamak, barbarlara gelen değişiklikler, ticaret & köle dağılımı ve miraslar hakkında konuşacağız.

egypt.jpg
Ara
Cevapla
#2
"Uzun" oynamak mı? Disappointed.
Shams Jorjani'nin de dediği gibi "fikirler ucuzdur", %100 haklı, iyi fikirler her zaman işin en kolay kısmı. Herkeste var.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.