Günlük: Stellaris - 2.6 "Verne" Yaması
#1
diarystl.png

Stellaris günlüklerinde bu hafta Federations genişleme paketinin yama notlarından bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...s.1354520/ :1.jpg

Herkese merhaba!

Birkaç gün içinde sonunda Federations genişleme paketini çıkartacağız. Bunun üzerinde uzunca bir süredir inanılmaz derecede çok çalıştık. Deneyebileceğiniz için müthiş heyecanlyız ve eklenti hakkında düşüncelerinizi dört gözle bekliyoruz.

Bugün 2.6.0 (Verne) yama notlarını duyuracağım. Ama ondan önce bu sefer yaptığımız daha farklı bir şey hakkında konuşmak istiyorum. Geliştirme esnasında bir oyunun yapımında ulaşılması gereken birçok dönüm noktalarımız ve önemli günlerimiz oldu. İşte burada Yapımcı (yani ben!) devreye girerek yapılması gereken şeylerin önem sırasına göre yapıldığını (sahip olduğumuz kaynak/zaman içinde) takip ederken aynı zamanda "Çıkış Adayı" dediğimiz ÇA'ya yaklaştıkça istikrarı riske sokabilecek şeyleri çıkışta görmemek için mümkün olduğunca kendimizden emin olduğumuzu sağlamam gerekiyordu.    

Peki bu sırada neyi farklı yaptık? Oluşturduğumuz ÇA, mümkün mertebe istikrarlı olabilmesi için önceden "donuk" idi. ÇA donuk olduğundan titizlikle test edilebilmesi amacıyla bizden olmanın yanı sıra aynı zamanda dışarıdan partnerimiz olan kalite kontrole gönderdik. Bunu planlamak için haftalar (bazen aylar) gerekli olduğundan ciddiye almayacağımız bir şey değildi. Test aşamasının bu kısmında onlara gönderdiğimiz yeni ÇA sayısını kısıtlamamız gerekiyordu. Çünkü yeni bir ÇA demek test etmeye en baştan başlamak demekti ve bu da önceden test yapılan tüm zamanın çöpe gitmesi anlamına geliyordu!

Ancak herkesin bildiği gibi, özellikle de sizin, bir versiyon asla hatasız olmaz. Stellaris'te hayal edilebilecek her hatayı düzeltebilmek için sonsuza kadar çalışabiliriz ve yine de bir yerlerde illa bir yazım hatası olacaktır. Bu, bizim sektörün ve yazılım geliştirmenin doğal bir parçasıdır. ÇA donukken düzeltmek istediğimiz birkaç hata bulduk ama ÇA'nın bütünlüğünü de riske atmak istemedik.

Böylelikle vardığımız nokta "branşlara ayırma" oldu. Hala düzeltilmesi gereken hatalar ve dengelenmesi gereken özellikler bulunduğunda onları ÇA'da "branşlara ayırdık" ve yayımlamak istediğimiz ilk yamanın üstünde çalışmaya başladık. Bu yamayı mümkün olduğunca erkenden ele almak istiyorduk ama daha önce belirttiğimiz gibi versiyonun istikrar ve bütünlüğü bizim için inanılmaz derecede önemliydi. O yüzden yamayı hemen yayımlamak yerine 2.6.1 olarak betaya koyuyoruz! Böylelikle çıkış günü yamayı denemek isteyenler erkenden teste başlayabilir.

Umarım oyun geliştirme sürecimizin iç yüzüne ışık tutabilmişizdir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız soru sormaktan çekinmeyin (veya başka bir geliştirici günlüğü isteyin)!

2.6.1 yamasının opsiyonel olduğunu unutmayın. Erişim için manuel olarak ayarlamanız gerekir. Steam kütüphanenize giderek Stellaris'e sağ tıklayın. Oradan Özellikler->Betalar->stellaris_test'i seçin.

Ayrıca versiyonlar arası kayıt dosyalarının uyumu garanti edilmemektedir. Eğer 2.5.0 versiyonunda önemli bir oyununuz varsa onu 2.6.0 veya 2.6.1'de yüklemeye çalışmayın.


Lafı daha fazla uzatmadan işte 2.6.0 ve 2.6.1 yama notları!

Ve Federations genişleme paketi için eklenen yeni başarımlar!
  • Milletler Birliği: Galaktik Topluluğunu kuran üye olun.
  • Bir Sonraki Seviyeye: Federasyonunuza seviye atlatın.
  • Birinci Biziz: Son seviye bir Federasyonun lideri olun.
  • Durdurulamaz Güç: Juggernaut üretin.
  • Yıldızlar Arası İnşaat: Mega-Tersane inşa edin.
  • O Her Neyse, Karşıyım: Galaktik topluluk kurmayı reddedin ve federasyondan ayrılın.
  • Ağırlığınızı Konuşturun: 9000'in üzerinde Diplomatik Ağırlığa sahip olun.
  • Karşıtların Çekimi: Federasyonunuzda tüm sekiz etiği temsil edin.
  • Mütevazi Pasta: Üstün Diplomatik Durumda olan bir imparatorluğu küçük düşürün, onu oradan çıkarın. 
  • Mahkemede Görüşürüz: Tüm büyük yaptırımlar geçikken galaktik kanunu ihlal etmeyen bir İmparatorluğu ele verin.
Ve son ama son derece önemli olarak işte Federations yeniliklerinin analiz edildiği video!

[+] 1 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.