Günlük: Stellaris - Casus Ağı ve Casuslar
#1
diarystl.png

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta yeni casus ağı mekaniği tanıtılıyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/thr...d.1452177/ :-ðsžšåÞя©Â£ŠŘ§Ů½æآé-
Kime: Casusbaşı Utra, Roba'nın kızı,

Adamlarımız hain Paradoxianların emellerine dair önemli bilgiler edindi. Büyük bir gizlilikle hareket etmelerine karşın, önemli istihbaratlar elde etmeyi başardık. Ajanlarımızın çektiği fotoğraflar halen çalışma aşamasında olan prototip unsurları gözler önüne seriyor. Gelecekte yolunuzun kesişebileceği bu unsurlara dair önceden fikir edinmeniz adına, bu bilgileri size gönderiyoruz.

Ajan Tiny Sorbet.
-‚ا© ŘŮ æ¢Ã£»£æ¢Ã -•

193. ve 194. geliştirici günlüklerinde sizlere ilk temas, gizli bilgiler ve diplomatik yollarla istihbarat edinmeye yönelik çeşitli bilgiler vermiştik.

Birçokları için bir sürpriz olabilir fakat uzay yolculuğu gerçekleştirebilen uygarlıklar arasında barışçıl bir şekilde varlık sürdürüp, diplomatik bağlar kuramayacağınız uygarlıklar da var. Bu uygarlıklara, daha doğrusu bu tehditlere karşı daha entrika-vari bir yaklaşım benimsemek ve çeşitli casusluk eylemlerinde bulunmak fayda sağlayabilir.

Casusluk ve gizli operasyonlar geçtiğimiz haftalarda kaleme aldığımız günlüklerde tanıtılan mekaniklerin bir sonraki doğal adımı niteliğinde. Eğer ortada gizli bir bilgi varsa, bu bilgiye ulaşmanın da yolları olmalı.

Temsilciler ve Casus Ağları
Artık Temsilcilerinizle Casus Ağı kurabileceksiniz. Bunu yaptığınız vakit bir Casusbaşına dönüşecekler ve zaman içerisinde güç kazanacaklar. Tahmin edeceğiniz üzere bu eylemi yaptığınız imparatorluğun temsilcinizin yeni meşguliyetlerinden haberi olmayacak.

1610463889475.png

1610463907045.png

Temsilciniz Casusbaşı olarak Casus Ağınızı güçlendirecek. Bu ağ ilk başlarda hızlı güçlenirken, güç kazandıkça hızı yavaşlamaya başlayacak. Daha geniş imparatorluklarda daha hızlı ağ güçlendirebileceksiniz. Eğer hedef imparatorluğun Şifreleme değeri casus yollayan imparatorluğun Çözme değerinden yüksekse, bu da ağ güçlendirmesini yavaşlatacak. (Robot İmparatorlukları Şifreleme ve Çözmede daha etkili, Hive Mind ve Psionikler ise Karşı Casuslukta etkili.)

Kontrol edilmeyen Casus Ağları (başlarında Casusbaşı bulunmayanlar) güç kazanmayacak, tam tersine güç kaybetmeye başlayacak.

Casus Ağları normalde 50. seviyeye kadar ulaşabiliyor. Civic veya Edictler aracılığıyla bu limiti yükseltebiliyorsunuz, bunun yanı sıra hedef imparatorluktan, o imparatorluğun aleyhine çalışan ajanlara sahip olmanız bu limiti 5 yükseltiyor.

Asset adı verilen bu casuslar, Casus Ağınızı güçlendiren piyonlar, ana sisteme karşı hareket eden robotlar ve diğer kaynaklardan oluşuyor. Tüm uğraşlarına rağmen hakettiği terfiyi bir türlü alamamış bir Bürokrat veya işlemcisinde hata olan bir Pheromone Emitter bu noktada işinize yarayabilir. Bu karakterlerden ve bunların nasıl kullanılabileceğinden gelecekteki bir geliştirici günlüğünde daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

Değişiklikler
Aşağıda bazı Civiclerde, Perklerde ve Edictlerde yapılan değişiklikleri inceleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra oyuna Şifreleme ve Çözme ile alakalı yeni teknolojiler eklendi. Tüm değerlerin ileride değişebileceğini unutmayın.

1610463931398.png

1610463939944.png

Bazı Civicler gizli eylemlerle oldukça uyumlu.

1610463949200.png

1610463957215.png

Diğerleri Karşı Casuslukta etkili.

1610463963720.png

1610465981889.png

1610463971674.png

1610463977936.png

Casuslar

Casus Ağınızı kurdunuz, peki ya sonra?

194. geliştirici günlüğünde İstihbarat bilgi çubuğunda bir kısmı gizlemiştik. Casus Ağı, Diplomatik Paktlar ve Güvenden sonra gizli olan maddeydi.

1610463984843.png

Casus Ağı aracılığıyla İstihbarat elde etmenin yanı sıra, bundan daha aktif bir şekilde faydalanabiliyorsunuz. Casusbaşı, sahip olduğunuz ağa bağlı bir şekilde, Operasyon gerçekleştirmek üzere Casus gönderebiliyor. Operasyonlar belli kategorilere ayrılıyorlar:
  • Sızma - İstihbarat toplama, casus ağını güçlendirme.
  • Sabotaj - Bir şeyleri bozup kırma (maddi ve manevi)
  • Manipulasyon - Gerçeği, gerçekten daha iyisiyle değiştirme.
  • Provokasyon - Bunlara hiç bulaşmayın derim.
Operasyonların her birinin Hükümet, Diplomasi, Ekonomi, Teknoloji ve Askeri olmak üzere alt kategorileri bulunuyor. Önümüzdeki hafta Operasyonlardan daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz, o zamana dek hoşça kalın!

ops.png
[+] 5 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Bu guncelleme ile dlc gelirse artik casusluk uzerine gelir.

Bu mekanikler oyuncu onerilerinde teklif edilen şeylere oldukça yakın. Nufus ve ekonomi duzenlemeleri ile sevilen guncellemelerden biri olacağa benziyor
Ara
Cevapla
#3
Casusluk sistemi eu4 ve hoi4'tekilerin bir karışımıymış gibi geldi bana.
Laglamak  seçim değil yaşam sebebidir
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.