Günlük: Stellaris - Diplomasi Soru Cevap
#1
diarystl.png

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta Diplomasiye dair sorulan sorular cevaplanıyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...a.1322768/ :Selamlar!

Yaptığımız Soru-Cevap serisinin bir parçası olarak, farklı konularla ilgili sorularınızı cevaplıyoruz. Geçen hafta sizden diplomasi ile ilgili sorularınızı bizimle paylaşmanızı istedik ve bu kapsamda gönderdiğiniz tüm sorular için size teşekkür etmek istiyoruz.

Sorulara geçmeden önce, Soru-Cevap serisinin önümüzdeki hafta da devam edeceğini hatırlatmak isterim. Kökenler ile ilgili sorularınızı gönderebilirsiniz.

Genel Diplomatik Sorular
Diplomatik anlaşmalarda tüm mekaniklerin kilidini açmadan önce daha yüksek “seviyelere” ihtiyaç duydukları için Federasyonlara benzer olacağını söyleyebilir miyiz?
Tam olarak değil, ancak diplomatik eylemler kullanılmadan önce belirli bir ilişki düzeyi gerektiriyor. (Bu kısıtlamaları yumuşatmak için elçiler kullanılabilir.)

Önümüzdeki yamada Interstellar Assembly megayapısı için bir güncelleme gelecek mi?
Evet. Göç bonusu, Diplomatik Ağırlık bonusu ile değiştirildi ve 2 ile 4. aşamalarda Interstellar Assembly fazladan elçiler veriyor.

upload_2020-2-6_9-14-2.png

Mevcut kaynaklarla rüşvet vermek dışında diğer imparatorluklarla ilişki geliştirme yollarını arttıracak mısınız?
Evet, bir imparatorluğun size karşı görüşünü arttıracak İlişkileri Geliştir isimli yeni bir diplomatik eylem ekledik.

Bölgemde gözü olan bir AI ilişkilerimi sabote etmeye çalışacak mı? Ya da ilişkilerini düzenlemesi gerektiği zaman bunu yapabilecek mi?
AI imparatorluklar başka anlaşmalar yapmak istediğinde İlişkileri Geliştir seçeneğini, sizi beğenmediklerinde veya rakip olarak gördüklerinde ise İlişkileri Kötüleştir seçeneğini kullanacaklar.

Hangi diplomatik bildirimleri almak istediğimizi veya ilgilendiğimiz/ilgilenmediğimiz imparatorlukları seçebileceğimiz özel ayarlar gelecek mi?
Hayır, ancak belirli türdeki uyarıları üzerlerine sağ tıklayarak tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. (Devre dışı bırakılan uyarı türlerini sağdaki çubukta ilgili bölümü açıp üzerlerine sağ tıklayarak yeniden etkinleştirebilirsiniz.)

Sınırları açmaktan daha ileri seviye olan diplomatik ilişkiler hala Zenofil çekimi yaratacak mı?
Farklı ırklara sahip imparatorluklarla federasyon, defansif pakt veya ticaret anlaşması yapmanız zenofiller için çekim yaratacaktır. (Sizin türünüzü köleleştiren veya soykıran imparatorluklarla yaptığınız diplomatik ilişkiler de tam tersi zenofil çekimini düşürüyor.)

Diplomasiyle alakalı Ascencion perkleri olacak mı?
Yeni Ascencion Perkleri yok ancak Galactic Contender artık Diplomatik Ağırlık da veriyor.

upload_2020-2-6_9-31-21.png

Vay canına, Influence baya bir talep görecek anlaşılan! Hala megayapılar, ekümenopolis, kalıntılar ve habitatlar için Influence'e ihtiyaç duyacağımızı söyleyebilir miyiz? Influence gideri olan çeşitli anlaşmalar hala aynı etkiye mi sahip?
Evet, Influence ile yaptığınız diplomatik harcamalar diğer harcama alanlarıyla bir rekabet içerisinde. Bu kasten yaptığımız bir şey. Influence kaynağını hak iddiaları için kullanan agresif imparatorlukların diplomatik arenada barışçıl imparatorluklardan daha zayıf kalmasını istiyoruz.

İyilikler, Galaktik Topluluk ve bazı diplomatik duruş seçenekleri yeni Influence maliyeti getirmekte ve bazıları cidden yüksek maliyetler. Bu esnada Zenofil etiğindeki Influence maliyeti azalması yerine de diplomatik ağırlık artışı gelmiş durumda. Influence kazanma yollarında veya Influence maliyetlerini düzenleme konusunda herhangi bir değişiklik oldu mu?
Yukarıdaki yanıtta belirtildiği gibi bu kasıtlı yaptığımız bir değişiklik. Diplomatik araçlar eskisine nazaran daha kuvvetli.

Yeni Influence kazanma yolları var mı?
Galaktik odakları başarılı bir şekilde tamamlamak bir miktar Influence sağlayacaktır. Ayrıca etik değişimlerine bağlı olarak uğraşmanız gereken daha fazla grup olacaktır.

Maliyetler İdari Yayılma ile değişiyor mu?
Hayır.

Diplomatik ağırlığı ve elçi sayısını arttıran devlet gelenekleri daha önceden belirtilmişti. Bunlar standart imparatorluklarda olduğu kadar Mega Şirketlerde de var mı?
Evet. Hatta Kovan Zihinlerinde de bir adet mevcut. (Bu da kovan zihinlerin organiklerle olan görüş eksisini azaltıyor.) Makinelerde yok.

Yeni eklenen Diplomatik Birlik devlet geleneğinin herhangi bir etik gerekliliği olacak mı yoksa daha esnek bir tercih seçeneği mi?(Soykırımcıları saymazsak)
Diplomatic Corps devlet geleneği Fanatik Arındırıcılar ve İçe Kapanık İzolasyoncular tarafından alınamaz. Empath devlet geleneği Yokedici Sürüler veya Terravorlar tarafından alınamaz. Halkla İlişki Uzmanlarıyla ilgili bir kısıtlama yok. Çünkü megaşirketler galaksinin geri kalanını öldürmek konusunda çok istekli değiller.

Bunlara kasıtlı olarak etik kısıtlamalar koymadık. Bu sayede zenofob imparatorluklar her an size hakaret etmeye hazır iyi eğitimli uzmanlara sahip olabilir.

Etik çekimi diğer imparatorluklarla olan ilişkilerinizden etkileniyor mu? Eğer materyalistsen ve 4 tane spiritualist imparatorlukla fantastik ilişkilerim varsa nüfuslarım için spiritualizme yönelik ciddi bir çekim görecek miyim?
Aslında zaten bunun cevabı mevcut. Etik çekimi arayüzünde "Spiritualist İmparatorluklarla Diplomasi" şeklinde listelenmiş durumda.

Vasallar ve efendileri arasında yapılan anlaşmalarda herhangi bir değişiklik olacak mı? Yeni bir vasal/efendi türü, esnek haraçgüzarlar ve esnek yükümlülükler veya mevcut ilişkilerdeki değişiklikler gibi?
Kesinlikle yapmak istediğimiz bir şey bu fakat henüz bunu başaramadık.

Federasyonlar ayrı antlaşmalara izin vermeyi veya bunu yasaklamayı seçebilir. Ayrı anlaşmaları yasaklayan bir Federasyonla nasıl anlaşma yapılacak? Üyelerinden bazılarıyla anlaşmanız olan bir Federasyon ayrı anlaşmaları yasakladığında mevcut anlaşmalara ne oluyor? Aynı şekilde ayrı anlaşmalara izin verilen bir federasyonda bu durum üyelere nasıl yansıyor?
Federasyonda bir yasa değiştiğinde yasaklanan tüm anlaşmalar iptal ediliyor. Ayrı anlaşmalar yalnızca göç anlaşması, araştırma anlaşması ve ticaret anlaşmasını etkiliyor.

Mevcut bir federasyonu kendi savaşımıza davet edemiyoruz. Bu değişecek mi?
Bununla ilgili bir planımız yok ama bakmak isteyebileceğimiz bir konu.

Mevcut sürümde bir imparatorluk hakkındaki bilmek isteyebileceğimiz tüm bilgiler tanışır tanışmaz bize sunuluyor. Bunu değiştirmeye yönelik bir plan var mı?
Bu genişlemenin kapsamı dışında ancak bunun üzerinde düşünüyoruz. Şu anda öncelikli konulardan değil.

Başkalarına olan iyilik borcumuzu ve onların bize olan iyilik borçlarını nasıl takip edebiliriz?
Diplomasi ekranındaki arayüzde ve bağlantı kurulan imparatorluklar ekranında görebilirsiniz.

upload_2020-2-6_9-36-55.png

İyilikleri etkileyen yeni veya yenilenmiş olaylar olacak mı? Örneğin mineralleri geri vermek veya kendimiz için saklamak arasında seçim yaptığımız olay gibi.
Bu tür olaylardan daha fazla eklemek isteyip istemediğimizi tartışıyoruz. Ancak şimdilik duruma uygun ve mantıklı gelen olayları bu doğrultuda güncelledik.

Diplomatik Duruş ve Diplomatik Ağırlık
Diplomatik ağırlığın nasıl artıp azaldığını açıkladınız ama temel rakamın nasıl hesaplandığını açıklamadınız. Peki bu diplomatik ağırlık nasıl hesaplanıyor?
İmparatorluğunuzun diplomatik ağırlığını hesaplanırken temel değer filo gücünüz, nüfus sayınız (ve mutlulukları), ekonomik gücünüz ve teknolojiniz hesaba katılıyor. Eğer Galaktik topluluğun bir üyesiyseniz orada alınan kararlar bu unsurların ne derece etki edeceklerini büyük ölçüde değiştirebilir.

Zenofil etik, galaktik topluluk delegeleri, teknolojiler, devlet gelenekleri ve diplomatik duruş bu değer üzerinde etkili olan unsurlardan bazıları.

Eğer oyuncu diğer tüm imparatorluklara karşı ezici üstünlük sağlamışsa bu en fazla diplomatik ağırlığa sahip olduğu anlamına da gelir mi? Galaksinin toplamından daha fazla diplomatik ağırlığa sahip olunabilir mi?
Bu durumda en yüksek diplomatik ağırlığa sahip olması muhtemel. (ama %100 diyemeyiz, özellikle de izolasyoncu duruşa sahipse)

Evet galaksinin geri kalanından daha fazla diplomatik ağırlığa sahip olmak mümkün.

Diplomatik ağırlığın Galaktik topluluktaki oylamalar dışında bir etkisi veya amacı var mı? Galaktik topluluğun yanı sıra diplomatik ağırlığı kullanabileceğimiz başka alanlar var mı?
Hayır. Diplomatik ağırlığın temel kullanımı Galaktik topluluğa yön vermektir. Federasyon oylamasında da kullanılabiliyor ancak asıl olayı bu değil.

Diplomatik duruşlar tarafından engellenen diplomatik eylemler var mı?
Hayır, ancak Üstünlükçü gibi bazı duruşlar diplomatik eylemlerin gereksinimlerini yumuşatabilir.

upload_2020-2-6_9-39-27.png

İleriye yönelik planlarınızda diplomatik duruşa aykırı hareket etmekle ilgili etkiler eklemeyi düşünüyor musunuz?
Diğer politikalar gibi Diplomatik duruş da belirli bir oyun tarzıyla uyumludur. Bazı Diplomatik duruşlar farklı diplomatik eylemler için Influence maliyetini arttırır. Örneğin İlişkileri Geliştirmek için bir elçi göndermek Kavgacı duruşundaysanız aylık 0.25 Influence'ye mal olur.

Diğer eşsiz duruşlar neler? Devlet gelenekleri bize eşsiz duruşlar verecek mi? (Yokedici duruşu gibi) Peki ya düşmüş veya uyanmış imparatorluklar? Standart olmayan (Han, Uyanmış İmparatorluklar vs) kendilerine has diplomatik duruşlara sahipler mi?
Soykırımcı imparatorluklar, düşmüş imparatorluklar ve primitif uygarlıkların kendilerine has diplomatik duruşları mevcut ve bunu değiştiremiyorlar. Bu kasıtlı olarak yaptığımız bir şey.

İşte Fanatik Arındırıcı duruşu:

upload_2020-2-6_9-40-5.png

Uyanmış imparatorluklar standart Diplomatik Duruşları kullanırlar, ancak çoğu zaman "Supremacist" duruşu seçerler. Büyük Han ise her zaman o seçeneği seçer.

Özel diplomatik duruşlara da bir ön gösterim alabilir miyiz? Ticari duruş gibi?
Ticari duruş megaşirketler veya Şirket Hakimiyeti, Tüccar Loncaları gibi devlet geleneklerine sahip imparatorluklar tarafından seçilebilir.

upload_2020-2-6_9-40-40.png

Ticari duruşa sahip imparatorluklarda ticarete yönelik ne gibi farklılıklar olacak? Mesela uzun vadeli ticaret anlaşmalarına daha eğilimli olacaklar mı?
Farklı alternatifleri olan imparatorluklar ticareti yüksek olduğu için ticari duruşa girmeye daha istekli olabilir. Yapay zekayla ilgili tek gerçek fark ise ticari duruşa sahip yapay zeka imparatorlukların sınırlarını açık tutmaya daha eğilimli olduğu.

Diplomatik duruşların politik gruplarla nasıl etkileşime girdiği ile ilgili daha fazla detay vermek ister misiniz?
Diplomatik gruplar bazı duruşlardan memnun olurken bazılarından hoşnut olmayacaktır. Örneğin Emperyalist grup Kooperatif duruştan hoşlanmıyor.

upload_2020-2-6_9-41-10.png

Diplomatik ağırlığı hesaplamak için nüfus sayısı kullanılırken farklı bireyler farklı puan mı veriyor? Örneğin yönetici sınıfındakiler işçi sınıfındakilerden fazla, özgür işçiler kölelerden fazla veya işçiler robotlardan fazla mı sayılıyor?
Nüfusların her biri 1 diplomatik ağırlık değerinde ancak mutluluk düzeyine sahip olanların mutluluğunun iki katı bu değere ekleniyor. Suçlular, sapkınlar veya yozlaşmış dronlar, pre-sapientler, iradesiz robotlar, soykırıma veya asimilasyona uğrayan bireylerin puanı diplomatik ağırlığa eklenmiyor.

Bu durum çoğu Gestalt imparatorluğa politik bir dezavantaj veriyor. (Rogue Servitor istisna)

Devlet gelenekleri, filo gücü, bilim geliri, ekonomi, megayapılar ve diplomatik duruşlar dışında diplomatik ağırlık almanın yolları var mı? Örneğin diplomaside iyi ama filosu olmayan güçlü ekonomiye sahip bir imparatorluk, çok güçlü filosu olan bir imparatorluğu geçebilir mi?
İmparatorluklar belirli alanlarda güçlü olması beklenirken bazı alanlarda da geri kalabilir. Diplomatik açıdan güçlü bir imparatorluk bundan fayda sağlayabilir. Diplomaside iyi ancak filosu olmayan bir oyuncu filo gücünün diplomatik ağırlığa katkısını %20 azaltırken mutlu nüfusun diplomatik ağırlığa katkısını arttıran Savaş Kuralları yasasını geçirmeye çalışabilir.

Diplomatik duruşlar modlanabilir mi? Bunlara ne tür etkiler uygulanabilir?
Evet. Diplomatik duruşlar da birer politikadır ve onlarla ilgili tüm etkilere sahip olabilir.

Normal duruş seti dediniz, yani 6'dan fazla mı duruş var? Zamanla mı açılacak?
Çoğu imparatorluk için başlangıçta Kavgacı, Kooperatif, İzolasyoncu ve Genişlemeci duruş mevcut.

Ticari duruş megaşirketlerde İzolasyoncu duruşun yerini alıyor ancak yukarıda belirtildiği gibi Şirket Hakimiyeti veya Tüccar Loncaları olan normal imparatorluklarda da Ticari duruş mevcut.

Üstünlükçü duruş Kavgacı duruşun Üstünlük gelenek ağacını tamamlayarak yükseltilmiş hali, daha agresif bir versiyonudur.

Özgürleştirme Savaşı savaş sebebi saldırılan hedefin diplomatik duruşuna göre Aşağılama Savaşı gibi değişiklere uğruyor mu?
Hayır, Üstünlükçüleri Kavgacı duruşa düşürmek zaten Aşağılama Savaşlarının bir parçası.

Bağlı devletler için seçilebilen diplomatik duruşlarda bir kısıtlama var mı? Onlar için farklı bir diplomatik duruş olacak mı?
Hayır ama Üstünlükçü duruşu seçmek efendinizi kızdırabilir.

Diplomatik duruşlar etikler ile kısıtlanıyor mu? Seçtiğimiz duruş etiği değiştir mi?
Hayır. Politik grupların seçtiğiniz duruşlar ile ilgili kendilerine has görüşleri mevcut.

Ancak megaşirketlerin İzolasyoncu duruşu alamadığı için bu durumdan etkilenmezken Otoriterler için bu durum tam tersi.

Üstünlükçü duruş ne kadar yaygın olacak?
Galaksinin nasıl şekillendiğine ve içindeki imparatorluklara bağlı.

AI imparatorlukların nasıl davranacaklarına dair genel bir bilgi:

Pasifistler asla bu duruşu seçmeyecekler. Uyanmış imparatorluklar ve han ise her zaman bu duruşu kullanacak.

Militarist ve Otoriter etiğe sahip imparatorluklar bu duruşa eğilimli olacak. Milliyetçi Azim, Savaşçı Kültürü, Savaş Robotları ve Özel Askeri Şirketler gibi devlet gelenekleri yine bu duruşa eğilimi arttırıyor. Fatih ve Boyun eğdiren yapay zeka kişilikleri de aynı şekilde.

Ayrıca yapay zeka bölgesinde kendinden daha güçlü filosu olan Üstünlükçü duruşa sahip bir imparatorluk varken bu duruştan kaçınacaktır.

Duruşları herkese aynı yapmak yerine herkese karşı farklı bir duruş yapmak mümkün mü? Örneğin kuzeydeki komşuma karşı agresif takılırken güneydeki komşumla ticari ilişkiler kurmak istersem?
Hayır, duruşlar imparatorluklar arası bir durum değil. İmparatorluğunuzun genel anlamda dış politikasını nasıl yürüttüğü ile ilgili bir tercih.

AI ülkeleri diplomatik duruşları AI kişiliğine göre mi seçiyor? Bir AI ülkesi diplomatik duruşunu nasıl seçecek? Etiğine, kişiliğine, hükümet tipine vs. neye göre?
Evet. Diplomatik duruş seçerken etik ve kişilik özellikleri gibi faktörlerin bir kombinasyonunu kullanıyorlar.

Diplomatik ağırlığı arttıran teknolojiler mevcut mu? Tekrarlanabilir mi?
Evet. Bazı eski arkadaşlar geri döndü.


upload_2020-2-6_9-44-42.png
upload_2020-2-6_9-44-53.png

Diplomatik İlişkiler
İmparatorlukların birbirine olan görüşünün kutuplaşmasını engellemek için bir planınız var mı? Şu anda -ekstrem durumları saymazsak- basit şeylerden +5 +5 toplayarak +500 yapmak veya tam tersi -5 -5 toplayarak -500 yapmak oldukça kolay görünüyor.
İmparatorluklar hala düşmanlarından nefret edip müttefiklerine sevgiyle yaklaşacaklar. Ancak yeni ilişkiler ve elçi sistemi bu konuda size daha fazla esneklik tanıyor.

İlişkilerini geliştiren elçilerle zenofob ilişki eksisinin üstesinden gelinebilir mi? Zenofob oynarken herkesin bize sınırlarını kapatıp köşeye sıkıştırmamasını umabilir miyiz artık?
Bu büyük ölçüde ne yaptığınıza bağlı. Kooperatif bir duruş alıp komşularınıza ilişki geliştirmek için elçiler gönderirseniz bu doğal nefretin üstesinden gelebilirsiniz. Ancak Üstünlükçü politik grubunuz bu durumdan pek hoşnut kalmayacaktır.

Diplomatik eylemlerin artık belirli bir ilişki gereksinimi var. Örneğin bir Defansif Pakt imzalamak istiyorsanız değerli elçilerinizden birini o ülkeye atamanız gerekecektir.

Bu elçiyi atamaktan kasıt ilişkileri geliştirmek için kullanmak mı? Yoksa elçiyi oraya atayarak ilişki gereksiniminden kurtulmak mümkün mü?
Bir çok diplomatik eylemin ilişki gereksinimi mevcut. Elçi göndermek bu eylemi gerçekleştirmek için gereken ilişki gereksinimini azaltacaktır.

upload_2020-2-6_9-47-40.png

Savaş ilan etmek için ilişki şartı var mı? Başka bir imparatorluğa ilişkileri geliştirmek için elçi göndermek savaş ilan etmesini önleyebilmemiz anlamına mı geliyor?
Savaşlar imparatorluk ilişkileriyle açıkça engellenemez. Ancak yapay zeka bunu göz önünde bulunduracaktır. Diplomatlarınızla yeterince ilişki geliştirerek size olan bakışını dostane hale getirebilirsiniz.

Ancak savaş ilanı yerseniz tüm elçileriniz kovulur.

Şu anki yapay zeka tutumu ticaret ve anlaşma kabulünü etkileyen temel kıstaslardan. Yeni diplomatik ilişki sisteminde yapay zeka tutumu nasıl etkileyecek?
Yukarıda belirtildiği gibi yapay zeka tutumu hala yapay zekanın hedeflerini belirlerken yardımcı olan bir unsur. Yapay zeka sürdürdüğü ilişkilerin gereksinimlerini yerine getirmeye çalışırken yeni eklenen mekanikleri de kullanacak artık.

Yeni yapının şöyle olacağını söyleyebilir miyiz? Güven<Görüş<Diplomatik İlişki
Bu sıralama doğru görünüyor. Aktif diplomatik paktlar güveni arttıracaktır. Bu da size olan görüşünü arttırıp ilişkilerinizi geliştirmiş oluyor.

Düşmüş ve Uyanmış imparatorluklar diplomatik ilişkileri nasıl yapıyor?
Normal ülkelerle aynı şekilde. Bununla birlikte diplomasi seçenekleri oldukça kısıtlanmış durumda. Bu sebeple onlarla yaptığınız diplomasideki -hakaret etme gibi- ilişki kısıtlamaları da bir hayli gevşetilmiş durumda. (Zira başka türlü elçileri kabul etmeyeceklerdir.)

Elçiler
Oyunun başında kaç elçimiz oluyor?
Şu anda 1 ancak bunun dengesini bulmaya çalışıyoruz. Nihai rakam 1 ila 3 arasında olacaktır.

Nasıl daha fazla elçi elde edebiliriz? İmparatorluk büyüklüğü, hükümet, teknoloji, gelenekler, politika veya bunların hiçbiri? Elde edebileceğimiz elçi sayısının bir sınırı var mı?
Sıradan imparatorluklarda, megaşirketler ve kovan zihinlerde ekstra 2 elçi veren bir devlet geleneği mevcut. Inward Perfection elçi sayısını 2 azaltıyor. Interstellar Assembly megayapısını tamamlamak ve İmparatorluktaki Eşsiz binayı yapmak 2'şer elçi veriyor. Eğer bir federasyonun başkanıysanız ve gerekli perki açmışsanız fazladan 1 tane daha elçi edinebiliyorsunuz. Şu anda zenofil imparatorluklar için daha fazla elçi eklersek nasıl olacak deneme aşamasındayız.

Elçi sayısıyla ilgili bir üst sınır yok.

Elçiler yalnızca diplomasi sayısını sınırlamak için mi varlar?
Elçiler imparatorluklarla ilişkilerinizi manipüle etmek, Galaktik Topluluktaki etkinizi arttırmak ve federasyonunuzu geliştirmek gibi ilginç seçeneklere sahip. Tematik olarak resmi bir diplomatik hakaret sunmak için bir elçi göndermek iyi hissetiriyor.

Elçiler ne kadar modlanabilir? Kodlar elçilerin ne yaptığını spesifik olarak kontrol edebilecek mi? Elçilerin tanıtımı diğer lider sınıflarıyla ilgili bir değişiklik olabileceği anlamına mı geliyor? Biyolojik karakter özellikleri elçileri etkiliyor mu? Onlara bu özelliklerden verebilir miyiz?
Elçiler lider olarak sayılır, bu nedenle liderlerle ilgili tüm etkilere sahiptirler. En büyük istisna satın alma veya aylık bakım maliyetinin olmamasıdır. Ayrıca bir elçi pozisyonu boşaldığında otomatik olarak yeni elçi gelir.

Oynanışa dair tercihlerimiz sebebiyle onlara tecrübe puanı, karakter özelliği veya seviye gibi şeyler eklemedik. Onlara "mini lider" muamelesi yapıyoruz. Ancak liderleri (politik grup liderliği ve seçimler gibi) etkileyen olaylar ve buna benzer mekaniklerden etkileniyorlar.

Modcular kullanıcı arayüzlerinin şu anda tam olarak desteklemediğine dair bir uyarı alsalar da onlara yeni özellikler ekleyebilirler:

pasted_image_0.png

Ek olaraktan karizmatik karakter özelliğinin diplomasi üzerine bir etkisi olacak mı? Elçi efektifliğini arttırmak gibi?
Şu anki planımızda bu karakter özelliğini değiştirmeyi düşünmüyoruz.

Komut dosyası ve modlama perspektifinden elçiler nasıl görünüyor? İstediğim herhangi bir alana mod yazabilir miyim? Gemilerinizden birine bir elçi atamayı sağlayan bir olay zinciri düşünün. Ardından da Star Trek hikayesi gibi o elçiyi güvenle hedefine ulaştırın.
Yukarıda belirtildiği gibi kodlarda elçiler de birer lider olarak geçiyor. Bunu denemek için gereken araçlara sahipsiniz.

Herhangi bir alana elçi atayabiliyorsak bu diğer lider karakterleri için de mümkün olabilir mi? Örneğin bilim adamlarını gözlem için istasyonlara atamak gibi?
Bu şu anda mümkün değil.

İki düşman imparatorluğun arasını bozacak yöntemlerimiz olacak mı? Başka bir imparatorlukla üçüncü bir tarafın arasını yapmak veya bozmak için elçileri kullanabilir miyiz? Elçileri diğer imparatorlukların politik gruplarını huzursuz etmek için kullanabilir miyiz?
Hayır. Bunlar şu anki eklentinin kapsamı dışında. Ancak gelecekte eklemek isteyebileceğimiz şeyler.

Diplomasi arayüzünde oyuncu imparatorlukların elçi gönderdiğini belirten simgeler var mı? Yapay zeka imparatorluğun hangi imparatorluğa elçi gönderdiğini bilmemizin bir yolu var mı?
İmparatorlukların sizinle olan ilişkilerini etkilemek veya federasyonunuza katkı yapmak için elçi gönderdiğini görebiliyorsunuz. Ayrıca Galaktik topluluğa da kaç elçi gönderdiklerini görebilirsiniz. Bunlar dışında kalan elçileriyle ne yaptıklarını göremezsiniz ancak tahmin edebilirsiniz.

Elçilere spesifik bonuslar veren devlet gelenekleri mevcut mu?
Hayır ancak Kooperatif duruş elçilerinizin İlişkileri İyileştirme oranını %50 arttırıyor.

Oyuncular veya yapay zeka imparatorlukla gelen elçileri reddedebilir mi?
Sadece dolaylı olarak, o da savaş ilanıyla.

Elçileri anklavlara gönderebilir miyiz?
Şimdilik hayır.

Bir elçinin yeniden göreve atanmadan önce bekleme süresi olduğunu görüyoruz. Peki seyahat süresi de var mı?
Bir elçiyi göreve gönderdiğinizde 360 gün bekleme süresi olur. Diplomatik eylemlerde anında dönüş almak daha iyi hissettirdiğinden bir seyahat süresi eklemedik.

Atadığınız elçiler atandığı imparatorluktan -yapılan ticaret anlaşmaları gibi- istihbarat toplamak için kullanılabilir mi? Böyle bir şey mevcut değilse bunu bazı şartlar ile kullanabilir miyiz?
Şu anda hayır ancak ileride yapmak istediğimiz şeylerden birisi.

Elçiler endüstriyel veya politik sabotajlar, üretim düşüşü veya istikrar azalması gibi şeylere sebep olabilir mi?
Hayır, elçiler şu anlık sadece işbirliğine yönelik eylemlere odaklanmış durumdalar. Böyle bir değişikliğin olup olmayacağını gelecekte göreceğiz.

Elçiler hala +/- 400 görüş mü veriyor?
Evet. İlişkileri geliştirme veya zarar vermenin sınırı 400.

Savaşan taraflardan birinde veya daha fazlasında bulunan üçüncü taraf elçileri barışı sağlamak için kullanılabilir mi?
Güzel fikir ancak hayır. Belki bir elçi atamak statükoyu kabul ettirmeyi kolaylaştırabilir.

Herhangi bir skandal olayı var mı? Zeno bir metresin bilgileri çalıp satması, elçilerin öldürülmesi veya şantaj yapılması vs. gibi yeni diplomatik olaylar var mı? Elçiler "mini lider" olsalar bile bazı ilginç olaylarda dahil etmek için güzel unsurlar. Skandal olayları yoksa ne gibi planlarınız var?
Şu anda mevcut değil ancak bu da istediğimiz şeylerden. Çok ilgi çekmeyen veya gereksiz duran olaylar eklemek istemiyoruz. Yeni olaylar eklemek için iyi şeylere ihtiyacımız var.

İmparatorluklar hükümet türüne bağlı olarak elçileri farklı şekillerde değerlendirebilecek mi? Örneğin emperyal bir devlet varisini parlak bir elçi olarak gönderebilir mi?
Emperyal devletler varislerini elçi olarak göndermeyecek ancak elçiniz demokrasilerde başkanlık seçimini kazanabilirler. Ayrıca politik gruplara liderlik de edebilirler.

Mevcut Diplomatik Eylemler
Sınırımızı düşmüş imparatorluklara kapatabilir miyiz? Düşmüş veya Uyanmış imparatorluklara elçi atanabilir mi?
Düşmüş imparatorluklar sizin gibi genç imparatorlukların taleplerini dinlemezler.

Savaştan hemen sonra sınır kapatılabilir mi?
Savaş sonrası durumlarda herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Paktların tek taraflı alternatifleri de olacak mı? Karşı tarafın veritabanına hediye olarak veya ticaret anlaşmasında ödeme olarak alabilir mi? Veya savaş sonucu olarak karşı tarafın veritabanına erişim talep edebilir mi? Aynı şekilde göç ve ticaret hakları da?
Bu tarz diplomatik eylemleri tek yönlü olarak ele almayı düşünmüyoruz.

Diğer imparatorluklara bize olan görüşlerini düşürmeleri için hakaret edebilir miyiz? Cevabınız evet ise elçilerle ilişkilere zarar vermenin olayı nedir?
Diğer imparatorluklara hakaret edebilirsiniz. Bu sayede ilişkileriniz zayıf veya kötü hale gelebilir. Bir imparatorluğu rakip ilan etmek istiyorsanız buna ihtiyacınız olacak.

Göç anlaşmalarında herhangi bir değişiklik var mı?
Olumlu veya iyi bir ilişkiye sahip olmanız gerekmekte. Ya da bunun yerine ilişkiyi geliştiren bir elçi de yeterli olur.

Ticaret tarafsız/pozitif/olumlu/mükemmel gibi ilişki düzeylerine ihtiyaç duyuyor mu?
Hayır, ticaret anlaşmaları herhangi bir ilişki seviyesi istemiyor. Ancak ilişki seviyesi hala yapay zekanın tutumunu etkilemekte.

Yapay zeka imparatorlukların yıldız sistemlerini takas etmeye istekli olduğu bir zaman gelecek mi?
Hayır.

Vasal oluşturma daha özelleştirilebilir olacak mı? (örneğin bir megaşirket ile yalnızca megaşirket vasallar oluşturabilmek çok can sıkıcı)
Şu anda değil ancak ileride bakmak istediğimiz bir konu olabilir.

Anlaşmalarda müzakere seçeneği olan yeni türler gelecek mi? Örneğin bilim gemileriminiz sınırlardan geçerken diğerlerinin geçişini engelleyen bir anlaşma. Sadece sivil gemilere açık sınırlar.
Şu anda böyle bir şey yok. Ancak gelecekte bakmamız gereken bir şey gibi görünüyor.

Ticaret seçeneklerini genişletme planınız var mı? Açık sınırlar, kalıntılar, filolar ve ordular güzel birer ticaret unsuru olabilir. Filolarımız Dwamak'a baskın yapmaya hazır!
Elimizde bununla ilgili net bir şey yok. Topluluğun en çok istediği şeyleri tarayıp bu yönleri geliştirmeye odaklanacağız.
Shams Jorjani'nin de dediği gibi "fikirler ucuzdur", %100 haklı, iyi fikirler her zaman işin en kolay kısmı. Herkeste var.
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.