Günlük: Stellaris - Genelge Değişiklikleri
#1
diarystl.png

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta genelgelerde yapılan değişiklere dair bilgiler veriliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...k.1384129/ :Selamlar!

Bugün bir çok galaktik hükümdarın kalbinde yer edinmiş olan genelgelere değineceğiz.

Arkaplan
Genelgeler imparatorluğunuzun belirli konularda kalıcı olmayan şekilde odaklanması için bir yol olmalıdır. Kalıcı şekilde olan durumlar poliçeler kapsamında yer alıyor.

Genelgelerin bu role tam olarak uyduğunu düşünsek de sistemde iyileştirilebileceğini düşündüğümüz bazı sorunlar vardı. Genelgelerin bittikten sonra yeniden seçilmenin gerekmesi zaman zaman gereksiz bir mikro yönetim oluşturuyordu. Ayrıca gerçekten "Şu anda bu iki şeye odaklanmayı seçiyorum." kararını yeteri kadar hissettiremiyordu. Genelgelerin sürekli girip yenilediğiniz şeyler yerine zaman zaman geri dönüp değiştirebileceğiniz seçimlerden oluşmasının daha iyi olacağını düşündük.

upload_2020-4-23_12-25-43.png
Eski dostumuza ufak değişiklikler yaptık. Artık bazı genelgeler süre sayacı yerine açık/kapalı şeklinde işliyor.

Genelge Kapasitesi
Belirli bir türde aynı anda aktif edebileceğiniz genelge sayısını kısıtlayan yeni bir mekanik. Yıldızüssü kapasitesine benzer bir şekilde çalışıyor. Kapasiteyi aştığınızda imparatorluğunuz bundan dolayı İmparatorluk Yayılması gibi negatif etkiler görecek. Kapasitenin üstündeki aktif veya açık olan her genelge İmparatorluk Dağılmasını %25 arttıracak.

Varsayılan olarak bir imparatorluk başlangıçta iki Genelge Kapasitesi'ne sahip ve yönetim şekli, devlet geleneği, yükseliş perki gibi şeylerle arttırılabilir. Daha fazla geri bildirim geldikçe bu değerler değişebilir.

upload_2020-4-23_12-26-7.png
Diktatörlük ve emperyal yönetim şekli Genelge Kapasitesi'ni bir arttırıyor.

upload_2020-4-23_12-26-24.png
Tanrı imparator en iyisini bilir.

upload_2020-4-23_12-26-45.png
Artık daha güçlüsünüz ve daha fazla genelgeyi aktifleştirebilirsiniz.

Tüm genelgeler kapasiteye sayılmaz. Sadece siz iptal edene kadar sürecek olanlar kapasiteye dahil olacak. Bu şekilde açıp kapatılabilen genelgelerin bir aktifleştirme ve iptal etme maliyetleri olacak. Tahmin edebileceğiniz gibi bu maliyet genellikle etki puanı. Bu demek oluyor ki artık istediğiniz genelgenin gideri olarak etki puanı ödemek yerine genelge tercihinizi değiştirdiğiniz için etki puanı ödeyeceksiniz.

Siz iptal edene kadar süren genelgeler süreleri dolduğunda kendiliğinden iptal olan genelgelerden farklı bir simgeyle gösteriliyor.

upload_2020-4-23_12-27-15.png
İki farklı genelge örneği. Kırmızı olan iptal edilene kadar sürüp Genelge Kapasitesi'ne sayılırken mavi olan 10 yıl sürer ve Genelge Kapasitesi'ne dahil olmaz.

Genelgeler
Bazı genelgeler değişti ve Genelge Kapasitesi'ne uyum sağlamak için yeni bazı genelgeler eklendi. Birkaç tanesine göz atalım:

upload_2020-4-23_12-27-50.png
Ekonominizi canlandırmak istediğinizde bazı sübvansiyonlar verebilirsiniz. Bunlar çiftçilik, madencilik, enerji ve endüstriyel sübvansiyonlar olarak gibi farklı alternatiflerden oluşuyor.

upload_2020-4-23_12-27-57.png
Komşularınız birden size karşı düşmanca tavırlar mı göstermeye başladı? Sınırlarınızı güvenlik altına mı almanız gerekiyor? Bu konuya odaklanmak için bu genelgeyi geçirin!

upload_2020-4-23_12-28-4.png
Galakside düşmanlıklar mı baş gösteriyor? Gücünüzü göstermek için güçlü bir filoya mı ihtiyacınız var? Daha güçlü ve etkili bir filo için Filo Üstünlüğü genelgesine odaklanın.

Nüfus Büyümesi biraz sorunluydu. Bu nedenle önümüzdeki yamada farklı kaynaklardan gelen Nüfus Büyümesi etkilerini azaltacak bazı değişikler yaptık (daha sonra açıklayacağız). Gıda Politikaları artık yok ve oldukça popüler olan Besin Bolluğu politikası artık açıp kapanılabilen bir genelge oldu.

upload_2020-4-23_12-28-43.png
Gıda Politikası artık yok. Bu genelgenin Kovan Zihin ve Asi Hizmetkarlar için farklı versiyonları bulunuyor.

Nadir Kaynak Genelgeleri, Kampanyalar ve Birlik Puanı Genelgeleri
Yeni Genelge Kapasitesi modeli tüm bu genelge türlerine tam olarak uymuyor. Bu nedenle bu genelge türlerini değiştirmedik. Alıştığınız şekilde kullanmaya devam edebileceksiniz. Bu aynı zamanda modcular için daha iyi olacak. Genelgeleri istedikleri şekilde kullanma fırsatına sahip olacaklar.

Düşüncelerimiz
Yeni sistemin oyunculara imparatorlukları için belirli noktalara odaklanmak konusunda yardımcı olacak araçları daha iyi bir şekilde yapılandırmamıza izin verdiğini düşünüyoruz. Önümüzdeki süreçte oyuna daha fazla şey eklerken bu yeni sistem sayesinde belirli sorunları daha kolay şekilde ele alıp bunları çözerken elimizde daha fazla araç olacak.

---

Bu hafta buraya kadar. Gelecek hafta federasyonlarla ilişkili bazı içerikler hakkında yeni bir geliştirici günlüğü ile geri döneceğiz.
Shams Jorjani'nin de dediği gibi "fikirler ucuzdur", %100 haklı, iyi fikirler her zaman işin en kolay kısmı. Herkeste var.
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Daha önce de bu şekilde idi yanlış hatirlamiyor isem , aylık influence karşılığı sürekli açık edictler vardı. Neyse o sistem daha iyiydi.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil,  psikolojik bir hastalıktır...
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.