Günlük: Total War Ekipleri Ne Üzerinde Çalışıyor? (Haziran 2017)
Total War, belli aralıklarla paylaştığı "ne üzerinde çalışıyoruz?" blog yazısını paylaşmış. Yazı biraz uzun, o sebeple önemli bulduğum kısımları kalınla gösterdim, birlikte inceleyelim.

https://www.totalwar.com/blog/what-the-t...-07-06-17/ :Umuyoruz geçtiğimiz hafta içerisinde hem oyun sitelerinde hem de Youtuberlar tarafından paylaşılan Total War: Warhammer II'ye dair paylaşımları beğeniyle karşılamışsınızdır. E3'e çok kısa bir süre kaldı ve bu etkinlikte de bazı bilgiler paylaşmayı, görseller sunmayı düşünüyoruz. Dolayısıyla takipte kalmaya devam edin.

Önümüzdeki fantastik Total War oyunu için çok heyecanlı olsak da, aynı anda yapım aşamasında olan 3 tarihsel projeye sahibiz. Önümüzdeki aylar strateji oyunu fanları için çok ilginç olacak. 

ARENA EKİBİ

Total War: Arena'da Alpha test aşaması devam ediyor. Eğer bu Alpha Haftasonu etkinliklerinden birine dahil olduysanız bazı gelişmeleri görmüş olabilirsiniz. Son olarak oyuna yeni Hadrian's Wall haritası eklendi. E3 Arena için oldukça büyük bir önem taşıyor, eğer bizi ziyaret etmek isterseniz nerede olacağımıza dair bilgiyi gelecekte Facebook üzerinden paylaşıyor olacağız.

YENİ İÇERİK EKİBİ
Warhammer'a "eski bir arkadaş" geliyor. Bu yaz içerisinde çıkartmayı planladığımız bu içerik, her ne kadar sizi heyecanlandırdığını bilsek de aslında tamamen bizim yapmak istediğimiz oldukça küçük bir şey. Blood Knight bedava DLC'sinin büyüklüğünde olacak, tam olarak tek bir birime odaklandığını söyleyemem ancak o büyüklükte bir içerik olduğunu düşünebilirsiniz. 

Bu içerik Warhammer için yapacağımız son şey olmayacak, daha önceden de bahsettiğimiz üzere serinin ilk oyununa neler ekleyebiliriz diye halen düşünüyoruz ve zannediyorum ki güzel bir şey bulduk. Warhammer II çıkmadan önce serinin 1. oyununa yeni bir ırk eklentisi gelebilir. Bu eklenti malesef ki Kislev değil, ancak bu yeni ırk için özel oynanış mekaniklerine sahip olacağız, bu eklentiyle birlikte bedava bir eklenti daha çıkacak ve bu bedava eklenti sadece oyunun ana sürümüne sahip olanları değil, aynı zamanda eklentiye sahip olan kişileri de olumlu etkileyecek.

WARHAMMER II EKİBİ
E3 Demo'da bizi görmeye gelenleri gördüğümüzde oldukça mutlu olduk, haftaya Los Angeles'ta düzenlenecek olan E3'e de bu sürümle gideceğiz. Bazı yeni senaryo haritasına dair bilgiler paylaşacak, ardından muharebeye geçeceğiz. Eğer bizi bulmak isterseniz sizlerle West Hall, 4300 standında buluşmaktan mutluluk duyarız.

Stüdyoda oyun gittikçe daha güzel bir hal alıyor, geçtiğimiz birkaç ay boyunca oyunun 'oynanış testleri' hızlandı, yeni mekanikler ekleniyor. Şu anda bir ırk seçip bu ırkla oyunu bitirebileceğiniz bir düzeydeyiz. Bu da ekibin yeni oynanabilir ırklara odaklanabilmesini sağlıyor. 

TARİHSEL YENİ İÇERİK EKİBİ

Mevcut ekiplerimizden en genci olan bu ekip, daha önce çıkarttığımız bir tarihsel oyun için yeni bir Senaryo eklentisi üzerinde çalışıyor. Bu eklenti uzun azmandır yapmak istediğimiz bir şeydi. Eklentinin bir aksilik olmazsa bu yıl içerisinde çıkması planlanıyor. Şu anda ekibimiz çeşitli çizimler ve eklentiyle uyum sağlaması için oyunu güncellemek üzerine çalışıyor. İleride sizlerle daha fazla ayrıntı paylaşacağız.

IMAGEFORBLOGBG.png

TARİHSEL EKİP

Bir sonraki tarihsel Total War oyununun geliştirilmesi tam gaz devam ediyor. Ekibimiz şu sıralar oyunun arayüzü ve genel görünümüyle ilgili çalışmalar yapıp, bu özel periyodun kendisine has havasını oyuna yansıtmaya çalışıyor. Daha önce de belirttiğimiz üzere bu Total War oyunu daha önce ele almadığımız bir dönemde geçiyor.

Aynı zamanda oyunun dönemindeki önde gelen karakterlerin oyunda bulunması ve bu karakterlerin aralarındaki etkileşimlerin, ilişkilerin oturtulması büyük önem sarfediyor. Bu karakterler arasında çeşitli etkileşimleri ve bu etkileşimlerin oyuna olan etkisini tartışıyoruz. Harita az çok ortaya çıkmış durumda.

TARİHSEL DÖNEM EKİBİ
Bu ekibimiz de yeni bir tarihsel stand-alone oyun tasarlıyor. Bu oyun daha önce ele aldığımız bir periyodda geçiyor ancak bu periyodda tam olarak hakkını vererek yansıttığımızı düşünmediğimiz bir döneme odaklanıyor. Daha önceki, Napolyon ve Attila gibi oyunlarımızda ikonik bir karakteri seçip o karakterin dönemini yansıtmıştık, ancak aynı zamanda artık net bir döneme odaklanmayı düşünüyoruz. Bu dönemler tarihsel olarak çok kısa bir zaman dilimine denk gelseler de, her an her şeyin olabileceği bir doğaya sahip.

Bu tarz dönem oyunlarına örnek olarak Fall of the Samurai stand-alone eklentisini gösterebiliriz. Çıkartacağımız bu yeni dönem stand-alone eklentisi de tarz olarak Fall of the Samurai'a benzer olacak. Bu oyun da tarihsel ana oyunumuzdan önce çıkacak.
[+] 6 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Görünen o ki 2 tane yeni tarihsel oyun yapıyorlar. Bir tanesi Warhammer ın tarihsel oyuna dönüştürülmüş versiyonu olacak gibi. Aynı oyun motorunu kullanacaklarını düşünüyorum. Hatta paradoxvari sürekli yeni birşeyler ekleyerek az az paramızı ütecekler gibi.

Diğer tarihsel oyun ise stand alone tarzı denmiş. Ve daha önce ele alınan ama çok üzerinde durulmayan bir periyottan bahsedilmiş. Merak ettim doğrusu. Tahmini olan arkadaşlardan tahminlerini alabiliriz.
[+] 3 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eklenti büyük ihtimal Şarlman dönemi sonrası Viking istilaları dönemi tarihsel ana oyunuda medieval3 bekliyorum. Diğeride Atilla'ya gelir herhal.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Onu ben şöyle anladım, mesela daha önce ele aldığımız bir periyod (Medieval - Ortaçağ)ın içerisinde yer alan bir dönem (örneğin Moğol İstilası veya Güller Savaşı gibi daha net bir dönem) ve hakkını vererek yapamadık denmiş. Buradaki asıl kilit olay, bu dönem herhangi bir oyunda vardı da kötü veya yetersiz mi yansıtıldı da hakkı verilemedi yoksa bu dönem herhangi bir oyunda vardı ancak hiç yansıtılmadı da mı hakkı verilememiş oldu. Eğer vardı dersek mesele biraz daha Med 2 Moğol İstilası gibi oyunda gerçekleşen ancak yeterli ayrıntıya sahip olmayan şeylere bakmak gerek, eğer bu periyod içerisinde gerçekleşti ancak oyunda yer almıyordu dersek Güller Savaşı başta olmak üzere bir ton malzeme var elimizde. Tabi bunların hepsi Medieval üzerinden yürütülen tahminler, çıkıp Empire Total War periyodunda 30 Yıl Savaşları için de aynısını yapabilirler.

Görsel ise açık bir şekilde Cermen/Viking generaline benziyor, Age of Charlemagne-vari bir Age of Vikings eklentisi tahmin edilebilir.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Medieval 3 değil de belki 1600-1700 arasını ele alabilirler. Ya da 1. dünya savaşı olabilir. Gerçi 1. ve 2. dünya savaşlarını daha önce ele almayacağız demişlerdi ama kim bilir belki olur.

Ya da dediğin gibi Vikinglerin Britanyaya olan istila dönemi de ele alınabilir. O da olası gözüküyor.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Medieval'ın denk geldiği dönemde önemli bir çok olay oluyor. Onları daha spesifik ve iyi yansıttıkları bir oyun olabilir. (Coğrafi keşifler, haçlılar, Timur-Moğol istilaları vs.)
Ara
söyliyim o standalone iskender seferi olabilir kanıtlarım 1 . rome 1 de iskender vardı ama adam gibi işlenmemişdi 2.napolyan ve attila dışında işledikleri tek karakter üzerine olan tek camping iskender şimdi şarlamanda var diyebilirsiniz o hem zaten yeni çıktı hemde muhtelemen attila için yeni dlc çıkarıyolar daha üstüne atiladan geçen bir şeyi yapmazlar
Ara
İskender benim de aklımdan geçti. Dediğin gibi iskender olması mantıklı. Napolyon detaylı işlendiği için onu geçeceğim. Attila olacağını sanmıyorum.

Alıntı:Aynı zamanda oyunun dönemindeki önde gelen karakterlerin oyunda bulunması ve bu karakterlerin aralarındaki etkileşimlerin, ilişkilerin oturtulması büyük önem sarfediyor.

Bunu görünce sanki Sezar ile Cleopatra mı acaba diye düşünmeden edemedim. Aralarındaki ilişkiyi nasıl yansıtacakları da ayrı bir merak konusu olurdu  :joy: :joy:

Birden fazla karakter de olabilir işin aslı. 

"Önde gelen karakterler" kısmı belli bir dönemde dünyaca meşhur olan karakterlerden bahsettiğini düşünüyorum. Ve birden fazla karakter ile oynanabilir olması da oyunu sıradanlıktan çıkartıp daha fazla varyasyon üretmemizi sağlayabilir. 

Açıkçası çok fazla seçenek var ama aklıma ya şu mu acaba diye de kesin bir isim gelmiyor.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Musket istiyorum... MUSKET!
Ara
Campaign Pack muhtemelen Attila için Vikinglerle ilgili olacak.

Standalone oyun için ben Büyük İskender bekliyorum.

Ana oyun için ise Moğollar ve Viktorya döneminin adı geçiyor. Özellikle karakterlere vurgu yapmaları Viktorya, Bismarck gibi dönemin önde gelen liderleriyle ilgili olabilir.

Medieval 3 bekleyenler boşa beklemesin. Yeni oyunda daha önce ele aldıkları bir dönemin olmayacağını söylediler.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.