Hanedan Oyunu: Habsburg Hanedanlığı
Anton I (1561-1569)

Savaş çetin olacak gibiydi Katolik kardeşimiz olan İspanyollar'a yardım edeceğiz . 

Görsel

Görsel

Avusturya'da Sapkın Olmamalı!

Görsel

Osmanli Seferi 

Görsel

Görsel

Görsel

Görsel

Ve Sapkınlar doğru yola döndürüldü 

Görsel

Imparatorun otoritesini tanımayan Sapkın Bar Dukalığına savaş açıyoruz

Görsel

Müttefikleri sayesinde bizim ordumuzu geri püskürtüyor 

Görsel

Ancak dersini veriyoruz

Görsel

Görsel

Tekrar yoldan sapan isviçre'ye savaş açıyoruz 

Görsel

Bu sırada varisimiz hasta olup yatağa düşüyor . Kendisinden önce oğlunun ölmesini kabullenmek istemeyen Anton tüm avrupadaki doktorları çağırtıp oğlunu iyileştiriyor .

Görsel

Ingilizlerin elinde olan papalık makamı ile Avusturya arasında sorun çıkıyor . Protestanları destekleyen Ingilizlerin papa seçilmesine karşı çıkan Avusturyalı kardinalın başlattığı tartışma bu sorunun kaynağı . 

Görsel

Osmanlı Işgal altında

Görsel

Ulm ve Isviçre ile imzalanan anlaşmalar 

Görsel

Görsel

Osmanlının imzalamak zorunda kaldığı anlaşma , bu anlaşmadan sonra osmanlı "Hasta  Adam" olarak nitelendirilmeye başlanmıştır .

Görsel

Anton I büyük bir karar vermek zorunda kalıyor Ispanya Ve Fransa tarafından Ispanya'yı seçiyor .

Görsel

Anton I , Bohemia'nın Avusturya'dan ayrı bir krallık olmamasını artık Tamamen Avusturya topraklarına katılması için adımlar atıyor . 

Görsel

29 Temmuz 1569 ...
Imparator gözlerini kapıyor , hayata veda ediyor . Venedik sokakları dolup taşıyor . 

Görsel

Save

XJ2aaD.png

Save indirirken buradan indirin!
Ara
Şu İspanya'ya bir PU atmak şart.
Anton ölünce niye otomatik macarlar ve bohemler annexlendi ?
Ara
Belli bir seneden fazla PU altında kalan ülkeler özellikle PU'ya sahip olan ülke yüksek diplomatic reputation'a sahipse otomatik entegre olurlar.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
İmparator Mathias I von Habsburg (1569-1612)

Ülkeyi devraldığımda çok iyi ancak istikrarsız bir ekonomi vardı, bir şekilde bunu düzelmek için işe koyulurken aldığımız bir kaç haber ile artık Umbria kültürünün bizim kültür ile aynı durumda olmadığını gördük, bunun yerine artık Macar kültürü bizim kültürümüz ile denkti zira yıllar boyu süren kan bağımız vardı.

WEva7L.jpg

Ülkesi hakkındaki durumlara göz atarken bir durum ile karşılaştık zira devletimiz sıradan bir düklük gibiydi, sadece ismi değişikti. Bu durumu ortadan kaldırmak için artık krallık statüsüne geçme kararı alındı çünkü biz sıradan bir devlet değiliz. Çok yaşa Habsburg!!

7Pnd15.jpg

HRE içinde krallık statüsüne geçildikten sonra Papalık'a bizi temsilen bir elçi gönderildi, böylece diplomaside olan saygınlığımız daha da arttı. Zaten saygın bir ülkeydik ama biz daha fazlasını hak ediyorduk.

kJzpRq.jpg

Tahta çıkmadan önce kan kardeşlerimiz ile çok savaş yapılmıştı. Bu yüzden bize düşmanca bir tavır takınıyorlardı. En azından bu durumu hafifletmek amacıyla diplomatlar gönderildi. 

9E1ABo.jpg

Ama şöyle bir durum vardı. Ortada dini bir bloklaşma vardı ve diğer  güçler de bu bloklara açık destek vermekten çekinmemişlerdi. Ama bize saldıracak gücü ve kudreti bulamayacaklardı, çünkü bu durum güven, özveri ve tecrübe isteyen bir durumdu. Biz ise diplomatik ataklarımızla edindiğimiz müttefiklerimiz sayesinde büyük bir güç topladık. İmparatorumuz da bu durumu bildiği için sarayında rahattı.

qRkpgW.jpg

Tam her şey fena değil derken Brandenburg kafiri bizim ile olan dostluğunu bozdu, sebebi açıktı. Atalarım zamanında hedef şaşırmış olacak ki gitmiş Berlin'i ilhak etmiş, HRE'yi tek çatı altında birleştirmek varken bu kavga niye ?

8Qvoka.jpg

Tabii ülkemiz için güzel şeyler de oluyor, istikrarı arttırmakla başladık. Hedeflerimize doğru yol almaya başladık..

MWG4gM.jpg

Ticari filomuzu geliştirme kararı aldık bu sayede Venedik ticaretinde daha fazla söz sahibi olacaktık..

2534nL.jpg

İç işler halledildikten sonra gözünü güneye, Balkanlar'a diken İmpratorumuz ilk iş olarak Bosna topraklarında hak iddia etmeye başladı..

gy0R6Q.jpg

Sarayında İmparatorumuza bir haber gelmişti. Bilgi verildikten sonra İmparatorumuz o kadar şaşırdı ki içtiği şarabı ağzından püskürttü ve karşısındaki adamın kendisi ile dalga geçtiğini düşündü. Çünkü verilen haberde Avusturya'ya bağlı bir filonun Japonya denilen toprakları keşfettiğini bildiriyordu. Tam adamı kovacaktı, duraksadı. Bu durum kendisini dış dünyada daha da itibarlı birisi yapacaktı. Kabul etti "Aslanlarım benim" diyerek adama dışarı çıkması için askerlerine talimat verdi.

RBZRpj.jpg

Artık sefer için her şey hazırdı.. Hedef Bosna idi..l9G87k.jpg

PBWAoN.jpg

Pek de zorlamayan bir savaştan sonra Bosna toprakları kuşatma altına alındı..

qRkaR5.jpg

Çok kısa bir sürede Bosna düşmüştü

D9br6O.jpg

Savaş devam ederken bir iyi bir de kötü haber geldi. Lehistan birliğindeki seçim sonrasında hanedanımız üyesi olan Aleksander Leh tahtına oturmuştu. Ama bir yandan da ekonomideki sıkıntılar devam ediyordu. Avusturya dükasındaki değer düşüşü enflasyonumuzu arttırmıştı.

1rW3MA.jpg

Kuşatmalar devam ederken aldığımız bir görev aslında amacımızın sadece resmi bir belgesiydi. Doğudan gelen Türklere karşı koyabilecek kudrette olduğumuz için bize bu görev layık görüldü. İleri, zafere !!!

bYXa6j.jpg

9E13br.jpg

V6nG8R.jpg

Bosna Krallığı ile yapılan ateşkes anlaşması maddeleri gereğince;

Bosna Avusturya'ya bağlı Katolik bir düklük olacaktı.

QW30Nr.jpg

Artık hazırlıklar tamam sayılırdı, sadece ateşkesin bitimini bekleyecektik. Türkleri bu topraklara geldiklerine pişman edeceğiz.

Takipte kalmaya devam edin...
[+] 1 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok güzel.Osmanlı üzerine genişlemek bu dönemde en mantıklısı.
Ara
Part II

Sefere çıkmadan önce zamanında ordumuza alınan paralı askerlerin terhis edilmesi talimatı verildi. Çünkü top ve tüfeğin olduğu zamanda mızrak ile ne yapılabilirdi ki ? Ayrıca bu durum ekononomizi biraz da olsa rahatlatacaktı.

LEzml0.jpg

Askeriyeden gelen bir haber ile üzülmüştük çünkü ordumuza yıllarca hizmet etmiş generalimiz Cristoph von Stauffenberg vefat etmişti. Onun yerini dolduracak generallere ihtiyacımız vardı..

rRknpV.jpg

Yeni fikirlerimiz sayesinde artık diplomatik ilhaklarımız daha az maliyetli olacak. Bu durum vassallarımızı beslememiz için çok iyi bir fırsat.

52lb3l.jpg

Barbar Türkleri kovalamak için hazırlıklar tam gaz devam ediyordu. Tekolojik olarak ilerlemeye devam ediyorduk. Zaten güçlüyüz, buna biraz da bilgi eklemekten bir şey olmaz.

jjOmMg.jpg

Bu ara HRE içindeki haksız ilhaklara el koymak için Köln başpsikoposundan aldığı haksız toprakları geri istedik. Sıkıyorsa kabul etmesin

n26Z61.jpg

HRE içindeki meseleyi hallettikten sonra hazırlıklarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu amaçla ordularımıza yeni generaller atandı.

qRkVVD.jpg

Olası bir barbar karşı saldırısına karşı koymak amacı ile sınırlarımızdaki kaleler güçlendirildi..

vR2r1v.jpg

Ekonomimizi iyileştirmek adına kilise vergilerine el koyduk böylece %15 oranıında vergi artışı sağlandı..

qRkV6R.jpg

Zamanında savaşına giremediğimiz Fransa tekrar müttefik olmak istiyor. İspanya ile düşman olmakdıklarını anladıktan sonra anlaşmayı kabul ettik.

52lJ95.jpg

Yeni varisimiz sen çok yaşa!!

WEv5W4.jpg

Tekolojide geri kalmamak adına araştırmalarımıza devam ediyoruz.. Durumumuz pek de fena değil

NWBP3L.jpg

d0dp0r.jpg

Durmak yok yola devam

LEzr1z.jpg

Düşmanımın düşmanı dostumdur anlayışı ile İran'a diplomat gönderdik. İleride işimize  yarayacak..

a0QWXR.jpg

Rusya bizi artık düşman olarak görmüyordu. Bakalım işimize yarar bir sonuç çıkar mı

gy0aP5.jpg

Bizim ne kadar "sevecen" bir devlet olduğumuzu göstermek amaci ile propagandaya başladık. En azından daha az tepki konulacaktı.

a0QWgQ.jpg

İstikrar sürsün Avusturya büyüsün politikası ile istikrarlı bir yola adım atıyoruz

V6nd8v.jpg

İran ile diplomatik temaslar sonuç verdi ve müttefiklik anlaşması imzalandı..

rRkrva.jpg

Bu arada İspanya eş zamanlı yönettiği Napoli Krallığı'nı topraklarına kattı. 

3PZ039.jpg

Bu arada baş düşmanımız, barbar Türkler ile ateşkes bitmek üzereydi, hazırlıklar gereğince ordular sınıra konuşlandırıldı ve alanındaki en iyi generaller başa getirildi.

3PZ05p.jpg

m5yBbZ.jpg

7PnzJl.jpg

Ve başlıyoruz...

D9bZbZ.jpg

Takipte kalmaya devam edin..
[+] 2 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Part III

Artık her şey hazırdı. Düşmanın kalbine yumruğumuzu yıldırım gibi indirmeliydik, ki öyle de oldu. Hedefimiz Kostantiniyye'dir, ileri!!

Yazılacak pek bir şey yok zaten resimler durumu anlatacak cinsten

Taraflar:

7P3E1m.jpg

I. Remove kebab harekâtı

NW06o5.jpg

0LJjZ9.jpg

qRO105.jpg

zYovoY.jpg

NW06RX.jpg

I. Kostantiniyye Muharebesi

d0gzVX.jpg

B47mkM.jpg

Yıllardır doğu medeniyetine başkentlik etmiş şehirlerin şehri Konstantiniyye artık bizim kontrolümüzdeydi!

NW067a.jpg

II. Kostantiniyye Muharebesi

LE5Pa1.jpg

Balkan Cephesi;

m5Al6R.jpg

Ancak Doğu'ya nasıl geçecektik? Donanmamız barbarları yenecek güçte değildi. Bunun çaresi de kısa sürede bulundu. Partiye devam, remove kebab !!

D9gX3v.jpg

III. Kostantiniyye Muharebesi, hala akıllanmayacaklar

gyMlWO.jpg

7P3myN.jpg

Hem sağdan dalarız hem soldan, bize fark etmez 

a0rqz2.jpg

Biz kuzeyden dalarken Fransız dostlarımız bize güneyden eşlik ediyor

rRzLyV.jpg

Bu kadar karambolden sonra biraz da anlaşma masasında karambol yaptık;

5269El.jpg

Sonuç olarak barbarı ikiye böldük, böylece aradaki kara bağlantısı keserek sınırlarımızı daha kolay genişletebilecektik.

YJZPRj.jpg

Artık bizimdi... İmparator ilk iş olarak barbar ismi olan Kostantiyye'nin Konstantinopel olarak değişmesini emretti. vRWzlD.jpg

yRZda0.jpg

Savaştan sonra Bosna'nın ilhak süreci başladı

bY78dV.jpg

Çok aşırı genişlemeden ötürü kötü olaylar başımıza gelebileceğinden Busau'yu bırakma kararı aldık, devletimizin iyiliği için bazı şeyleri feda etmek gerekiyor. Yoksa büyük sıkıntı çekebilirdik. Böylesi kötünün iyisi oldu

25z7bj.jpg

Anavatan'a katma çalışmaları başladı

B47X3g.jpg 

Bu yenilgi Türklerin sonunu getirmeye başladı zira doğudan Safevi ve Kuzeyden gelen Nogay akınları ile başbaşa kalmıştı...

5269Zz.jpg

Artık diğer önemli olayları ve II. Remove kebab harekâtından sonra save i paylaşacağım. 

Part IV

Kazandığımız zafer ile baya rahatlamıştık ama komşularımızda da önemli olaylar oluyordu. Bunun en önemlisi ise Leh Birliği'nin tamamen kurulması olmuştu..

526p7M.jpg

Ve DOMBIRAAAAA

1rOjdD.jpg

Bağımsız bir ada devleti olan Girit'e öncü birliklerimizi yollayıp ilhak ediyoruz. Bu Levant'a açılacak yolun başlangıcıdır..

PBJvl9.jpg

Her şey güzel giderken beyinsiz varis avda kaza geçirerek hayatını kaybetti. 

qRO9dR.jpg

Diplomaside müthiş bir gerginlik vardı tabii doğal olarak ortalığı yatıştırdık. Bu da diğer devletlerin bize daha iyimser bakmasına neden oldu

n20YNN.jpg

Kıbrıs harekatı

YJZ3RE.jpg

Habsburg soyunun kuruyacağını düşünen İmparatoru kukla bile olsa Habsburg kanı taşıyan birini varisi olarak gayrımeşru çocuğunu gösterdi

3PG23p.jpg

Ateşkes bitti.. Remove kebab round 2, FIGHT!!

l95B6E.jpg

Zaten İspanya ile savaşta olan Türklerin pek şansı yoktu. 

d0g4VQ.jpg

Biz Balkanlar'da bastırırken bir anda Berlin'den Türk ordusu çıktı. Holy ŞİRK!!

l95Blk.jpg

Remove kebab olayı tam gaz devam ediyordu. Alabildiğimiz kadar toprak almalıydık. O topraklar bizim olmalı. Kıyyymetlimisss

XJR2OR.jpg

gyMjdR.jpg

Tam savaşı kazandık derken büyük bir köylü isyanı patlak verdi..

YJZ316.jpg

Yapılan ateşkes anlaşması sonucunda bütün Marmara kıyıları bizimdi!! Bugün bizim için büyük bir zafer..

l95z2X.jpg

Tabii bu arada Konstantinopel çoktan Katolik olmuştu bile.. LE5oYZ.jpg

Artık bitmişti. Protestanlar bu saçmalıktan vazgeçti ve HRE'nin resmi dini savaş olmadan Katolik olması resmen yürürlüğe girdi. Tarih bu günü unutmayacak!!!

LE5o2Z.jpg

Sonuç olarak bizler artık Katolik bir İmparatorluktuk. Zaferimiz gündüz gece kutlandı

vRWoEr.jpg

İmparatorumuz bu yorucu hayattan sadece tek bir şey istedi. Yıllarca medeniyetlere ev sahipliği yapmış Konstantinopolis topraklarının bu seferde Habsburg ve HRE'nin evi olmasını. Şanslıydı, bu günleri de görmüştü

0LJ2NR.jpg

Konstantinopel'in başkent olmasından kısa bir süre sonra artık bu hayattan göç etme vakti gelmişti. İyi günler de oldu kötü günler de, ama unutulmayacak olayların olduğu kesin.

NW0bEY.jpg

Başı sarıklı isyancılar İmparatorun değişmesini istiyorlardı. Öyle bir şey yok çıkarın aklınızdan

QWOgvr.jpg

Kısa bir konsey döneminden sonra yeni İmparator tahta çıktı. Otoritesini sağlamlaştıması gerektiğini o da çok iyi biliyordu...
m5A82V.jpg

Vasiyete gelecek olursak;

Din savaşları bitti. Diplomasi ya da savaş, hepsini doğru yola sok
Leh birliğine dikkat et. Asiller isyan etti, bu Sejm'in sonu olabilir. Sana tavsiyem Sejm'den desteğini bir süre çekip olan biteni izle. Olur da Sejm kalkar ise CW tahtında hak iddia et.
İspanya burnumuzun dibinde ama savaş+isyanlar mevcut. Bu fırsatı iyi değerlendir ve aldığım görevi sen tamamla
İmparatorun meşruluk durumu düşük. Buna kesinlikle dikkat et. Papa'dan destek almayı unutma.

Oyun kayıt;

http://dosya.co/wsciakgpsrvr/Austria1614_06_07.eu4.html

Şimdiden başarılar dilerim.
[+] 4 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
EU 4 ün bu mantığını sevmiyorum.Koca İstanbul'la birlikte 70 ae lik toprak ilhak edilmiş Doğu'dan bir tane bile koalisyon belirtisi yok.Aynısını Bir doğulu devlet Avrupa'da yapsa bırak 70 ae yi 30-40 ae de bile sayısız devlet koalisyona giriyor.Tamam tarihte koalisyon savaşları olmuş ama bu 1600 lere kadar hep ufak çaplı kalmış.Bence bunun değişmesi gerek.Sırf Avrupalı diye bu kadar kayırılmaz.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
[+] 1 üye çiftbaşlıkartal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Başarılı oynamışsın.Ben rp sevdiğim için keşke savaşlarda toprakları düzgün falan alsaydın. :)
Ara
(14-11-2015, 18:41)Gandalf : Başarılı oynamışsın.Ben rp sevdiğim için keşke savaşlarda toprakları düzgün falan alsaydın. :)

Düzgün toprak yerine düşmanın kilit yerlerini almayı öncelik edinirim. Gerisi zaten kolay. Sadece bozuk bir resmi düzeltmek gibi bişey ;P

Ayrıca Teşekkür ederim :)
Ara
Arkadaşlar vize haftasına denk geldi bana. ufak ufak oynamaya çalışırım isterseniz farklı kişide oynayabilir.
Ara
(14-11-2015, 18:16)çiftbaşlıkartal : EU 4 ün bu mantığını sevmiyorum.Koca İstanbul'la birlikte 70 ae lik toprak ilhak edilmiş Doğu'dan bir tane bile koalisyon belirtisi yok.Aynısını Bir doğulu devlet Avrupa'da yapsa bırak 70 ae yi 30-40 ae de bile sayısız devlet koalisyona giriyor.Tamam tarihte koalisyon savaşları olmuş ama bu 1600 lere kadar hep ufak çaplı kalmış.Bence bunun değişmesi gerek.Sırf Avrupalı diye bu kadar kayırılmaz.

Paradox'un garezi var Doğu'ya onlara koalisyon kurdurtmuyor.
Ara
Şimdi şeyi merak ediyorum jax 1 reform geçirdi ben 2 reform geçirdim benden sonra gelen Habsburglar niye 0 reform? Macaristan entegre İstanbul başkent yapıldıysa oraya kadar komple HRE'ye eklendi demektir tüm bu otorite çöp mü oldu? Tüm topraklar reformasyondan ötürü -0.12 yerken mi eklendi? Atanızın kemikleri sızlıyor :'(
(15-11-2015, 15:51)Duman : Şimdi şeyi merak ediyorum jax 1 reform geçirdi ben 2 reform geçirdim benden sonra gelen Habsburglar niye 0 reform? Macaristan entegre İstanbul başkent yapıldıysa oraya kadar komple HRE'ye eklendi demektir tüm bu otorite çöp mü oldu? Tüm topraklar reformasyondan ötürü -0.12 yerken mi eklendi? Atanızın kemikleri sızlıyor :'(

Hepsini eklemedim sakin ol sadece İstanbul'a koridor yaptım ;P da en fazla 5-6 toprak civarı gibi bişey. Ayrıca 35 tane heretic devlet var alayı hostile durumda. Reform geçirilse ne olacak? Vassal reformu geçirildiği vakit yarısı HRE den çıkacak.  +11 dip rep olmasına rağmen hostile bu devletler. Ki 3 dip rep ile çoğu devlet friendly olabiliyor. Katolik yapılsa bile ilişkiler iyileşmediği sürece sıkıntılar devam edecek.
Ara
devletleri katoliğe çevirip ilişkileri iyileştirmek zor birşey değil..ama tabi bu oynayanın tasarrufu..ben ve duman hre kurmak amacıyla yola çıktık.siz yayıldınız. herkesin kendi tercihi ..bu yüzden hanedan oynamak ayrı bir keyif.. oyun sonunda alınan ünvanları dağıtacağız..bu arada yavaştan sen oyna justicar..acelemiz yok..diğer arkadaşlardan henüz ses çıkmadı. ya da başa da dönebiliriz..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(14-11-2015, 17:04)Blackwhist : Vasiyete gelecek olursak;

Din savaşları bitti. Diplomasi ya da savaş, hepsini doğru yola sok
Leh birliğine dikkat et. Asiller isyan etti, bu Sejm'in sonu olabilir. Sana tavsiyem Sejm'den desteğini bir süre çekip olan biteni izle. Olur da Sejm kalkar ise CW tahtında hak iddia et.
İspanya burnumuzun dibinde ama savaş+isyanlar mevcut. Bu fırsatı iyi değerlendir ve aldığım görevi sen tamamla
İmparatorun meşruluk durumu düşük. Buna kesinlikle dikkat et. Papa'dan destek almayı unutma.

Oyun kayıt;

http://dosya.co/wsciakgpsrvr/Austria1614_06_07.eu4.html

Şimdiden başarılar dilerim.

Dostum sejm kim bulamadım.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
valla sejmi ben de çözemedim de legitimacy sorununu papal influence puanlarıyla aşabilirsin kısa sürede.. osmanlı toprakalrını convert etmen yeterli gelir sanırsam..belki de common tahtındaki destekten bahsediyor olabilir..tahta kral göndermek için destekliyorsun ya..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(16-11-2015, 00:12)jax61 : valla sejmi ben de çözemedim de legitimacy sorununu papal influence puanlarıyla aşabilirsin kısa sürede.. osmanlı toprakalrını convert etmen yeterli gelir sanırsam..belki de common tahtındaki destekten bahsediyor olabilir..tahta kral göndermek için destekliyorsun ya..

Neyse pek uğraşmadım direk savaşla pu yaptım zaten. Ama belirtmeliyimki (hikayede de belirticem) Diğer arkadaşların oyun tarzını beğenemedim.
Ara
FERDİNANT I :

İmparatorluk tahtı hakları zayıf olduğundan genç Ferdinant çetin bir mücadele vermişti. Ama en sonunda 15 yaşında -zayıf olsada-  hakkı olan tahta kavuşmuştu.

Görsel

Tahta çıktığım sırada Avusturya çok büyük bir devletti. Lakin bu dış gözlere karşı görünen bir kabuktan başka bir şey değildi. Atalarımın yaptığı kontrolsüzce genişlemeler devletin bir çok alanda geri kalmasına neden olduğunu fark ettim. Yaptığım ilk yenilik ekonomik alanda idi.

Görsel

Devlet diplomaside de kontrolsüz genişlemenin bir kötü etkisi olarak gereksiz anlamalara sebebiyet vermiş. Derhal işe yaramayan anlaşmaları fes ettirdim.

Görsel

Görsel

Görsel

Kazanılan savaşlardan hazineye aktarılan para büyük bir enflasyona sebebiyet vermiş. Halka yaptığım konuşmada ekonomimizi düzelticeğime dair söz verdim.

Görsel

Sarayıma gönderilen Fransız elçileri daha iyi ilişkiler için Fransa kralının kraliyet evliliği teklif ettiğini söylüyor. Hemen kabul ettim.

Görsel

Tahta çıktığımdan beri hayalini kurduğum şeyi yapma vakti gelmişti. Habsburglar birleşmeliydi. İlk olarak Polonya-Litvanya tahtında hak iddia ettik.

Görsel

İspanya çok zor günlerden geçiyordu. Yapılan savaşlara ilgi göstermiyor. Bunu fırsat bilip birliğe savaşa ilan ettik.

Görsel

İlk muharebe Neuhausel'de düşmanın ordusu ağır bir yenilgiye uğradı.

Görsel

Savaş devam ederken geçmişten gelen problemlerle de uğraşıyordum. İmparatorluk çok fazla başı boş bırakılmıştı. Otoroteyi tekrar elime aldım.

Görsel

CW orduları bir bir yenilgiye uğratmaya devam ediyoruz. Savaş bizim için yorucu geçsede zafere ulaştığımızda verdiklerimize değiceğini biliyorum. Artık geriye işgal etmek kalıyor.

Görsel

Görsel

Görsel

Büyük gün. Generallerim başkent Varşovanın bu gün düştüğünü haber verdiler. Savaşta çok fazla zaiyat verdik ama bu gün zafer bizimdir! CW toprakları bizimdir!

Görsel

Görsel

Savaşta bittiğine göre artık imparatorlukla ciddi bir şekilde ilgilenmem gerekiyor. İmparatorluk içerisinde verilen tavizler büyük prenslerin istediği gibi davranmasına neden olmuş durumda. Bu günden  itibaren buna son veriyorum.

Görsel

Devlet içerisinde de bir çok isyanla uğraşıyordum. Aynı zaman da geri kalmış teknolojimizi düzeltmeye çalışıyordum.

[img]http://i.hizliresim.com/n2Bg2l.jpg[/imgx]

Geçmişte yapılan savaşlarda bir çok ganimet elde edilmişti. Ama bu altınlar yanlızca zevk ve sefa için kullanılmışlar. Çünkü ülkede tek bir çeşme dahi yapılmamıştı. Ben Ferdinant hepsini değişecekti. Ülkeye sayısız çalışma atolyeleri açtım. Sayısız kışla kurdurttum.

Görsel

Görsel

Kazanılan bir çok toprağı İmparatorluk toprağı olduğuna dayir bir ferman yayınlattım.

Görsel

Ve büyük gün. Sonunda tarafların yatıştığına dayir duyumlar aldım. Bu gün ülkedeki iç çatışmalar son bulduğu gün. Ülkemiz için mükemmel bir haber.

Görsel

İmparatorluk içersindeki yeniden sağlamaya çalıştığım otorite sonunda etkisini gösteriyor. Bu gün yeni bir reform ilan ettim.

Görsel

İspanyol elçileri İspanyanın Fas ile bir savaşa girdiğini, bizimde yanında savaşa girmemizi istediğini açıkladı. Şuan için ilişkileri iyi tutmakta fayda var. 

Görsel

Baden prensliği verdiğim uyarılara kulak asmayıp işgallerine devam ediyordu. Buna son vermem gerekti.

Görsel

DEVAM EDİCEK...
[+] 5 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.