Hikaye: Avrupa'nın Hasta Adamından Avrupa'nın Korktuğu Adama
Güzel olmuş. Eline sağlık.
Ara
(16-06-2018, 15:16)Merco : Güzel olmuş. Eline sağlık.

Yorumun icin tesekkur ederim. En ufak bir yorum bile hikaye yazani yazmaya tesfik eder.

BÖLÜM 11

Yıl 1917,Sultanımız II.Abdülhamid Han Hazretleri,büyük bir öngörüyle geleceğin savaş makinasının tank olacağını söyleyerek ordumuzun tanklarla donatılmasını emrediyor.

3eexFonQD.png

Böylece ilk zırhlı birliğimiz oluşturuluyor.Sultanımız 2.Abdülhamid'in teşvikiyle vücuda getirildiği için ismini Hamidiye Zırhlı Alayı koyuyoruz.

1918 yılına ait Osmanlı Ordusu Hamidiye Zırhlı Alayı Araç Modelleri

GhaziInfantrySupportVehicle-1.png

JahunnumBattleTank-1.png

FellahArmoredTransport-1.png

1922 yılında,Hindistan bölgesi geniş çaplı isyanlara şahit oluyor.Hintli Müslüman kardeşlerimiz,Büyük Britanya'dan bağımsızlık için isyana kalkışıyor.

Hintli din kardeşlerimiz,bağımsızlık için , tüm cihan Müslümanların halifesi ,sultanımız 2.Abdülhamidden yardım istiyor.

3eunwPRg8.png

Sultanımız 2.Abdülhamid Han Hazretleri buyurdular ki

"Bizi yükselten dinimize karşı duyduğumuz büyük aşktır.Tüm cihan müslümanların halifesi olarak, din kardeşlerimizin çağrısını cevapsız bırakamayız."

3eCZY6o2h.png

Müttefiklerimiz,Almanya-İtalya-ABD bize tam destek verirken Rusya ve Fransa ,İngiltere'yi destekliyor.

3eAHsz0tK.png

Ne yaparsak yapalım,İngiltere bize savaştan başka çare bırakmıyor.Öngörüşü yüksek olan sultanımız ile Almanya'yla böyle bir savaşın planlarını çoktan yapmıştık.Plana göre ,İtalya ve Almanya Fransa'ya Schlieffen Planı çerçevesinde Belçika ve Alpler yönünden saldıracak.Rus Cephesinden ise Almanya Polonya ve Baltıklar üzerinden destek verirken,Osmanlı İmp. ise Kafkaslar ve Ukrayna yönünde saldıracak.

Afrika topraklarımız ise çok geniş ve Fransa-İngiltere'ye karşı savunulması zor olduğundan o topraklara maalesef birlik ayıramayacağız.Planımız Mısır sınırlarına barikat kurup,itilaf devletlerin buraya kadar işgal etmesine göz yummak.

30 Mayıs 1923'te diplomatik çabalarımız krizi çözmekte yetersiz kalıyor ve 1.Dünya Savaşı başlıyor."Allah,gazamızı mübarek etsin " buyuruyor sultanımız 2.Abdülhamid Han Hazretleri.

3f45woLLq.png

Kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. Onlar birbirlerine düştü,Allah'a hamdolsun ki ben tahttayım.
[+] 7 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hiç Vic2 oynamadım ama hikaye kendini okutturuyor eline sağlık.
[+] 1 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-06-2018, 11:54)Sxario : Hiç Vic2 oynamadım ama hikaye kendini okutturuyor eline sağlık.

Tesekkur ederim.

BÖLÜM 12

İtilaf Devletleriİttifak Devletleri
İngiltere
Rusya
Fransa
İspanya
Osmanlı İmparatorluğu
Almanya
İtalya
Japonya
ABD

Tarihler 1 Haziran 1923'ü gösterdiğinde 1.Dünya Savaşı başlayalı 1 ay olmuştur.Savaşa başta katılmayan İspanya,Fas'ın kendisine verilmesi şartıyla İtilaf kuvvetlerine,Japonya ise ezeli düşmanı olan Rusya'yı yok ederek Mançurya'yı ele geçirmek ve İngiltere'nin Endonezya-Malezya topraklarını ele geçirmek  için İttifağa katılmıştır.

Savaşa giriş ilanı Osmanlı ahalisine haber verilirken

41IM9gDb8.png

Haziran 1923

Birliklerimiz Rus Cephesi'nde yaz ayınında etkisiyle iyi bir başlangıç yapmış Moskova'ya 150 km kadar yaklaşmışsızdır.

Temmuz 1923

Hızlı zırhlı birliklerimiz Rusya'nın başkenti St.Petersburg'a ulaşıyorlar.

Fransa Cephesi'nde ise işler umduğumuz gibi gitmemektedir.İspanyollar,Fransızlarla aynı tarafta savaşa girmiş ve Fransa işgalimizi yavaşlatmışlardır.Her geçen zaman aleyhimizedir.

Eylül 1923

Fransa Cephesi'nde ilerleme yok.

Osmanlı Afrika'sı işgaller altında.

Japon müttefiklerimiz Sibirya'dan iyi bir giriş yapıyor.Amacımız Rusya'yı 2 cepheden de sıkıştırmak.

St.Petersburg'u Finli birliklere karşı savunuyoruz.

Aralık 1923

Fransızlar,hem İtalya hemde Almanya'nın saldırmasına daha fazla dayamıyorlar.Cephe çözülüyor.

Afrika'ya itilaf kuvvetlerinin ilerleyişi sürüyor.

Ocak 1924

İşgal ettiğimiz Kafkasya'yı tekrar ele geçirmek için İngiliz Hintli birlikleri ile Bakü'de çarpışıyoruz.

Japonlar,Sibirya'yı tamamen işgal etmiş durumda.Hızla Batı'ya ilerliyorlar.

Başkentleri St.Petersburg'un düşmesi Rusların moralini bozuyor.Romen birlikleri,Finlandiya'ya girmiş durumda.

Fransa'yı dize getirmek üzereyiz.

Şubat 1924

İnglilizleri,Kafkasya'dan tamamen atmak için uğraşıyoruz.

Japon müttefiklerimizle buluşmak üzereyiz.

Ara
Yaz Etkinlikleri kapsaminda yilin Hikayesi yarismasi yapiliyor, oylarinizla bu hikayeyi 2.tura tasidiginiz icin tesekkur ederim. Ikinci turda da Birincilik icin oylarinizi bekliyorum.

https://forum.strategyturk.com/konu-2018...#pid126416
Ara
13.BÖLÜM

Mart 1924

Afrika toprakları tamamiyle itilaf kuvvetlerinin elinde.

Fransa Cephesinde başarı yakın.Paris,diğer birçok Fransa toprağı gibi işgal altında.

Japonlarla sonunda buluştuk.

Mart ayı,Osmanlı Donanması'nın harekete geçip geniş çaplı deniz savaşlarına girmesine sahne olur.

Donanma-yı Humayun

4nU3CKUIk.png

Osmanlı Donanması,Cezayir Sahillerinde ,İngiltere donanması ile savaşırken

Donanmamız Cezayir kıyılarındaki İngiliz donanmasını çekilmeye zorlayıp,Cebelitarık'tan okyanusa açılır.

Nisan 1924

Donanmamız,İspanya sahillerinde İngiltere ile savaşan Alman donanmasına yardıma gider.

İnebahtı'dan sonra ilk kez büyük çaplı bir donanma savaşına giriyoruz.Kesilen sakalın uzaması 300 yıl almıştır.

Her ne kadar İngiliz donanmasının ikiyüz yıllık birikim ve tecrübesi olmasada,bizim teknoloji ve sayı üstünlüğümüz var.Bu sayede kıl payıda olsa düşmanı yeniyoruz.

İspanya kıyılarında savaşı kazanan Osmanlı-Alman donanması, İngiltere'yi dize getirmek için sürpriz bir çıkartma yapıyor.Gazi Osman Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu,Londra'ya ilerliyor.Çıkarmayı önlemek için gelen düşman donanmaları ise geç kalıyor.

27 Nisan 1924'te Osmanlı Afrika'sı tamamen itilaf kuvvetlerinin elinde olsada Fransa'nın ve özellikle askeri bakımdan en güçlü itilaf üyesi Rusya'nın tamamen ittifak güçlerince ordularının yok edilidip toprakları işgal edilmiştir.Kapanan Fransa ve Rusya Cepheleri'nden gelen ittifak kuvvetlerinin Afrika'yı geri alması hatta Hindistan'ı işgal etmesi sadece bir an meselesidir.Ayrıca ittifak donanması son anda İngiltere'ye çıkarma yapmış ve Londra işgal tehlikesi altındadır.İşte bu gelişmelerin sonucunda Büyük Britanya,savaşın galibi Devlet-Aliyye ile masaya oturmak zorunda kalır.

40hbq58fA.png

1.Dünya Savaşı'nı bitiren İstanbul Antlaşması (15 Mayıs 1924) imzalanır.Antlaşmaya göre Rusya,Fransa ve en önemlisi İngiltere imparatorluklarını dağıtacak,bu ülkelerin kolonileri ittifak kuvvetlerince paylaşılacak,Rusya Osmanlı Devleti'yle Karlofça Antlaşması önceki sınırlarına dönecek,İngiltere Hindistan'dan çekilip orayı kendi haline bırakacak ve tüm itilaf kuvvetleri 5 yıl boyunca savaş tazminatı ödeyeceklerdir.

40tjYn65k.png
[+] 5 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
BÖLÜM 14

Antlaşma ile birlikte Rusya ile İstanbul Antlaşması(1700) önceki sınırlara dönmüş olduk.

Savaşın galibi olarak sultanımız serdarımız 2.Abdülhamid Han ve saray erkanı,İstanbul'da zafer kutlamalarına giderken,kalabalık halk yığınları sultanımızı görmek için gelmiş.
40yLLMsOP.png

Sultanımız,Meclis-i Mebusan'a konuşurken

Rusya ile yapılan St.Petersburg Sözleşmesi 'yle birlikte Rusya resmen dağılıyor.

Rusya'nın dağıtılması sonucunda yeni kurulan devletler

Sibirya'da artık uydu bir devletimiz var.

Savaşta yaptığı katkılardan dolayı Rusya'nın Mançurya kısmını Japonlara veriyoruz.

St.Petersburg Sözleşmesi sonrası Rusya Çarlığı,Ruslar 300 yıl önceki sınırlarına dönmüş vaziyetteler.

Fransa ile yapılan Paris Sözleşmesi uyarınca Fransa dağıtılıyor ve ikiye bölünüyor.

Fransa güneyinde Occitanya adında Almanya'nın etkisinde ayrı bir devlet kuruluyor.

Fransa'nın kolonileri artık bizim oluyor.

Fransız kolonilerini topraklarımıza kattıktan sonraki Osmanlı Afrikası

Londra Sözleşmesi gereğince,İngiltere Hindistan'dan çekiliyor ve tüm kolonilerini bize devrediyor
.

İngiliz kolonilerinin devrinden sonra Afrika

İngiltere'nin Doğu Asya kolonilerinden Singapur ve Malezya çevresi Japonya'ya geçiyor.

İngiltere bölgeden çekilmesine rağmen maalesef Hintli kardeşlerimiz bir birlik kuramamışlar. Bengal bölgesi ise Japonya'ya verilmiş durumda.İngiltere'nin bölgeden çekilmesiyle doğan otorite boşluğundan yararlanmak isteyen Japonlar,Hindistan için hain emeller peşindeler.

Hindistan'da sadece Ceylon bölgesi bize üs verilmiş durumda, Hint kıtasının diğer bölgelerinde bize bağlı devlet yok.

Mikroendolezya adaları bizim oluyor.Avustralya ve Yeni Zelanda bağımsızlıklarını kazandılar.

İrlanda ve Kanada ,bağımsız oldular.

Güney Amerika'daki yeni toprağımız Osmanlı Guayanası ve takımadaları

Ele geçirilen tüm kolonilerde hızlı bir şekilde gerekli yönetimsel ve bürokratik altyapıyı kuruyoruz.

Yeni alınan kolonilerimize göçü özendiriyoruz.

41lFh2BYl.png

Savaş tazminatları ve alınan topraklarla ekonomimiz bayram ediyor.Gümrük vergisi eksiye çekilip,vergiler düşürülüyor.Sultanımız buyuruyorlar ki "Herşey Osmanlı tebaası için."

4AWP53Nul.png

Tarihler 1926'yı gösterdiğinde Sultanımız 2.Abdülhamid bir dünya lideri.Devlet-i Aliyye bir cihan imparatorluğu.

41jyylIJn.png

Not:Oyundaki birçok süper gücü devirince meydan Romanya'ya kaldı great power oldu uyduluğumdan çıktı.Afrika kolonilerinden de pay aldı.Çok sinir oldum. :wall:
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
BÖLÜM 15

1.Cihan Harbi'nde yenilen devletlerde büyük çaplı isyanlar oluyor.Fransa ve Rusya'da Faşism yanlısı rejimler başa geçiyor.

Devlet-i Aliyye'de her ne kadar faşizm yayılmaya çalışsa da ,kendi ırkını diğer ırklardan üstün görerek bizim ümmetçilik anlayışımızla ters olan bu anlayışı reddediyoruz.Tebaamız arasında ancak müslim ve gayrimüslim diye ayrım yapabiliriz.Hangi milletten olursa olsun müslüman kardeşlerimiz birbirlerine ancak takva bakımından üstün olabilirler.

512AEmc6k.png

1932 nüfus sayımına göre nüfusumuz,tüm dünya ülkelerini geçmiş durumda.

50Ftm5CsC.png

1836 Nüfus sayımı

51toqBPuG.png

Kalabalık tebaamızın okuma-yazma oranı hayli yüksek.1836'da %13.5 okuma-yazma oranı 20 Milyon Tebaamız varken ,1932'de 455 Milyon ve %95 okuma-yazma oranına sahibiz.95 yılda 435 milyon yetiştirdik.

1836

51hvJ8TYY.png

1932

51bdxSo5h.png

Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan.

"İstikrar sürsün,Osmanlı büyüsün."

Cihan harbi bitiminden birkaç yıl sonra ,ceddimiz Kanuni Sultan Süleyman Han'ın feth ettiği,Macar topraklarını geri almak için Avusturya'ya savaş açıyoruz.

50IHuXbaj.png

Müttefiklerimizle gireceğimiz bu savaşta ,planımız tüm cephelerden aynı anda saldırarak,Tank birliklerimizle Viyana'ya varmak

Hamidiye Zırhlı birliklerimiz çoktan,Viyana'ya ulaştı bile.

Avusturya,çok geçmeden bize istediğimiz yeri vermek zorunda kalıyor.Böylece Macaristan'ın tamamı bizim oldu.

50PMIODc7.png

Osmanlı iktisatçıları, ne özel mülkiyetin tamamen yasak olduğu Planlı Ekonomi nede devletin ekonomiye hiç müdahale etmediği Liberal ekonomiden ziyade hem özel girişimin serbest olduğu hemde devletin bazı gerekli alanlarda tekel olduğu yeni bir piyasa ekonomisini hayata geçiriyorlar.
"Karma Ekonomi"

50PckkmQI.png

Hintliler birbirlerine girmiş durumda,fırsattan yararlanan Japonya,Hindistan'daki varlığını arttırıyor.İngiliz emperyalizmin yerini,Japon emperyalizmi aldı.

İlk defa olimpiyatlar Osmanlı'da düzenleniyor.1932 Olimipiyatlarına,pay-ı taht İsttanbul ev sahibliği yapacak.Bizim için prestij kaynağı.

50WQKJzUZ.png

Not:Bir sonraki bölüm son bölüm olacak.Pek birşey kalmadı,1936 ekonomi,üretimle,süper güç puanıyla istatistikleri paylaşıp bitireceğim.
[+] 4 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
BÖLÜM 16-Final

Sene 1936

100 yıldan beri imparatorlukta birçok şey değişmiş,Avrupa'ın Hasta Adamı,Dünya'nın Korkutuğu Adama dönüşmüştü.Sultan 3.Selim ve 2.Abdülhamit Han'ın çabalarıyla Devlet-Aliyye,Dünya Lideri bir ülke olmuştu.Hayaller gerçek olmuş,tüm İslam ümmetinin bir olduğu,dir oluduğu,halifemizin 2.Abdülhamid olduğu bir Osmanlı.

Fabrika üstüne fabrikalar kurulmuş,Osmanlı Devleti üretimde ve sanayide lider konumdaydı.

5LvadkENr.png

5LwaxhfQz.png

Dünya'da  ticarete hakim bir Osmanlı,

5LwSxUlso.png

zKLcrXTw.png

Teknolojik icatlara hakim bir Osmanlı

5LzqJe5bh.png

5LAAxkuPw.png

Petrole hakim bir Osmanlı

5LCr3sKCH.png

Hazinesi dolu,ekonomisi iyi,vergileri düşük,borcu olmayan bir Osmanlı

5LDDkrLi4.png

Teknolojide lider ve öncü bir Osmanlı

5LEuw3zok.png

Hangi milletten olursa olsun herkesin kendi inancını güven içinde yaşayabildiği bir Osmanlı

5LGkY7xcU.png

Milyonlarca insanın huzur ve mutluluk içinde yaşadığı bir Osmanlı

5LHiVqa17.png

Cihan hakimi,Cihan Lideri bir Osmanlı

---SON---
[+] 4 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hikayemizin finalini yaptik, begendigi iseniz hikaye yarismasinda oy kullanmayi unutmayin,oy icin son gun bugun.

https://forum.strategyturk.com/konu-2018...-yarismasi
Ara
bir başka forumda bu hikayeyi okumuştum çok beğenmiştim.şimdi 2 defa okuyorum yine güzel
[+] 1 üye Dreyfus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-07-2018, 13:50)25itroy25 : bir başka forumda bu hikayeyi okumuştum çok beğenmiştim.şimdi 2 defa okuyorum yine güzel

Tesekkur ederim.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
gayet başarılı. sonunu getirmen de çok iyi oldu. birçok hikayenin en büyük eksikliği sonun gelmemesiydi. tebrik ederim.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben de bu hikayeyi ve modun ismini arıyordum başka bir forumda yarım saattir demek buradaymış, bu modun linki var mı?

Ara
(26-07-2018, 11:00)Işıkay : Ben de bu hikayeyi ve modun ismini arıyordum başka bir forumda yarım saattir demek buradaymış, bu modun linki var mı?

https://forum.strategyturk.com/konu-mod-vicky-mod
Ara
Eyw çoktan indirdim ve oynadım baya

Ara
Sultan Selim bir asır devirdi helal olsun
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.