HOI 4 Almanya ile sürekli kaybediyorum
Hocalarım merhaba.

Bu konu, forumdaki ilk konum :D Yanlışım olduysa kusura bakmayın.

Ben HOI 4'te daha yeniyim. Daha 44 saatim var. Ve şu ana kadar hep Almanya oynadım. Öncelikle asker basma gibi basit şeyleri öğrendim. Hatta hemen hemen çoğu şeyi öğrendim. Fakat sanırım daha öğrenmediğim çok şey var.

Sorunum şu: Ben 10-15 kere ciddi olarak ordu yaratarak bir kere bile Fransa'yı alamadım. Nedenini inanın bilmiyorum. Hep bayağı büyük bir ordu yaratıyorum ama ilerleyemiyorum. Sadece savaşıyorlar. Ne ilerleme var, ne gerileme. Genellikle birkaç ay savaştıktan sonra cepheyi kaybediyorum ve Almanya'yı da kaybediyorum.

Öncelikle sizlere ne yaptığımı anlatayım:
  • Oyun başında full uçak bastım. Karışık şekilde her çeşitten bastım. Bayağı bir uçağım oldu.
  • Sonrasında tank template'i yapmak için askeri deneyim puanı kasmam gerekti ve generaller vs. koyarak askeri puan sorununu çözdüm. Sonrasında şu tank template'ini yaptım:
screenshot_1-png.1118698

Bu template'i internetten buldum.

Yaptıklarıma devam ediyorum.
  • Tank template'ini de yaptıktan sonra full tank basmaya devam ettim. Uçaklardan sadece 1-2 tanesini devam ettirdim, diğerlerinin üretimine son verdim. 1939 yıllarında yaptım bunları. Sanırım tank basmak için biraz geç kalmışım.
  • Bayağı bir tank bastıktan sonra bunları cephelere yaydım. Fransa sınırına tutması için 55-60 civarı tank birimi koydum. Aynı şekilde bana saldırabileceğini düşündüğüm ülkelere de büyüklüğüne göre tank ve piyade birlikleri koydum. Böylece ben Fransa'yı almaya çalışırken başka bir cepheyle savaşta olmayacaktım.
  • Her şeyim tamam ve tanklarım, piyadelerim, topçularım vs. her şey hazır. Uçakların hepsini Belçika bölgesine yönlendirdim. Sonrasında hak iddia ettim ve savaş açtım.
  • Yine beklediğim gibi oldu. İlerleyemedim. Sonrasında İngiltere denizden çıkarma için koyduğum piyade ve tankları delerek çıkarma yaptı. Ve Belçika sınırındaki askerlerim orada sıkışacağı için hepsini geri çektim. Sonrasında Almanya'nın Polonya tarafındaki denizden de çıkarma yedim.
  • Eninde sonunda kaybedeceğimi anladım ve tüm askerlerimi, başkent Berlin'in etrafına dizdim. Bu askeri duvarı geçemediler ama ülkemin çoğunlunu işgal ettikleri için kaybettim. Normalde Berlin'e giremediler.
Yaptıklarım bu kadardı.

Askerleri başkentin etrafına çekerken:
89nsxj8.jpg

Sizce nerede yanlış yapıyorum? Kaç kez oynadım, bir kere bile alamadım şu Fransa'yı. Moralim bozuldu.
Ara
r/hoi4 teki tank templatelerine bak.Kullandığın template çok kötü.24 org kabul edilebilir bir şey değil,50 60 tane tank division basmana gerek yok.muhtemelen çok division bastığın için birliklerinin strengthi kalmamıştır.Piyade'de 20 width engineer kullan ve tank designer da reliablity en az %90 olduğu sürece tankına en iyi turretları,topları vs. koy.ayrıca farklı uçaklar basma,oyunun başında fighter 2 araştır ve focuslardan cas bonusunu aldığın zaman cas 2 aç.Kıyıları tutmana gerek yok,eğer 1939'da 8 tane tankın varsa çıkartma attığı zaman 2 tane tank yollayıp yok edebilirsin.Kullandığım kelimelerden bazılarını anlamadıysan türkçe yama kullanmayı bırak,hem yabancı kaynaklardan bakarken öğrenmen kolay olur hem de mp oynayacağın zaman yamaya özel checksum hatası almazsın.
[+] 1 üye Noir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Muhtemelen en büyük sıkıntı, o kadar büyük bir tank birliğini bahsettiğiniz sayıda birime yetiştiremiyorsunuz. Görselden anlaşılacağı üzere her birlik için 650 tanka ihtiyacınız var, sadece Fransa sınırını 55-60 tank birliği koymak demek 39000 tank üretmeniz demek, buna çatışmalar sırasında kaybedilecek olanları katmıyorum bile. Normalde bu kadar büyük tank birliklerinden 5-6 tane üretilir ve önemli noktalarda düşman savunmasını delmek için kullanılır. Hatları tutacak asıl birlikleriniz piyadeler.

Her şeyden önce bu kadar fazla tank üretmeye çalışmaktan vazgeçmelisiniz, bahsettiğiniz rakamlar neredeyse imkansız. Ya tank bölüğünü küçültüp daha fazla yere yayabilir ya da mevcut bölüğü koruyarak az sayıda ama güçlü birlik üretebilirsiniz. Piyadelerinizi 27 Combat Widthe göre ayarlayıp ön saflara yerleştirebilirsiniz. İlerlemeyip sadece savunma yapacağınız hatlar içinse 10 Combat Widthe sahip sadece düz piyadeler ve kürekçilerden oluşan birlikler oluşturabilirsiniz.

Savunma konusunda ise garnizon emrini kullanarak burada seçtiğiniz bölgelerdeki limanlar, victory pointler gibi yerleri korumalarını seçebilirsiniz. Tüm kıyıları korumanıza gerek yok zira yapay zeka ile oynadığınız için sadece kıyılara çıkıp liman ele geçiremeyen birliklerin etrafını sarıp imha etmeniz oldukça mümkün. Bunun dışında üretim konusunda geç kalmayın, ileriye dönük üretimler başlatıp daha sonra uygulamaya sokabilirsiniz. Halihazırda çalışan bir fabrika bile ileride yapacağınız üretim için ön ayak sağlar.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk olarak o attığın division çok gereksiz pahalı ve kötü yapılmış. 1939da o tümenden üretebilmek için ciddi bir kaynağını oraya aktaracağın için diğer tümenlerini besleyemeiyeceksin. Ayrıca organizasyonunn 30un altında olduğu için saldırdığın zaman hızlıca org kaybedip ilerleyemeyececksin. Hard attackı o kadar yüksek yapmana da gerek yok zira karşında güçlü bir tank tümeni görmeyeceksin uzun bir süre. Sinyal, engineer ve cavalry recon gereksiz. Onlar yerine heavy tank recon ve heavy tank flame recon eklemeni şiddetle öneririm.
1939da 4 motorize, 3 heavy tank, 2 motorize topçu birliğinden oluşan zırhlı tümen senin işini görecektir ama oyunda senin asıl gücün 7 piyade+2 topçudan oluşacak tümenler olacaktır. Asıl üretimini buna odaklaman gerekiyor.

Bir diğer hatan oyun başı uçağa çok abanman olmuş. Oyun başı sahip olduğun hava kuvvetleri sana tüm avrupayı ele geçirmen için yeterli zaten. Fazladan basman senin diğer üretimini kısmana neden olacağını için gereksiz.

Sana önerim yaklaşık 96 tane piyade tümeni ve 10 civari tank tümeniyle ww2'yi başlatman. Poloynayı temizledikten sonra benelüks ülkelerinden aşağıya doğru sarkıp fransayı ele geçirmen olacaktır
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar anladım ki sorunum aşırı fazla tank basmakmış. İnternetten daha hafif tank templateleri bulup onları kullanayım. Hocalarım peki Belçika tarafından Fransa'ya girmek için toplam kaç birim tank gerekir? Tank templati önerir misiniz bir de?
Ara
Sorunun aşırı fazla tank basmak değil. Aşırı fazla tank basamamak. Yukardaki tank tümenini dolduracak kadar tank üretmen mümkün değil en azından 1939'da. Başlangıç için 20 witdhlik bir orta sınıf tank tümeni yeterli olur. 10-12 tümen arası üretebilirsen Fransa'yı delip geçersin.
Ara
(04-07-2022, 13:23)Justicar : Sorunun aşırı fazla tank basmak değil. Aşırı fazla tank basamamak. Yukardaki tank tümenini dolduracak kadar tank üretmen mümkün değil en azından 1939'da. Başlangıç için 20 witdhlik bir orta sınıf tank tümeni yeterli olur. 10-12 tümen arası üretebilirsen Fransa'yı delip geçersin.

Teşekkürler. Template önerir misiniz hocam?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.