Hoi4 1940 sonrası kasma sorununun çözümü (1944'de kasmadan oynuyorum)
Kasma sorunu 1940'lı yıllarda çok fazla savaşın olması ve ainin, birliklerin yoğunluğunun dahada artmasıyla işlemciye çok fazla yük biniyor bu da kasmaya sebep oluyor.
Paradox optimizasyonu iyi yapsaydı.
Neyse bunun çözümü eğer 1945'li yıllarda donarak oynamak yerine akıcı bir şekilde oynamak istiyorsanız yapcaklarınız basit:
Ben nazilerle oynadım 1939'da polonyaya savaş ilan edip fransayı adlım avrupada hiç iz bırakmadım fakat halen kasıyordu
Kasmaması için savaşı çabucak bitirmeniz gerek çünkü eğer savaşı uzatırsanız savaşa amerikada katılacağından dolayı ingiltereyi alsanız bile savaş bitmeyecek.
(Nazi almanyası ile)
1.Müttefikler savaşını bitirmeden sovyetlere savaş ilan etmeyin kasma 10 kat dahada artar.
2.Elinizi çabuk tutun ve amerika savaşa katılmadan ingiltereye çıkartma yapıp savaşı bitirin bu sayede artık ainin yoğunluğu ortadan kalkacak ve kasma büyük ölçüde azalacak.
3.Eğer kasma halen çok fazlaysa ingiltere savaşını bitirir bitirmez sovyetlere saldırın güçlü bir orduyla ve onlarıda ilhak edin muhtemelen kasma büyük ihtimalle ortadan kalkacak.
4.Barış konferansında elinizden geldiğince devletleri kukla yapmak yerine ilhak edin çünkü o devletlere birer ai atanacağından dolayı yine işlemciye ağır yükler biniyor.

Ben yukarıdaki maddelerdeki anlattıklarımı yaptım ve şuan yıl 1943 kasmadan oynuyorum nazilerle işe yarıyor ve kolay bir yöntem.
Fakat bir çok oyuncu genellikle savaşı uzatabiliyor sonra çıkartma yapacakları zaman ise devreye amerika girdiğinden dolayı savaş bitmiyor.

Yazılımsal çözümler:
Görev yöneticisine girin
hoi4'E sağ tıklayıp ayrıntılara git deyin tekrar sağ tıklayın ve önceliği yüksek ayarlayın kasmanın bariz bir şekilde azaldığını göreceksiniz

Bu arada hoi4'e yeni başlayan ve acemi oyuncular varsa ve bunu okuyorlarsa sovyetlere saldırmadan önce güzelce tank üretsinler akıllarına takılan sorularınız var ise kısa sorular ve cevaplar bölümüne yazabilirsiniz yardımcı olabiliriz.
Ara
ironi yaptığını varsayıyorum.
Ara
(22-08-2018, 18:09)napolyon94 : ironi yaptığını varsayıyorum.

Neden yapsın? Kasan bilgisayarıyla kasmadan zevkle oynamak için taktik bulmuş ve paylaşmak istemiş.
[+] 2 üye zencefil nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

İroni değil gerçek. Bir çözüm sunuyoruz buna inanmak istemiyorsun, ironi diyorsun senin tercihin.
Ha belki eğer anlattıklarımı zaten oyununda uyguluyor olabilirsin fakat herkes senin gibi yapmayabilir.
Ara
İroni demesinin sebebi bence oyunun zevki kalmıyor öyle tabi kasınca da kalmıyor ama bende şahsen dediğiniz gibi yaparsam zevk alamıyorum.Savaşın o zorluğunu hissedemiyorum o zaman.Ama Sovyetler,İngilizler ve Amerika bir arada olunca hem savaş ciddileşiyor vede gerçekten dikkat etmeniz gerekiyor en önemlisi ise o hissi yaşatıyor.Gerçekten ne yapacağım dediğim zamanlar çok olmuştur.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
(22-08-2018, 20:39)Faramir : İroni demesinin sebebi bence oyunun zevki kalmıyor öyle tabi kasınca da kalmıyor ama bende şahsen dediğiniz gibi yaparsam zevk alamıyorum.Savaşın o zorluğunu hissedemiyorum o zaman.Ama Sovyetler,İngilizler ve Amerika bir arada olunca hem savaş ciddileşiyor vede gerçekten dikkat etmeniz gerekiyor en önemlisi ise o hissi yaşatıyor.Gerçekten ne yapacağım dediğim zamanlar çok olmuştur.

İşin o yanıda var gerçekten ben 1943'te sovyet müttefikleri ilhak edip amerikaya saldırmıştım mesela erkenden dünya fethi biraz oyunu sıkıcı kılabiliyor.
O hissi yaşamak isteyen o halde o kasmayada katlanır. Fakat oyun böylede gayet iyi oynanıyor expert ai açsınlar bi de savaşta iyi zorlanabilirler.
Fakat bazı kişilerde oyun oynanmayacak dereceye geldiği için bu çözüm işlerine gayet yarar.
Amerika savaşa girmesin yeter taktiği.
Bizde olsa 8700K işlemci bizde o hissi yaşaya yaşaya kasmadan oynardım ama maalesef öyle güçlü donanım yok.
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çin ile Japonya çok fazla division üretiyor. Oyun kasmaya başlayınca konsolu açıp ''Delall Chi ve Delall Jap'' yapınca oyununun hızı çok iyi artıyor. Ben böyle yaparak 1955'lere kadar hiç kasmadan oynayabiliyorum. Ancak konsolu kullanınca da Steam'de başarım elde edemiyorsunuz.
Ara
Ben 1936 da bile 7 fps alıyorum :(
Ara
(22-08-2018, 21:29)Consul of Time : Ben 1936 da bile 7 fps alıyorum
Galiba pc özellikleri yetmiyor kardeşim daha iyi bir bilgisayar almalısın
Ara
Biz tl ile kazanıyoruz kardeşim. Dolar 6.
Ara
(22-08-2018, 21:52)Consul of Time : Biz tl ile kazanıyoruz kardeşim. Dolar 6.

Aynen benim bilgisayarım 1 yıl önce 6500 tl iken bugün 10.700 oldu. Ama neyse kardeşim dua edelim tek çaremiz bu. Durumumuz ekonomik yönden 1945 Almanyası gibi :D
Ara
(22-08-2018, 21:29)Consul of Time : Ben 1936 da bile 7 fps alıyorum :(

Dostum eğer oyunu oynayamıyorsan ince ayar yapıp oyunun ini dosylarıyla oynama yaparsak kasma sorunun çözürür fakat grafikler baya kötüleşir.
İstersen sana talimatları yollayım en azından oynarsın.
Bu arada sistemin neydi?
Sistem özelliklerini yazarsan daha iyi yardımcı olabilirim.
Ara
(22-08-2018, 20:29)Alduin :

İroni değil gerçek. Bir çözüm sunuyoruz buna inanmak istemiyorsun, ironi diyorsun senin tercihin.
Ha belki eğer anlattıklarımı zaten oyununda uyguluyor olabilirsin fakat herkes senin gibi yapmayabilir.

Yahu neyine inanacağım, sen oyun oynamıyorsun ki. Yaptığın sadece ezbere kolay yoldan ülkeleri yıkmak. Ha aynı mantık ile modlar var bazı ülkeleri "öldüren". Fakat bu çözümn değil, gidin bilgisayar toplayın yada alın kendinize. Yada kaldırmıyorsa PC'niz oynamayın bu oyunu bu kadar basit.
Ara
Yazılımsal ve donanımsal çözümler hariç diğer yöntemler oyun zevkinden çalar onun için yönteme pek sıcak bakmıyorum.

Ancak benim anlayamadığım siz kendi aranızda multiplayer oynarken nasıl oynanmalı özel bir kitapçık* yazıyorsunuz adeta ve o kurallar oyunu öldürmüyor da arkadaşın yazdığı 2-3 madde mi öldürüyor? Arkadaşınki öldürmekse sizinkisi ne oluyor katletmek mi?

Yardım etmeye çalışan arkadaşa verilen tepkiyi abartılı buldum.

*https://forum.strategyturk.com/konu-mp-hoi4-multiplayer-haziran-2018
Ara
(24-08-2018, 00:23)Anubis : Yazılımsal ve donanımsal çözümler hariç diğer yöntemler oyun zevkinden çalar onun için yönteme pek sıcak bakmıyorum.

Ancak benim anlayamadığım siz kendi aranızda multiplayer oynarken nasıl oynanmalı özel bir kitapçık* yazıyorsunuz adeta ve o kurallar oyunu öldürmüyor da arkadaşın yazdığı 2-3 madde mi öldürüyor? Arkadaşınki öldürmekse sizinkisi ne oluyor katletmek mi?

Tarihi senaryo gidişatı oluyor o, Sıfır kurallı "diplomasi" mp'leri de dönüyor. Yazılan kurallar genelde eski ve exploit engelleme üzerineydi. Kalkıp adam paraşütçü atıyor, yere düşünce motorize tümene dönüştürüyor. Hiçbir malzeme ulaşmasa bile bu tümen 12km/saat ile ilerleyerek hızla şehirleri alıyor. Biz bu tarz durumların önüne geçerek oyunu katlemiyor, kurtarıyoruz. Bir kere bile tatmadığınız mp deneyimi için erken fikir üretiyorsunuz. Acımasız gözüken kuralların ne kadar aciz olduğunu görseniz fikirleriniz değişir.
Ara
(24-08-2018, 00:44)napolyon94 :
(24-08-2018, 00:23)Anubis : Yazılımsal ve donanımsal çözümler hariç diğer yöntemler oyun zevkinden çalar onun için yönteme pek sıcak bakmıyorum.

Tarihi senaryo gidişatı oluyor o, Sıfır kurallı "diplomasi" mp'leri de dönüyor. Yazılan kurallar genelde eski ve exploit engelleme üzerineydi. Kalkıp adam paraşütçü atıyor, yere düşünce motorize tümene dönüştürüyor. Hiçbir malzeme ulaşmasa bile bu tümen 12km/saat ile ilerleyerek hızla şehirleri alıyor. Biz bu tarz durumların önüne geçerek oyunu katlemiyor, kurtarıyoruz. Bir kere bile tatmadığınız mp deneyimi için erken fikir üretiyorsunuz. Acımasız gözüken kuralların ne kadar aciz olduğunu görseniz fikirleriniz değişir.

Sayende bir şey öğrendim hiç aklıma gelmemişti Paraşütçüyü Motorizeye çevirmek yeni bir şey öğrendim olmuyor sanıyordum sağol Napolyon. :D
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
@napolyon94
Ehehe. Oyun çıktığından beri oynadım hep zorlana zorlana taktik yürüte yürüte oyunun suyunu çıkara çıkara artık bıktım kasmasından bende bu yönetmi denedim bu lafını yanlış kişiye söyledin.
Dur daha anlayacağın dilden bir açıklama yapayım, "bu çözümn değil, gidin bilgisayar toplayın yada alın kendinize. Yada kaldırmıyorsa PC'niz oynamayın bu oyunu bu kadar basit." Ahaha aynen kardeş evi falan satak bilgisayar toplayak ne de olsa bilgisayar çok ucuz 10 bin tl'Ye kolay toplanıyor. Kafaya bak parıl parıl. Kendini neden herkes gibi zengin görüyorsun o da işin komik olan yanı. Aynen aynen oyunu açan en azından 1940'A kadar rahat oynadan Bilgisayarımız var ama oyunu oynamayılm demi bu bir sanırım emirdi?!
"Yahu neyine inanacağım, sen oyun oynamıyorsun ki. Yaptığın sadece ezbere kolay yoldan ülkeleri yıkmak." Bakıyorum yine laf sokmuşuz :)
Daha dün italya ile romayı kurana kadar canım çıktı ve ülkeleri kolay oldan yıkmadan oldu bu olay sen zannediyorsun ki her oyunumda bunu yapıyorum ehehe.
Bak şöyle söyleyeyim ben bundan önce 30 kez nazilerle oynamışım bitirmişim oyunu dediğin kolay yoldan olmayarak ve bi baktım yeni dlc çıkmış yeni şeyler gelmiş bende deneyim dedim bunu uyguladım ve oyun kasmadı. Fakat bunu bile düşünemedin yani.
Kaldı ki bunun oyunu oynamama olduğunu zannediyorsun kendince tamam olabilir fakat herkes senin gibi düşünmeyebilir; "Benim zamanım yok kardeşim kasmadan bari rahat rahat oynarım" diyen insanları hiç düşünmüyorsun?  Oyunu oynamamak değil bu arada her türlü senaryo çıkartılır expert ai bassın zorlansın biraz yine olur okey. Sen zannettin 1936'da nazilerde hayvan gibi tank bas ve o hızla hızlı hızlı teslim oldurt taktiği zannettin bu olayı.
Ara
Herkes istediği gibi oynayabilir ve taktiklerini burada paylaşabilir. Beğenmeyen uçuk kaçık yorumlar yapmasın bu kadar basit. Oyun kasıyor diye bırakacak değiliz kaldı ki ben bile son model parçalarla donatılmış bir bilgisayarda bile rahatsızlık duyuyorum 1941 den sonra.
[+] 1 üye zencefil nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Son ayarlarda Witcher 3, GTA 5, TW Attila ve PUBG gibi bilgisayarları az çok zorladığı bilinen oyunları son ayarlarda oynadığım bilgisayarım HOI4 oynarken 1942 den sonra yavaşlıyor. Makinede i7 7700 HQ işlemci var ve bugün piyasa değeri 8500 TL :P

Bu konu oyunun kasmasına bir çözüm sayılmaz. Şu dosyada şu kod satırına şu değeri girerseniz işlemci şu kadar rahatlayacağı için oyun hızlanacak falan gibi birşey çözüm olabilir. Oyunu devamlı aynı taktikle oynamak insanı sıkar. Kaldı ki Almanya dışında bir devlet aldığımızda konudaki çözümü uygulayamıyoruz. Muhtemelen Napolyon bundan dolayı konuya tepki gösterdi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.