HoI4 - Devletleriniz
Öncelikle bundan önce oynayışlarımda çinle, japonyaya karşı yenilmiştim. 
Fakat @Faramir'in bir takım tavsiyeleriyle, üstüne kendimde katarak japonları geri püskürttüm, güney koreye kadar sürdüm. Savaşta daha çok gerilla tarzı savaş yolunu benimseyerek japon ordusunu yıprattım, ilerlediler, bana saldırdılar ve kalelerim sayesinde orduları çok çabuk yıprandı. Bende en iyi zamanda tüm ordu birliklerimi karşı saldırı yapma emri verdim. Daha çok japon askerlerini çevirme taktiği yaptım çembere aldım yok ettim.
 Deniz gücüm olmadığı için çıkartma yapamadım, sanayiyi çok daha güçlendirmek için almanların, sovyetlere savaş açmasını bekledim. O zamana kadar sovyetlerle ittifaktayız tabi. Ben sovyetleri ağır bir şekilde saldırmak için, Yeni tüfek araştırmamla yaklaşık 100 Piyade birliği bastım. Ardından sovyetlere saldırdım. 
Tank basmak isterdim fakat, bildiğiniz üzere çinle oynamak ilk başlar biraz zor.

dB7LpL.png
8zN6BV.png
PDO7LQ.png
Karşı saldırı yaparken sol taraflar biraz zordu ama sağ cepheden çok sert bir şekilde kazanarak ilerledim. Mengukuoya kadar sürdüm.
aY1nV5.png
EDyOG8.png
LDOvkj.png
WDGXlY.png
lZbQoX.png
dB7Mz4.png
k6X03W.png
VD3B5n.png
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oh be sonunda :D
Artık Roma İmparatorluğunu kurdum :)
Augustus Mussollini :D
Artık dünya fethi yapmak benim için büyük bir zevk olacak sanırsam.
Biraz daha fetih yapayımda sonra tekrar bi ekran görüntüsü paylaşırım baya zevkliydi. :)
7DWGWP.png
Ara
k6paAr.png
9NA3Rr.png
Kısaca:
İlk olarak japonya ile savaşa girdim ve çini aldım japonyaya çıkarma yapmak için baya bir süre bekledim o sırada ise almanyaya karşı güçlü bir şekilde savaşmak için ağır tank ve orta tank ürettim ve savaşta kullandım.
Berline kadar hattı delip geçtik almanya teslim olunca geriye italya kaldı italyayıda bir şekilde tank ve uçak desteği ile teslim oldurtturdum ardından savaş bitti almanyayı ilhak ettim italyayı kukla yaptım. sonra müttefikler ile savaşa girip fransayı aldım ispanya müttefikim olarak bana yardım etti. Fransayı ilhak ettikten sonra bir süre gemi üretmek için tersane inşa ettim gemileri güney koreye inşa ettirip japon denizlerine yhd ve deniz bombardıman uçakları göndererek çıkartma yaptım ve başarılı olduk savaş bitti.
En son ingiltereye bir çıkartma düzenledim fakat çok fazla uçak kaybettim uçaklar gemileri bombalamasa mümkünatı yoktu.
yıl oldu 1948 artık son hamlem olan amerikaya saldıracaktım ki oyun alaskada buga girdi birlikler acayip acayip hareketler sergiledi zamanda zaten çok az akıyordu bende bitirdim seriyi.
Ara
@Alduin Expert AI gibi bir mod kullanıyor musun? Kullanmıyorsan kullan derim çünkü vanilla hali bir yerden sonra berbat düzeyde kolaylaşıyor. :smiling:
Ara
(27-08-2018, 21:33)pistoltr : @Alduin Expert AI gibi bir mod kullanıyor musun? Kullanmıyorsan kullan derim çünkü vanilla hali bir yerden sonra berbat düzeyde kolaylaşıyor. :smiling:

Bu oyunlarada kullanmadım, expert ai kasmayı dahada fazlalaştırır. Ai'Ye yoğunlanacağı için. Öyle biliyorum.
Üstelik oyunun en son sürümünün ve tüm dlclerle birlikte çok kolay olduğunu düşünmüyorum o eskiden çok kolaydı. Şimdi biraz daha detaylandırmışlar.
Ama expert ai ile yeniden hoi4'E başlamayı planlıyorum.
Ara
Yeni dünya düzeninin hemen öncesi. Almanya ile oynamak çok kolay onu anladım. 150 tane denizaltı yap. 2000 tane naval bomber bas. Savaş senin.
Ara
@Agnostik,

Guzel oyun olmus, ben Axis oynarken Kanada`ya pek cikamiyorum iyi basarmissin.Denizalti yerine Battleship veya Carrier spamlarsan da denizlere hukmetmek cok kolay maalesef. Yeni dlc ile degisecek gibi.
Ara
(28-08-2018, 20:12)Agnostik : Yeni dünya düzeninin hemen öncesi. Almanya ile oynamak çok kolay onu anladım. 150 tane denizaltı yap. 2000 tane naval bomber bas. Savaş senin.

Çin’in Japonya’yı Güney Kore’ye kadar ittirdiğini bir ben mi fark ettim?
Ara
1a2BNO.jpg

Great War modu, vanilla oyundan daha kapsamlı ve kaliteli gibi geldi bana. Özellikle Osmanlı ile oynamak (her yandan çıkarma yeme ihtimali kanser etse de :P ) aşırı zevkli.
Balkan Savaşında uçak kullanarak çok kısa sürede Balkan Ligini yok etmem, ülkenin hızlıca toparlanmasını ve WW1 için çok sağlam olmasını sağladı. 
Almanya ve Avusturya karada aşırı güçlüler. Rusyayı birkaç aya topluyorlar. Zaten savaş patlak verdikten kısa süre sonra Bolşevik devrimi oluyor. Kafkasyanın tamamını ele geçirmiş olmama rağmen Brest Litowsk anlaşmasında Kars'ı vermedi oyun. Karsı almak için ne yapmam lazımdı çözemedim.
Ara
@Sübaşı modun sıkıntılarından biri bu bir şey yapamazsın Brest-Litowsk imzalanmadan önce Rusyayı alacaksın başka çaresi yok bunun. :( Eskiden daha kötüydü yine baya gelişti mesela bitmeyen bir savaş vardı durmadan "Trench Warfare" Olayını iyi yansıtmışlardı biraz daha düzeldi durum ama ne yaparsan yap birliklerin bir İngiliz,Fransız hatta İtalyanlar kadar bile olamıyor nedense.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
@Faramir
Birlierimiz güçlü değil. Zaten başlangıçta 3 tabur piyadesi olan bir tümen ile başlıyoruz. Ben bu tümeni 12 tabur piyade 2 tabur topa çıkardım ve cw 30 oldu ama yinede rakibin 1 tümeni ile bizim 1 tümenimiz eşit olamadı. Vanilla oyundaki Sovyetler gibi manpower bolluğunu kullanmaya çalışıyorum. 

Brest litowsk imzalanmadan evvel kafkasyanın tamamını aldım. Daha fazlasını almam mümkün değildi çünkü Almanlar savaşı başlattıktan minimum 70 gün sonra savaşa dahil olabiliyoruz ve Almanlar savaşı 1915 yılının ortalarında başlattılar. Daha fazlası için zaman yok yani.
Ara
@Sübaşı Balkan Savaşı biter bitmez Romanyaya savaş sebebi araştırıp saldırsaydın aslında iki cepheden Rusyada hızlıca ilerlerdin.
Ara
@Sübaşı

İşte bu sorunu çözecek bir yama yapmaları lazım yada sormaları lazım savaş bitsin mi devam mı etmek istersiniz diye.Askeri olarak evet sadece sayılar ne yazık ki ama oda tükeniyor bir süre sonra Sovyetler gibi milyonları yok Osmanlı'nın yanlış hatırlamıyorsam eğer.
трагедия
(08-09-2018, 12:27)zencefil : @Sübaşı Balkan Savaşı biter bitmez Romanyaya savaş sebebi araştırıp saldırsaydın aslında iki cepheden Rusyada hızlıca ilerlerdin.

Bundan önce bi kere daha açtım ve benimde entente ittifağına girmeme rağmen Avusturyanin cok kısa süre içinde Rusyada çok hızlı ilerlediğini gördüm. Bu yüzden Romanyayı almaya çalışıp boşa ekipman harcamak istemedim. Nitekim bu oyunumda da ben 70 gün içinde Join Central powers focusunu geçirene kadar Avusturya Kieve kadar ilerledi. Romanyayı almam biseyi değiştirmezdi yani. 

(08-09-2018, 12:55)Faramir : @Sübaşı

İşte bu sorunu çözecek bir yama yapmaları lazım yada sormaları lazım savaş bitsin mi devam mı etmek istersiniz diye.Askeri olarak evet sadece sayılar ne yazık ki ama oda tükeniyor bir süre sonra Sovyetler gibi milyonları yok Osmanlı'nın yanlış hatırlamıyorsam eğer.

Osmanlının adamakıllı savaştığı tek cephe Mısır. Orda da çok zorlanmıyorum gördüğün gibi. 1 sene içinde yaklaşık 200-250k kaybım var. Daha 1.5 milyon askerim var ve şu an askere alma politikam %2.5 ta. 

Bu modlarin esas sorunu ne olacağını o tarihe gelmeden bilemiyor olmak. Örneğin 1912 civarında bir anda Italyanlarla savaşa giriyorsun ve Italyanlar kısa sürede Libyayı alıyorlar. Veya Balkan Ligi ile ilgili focusu geçirip daha sonra bu lige saldırma focusunu falan seçene kadar Balkan ligi çoktan bize saldırıyor falan. E tabi birden beklenmedik bir şekilde daha orduyu sınırlara dizmemişken saldırı yiyince adamlar 1 haftaya istanbula kadar geliyorlar :P Böyle böyle sebepler yüzünden rahat en az ikişer saat emek verdiğim 5-6 oyunumu kapatmışımdır. Yine de mod vanilladan daha kapsamlı :P
Ara
@Sübaşı peki şu olaya ne diyorsun en son sürüm ile oynuyorsan İtalya şayet Balkan Savaşları ile Trablusgarp savaşını birleştirip Balkan Savaşlarına da geliyor.Trablus Ordusu zaten donanma sağ olsun oradan asla kaçamıyor kalıyor.Neyse kısaca diyeceğim şu Balkan Savaşlarında Sırbistanı aldıktan sonra savaş bitiyor diye hatırlıyorum sen İtalya'dan toprak alıyor musun veya da kukla filan yapıyor musun?
трагедия
@Faramir

Ben Italyayla hiç uğraşmıyorum bırakıyorum toprakları. Zaten otomatik olarak Derne de birkac birlikleri oluşuyor ve o birliklerle birkaç gün içinde Libyayı alıyorlar. Libyayı aldıktan sonra Brest litowskta olduğu gibi otomatik olarak barış imzalanıyor ve Libya Italyaya kalıyor.
Şu ana kadar sadece modu ilk kez açtığım zaman Italyaya karşı koydum. Anadoluya çıkarma yaptılar bende mecburen orduyu libyadan Anadoluya çektim. Onlarda hemen libyayı topladılar ve yine barış.
Ara
Ben daha hiç kaybetmedim Trablusgarp savaşını mod da ama Balkan Savaşları ile birleşince işler sıkıntı yapıyor gerçi Libya elimde olsa da bir işe yaramıyor Ancak Mısırı çevirirken yarıyor kıskaca almak için Donanma olmadığından asker sevkiyatı zor v.b
трагедия
(08-09-2018, 17:38)Faramir : Ben daha hiç kaybetmedim Trablusgarp savaşını mod da ama Balkan Savaşları ile birleşince işler sıkıntı yapıyor gerçi Libya elimde olsa da bir işe yaramıyor Ancak Mısırı çevirirken yarıyor kıskaca almak için Donanma olmadığından asker sevkiyatı zor v.b

Mısır için 24 tümen asker yerleştirip Sinadan girmeye başladım ordu yağ gibi kayarak ilerliyor. Ek olarak kuzeyden bir deniz çıkarması yapmaya falan gerek yok.
Asıl Trablusgarpı alınca çok kuvvetli olmadığımız batı akdeniz kıyılarından çıkarma yeme ihtimalimiz oluşuyor. Mesela şu an sadece Mısıra kıyısı olan Doğu akdenizi tutuyorum yeterli geliyor hiç çıkarma yemedim.

Bu arada bu modda denizden çıkarma yapmak için hava üstünlüğü istemiyor galiba. Ülkenin her yerine hava üssü açtım füze savunma sistemi gibi etrafımdaki her yere uçaklar yerleştirdim yine de Fransa Yunanistandan çıkarma yaptı.
Ara
k6zVkA.jpg

aYQk55.jpg

Devletin çevresindeki tüm denizlerde hava üstünlüğüm olmasına rağmen her yerden çıkarma yiyip duruyorum. Kanser ettiler sabahtan beri. Akdenizde 400 gemi civarında gezen Entente donanmasına karşı koyabilecek bir donanma yapmak için senelerdir uğraşsamda şu ana kadar anca 90 gemi basabildim. 
 23 milyon kayıp verdirdik ama hala pes etmediler. Fransız ve Amerikan ordusunun manpoweri bitti hazırdan yiyorlar hep. Aslında Almanlar Avrupada Fransaya bassalar alırız gibi geliyor ama basmıyorlar :P
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Q2o5Zg.jpg

X6rGLD.jpg

4zvAlp.jpg

1910 yılından başladım bıkmadan usanmadan 1945 yılına geldim. Tüm denizlerde üstünlüğü ele geçirmeyi başardım. Fethetmem gereken tek büyük ülke olarak sadece Amerika kalmış, Atatürk bile savaşın sonucunu görebilmek için bu zamana kadar yaşamış ama oyun 6 Ekim 1945 te çöküyor. Burdan bu hatada emeği geçen herkesin 7 sülalesini seveyim.

Herneyse Ben Afrikayı topladıktan sonra Almanlar Fransaya bastılar. 1924 yılında Fransa teslim olunca oyun bi event gönderdi savaş bitsin mi bitmesin mi diye. Bende hem denizlerde yeterince üstün olmadığım için koca Afrikayı koruyamam ve İngiltereye çıkarma yapamam diye hemde manpower azlığı yüzünden toparlanmak için kabul ettim. Anlaşma olarak en kötü Mısırı bırakırlar derken Arap yarımadasındaki küçük ingiliz topraklarını verdiler sadece. Bu event gelince aklınızda olsun kabul ederseniz çok çok az kazancınız oluyor :P

Savaşı bitirdikten 1 gün sonra Fransa European Association adında yeni bir faction kurup Almanyaya savaş ilan etti.  2. Dünya savaşı  1. bittikten 1 gün sonra başladı yani :P   Almanlarda 2 haftada Fransayı toplayıp teslim aldılar. 

Ben savaşa hemen girmedim 1928 yılına kadar 4 yılda ülkeyi toparladım. Romanyaya savaş açarak savaşa girdim. Bu sefer savaşa İtalya katılmadığı için kolayca Akdenizde deniz üstünlüğünü aldım. Benim gemiler hep son sınıf, düşman gemileri ise 1. sınıf gemiler olduğu için kağıt gibi kestim hepsini. Yinede yeterince gemi olmadığı için tüm denizlerde üstün olamadım. Hindistana çıkarma yapmayı beceremeyince İrana savaş açıp İrandan Hindistan-Çin ikilisine yürüdüm. Aynı zamanda gemi basmaya devam edip bastığım gemilerle önce İngilizlerin Akdenizdeki üslerini aldım. Cebelitarık düştükten sonra Portekize çıktım. Portekizdende İngiltereye çıktım. Ama her yaptığım çıkarma ve işgalden sonra içi resource olan yerlere (bknz Londra ve çevresi) Almanyave Avusturya çöktü banada hep çorak yerler kaldı (bknz iskoçyanın buzlu dağları :P ) 

İngilterenin teslim olduğu gün İtalya bana savaş açıp savaşa girdi. Ben Libyayı Avusturyayla Almanya İtalyan yarımadasını hemen toplayıp onuda teslim aldık. Modda sanırım tüm düşmanları teslim alınca savaşın bitmesi gibi bir durum var. Çünkü Amerika dışındaki tüm Great Power ülkeleri düşürmeme rağmen savaş bitmedi. Tam Amerikayada çıkarma harekatı planları yapmaya başlarken oyun hata verdi.
 35 yıllık emek boşa gitti :(
[+] 2 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.