HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Uçakları nasıl arttırıyor veya misyon verilmiş hale getiriyoruz?
Donanma mantığı nasıl ilerliyor. Donanma ile asker taşıma durumu nasıl yapılıyor?
Kara ordusu hakkında ise ordu üretimi işi daha zor gibi diğer oyunlara göre ama ordu sayımı nasıl arttırma şansım var?

Oyuna beginner ülke önerilerinizi beklerim. 2-3 kere Sovyetler ile oynadım. Ordunun misyon uygulaması deli ettiği ve Almanya oyun başında çok daha az ordusu varken ben arttırma yapamadığım için daha fazla ordu ile gelince oyunlara ragequit attım tabi :/.
Geri Döndüm (Sayılır)
Ara
Türkiye ile bulgaristan...

Kısacası şu savaş mekaniğini kısaca özetleyecek var mı?
Ara
(01-04-2017, 22:31)GamerGenc : Uçakları nasıl arttırıyor veya misyon verilmiş hale getiriyoruz?
Donanma mantığı nasıl ilerliyor. Donanma ile asker taşıma durumu nasıl yapılıyor?
Kara ordusu hakkında ise ordu üretimi işi daha zor gibi diğer oyunlara göre ama ordu sayımı nasıl arttırma şansım var?

Oyuna beginner ülke önerilerinizi beklerim. 2-3 kere Sovyetler ile oynadım. Ordunun  misyon uygulaması deli ettiği ve Almanya oyun başında çok daha az ordusu varken ben arttırma yapamadığım için daha fazla ordu ile gelince oyunlara ragequit attım tabi :/.

Uçak üretmeniz lazım bunun için ''Production'' sekmesinden üretimi yapabilirsiniz. Uçaklar üretildikten sonra herhangi bir hava limanına tıklayıp uçakları seçmeniz(yerleştirmeniz lazım). 

Deniz savaşı mantığı ''Random Deployment'' şeklindedir. Birimleriniz rastgele mevcut çatışmaya girebilir . Her geminin avantajlı olduğu ve dezavantajı olduğu bir gemi türü mevcuttur. Mesela denizaltılara karşı muhrip kullanılması gibi (ASW-Anti Submarine Warfare'i daha yüksektir.)   

Bu konu ile alakalı rehber : https://forum.strategyturk.com/konu-hoi4...uncellendi

Donanma ile asker taşımak eski oyunlarda ki gibi değil artık. Mevcut konvoyunuz olması lazım. Bir birliği seçince sol ekranda çıkan birim bilgisi sekmesinde kaç konvoy ile taşınabileceği yazar.(Elinizde o kadar konvoy yoksa taşıyamazsınız hepsini bir anda. ) Birimleri başka bir yere taşımak için limanı olan bir bölgeye askerlerinizi getirip tekrardan limanı olan bir bölgede liman işaretine askerler seçili iken tıklarsanız birimleriniz deniz yolunu kullanarak nakil olur. 

Kara Kuvvetleri diğer oyunlara göre daha sığlaştırılmıştır 4. oyunda. Üretim sekmesinde gerekli ihtiyaçları karşıladığınız takdirde birimleriniz için gerekli olan malzemeler üretilecektir.  

Kara Kuvvetleri rehberi : https://forum.strategyturk.com/konu-hoi4...si-rehberi

Ordu sayınızı arttırmak için ''Manpower''ınızın yeterli seviye olması lazım. Eğer yeterli seviyede değil veyahut ileride sıkıntıya girebileceğinizi düşünüyorsanız , bakanlarınızın bulunduğu sekmede askerliğe alım için olan bir bölüm var oradan ''Diplomatic Power'' harcayarak askere alınabilecek insan sayısını arttırabilirsiniz. Böylece daha fazla insanı silah altına alabilirsiniz. 

Oyuna yeni başlıyorsanız , Türkiye ve İtalya oynamanızı tavsiye ederim. İtalya'da hem deniz hem hava hemde kara kuvvetlerini etkili bir biçimde kullanmayı öğrenebilirsiniz. Türkiye'ye de ise tarafsız kalarak savaşın gidişhatını izleyebilirsiniz , müdahalede bulunabilirsiniz . Çok fazla imkana sahip olmasa da Türkiye ile başarılı işler yapılabilir potansiyeli olan bir ülke oyunda.
[+] 1 üye Kirpi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadalar patimi değitiremiyorum yani suan faist millet partisi mevcut ben tekrar chp partisine dönütürüp ülke adınıda değitirmek istiyorum (milliyetçi türkiyeden-Türkiye olarak değitirmek istiyorum ) yardımcı olursanız sevinirim.
Ara
(28-04-2017, 23:54)ppolat : Arkadalar patimi değitiremiyorum yani suan faist millet partisi mevcut ben tekrar chp partisine dönütürüp ülke adınıda değitirmek istiyorum (milliyetçi türkiyeden-Türkiye olarak değitirmek istiyorum ) yardımcı olursanız sevinirim.

Polat malesef normal yollar ile geri dönemezsin.

Oyunda CHP olarak gözüken şey aslında oyunda ki "others" yani diğer ideolojiler oluyor. Bu yüzden bunlar non-alligned olarak geçiyor. Bir kere 3 büyük ideolojiden birine geçersen tekrar non alligned bir partiye geçemezsin.

Peki ya çözüm?

Normalde tavsiye etmesem de oyunun dosyalarında ki save dosyasını kurcalayarak bu sorunu çözebilirsin. %99 kendin biraz kurcalayarak sorununu aşabilirsin. Ama oyun içinde maşru bir yol yok malesef.
Ara
Arkadaşlar Almanya ile başladığımızda inşa olarak sivil fabrika mı basmalı yoksa en başından itibaren askeri fabrika mı gitmek lazım. Uzun zamandır oynamıyordum yeni bir oyun açtım. İlk bir sene boyuna sivil bastım sonra askeriye geçtim fakat üretimde çok geri kaldım. Özellikle uçağım çok azdı.
Ara
ben ilk sene sivil fabrika basıyorum.ikinci senenin başında neredeyse her bölgeye bir tane askeri fabrika basıyorum hemen sonrasında 3 veya 4 synt refinery her sene böyle bir döngü yapıyorum.fighterlar için 2 slot açıyorum 30 fabrika 1939 a kadar 4-5 bin uçağın oluyor.37-38 arası panzer iii üretimini unutma ama önceliğin fighterlar olmalı.savaş başlangıcına kadar 5 panzer division çıkarabilirsen 41'e kadar 48 division rahat çıkar.savaşın ortasında da mümkün olduğunca refinery bas çünkü müttefiklerin sadece senden alabiliyor.getirisi de sivil fabrika olarak iyi.
Ara
Ben genelde savaş başlayana kadar beş panzer beş motorizeden oluşan 3 ordu kurmuş oluyorum. Ordularda 3 panzer 4 motorize ve 2 spart şeklinde oluyor. Piyadeler 7 piyade iki top motorizelerde 7 moto iki spart şeklinde. Fakat uçak üretimim geri kalıyor. 700 avcı anca basabiliyorum. Avcıya ağırlık versem bu sefer ordu az kalıcak. Batıya 24 piyadeli 3 ve 3 adetde yukarıda bahsettiğim panzer ordusuyla giriyorum. Bunlar sadece hollanda ve belcika sınırında olanlar. Fransa sınırında da 30 küsür piyadeli bir ordu daha oluyor. sizce bu çok mu? Böyle bir orduyla girince uçak az kalıyor. Zaten Hollanda'ya savaş açınca artık uçak üretemez hale geliyorsunuz.
Ara
ben tüm oil ve rubber ihtiyacımı venezuela ve refinerylerden gideriyorum.fransa seferi için piyade güçleri bana göre hat tutucu.asıl ilerlemeyi panzer ve motorizelerle yapman yeterli.yani hat tutacak kadar o bölgeye infantry sokman yeterli.rusya seferi için exp.forces ile beraber en az 180-200 division şart inf olarak. muhtemelen motorize basıyorsun uçak yerine bu oldukça yanlış muhakkak 2 veya en kötü 1.5 slot yani 20-25 fabrika ataman lazım fighter için.5k uçakla girsen rusyaya zaten 4k yok oluyor.ayrıca kamyon ele geçirdiğin yerlerden de geliyor.fransayı fethedene kadar biraz da konvoy üretmende yarar var.dizilişler iyi ama düşman kuvvetli olmadığı için erken zamanda gereksiz öncelik verilmiş sadece.
Ara
(01-06-2017, 16:09)amonvongoeth : ben tüm oil ve rubber ihtiyacımı venezuela ve refinerylerden gideriyorum.fransa seferi için piyade güçleri bana göre hat tutucu.asıl ilerlemeyi panzer ve motorizelerle yapman yeterli.yani hat tutacak kadar o bölgeye infantry sokman yeterli.rusya seferi için exp.forces ile beraber en az 180-200 division şart inf olarak. muhtemelen motorize basıyorsun uçak yerine bu oldukça yanlış muhakkak 2 veya en kötü 1.5 slot yani 20-25 fabrika ataman lazım fighter için.5k uçakla girsen rusyaya zaten 4k yok oluyor.ayrıca kamyon ele geçirdiğin yerlerden de geliyor.fransayı fethedene kadar biraz da konvoy üretmende yarar var.dizilişler iyi ama düşman kuvvetli olmadığı için erken zamanda gereksiz öncelik verilmiş sadece.

Eyvallah ben hiç rafinery işine girmiyordum. Birde onu deniyim. Genelde kara ordusuna özellikle tanklara ve motorizelere öncelik verip uçakları es geçiyordum. Ama bu halle bile en zorda cayır cayır yedim hepsini içlerinden geçtim. Ama eskiden İngiltere ve Fransa yapay zekası Belçika ve Hollanda'ya yardıma gelirdi bu sefer hiç ordu göndermediler çok kolay olmuş böyle.  Batı işgali sırasında ne kadar bir ordu lazım?
Ara
(01-06-2017, 16:50)Semavi7 :
(01-06-2017, 16:09)amonvongoeth : ben tüm oil ve rubber ihtiyacımı venezuela ve refinerylerden gideriyorum.fransa seferi için piyade güçleri bana göre hat tutucu.asıl ilerlemeyi panzer ve motorizelerle yapman yeterli.yani hat tutacak kadar o bölgeye infantry sokman yeterli.rusya seferi için exp.forces ile beraber en az 180-200 division şart inf olarak. muhtemelen motorize basıyorsun uçak yerine bu oldukça yanlış muhakkak 2 veya en kötü 1.5 slot yani 20-25 fabrika ataman lazım fighter için.5k uçakla girsen rusyaya zaten 4k yok oluyor.ayrıca kamyon ele geçirdiğin yerlerden de geliyor.fransayı fethedene kadar biraz da konvoy üretmende yarar var.dizilişler iyi ama düşman kuvvetli olmadığı için erken zamanda gereksiz öncelik verilmiş sadece.

Eyvallah ben hiç rafinery işine girmiyordum. Birde onu deniyim. Genelde kara ordusuna özellikle tanklara ve motorizelere öncelik verip uçakları es geçiyordum. Ama bu halle bile en zorda cayır cayır yedim hepsini içlerinden geçtim. Ama eskiden İngiltere ve Fransa yapay zekası Belçika ve Hollanda'ya yardıma gelirdi bu sefer hiç ordu göndermediler çok kolay olmuş böyle.  Batı işgali sırasında ne kadar bir ordu lazım?

işte oyunun saçmalığı da biraz bu.rafineri olmadan almanya 6 ay duramaz ama sen sürdürebilmişsin mesela.almanya'nın sovyetler'e kaybetmesinin nedenlerinden biri de sentetik benzinin çabuk donması.her yer rafineri ile dolu.ancak oyunda böyle bi event olmadığından sadece rafinerilerle petrol uygarlığı kurabiliyorsun.ben 55 inf ile standart hep alabiliyorum batı'yı ama dediğim gibi hatları tutuyorum onlarla.panzerler ve motorizeler olayı bitiriyor.ufak bir exploit olarak da önce hollandaya savaş açıyorum orayı alıyorum panzerlerle sonra inf kullanıyorum belçika sınırına.kuzeye de panzer ve motorizeleri yerleştirince 2-3 dk da olayı bitiriyorsun ama tabii bunlar çok basit taktikler AI kepaze olduğu için.
Ara
Mesela Hollanda ve Belçikaya savaş açmadan tek bir ordu kurup iki sınırada aynı anda çekemiyorsun bende en çok buna uyuz oluyorum. Birde bir süre sonra hatlar karman çorman oluyor durup toparlaman gerekiyor özellikle Rusya'da.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar Almanya ile denizaltı taktikleriniz neler?ben salıyorum denizaltıları keklik gibi avlanıyorlar. Ne yapmak lazım?
Ara
(02-06-2017, 14:04)Semavi7 : Arkadaşlar Almanya ile denizaltı taktikleriniz neler?ben salıyorum denizaltıları keklik gibi avlanıyorlar. Ne yapmak lazım?

Denizlatilari 4 filoya ayir. Tersane sayisini da dorde ayirarak her birim uretim hattini bir filoya bagla. Denize inince otomatik o filolara katilsinlar. Ayrica trade interdiction da denizalti kismini tamamen arastir. Birde modern denizaltilar kullan. 

Zaten wolfpack i arastirinca deli guxleniyorlar. 

Son olarak catusmaya girince do not engage butonuna tikla ve geri cekil. Boyle boyle vur kac yaparak yenebilirisn.
Ara
(02-06-2017, 15:59)napolyon94 :
(02-06-2017, 14:04)Semavi7 : Arkadaşlar Almanya ile denizaltı taktikleriniz neler?ben salıyorum denizaltıları keklik gibi avlanıyorlar. Ne yapmak lazım?

Denizlatilari 4 filoya ayir. Tersane sayisini da dorde ayirarak her birim uretim hattini bir filoya bagla. Denize inince otomatik o filolara katilsinlar. Ayrica trade interdiction da denizalti kismini tamamen arastir. Birde modern denizaltilar kullan. 

Zaten wolfpack i arastirinca deli guxleniyorlar. 

Son olarak catusmaya girince do not engage butonuna tikla ve geri cekil. Boyle boyle vur kac yaparak yenebilirisn.

Askeri filolars gelince savaşmadan çekilme gibi bir özellik var mı? Sadece konvoy avlasınlar. Birde denizaltına çok kaynak ayırmak mantıklı mı yani işe yarıyor mu? Düşmanı yıpratıyor mu?
Ara
Konvoylarini ypkediyor. Ise yariyor ama cok uzun vadede. Duman gemilerine karsi oyle bir mekanik yok. Olmasinda zaten. Manuel kacabilirisnzi.
Ara

Yeni oyun açtım. Avcılara full slot verdim sonra da yavaş yavaş bir full slot daha verdim. Şu an 1940 başlarındayım bir yarım daha var. Gerçekten çok fark etti. Savaş başlar başlama müttefikler hava taaruzuna başlıyor onları önlemezseniz ülkeyi pert ediyorlar. Bu sefer askeri fabrika yanında rafineride kurdum şu an kimseye muhtac olmadan rubber ve petrol ihtiyacımı karşılıyorum sivil fabrikalarda bana kaldı cayır cayır inşaat yapıyorum. Fakat şöyle bir şey var bir önceki oyunda bunun gibi en zorda oynanmıştı ne avcı basmıştım ne rafineri yapmıştım ama tüm düşmanlarımı çatır çutur yemiştim. Bu böyle olmamalıydı hele ki en zorda. Yapay zeka tamam savaşın başında güzel hava saldırısı yapıyor da adam gibi kara savunması yapmıyor ayrıca aptal saptal çıkartmalar yapıp duruyor. Özellikle ingiltere Batı işgalinde bir tane bile İngiliz askeri yoktu hep kuzeye çıkartma yapmaya çalıştılar. Adam gibi asker topla sonra vurucu bir çıkarma yap. Daha çıkarma yaptığın yerde hava üstünlüğün yok. Bence çıkartmanın tek şartı deniz hakimiyeti olmamalı çıkacağın karada da hava üstünlüğün olmalı. Böylece bu saçma çıkarmalar dengelenebilir
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-06-2017, 20:24)Semavi7 :

Yeni oyun açtım. Avcılara full slot verdim sonra da yavaş yavaş bir full slot daha verdim. Şu an 1940 başlarındayım bir yarım daha var. Gerçekten çok fark etti. Savaş başlar başlama müttefikler hava taaruzuna başlıyor onları önlemezseniz ülkeyi pert ediyorlar. Bu sefer askeri fabrika yanında rafineride kurdum şu an kimseye muhtac olmadan rubber ve petrol ihtiyacımı karşılıyorum sivil fabrikalarda bana kaldı cayır cayır inşaat yapıyorum. Fakat şöyle bir şey var bir önceki oyunda bunun gibi en zorda oynanmıştı ne avcı basmıştım ne rafineri yapmıştım ama tüm düşmanlarımı çatır çutur yemiştim. Bu böyle olmamalıydı hele ki en zorda. Yapay zeka tamam savaşın başında güzel hava saldırısı yapıyor da adam gibi kara savunması yapmıyor ayrıca aptal saptal çıkartmalar yapıp duruyor. Özellikle ingiltere Batı işgalinde bir tane bile İngiliz askeri yoktu hep kuzeye çıkartma yapmaya çalıştılar. Adam gibi asker topla sonra vurucu bir çıkarma yap. Daha çıkarma yaptığın yerde hava üstünlüğün yok. Bence çıkartmanın tek şartı deniz hakimiyeti olmamalı çıkacağın karada da hava üstünlüğün olmalı. Böylece bu saçma çıkarmalar dengelenebilir

almanya olarak oynarken zaten eğer meaningful weather modu aktif değilse ilk 4-5 ayda savaşı bitirebiliyorsun eğer aktifse 42 yazında iş bitiyor.kış taarruzları neredeyse yok gibi.oyunda asıl zayıf olan çıkarmalar değil sovyetler bence.çıkarmalar zaten berbat ama gerçekte de almanları zorlayan çıkarmalar değil sovyetler oldu oradaki ekipman ve insan gücü kaybı ama neredeyse hiç zorlayamıyor.uygun eventlerle dengelenebilir halbuki.çıkarmalar içinse bence bi koordinasyon gerekli pdxcon'da da söylediklerine göre erken dönemden sonraki dönemlerde düşünüyorlarmış koordinasyon olayını abd'yle falan.yani oyun şu an gerçekten uzak standart bi strateji oyunundan ibaret.
Ara
(06-06-2017, 15:18)amonvongoeth :
(03-06-2017, 20:24)Semavi7 :

almanya olarak oynarken zaten eğer meaningful weather modu aktif değilse ilk 4-5 ayda savaşı bitirebiliyorsun eğer aktifse 42 yazında iş bitiyor.kış taarruzları neredeyse yok gibi.oyunda asıl zayıf olan çıkarmalar değil sovyetler bence.çıkarmalar zaten berbat ama gerçekte de almanları zorlayan çıkarmalar değil sovyetler oldu oradaki ekipman ve insan gücü kaybı ama neredeyse hiç zorlayamıyor.uygun eventlerle dengelenebilir halbuki.çıkarmalar içinse bence bi koordinasyon gerekli pdxcon'da da söylediklerine göre erken dönemden sonraki dönemlerde düşünüyorlarmış koordinasyon olayını abd'yle falan.yani oyun şu an gerçekten uzak standart bi strateji oyunundan ibaret.

Ben gecen sene oyunu alırken bir seneye adam olur diyordum ama yok aynı tas aynı hamam. Oysa potansiyeli çok yüksek bir oyun ama yok. Gidip küçük ülkelerle uğraşıyorlar. sen önce oyunun dinamiklerini bir düzelt sonra ülkelerle uğraşırsın.
Ara
Hoi4 multileri için satın almaya değer mi? Değerse neden?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.