[HS] Medieval 2 - Teutonic Hotseat: Eylül 2021 [TUR]
Kutsal Roma 28 @Littleİskender
IbnE9P2.gif
Ara
Danimarka 28 @Aytaç
Ara
Litvanya -29

@Duman
Ara
Novgorod 29

@Attila the Hun
Kutsal Roma 29 @Littleİskender
IbnE9P2.gif
Ara
Danimarka 29 @Aytaç
Ara
Litvanya -30

@Duman
Ara
Novgorod 30

@Attila the Hun
Kutsal Roma 30 @Littleİskender
IbnE9P2.gif
Ara
Hotseat burada sona ermiştir. Yenilse de kaybetse de oyununa devam eden tüm oyunculara özellikle teşekkür etmek isterim.

Bu hotseat başlamadan evvel, tüm oyunculara özellikle yazıp hotseati tek bir ülkenin kazanacağını ve sonuna kadar herkesin devam etmesinin önemli olduğunu belirtmiştim. Bunu vurgulamamın bir sebebi var. Herkesin kişisel hayatında meşguliyetleri, beklemedikleri olaylar olabiliyor. Buna ben de dahilim, birkaç ay öncesine kadar Türkiye'deydim şu an Medieval II'yi zor çalıştırır vaziyette laptopla etkinliklere katılmaya çalışıyorum. Bu hotseat benim forumda kurduğum ilk etkinlik değil ve bana göre her etkinlik bir emektir, oyuncuların öncelikle diğer oyunculara, ardından da etkinliğe saygısının olması gerekir.

Önceki 2 hotseate baktığımızda (Grand ve Britannia) hotseatler oldukça keyifli geçse de, sonlarında nihai bir zafer yerine oyuncuların bırakmasıyla sona erdiği görülebilir. Britannia'da hotseatin neden bittiği yazmıyor, şu anki durumu daha iyi anlamanız ve genel problemi görmeniz için ondan da bahsedeceğim. Ben Britannia'da Galler oyuncusuydum, İngiltere ile savaşın bitmesine yakın İrlanda'dan savaş ilanı yedim ve hem ordu kalitesi hem de suikastçı noktasında benden çok daha ileride bir İrlanda mevcuttu. O süre zarfında İskoçya'ya ben yıkıldıktan sonra İrlanda'yı tutmasının mümkün olmayacağını, benim İrlanda'yı yenme şansımın olmadığını anlatmaya çalıştım. Çok net hatırlıyorum, İskoçya oyuncusuna 2 aile üyemin kaldığının ekran görüntüsünü attım. Suikastçı kuralı gevşek olduğu için her tur 4'er 5'er tane aile üyem ölüyordu - ki kullanabildiğimde ben de suikastçı kullandım, kurallar dahilinde olan bir hareketi ayıplamıyorum. Nihayetinde bu hotseate benzer bir şekilde askeriyede 1. olduğum grafikler atıldı ve İskoçya'dan savaş ilanı yedim. Birkaç tur sonra da tam olarak dediğim şey yaşandı ve İskoçya'nın turunda ben "yıkıldım". Britannia'da oyunun durduğu tur, benim İskoçya tarafından yıkıldığım tur. Konusuna bakarsanız İskoçya'nın o turu atmadığını görürsünüz.

O turda Justicar bana yıkıldığım bir ekran görüntüsü attı, ardından da "merak etme yıkmayacağım" dedi. Ben bunun doğru olmadığını, hotseatte bir oyuncuyu yıkabilecekken yıkmamanın saygısızlık olduğunu söyledim. Hepimiz kazanmak için oynuyoruz, ben başka oyuncunun beni "egale etmemeyi seçmesiyle" bir oyunu oynamanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ardından da yıkıldım kabul ettiğimi, şimdi İskoçya ile İrlanda arasındaki savaşı izleyeceğimi söyledim. Bunun üzerine İskoçya oyuncusu oyunu bıraktı, İrlanda oyuncusu da kendini kazanan ilan etti.

Buradaki meseleyi ben oyuncuların yanlış oynama özgürlüğü noktasında değerlendiriyorum. Her oyuncu her etkinlikte kurallar dahilinde istediği gibi oynayabilir, benim Britannia'da yaşadığım problem İskoçya'nın "benim istediğim gibi" oynamamış olması değil, İskoçya'nın oyun içerisinde bir hamle yapıp bu hamlenin sonuçlarına katlanmak istememiş olmasıdır. Oyuncular kendi hamleleriyle kendi sonlarını getirebilirler, bunda bir sakınca yok. Benim oyun görüşüme göre oyunun kazananının belirlenmesi için İskoçya ile İrlanda arasında bir savaş yaşanması gerekiyordu, benim Galler olarak tezim (ki yanlış olabilir) İskoçya'nın o hamlesiyle oyunu İrlanda'ya kazandırdığı şeklindeydi. Eğer bu savaş yaşansaydı ve İrlanda kazansaydı benim dediğim doğrulanmış olacaktı, eğer İskoçya kazansaydı Justicar'ı en başta ben tebrik ederdim.

Bu hotseat başlamadan evvel "tek bir ülke kazanacak" dememin en önemli sebebi buydu. Şimdi gelelim bu hotseate. Bu hotseatte ilk sorunu Danimarka oyuncusuyla yaşadık. Olayı herkesin kavraması için biraz geriden anlatacağım. Ben bu hotseatte Litvanya oyuncusuyum. Herkes ülkesini seçti, Britannia'da olduğu gibi seçilmeyen, oyundaki en zayıf ülkeyi ben aldım. Hem HRE hem de Novgorod ile savaşıp 2 cephede de başarılar alan Danimarka'ya karşı hamle yapabileceğimi belirtmemle birlikte Danimarka başarılı bir diplomasiyle bu iki ülkeyle de anlaştı. Bana göre anlaşmaları lehlerine değildi ancak her iki ülke de bitik durumda olduklarını söylüyorlardı. Daha öncesinde Polonya vesilesiyle sorun yaşadığım HRE'ye Danimarka ile anlaşmaması için anlaşırsa ona saldıracağımı söyledim. Anlaşmakla kalmadı, tıpkı daha önceki savaşta olduğu gibi üstüne toprak verdi (yanlış oynama özgürlüğü). Ardından ben HRE'ye savaş ilan ettim ve muharebe alanında ciddi yenilgiler aldım, bu yenilgiler benim için HRE'nin Danimarka ile anlaşmasının tutarsızlığını ve o zamana kadar dönen "Litvanya oyunu kazanacak" algısının haksızlığını daha da güçlendiren noktalardı. 

Bir süre sonra Danimarka bana saldırmak üzere hazırlıklara geçti, ben çok deneyimli bir hotseat oyuncusu değilim, tek turda 4 kuşatmamın kaldırıldığı da oldu, askeri olmadığını iddia eden HRE'ye büyük savaşlar kaybettiğim de oldu fakat ormanda gizlenen mancınıklı ordu gördüğümde birinin bana saldırmak üzere olduğunu anlayacak kapasitedeyim ve Danimarka oyuncusunun Discord'da bu kapasiteyi yoksayan, karşısındakini aptal yerine koyan söylemlerinden açıkçası bıktım ve "niye yalan söylüyorsun?" diye sordum. Bunu dedim, çünkü ordusunu gördüğümü söylediğimde bana saldırma gibi bir planı olmadığını söyleyip Discord'da benim "paranoyak" olmamdan dem vuruyordu. O soruyu sormamın sebebi hesap sormak değil, gerçekten "niye" saldırmayacağını iddia ettiğini anlamaktı çünkü bana kalırsa bunun bir sebebi yok. Evet saldıracağım dese bir kaybı olmayacak. Neden aptal yerine konduğumu anlamak için sorduğum bir soruydu. O gün yanıt alamadım. Bir sonraki tur bana saldırmayacağını, paranoyak olduğumu iddia eden Danimarka aralarında başkent de dahil olmak üzere 5 şehrimi aldı (güzel hamle). Ben de 1 gün önce yazdığı şeye dönüp kendisine yalancısın dedim. Bakıldığında evet güzel vakit geçirmek için yapılan bir etkinlikte olayların gelmemesi gereken bir noktadır fakat ben yalan söylediğini düşündüğüm birine keşke yalancı demeseydim demeyeceğim.

Aytaç o olayın ardından 6-7 tur save'e girip "End Turn"e basarak turu geçti. Ben bu durumu ilk birkaç tur fark etmedim. Siz dünyanın en haklı en doğru insanı olun, hotseate katılıp turunuzu End Turn'e geçiyorsanız bu diğer oyunculara ve etkinliğe saygısızlıktır. Kendisine neden öyle yaptığını sordum, "hotseat oynayan herkesle sorun yaşıyorsun, oyunu gerçekten oynamayanlar hariç" diyerek diğer birçok oyuncunun gerçek oyuncu olmadığını belirtti. HRE oyuncusu yenilgiler aldıktan sonra 13 gün boyunca turunu oynamadı. Bugün turunu oynamasını söylediğimde Danimarka tekrardan oynamaya başlarsa oynayacağını, öbür türlü turunun geçilebileceğini söyledi. Bunu da burada belirteyim, etkinliği ben kursam da hotseati kuran ben değilim, hotseatin şifresi de bende yok. Kendisine yaptığının saygısızlık olduğunu ve 2 kişi etkinliğe zarar verdiklerini yazdım, Danimarka ile anlaştığında yazdıklarıma dönüp bana hakaret ve küfür etti.

Ben bunu oyuncuları suçlamak için yazmıyorum, bir etkinlik yarım kalmışsa bu her zaman etkinliği kuran kişiye yazar. Ancak güzel vakit geçirelim diye kurduğumuz hotseatte oyuncuların beklemediğimiz yüzlerini görmekten, tuhaf hareketlerden ve bariz saygısızlıklardan ben artık yoruldum. Mevcut oyuncular hotseat kurarsa katılmayı değerlendirebilirim fakat ben uzun bir süre hotseat kurmayacağım. Ben 2 kez denedim, ikisinde de sorun yaşandı, demek ki ben yapamıyorum.

Bu vesileyle hotseat sohbetlerinde veya ilgili konuşmalarda kırdığım biri olduysa özür diliyorum. Herkese iyi forumlar.
yeni bir hotseat kurulacak mı?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.