[HS] Medieval 2 - Oldschoolers Hotseat (İptal)
Öncelikle kuradan memnun olmama gibi bir durum söz konusu değil. Biz yanlış anlaşıldığımızı düşünüyoruz. Çekilen kuraya itiraz da etmedim, yeniden yapılsın da demedim. Sadece biraz torpilli olmuş dedim. Ki akabinde de raijin bana takıldı " değişelim istersen " diyerekten. Böyle ağır kasvetli bir ortam yaratılacağı yerde daha yumuşak ve sıcak sohbetli bir ortam olur diye tahmin ediyordum. O yüzden öyle yazdım.

Ayrıca önceki tartışma mevzusuna gelirsek duman hatırlatmasa bana ordaki kişinin sen olduğundan bile haberim yoktu onu da geçtim ben unutmuşum bile. Ayrıca tartışma yaratacak olan kişi şimdiye kadar forumda oynanan hotseatlerden de görüldüğü üzere herhangi birimiz değiliz. Tartışma yaratıp hotseatin düzenini bozacak kişiye senden önce ben karşı çıkarım " yaygara yapma " diye. Şu an burada önceki mevzuyu konuşup uzatmanın da alemi yok. Kısaca çok basit bir şaka takılmaca olarak kullanmak istedim. Ama iş baya büyük boyutlara ulaştı. Her neyse sorun çözüldüyse ve bizden özür dilendiyse sorun yok.
Ara
 Oldschoolers Hotseat Ülke Kura Sonuçları

England = Jenexus

France = Gammler

Venice = Velandor

Holy Roman Empire = Ragnvaldr

Moors = Merco

Spain = Raijin 

Turks = Kuzyaka

Byzantine Empire = Zenderx

Egypt = EralpU

Poland = Volacruis

Denmark = kızılderili

Kura Fotoğrafları

http://hizliresim.com/ZQ841G

http://hizliresim.com/aMVmr7
Her sabah yeni bir gün doğarken,
Bir gün de eksilir ömürden;
Her şafak bir hırsız gibidir
Elinde bir fenerle gelen.

Ömer Hayyam
Ara
kuradan memnuniyetsizliğimiz olmadı bende işi dalgaya vurarak sıralarımızı değişebiliriz diyerek merco ya takıldım her hangi bir art niyetimiz yoktu, olsaydık şayet cok farklı sekılde yazabilirdik. Bazı zamanlar yanlıs anlaşılmalar olabilir ani tepkiler olabilir. özür dilenmiş mesele tatlıya baglanmıs benim için de sorun yoktur.
Ara
(19-12-2015, 18:28)Raijin : kuradan memnuniyetsizliğimiz olmadı bende işi dalgaya vurarak sıralarımızı değişebiliriz diyerek merco ya takıldım her hangi bir art niyetimiz yoktu, olsaydık şayet cok farklı sekılde yazabilirdik. Bazı zamanlar yanlıs anlaşılmalar olabilir ani tepkiler olabilir. özür dilenmiş mesele tatlıya baglanmıs benim için de sorun yoktur.

Eğlencemize bakalım dostlar, sorunsuz ve sıkıntısız bir oyun geçiririz umarım. Hadi hayırlısı.

Ömer Hayyam
Ara
Kurallar nedir ?
Ara
Kurallar ve başlangıç tarihi ilk mesaja eklendi. Ayrıca Retrofit modunun yüklenmesinde oluşan sıkıntılardan dolayı oyun 1.3 vanilla versiyonunda yapılacak.
[+] 1 üye Volucris nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kurallar konusunda sıkıntım var benim. Assasin kullanımı yasakmış. Oyuncuya karşı değil de AI ye karşı kullanımı serbest değil mi ?

Haçlı cihad neye göre ilan edilecek ? kafamıza göre ilk sırası gelen çekebilir mi ? Haçlı cihad orduları ile her yere saldırılabilecek mi ?
Ara
(21-12-2015, 23:18)Merco : Kurallar konusunda sıkıntım var benim. Assasin kullanımı yasakmış. Oyuncuya karşı değil de AI ye karşı kullanımı serbest değil mi ?

Haçlı cihad neye göre ilan edilecek ? kafamıza göre ilk sırası gelen çekebilir mi ? Haçlı cihad orduları ile her yere saldırılabilecek mi ?

Kura konusunda da sıkıntınız vardı, her şeyi size göre dizayn etmemizi mi bekliyorsunuz? Bu kadar sıkıntılı iseniz katılmak için o kadar uğraşmak zorunda değildiniz.
Ara
adam duzgunce soru sormus, aynı uslupte cevap vermek yerıne begenmıyorsan kapı orda demek çok yanlıs.
Ara
Sorun yaşanmaması için sorulmuş bir soru bu.Benimde kafamı karıştırdı.Ben katılamasam da haçlı ordularıyla gelinip benim bütün kalelerime ordularıma saldırılabilir mi ? (Ben Bizansım)
Ara
(21-12-2015, 23:46)Raijin : adam duzgunce soru sormus, aynı uslupte cevap vermek yerıne begenmıyorsan kapı orda demek çok yanlıs.

Soru sormak başka, her şeyin kendine göre dizayn edilmesini beklemek başka.

Sizle yaklaşık yarım saat kuralların ne olması gerektiğine dair konuştuk, hatta tavsiyelerinize göre oyun kurallarında değişikliğe gittim, yanlış mı?

Sürekli neyin doğru neyin yanlış olduğunu mu tartışacağız? Buna vaktimizin olduğunu kim, nereden çıkardı?

Kuralları oyun yöneticileri belirler, oyuncular uyar. Sıkıntısı olan katılmaz, bunun hatırlatılmasının dediğiniz gibi kaba bir davranış olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki şu haliyle bile oyun dinamiklerine fazlaca müdahale içeriyor kurallar, daha ileri gidemeyiz.

(21-12-2015, 23:56)ZenderX : Sorun yaşanmaması için sorulmuş bir soru bu.Benimde kafamı karıştırdı.Ben katılamasam da haçlı ordularıyla gelinip benim bütün kalelerime ordularıma saldırılabilir mi ? (Ben Bizansım)

Evet, saldırabilir. Bakınız 4. Haçlı Seferi. Ayrıca belki başka bir siteden gelen bir "müdahaleci oyun yönetimi" anlayışı var fakat bu böyle olmak zorunda değil. Oyuncuların çoğunluğu da 5 seneden fazladır hotseat oynayan oyuncular, bu yeni icat edilmiş haçlı/cihad kısıtlamaları bizim dönemimizde yoktu.
Ara
1.si mesajını nıye değiştirdin?
2.si konsutuk ama sadece birisini kabul ettin oda oyuncu sıfrelerıyle ilgiliydi oyun kuralları ile ilgili değildi. gerıye kalan 4 5 fasıl da mantıklı bir acıklama yapamadın
3.sü cihad haclı konsunda kesınlıkle dogru soyluyor, ben sana soylemeyı unutmusum konsuma basında aklımdaydı. cihad haçlı çekip hurra her yere saldıracakmısnız ? düzenden bahsetmsıken bu ap ayrı bir duzensızlık.
4.sü spy asasin yasaklamak müslüman ülkelere haksızlık, özellikle emeviye. erken donem hiç bir sağlam birimi olmayan emeviden hashasım kartını da elinden alıyorsunuz kendısı ülkesini seçmedigi halde çapulcularlamı savasacak ? % kuralı gayet mantıklı ve makül bir öneriydi.
5.si ilk beni de admin yapmak ıstedıgını soylemsıtın ve acıklamıstın sonra tek admın Eralp olacaktı sonra kendını eklemıssın. Kusura bakmayın bukadar kafanıza göre kural koyup kuralsız oynamak bana uymuyor. ülkeleri bile kendiniz istediiniz gibi istediğiniz kişilere vermişsiniz. Merco nun hatırı olmasa ben devam etmeyecektim ilk tartısmada. ama artık tahammulum kalmadı 2. mesajı attıktan sonra.
Ara
Arkadaşlar ortamı daha fazla germeyelim. Ben sorularıma hala cevap alamadım ama olsun. Ben gayet düzgünce bir soru sordum ama karşılığında bambaşka şeyler duydum. Eyvallah olabilir. Arkadaşın içinde birşeyler birikmiş demek ki. Her neyse son kez tekrar soruyorum, cihad ve haçlı seferi neye göre ilan edilecek ?

Ya da isterseniz cihad ve haçlıyı tamamen ortadan kaldıralım ?
Ara
(22-12-2015, 00:11)Raijin : 1.si mesajını nıye değiştirdin?
2.si konsutuk ama sadece birisini kabul ettin oda oyuncu sıfrelerıyle ilgiliydi oyun kuralları ile ilgili değildi. gerıye kalan 4 5 fasıl da mantıklı bir acıklama yapamadın
3.sü cihad haclı konsunda kesınlıkle dogru soyluyor, ben sana soylemeyı unutmusum konsuma basında aklımdaydı. cihad haçlı çekip hurra her yere saldıracakmısnız ? düzenden bahsetmsıken bu ap ayrı bir duzensızlık.
4.sü spy asasin yasaklamak müslüman ülkelere haksızlık, özellikle emeviye. erken donem hiç bir sağlam birimi olmayan emeviden hashasım kartını da elinden alıyorsunuz kendısı ülkesini seçmedigi halde çapulcularlamı savasacak ? % kuralı gayet mantıklı ve makül bir öneriydi.
5.si ilk beni de admin yapmak ıstedıgını soylemsıtın ve acıklamıstın sonra tek admın Eralp olacaktı sonra kendını eklemıssın. Kusura bakmayın bukadar kafanıza göre kural koyup kuralsız oynamak bana uymuyor.  ülkeleri bile kendiniz istediiniz gibi istediğiniz kişilere vermişsiniz. Merco nun hatırı olmasa ben devam etmeyecektim ilk tartısmada. ama artık tahammulum kalmadı 2. mesajı attıktan sonra.

1) Kendimi daha iyi ifade edebilmek adına mesajı yazar yazmaz değiştirdim, ilk hali " Kurallardan memnun değilseniz oyuna katılmak zorunda değilsiniz" 'di diye hatırlıyorum.

2) Mantıklı bir açıklama yapmak zorunda değildim. Hotseat admini @EralpU istemese ben yönetimden tamamen çekilecektim zaten ama teknik meselelerde ve kurallarda yardımcı olmamı istedi.

3) Haçlı&Cihad konusuna kısıtlama getiren oyunlar var, onlara katılabilirsiniz.

4) Askerî birim olan hashasimden mi bahsediyorsunuz bilmiyorum. O konuda bir yasak yok.

5) Dediğim gibi, Eralp istemese ben tamamen çekilecektim zaten. Bir hevesle başlamama rağmen bu kadar kısır tartışmaların içine çekilmem hotseat konusundaki hevesimi kırdı.

Şuna açıklama getirelim:

"ülkeleri bile kendiniz istediiniz gibi istediğiniz kişilere vermişsiniz. "

Böyle bir şey yok. Hiçbir zaman olmadı. En sevmediğim ülke olan Polonya'yı oynamak zorunda kaldım kura tekrarlandığı için.
Ara
Hiç bir şeye itiraz ettiğim yok. Tek sorum var cihad ve haçlı seferi neye göre ilan edilecek ? ilk tur ilan edilebilir mi haçlı seferi ya da cihad ?
Ara
bak hala ilk degiştirdigin mesajdakı gibi konsuyorsun. haçlı cihada kısıtlama getiren oyunlara katılabilirsiniz dıyerek begenmıyorsan kapı orda dıyorsun. Bu hotseat daha başlamadan tam bir fiyasko.
Ara
İlk olarak gereksiz tartışmalardan kaçınılması için kısmende olsa saygı çerçevesinden çıkılmadığı için her birinize teşekkür ediyorum. Ancak tamamen eğlence amacıyla tertiplenen bir oyuna daha başlamadan, fiyaskodur, kötüdür, gibi ithamlarda bulunmak kimsenin haddine değildir. "Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş". 

Tavsiyeleriniz, şikayetleriniz, oyunu kuranların ve yönetenlerin göz bebekleridir. Tavsiyeler ve şikayetlerden yola çıkılarak planlamalar yapılır. Ancak bu olaya başlarken bizlerin admin olacağını biliyordunuz. Kuralların kimin tarafından yazılıp kimin tarafından silineceğini biliyordunuz ve bunu bilerek bu hotseate dahil oldunuz. Ve siz bizlerin belirli deneyim sahipleri olduğunuzu görüp bu oyuna katıldığınızı düşünerek, koşulsuz, şartsız kurallarımızı ortaya koyduk... Malum kişiler zaten oyundan çekilmişler. Şuan kuralların konulduğunu bildiriyorum olağanüstü bir durum olmadığı halde de değiştirilmeyecektir. Tekrardan saygınızı bozmadığınız için müteşekkirim umarım eğlenceli bir oyun geçiririz. 

Kurallar

1) Human vs Human savaşları Roleplaying konusuna aktarılmak zorundadır.
2) Ghost player olunmamalı, mümkün olduğunca RP yapılmalıdır.
3) Roleplaying konusunda muhabbet yapılamaz. Yapanlar uzaklaştırılır.
4) Peacetime 1 turdur.
5) Kuşatma altına alınan şehirdeki askerler terhis edilemez/counter defeat alınamaz. Fakat binalar yıkılabilir.
6) Mesafe artırıcı bugların kullanımı yasak olacak, yani ctrl+shift kullanıyorsanız atlıları kendi içinde, piyadeleri kendi içinde ve artilleryleri de kendi içerisinde seçmelisiniz. Aksi takdirde birimler olduğundan hızlı gideceği için hile yapmış sayılırsınız.
7) AI ile diplomasiden şehir alışverişi yapılamaz. Ayrıca haçlı&cihad şehir alışverişiyle engellenemez. Şehir alışverişi asker sayısını artırmak için kullanılamaz, kullananlar uzaklaştırılır.
8) Bozulamayan antlaşma yoktur. Saldırmazlık antlaşmaları bozulabilir fakat her üyenin bozduğu antlaşma sayısı ilk mesajda sergilenir, buna göre bir saygınlık sıralaması oluşturulur.
9) Bütün saveler speedy.sh'ye yüklenip linki foruma koyulmalıdır. Ayrıca başka bir oyuncuyla aynı IP'den tur oynayacak olursanız bunu belirtmelisiniz.
10) 20.turdan itibaren, ilk 10 turun bütün savelerinin şifreleri adminler tarafından sıfırlanıp, foruma koyulacaktır.
11) Her türlü hile,bug ve trainer kullanımı,dosyalarda yapılacak editlerden faydalanılması vs. uzaklaştırma sebebidir.
12) Admin ve GMler olağandışı gelişim& şüphe oluşturabilecek davranış & şikayet durumlarında saveleri inceleyebilir.
13) Oynama süresini mazeretsiz aşanların turu admin ve gmler tarafından geçilebilir. Süreyi aşanlar turu yüklerken mazeretini belirtmelidirler, gecikme durumu önceden haber verilirse oyuncuya ek 48 saat tanınır.
14) Mazeretsiz tur geciktirmeleri tekrarlanırsa oyuncu uzaklaştırılır.
15) Genel konuda önemli olmadıkça muhabbet yapılamaz. 
16) Hiçbir oyuncu diğer bir oyuncuya genel konudan tur geciktirmesi,bozulan antlaşma vs. yüzünden gönderme yapamaz. Şikayetler Admin ve GMlere gönderilmelidir. Tartışma çıkaranlar oyundan atılır.
17) Assassin kullanımı yasaktır.
18) Spylar kapılarını açmakta kullanılamaz fakat fort kapılarını açarken kullanılabilir.

Ömer Hayyam
Ara
Arkadaşınız 3 sefer davet etti 3. de kırmayıp katıldım. tamam oyunu sizin kurallarınıza göre oynayacagım son yazımdır, kalbini kırdıgım yanlıs anlasılmalara sebebiyet verdiğim birşey varsa özür dileri iyi akşamlar..
Ara
Tartışmalar bitip her şey tatlıya bağlandığına göre başlangıç tarihini biraz daha erkene alma şansımız var mı ?
Ara
Hotseat iptal
[+] 1 üye Volucris nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.