Imperator: Rome - Alfa Antigonid Rehberi
Merhabalar. Daha öncesinde Imperator: Rome - Detaylı Roma Rehberi konusunda Roma rehberi hazırlamıştım. Bunun ardından İmparatorluklarınız konusunda @elefsar arkadaşımızın Antigonid ile Bergama'ya sıkıştığını görünce Antigonid işine girişeyim dedim. Öncelikli olarak söylemem gerekirse bu rehberde oynanan oyun kesinlikle oldukça yorucu ve irade gerektiriyor. Yaptığımız şey Antigonid ile hiçbir bölgeden taviz vermeden tüm Diadokh devletlerini yenmek olacak. Bu sebepten rehbere Alfa Antigonid rehberini başlığını verdim. 

Rehberi iki aşamaya ayırabiliriz. İlki Makedon ve Trakya seferi, İkincisi Mısır ve Selevkos seferi. İsteyen arkadaşlar Makedonya ve Trakya sonrası devam etmemeyi tercih edebilir çünkü Makedonya ve Trakya ilhak edildikten sonra parçalama eventi gelse bile ana topraklarınızdan bir kayıp vermiyorsunuz. Vassallarınızdan kaybettikleriniz oluyor ama sizi paylaşması gereken devletleri yok ettiğiniz için Anadolu ve Balkanlar üzerinde toprak kaybı yaşamıyorsunuz.

Oyunumuz başladı. 
Eksik konumlara atamaları yapıyoruz.  Omen konusunda tüm savaş boyunca disiplin veren bonusu alıyoruz. 
Fikir olarak %5 moral, General-Amiral sadakati, ve İlişki geliştirme bonusu alıyoruz. 

Teknoloji yatırımlarının hepsi askeriyeye maximum disiplin alınacak şekilde alıyoruz. 

2.png

Bütün ticaret anlaşmalarını kabul et butonuna basıp başkent ticaretini şu şekilde ayarlıyoruz. Başkent rotasını ayarlamayı kesinlikle unutmayın ayarlanmamış hali çok kötü. 

5.png

Tüm milisleri çıkartıp aşağıda yıldızla işaretlediğim bölgeye ilerletiyoruz. Gemilerde aynı şekilde o bölgenin sahilinde beklemeli. Kesinlikle lejyona ekleme yapmıyoruz. Lejyon ile savaşmak bu savaş için efektif değil. Kaliteli olsa bile bu kadar çok devletle savaşırken insan gücümüzün dayanmasının imkanı yok. Bu sebeple tüm savaşlarda paralı askerlere bel bağlayacağız. 

3.png

Askalon şehrinde bulunan kaleyi yıkıyoruz. Sebebini daha sonra açıklayacağım. 

1.png

Aşağıda bulunan 2 toprağa kale inşa ediyoruz. Selevkos orduları gelmeden önce Pandersos toprağına da 1 kale inşa etmeniz şart. O yüzden oyun sırasında altın miktarınız 600 civarını geçtiğinde oraya kale inşa edin. 

4.png

Mısır sınırında bulunan Nebatiye-Lihyan ikilisine ve Epire ittifak anlaşması atıyoruz. İlk ikili ittifakı kabul ettikten sonra epir devletinin ittifakı kabul etmesi için hediye göndermeniz gerekli. 

6.png

Evet yukarıda Askalon kalesini yıkmamızın sebebi bu event. Hükümdarımız öldüğünde parçalanmak istemiyorsak bu toprakların hepsini elimizde tutmamız gerekli. Diğer topraklara yetişmek mümkün olsa bile askalon toprağı biraz uzakta olduğundan çıkartma yaparak elimizde tutmamız gerekiyor. Eğer kaleyi silmezsek muhtemelen vaktinde yetişemeyiz.  Event seçeneklerinde ise sağlık veren seçeneği seçiyoruz. Hükümdarın özelliklerinin düşmesi ve 50 nüfuz fazla bir bedel olsa bile ne kadar zaman kazanabilirsek o kadar iyi. 

7.png

Oyun boyunca gelen genel eventlerde size altın kazandıran her seçeneği kabul edin. Paralı askerlerle savaşacağımızdan altınımız biterse savaşı kaybederiz. 

8.png

Beklediğimiz event geldi. Makedonya ile savaştayız. Milislerimiz yavaş yavaş işaretlediğim bölgeye geliyor ve gemilerimiz onları almak için sahilde beklemede.

9.png

İlk olarak 8k asker ile korintos kalesini kuşatıyoruz. Daha sonra 21k milis kuvvetini alıp Makedonyanın en doğu kısmında yer alan kalelere çıkartma yapıyoruz. 

10.png

Çıkartmayı yaptık. Bölgede bulunan 12k ile bir kaleyi 9.5k ile diğer kaleyi kuşatıyoruz. Bölgede bulundan  8.5k paralı askeri kiralayıp Selanik şehrine doğru ilerletiyoruz. Siyah bayraklıyken rahat rahat takılmadan oraya gidebilir. En son gemilerimizi tekrar kendi sahillerimize doğru ilerletiyoruz.

11.png

Savaş başladığına göre görevimizi seçebiliriz. Görevimiz bize %5 disiplin verdiği için muharebeler başlamadan hemen öncesinde aktif edersek maximun faydayı elde etmiş oluruz. 

1.5.png

Epiri savaşa çağırıyoruz ve sahillerimizde olan 8k kadar milisi alıp selanik kısmına çıkartma yapıyoruz.

12.png

Mısır ultimatom gönderdi. Kalabalıkken yapılan atarın tenhada affı olmazmış diyerek reddediyoruz.

13.png

Üstteki seçeneği seçip 50 askeri tecrübeyi alıyoruz. Daha sonra anında sirakuza üzerinde garantimizi kaldırıyoruz. Paradox eventi hazırlarken bu şekilde kullanılacağını düşünmemiş olmalı. 

14.png

Korintos düştükten sonra orada kalan 8k askeri hemen yan taraftaki mısır şehrine yolluyoruz. Kalan 4k milisi Selanik tarafına destek olarak gönderiyoruz. İlk kuşattığımız kaleler düştüğü gibi onlarıda direkt Selanik tarafına desteğe yolluyoruz.

15.png

Korintos düştüğünde aşağıdaki görevi aktif edip moral ve kuşatma bonusunu alabilirsiniz. Bu görevler dışında diğer görevleri savaş devam ederken yapmanıza gerek yok. 

1.6.png

Ben işin ucunu kaçırdığımdan yakalandım ama siz daha dikkatli oynayın. Normalde Makedonun epiri kuşatması gerekiyordu dikkatsiz davrandım ama sorun değil. Makedon ordusu etrafta gözükmüyorsa ordularınızı bölmemeye çalışın. 

16.png

Selevkos ve Trakya ardı ardına savaş ilan etti. Sorun değil kameranızı doğuya götürmeyin bile. Tüm ilginiz Makedonya ve Trakya üstünde olsun.

17.png

18.png

Trakya vassallarını desteklemeyin. 500 altın çok fazla.

19.png

Muhtemelen Yunanistan kısmında ordunuz boşa çıkmıştır. Onu bölgeye desteğe getirin. Hangi tarafın ihtiyacı varsa ilk o bölgeye yollayın ama o ordunun temel amacı Trakya fethi. Onu ve sağda kalan tek orduyu alıp Trakya bölgesinde ilerlemeye başlayın. Trakya gözünüzü korkutmasın. Gönderdiğiniz 2 kuvvet Trakya için fazla bile. Toplamda 2 kalesi var. 2 kalesi düştüğünde carpet siege atarak başınıza bela olmadan hızlıca ilhak etmelisiniz.

20.png

Oyunu biraz ilerlettiğimde 2 taraftan ilerleme ile elde ettiğimiz görüntü bu şekilde.

22.png

Yeterince Makedonya bölgesi topladığınızı düşünüyorsanız ilhak etmeden önce makedon milislerini çıkartın. İlhaktan sonra zaten kullanılıyor diyerek çıkartmanıza izin vermiyor. Kendi kültürümüz olduğu için 15k milis fırsatını kaçırmamalısınız.

27.png

Trakyanın üstte kalan bölgelerine ve varsa Makedonya adalarına çıkartma yapıyoruz.

23.png

Selevkos buralara kadar gelmişse başkentimiz değişmiştir. Yeni başkentimizde ticaret rotalarımızı ayarlamayı unutmuyoruz. Alınması öncelikli kaynaklar Demir-Ana Metal-Vahşi Hayvan-At
Aynı zamanda Anadoluyu savunma hazırlıkları için bölgeden bir paralı asker çekip güvenli bir konuma yönlendiriyoruz. Selevkos hızlı çıktı ama sorun yok bizimde işimiz bitmek üzere.

24.png

25.png

Makedonya ve Trakya bitti. Orduları hemen Anadoluya çekiyoruz. Daha hızlı olması açısından bazılarını gemilerle götürmeniz iyi olur.

26.png

28.png

Podandos bölgesine kale inşa etmenizi söylememin ana sebebi bu görüntü. Ben bölgeyi temizledikten sonra inşa etmeyi akıl ettim ama siz baştan kurarsanız muhtemelen içeriye sızamayacaklardır.

29.png

Oyunun bu kısmı zamana karşı yarışınızın başladığı kısım. Sakın burda ordunuzu gerideki toprakları geri almaya çalışmakla kullanmayın. Bölgede bulunan küçük Selevkos askerlerini imha edecek kadar kuvvetle kovalayın. 2k askeri hızlı kuşatmaya ayarlayın. Geri kalan ordunuzla tamamen eski başkentinizi geri almaya odaklanın. Eğer Antigonid öldüğünde başkentimizi ve aksalon şehrini alamazsak savaşlar otomatik biter ve doğuda bulunan vassallarımızı kaybederiz.

32.png

33.png

Yanda sekmeyi kontrol edip çok sayıda asker kaybeden paralı askerleri fesh edip yenilerini tutuyoruz.

34.png

Yeni tuttuğumuz paralı askerleri ordumuzun bir kısmı ile birleştirip gemiyle aksalon şehrine doğru yola çıkartıyoruz. Denizde muhtemelen Mısır donanmasına yakalanacaksınız. Öyle bir durum gerçekleşirse gemilerinizi yanda bulunan haraç devletlerinizden birisine kaçırın.

35.png

36.png

37.png

38.png

Evet event geldi ucu ucuna yetiştirdik diyebiliriz. Bu yüzden mısırda kaleyi silmeniz ve başta eventte sağlık veren seçeneği seçmeniz önemli. Bu noktadan sonra savaşı kazandığımızı ilan edebiliriz. Anlaşmaları yapmak artık bizim kendi elimizde. Mısırla anlaşıp Selevkos'u ilhak edebilirsiniz. Selevkos ile anlaşıp Mısırı ilhak edebilirsiniz. Yamyam bir oyuncu olarak ben ikisini de ilhak ettim ama sakin bir oyun amaçlıyorsanız kendi durmanız gereken yeri seçebilirsiniz. Ayrıca bu noktadan sonra vasallarınız ilhak etmeye başlayın. Muhtemelen diplomatik ilişki limitiniz acı çekiyordur.

39.png

Oyunumun devamına gelirsek Mısır ve Selevkosu ilhak etmek isteyen oyuncularla deneyimlerimi paylaşayım.

İlk olarak hedeflemeniz gereken ilk devlet kesinlikle Mısır olmalı. Savaşlarda önce zayıfı hedeflemek en bilindik taktiklerden birisidir. Bizde bunu kullanacağız. Selevkos ordularının ilerlemesini kesebilecek kadar orduyu Suriye civarlarında bıraktıktan sonra ana ordumuzu mısıra yöneltiyoruz.

42.png

Selevkos için kale hattı oluşturmalıyız. Bikta - Alagma - Dolike toprakları bu hat için uygun.

41.png

Mısırda kiralamak için oldukça güzel paralı askerler vardır. Para durumunuz muhtemelen yeterli gelecektir. Onları tutarak Mısır ilhakını hızlı bitirmeye çalışın. Selevkos tutması kolay bir devlet değil. Girdiğiniz her bölgenin milis kuvvetlerini çıkartıp 2k ile hızlı kuşatmaya ayarlayın.

43.png

44.png

45.png

Sıra Selevkoslarda

46.png

47.png

48.png

Sonunda İskenderin mirasını tam olarak devraldık. 

49.png

Final olarak Antigonid Devletini oynamanızı kesinlikle öneriyorum. Etrafınızda bulunan bütün İskender mirasçısı devletlerden savaş ilanı almanız ve Anadolu üzerinde yer almanız hafiften Sevr anlaşmasını anımsatıyor. Savaşların hepsinin özel savaş sebebiyle açılıyor olması yani toprakların anında el değiştiriyor olması da sanki heart of iron oyununda Almanya ile oynuyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Tabi savaşın ilk yıllarında kazanan Almanya değilde son yıllarında kaybeden Almanya gibisiniz. Benim rehberde yaptığım gibi bütün devletlere ilhak atmanızı önermiyorum. Ben sadece yapmak isteyen arkadaşlara yapılabileceğini göstermek için devam ettim. Bence en ideal oyun Makedonya ve Trakya ilhak edildikten sonra doğu sınırınızı eski haline getirip kalan iki mirasçı ile beyaz barış yapmak olurdu. Buraya kadar okuyan arkadaşlar rehberi takip ettiğiniz için teşekkür ederim. Eklemek istediğiniz yerler varsa yorumlarsanız sevinirim. 
[+] 9 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Gerçekten güzel bir rehber olmuş. Ben eventlerden habersiz anadoluda sakin bir ülke olarak oynamak istemiştim. Ancak bunca savaşa hazırlıksız yakalanınca tam bir kaos havası var oldu. Rehber için teşekkürler, eline sağlık.
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Selevkos ile Maurya event'le savaşa girebiliyordu diye hatırlıyorum.
O savaşa girse bile selevkos saldırmayı seçiyor mu ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
(26-03-2021, 17:28)KARTAL : Selevkos ile Maurya event'le savaşa girebiliyordu diye hatırlıyorum.
O savaşa girse bile selevkos saldırmayı seçiyor mu ?

Açıkcası bilmiyorum diyebilirim. Son yamada Selevkos-Maurya savaşı nadir yaşanıyor. Selevkos genel olarak topraklarından vazgeçiyor. Diadokhlar kendi arasında savaşsın diye o savaşın şansı düşürülmüş olabilir. Benim 4 denememde Maurya ile savaşa girmedi ve hepsinde saldırdı.

İşin ilginci bir denememde Makedonya direkt Korintostan vazgeçti ve zincirleme eventlerin hiçbirisi tetiklenmedi. Oynama amacım savaşı yapmak olduğundan 7-8 sene kadar bekledikten sonra çıktım oyundan.
Ara
Doğuyu neden ilhak etmekten vazgeçelim ki ? Bedava toprak baldan tatlıdır.
Ara
Maşallah, Devlet-i Aliyye-i Frigya.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.