İngiliz Parlamenter Münazara Stili
#1
bal161923.jpg

İngiliz Parlamenter Münazara Stili


Kanatlar
Münazarada verilen tezi savunan Hükumet ve bu teze karşı çıkan Muhalefet kanatları bulunur. Kanatlar kendi içerisinde iki farklı konuma ayrılır. Yani münazara sırasıyla Hükümet Açılış (HA), Muhalefet Açılış (MA), Hükumet Kapanış (HK), Muhalefet Kapanış (MK) olmak üzere dört takımla yapılır. Her bir takım içerisinde iki konuşmacı vardır.
Takımların maç içerisindeki kanatları ve konumları münazara konusu açıklanmadan önce kurayla belirlenir. Münazırların ideolojileri ve düşünceleri dikkate alınmaz.


Konuşma Sırası
Hükümet Açılış Birinci Konuşmacısı (Başbakan)
Muhalefet Açılış Birinci Konuşmacısı (Muhalefet Lideri)
Hükümet Açılış İkinci Konuşmacısı (Başbakan Yardımcısı)
Muhalefet Açılış İkinci Konuşmacısı (Muhalefet Lideri Yardımcısı)
Hükümet Kapanış Birinci Konuşmacısı (Hükümet Üyesi)
Muhalefet Kapanış Birinci Konuşmacısı (Muhalefet Üyesi)
Hükümet Kapanış İkinci Konuşmacısı (Hükümet Özetçisi)
Muhalefet Kapanış İkinci Konuşmacısı (Muhalefet Özetçisi)Münazaranın İşleyişi
Konuşma süresi yedi dakika yirmi saniyedir. Bu süre geçtikten sonra söylenenler dikkate alınmaz. Zaman tutan kişi birinci ve altıncı dakikada bir kere elini şaklatır. (Bu şaklatmalar soru sorma süresinin başlangıcı ve sonunu belirtir. Bu süreler dışında karşı taraf soru soramaz. Soru sormak isteyenler konuşmacıdan söz almak zorundadır.) Yedinci dakikada iki kere ve yedi dakika yirmi saniyenin ardından üç kere şaklatılır ve konuşma biter.

Münazara konusu tartışma başlamadan 15 dakika önce verilir. Bu süre zarfında takımlar kendi başlarına argümanlarını hazırlar.

Tartışma Konusu, "Hükumet savunur ki:..." şeklinde verilir. Muhalefet ise bunun tam tersi yönde tezlerini sunar.

Muhalefet kapanış özetçisi konuşmasını tamamladıktan sonra münazara sonlanır ve jüri, takım sıralamaları belirler ve en iyi konuşmacıyı seçer. İsteyen münazırlar jüriden konuşmaları ve "maçın" gidişatı hakkında "feedback" alırlar.

Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.