İzlanda Seferi
1625 yılında bristol körfezi ağzında yer alan
lundy adası ele geçirilmiş ve bu ada daha
sonraki atlantik denizi seferinlerde üs olarak
kullanılmıştır. lundy adasının sağladığı bu
lojistik destekle türk amirali murad reis 15
gemiden oluşan bir filo ile cezayir'den
atlantik denizi'ne açılır. izlanda kıyılarına
varan donanma 26 gün boyunca izlanda'ya
hakim olmuştur. yakınlardaki
vestmannaeyjar adası da yağmalanır ve daha
sonra anılarını yazacak olan oluf eigilsson
(olaf egilson veya olafur egilson), eşi ve iki
oğlu da esir düşer. murad reis'in
komutasındaki donanma yaklaşık 400 esir
ve büyük bir ganimetle cezayir'e geri
dönmüştür.
bu seferden sonra da donanma bir çok kez
izlanda'ya sefer yapılmıştır. örneğin ali biçin
reis'in seferinde yaklaşık 800 esir alınmıştır.
başka bir seferde ise 1631 yılında 12
gemiden oluşan bir filo gene bol bol
ganimet ve esirle cezayir'e geri dönmüştür.

Izlandalılarda kayıtsız kalmamış 1970-ci yıla kadar Izlandada turk öldürmek yasal imiş. Hatta cocukları korkutmak icin Tyrkjaránid adinda bir canavar yaratmışlar.
[+] 3 üye Kamran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aslında alınmalıydı ora stratejik bir yer.
Ara
Bence yağmalanmış ve uzak bir yeri elde tutmak zordur ki dibimizdeki düşmanlar için her hangi bir yarar sağlayacağını düşünmüyorum o zamanlar için.
[+] 1 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Murad Reis Türk değildir, Hollandalıdır. Müslüman olmadan önce ismi Jan Janszoon idi. Birçok Avrupalı gibi o da Kendi ülkesinde denizci olup 2-3 kuruş kazanacağına Türklere katılıp zengin olmuştur. 

Yalnız bu adamlar hakkında keşke filmler yapılsa. Karayip korsanlarını felan sollar geçerler.
[+] 5 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hollandalı Müslüman komutan Mağripli tayfasını Osmanlı bayrağı çektiği gemiye doldurup İzlanda'yı yağmalıyor.   :-I

Bu arada İzlanda'ya ilerlerken Britanya adasının birkaç liman kasabasına da saldırdılar sanırım.
[+] 1 üye Moses nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-12-2015, 22:48)La Valette : Murad Reis Türk değildir, Hollandalıdır. Müslüman olmadan önce ismi Jan Janszoon idi. Birçok Avrupalı gibi o da Kendi ülkesinde denizci olup 2-3 kuruş kazanacağına Türklere katılıp zengin olmuştur. 

Yalnız bu adamlar hakkında keşke filmler yapılsa. Karayip korsanlarını felan sollar geçerler.

Karayip Korsanlari'nin da karayip korsanlariyla bi alakasi yok ki aslinda
Ara
(21-12-2015, 23:03)ferevon :
(21-12-2015, 22:48)La Valette :  

Karayip Korsanlari'nin da karayip korsanlariyla bi alakasi yok ki aslinda

Bununla ilgili bir paylaşım gelecek yakında.
Ara
https://m.youtube.com/watch?v=RQOnHUgmKvg
birde bununla ilgili şarki varmıs
Ara
W1W1XN.jpg
G0kMNN.png
Ara
(21-12-2015, 22:53)Moses : Hollandalı Müslüman komutan Mağripli tayfasını Osmanlı bayrağı çektiği gemiye doldurup İzlanda'yı yağmalıyor.   :-I

Bu arada İzlanda'ya ilerlerken Britanya adasının birkaç liman kasabasına da saldırdılar sanırım.

Evet oyle bir sey var 1631-ci yilda lundy adasi sayesinde baltimore cıkmıslar cogu adamı esir alip kole yapmislar. Buyuk ganimetle geri donmusler. Sack of Baltimore diye aratırsan bulursun. Birde bristol limanını haraca baglamıslar.
Ara
Bu kadar kafatasçımısınız ? Türk kültürünü kabul etmiş birisine Hollandalı diyorsunuz etrafınıza bir bakın Türkiyedeki etknik yapı fransadan bile çok biri kara tenli biri sarışın biri beyaz birinin gözü mavi diyerinin siyah
Ara
@Jasebon biz ona türk kültürü değil cezayir kültürünü kabul etmişdir diyelim @La Valette zengin olmak için hollandadan gelmemişdi Berber korsanlar tarafından esir alınmışdı onu esirlikden kurtaranda onun gibi hollandadan gelmiş Süleyman reisdir.Süleyman reisin yardımınıda arkasına alıp (kendi denizcilik bilgiside var zaten) oradan donanma komutanlıgına(Reisliye) kadar yüklesmişdir.Yani şimdi bunların hepsini bir tarafa koyarsak osmanlıya bu ganimetlerden hic bir şey ulaşmamışdır.Ganimetlerin hepsi cezayir sultanına gitmişdir.Murat reisinde cezayir sultanının kızıyla evli olduğunuda belirteyim.
Ara
@Jasebon

Türk kültürünü felan kabul etmemişti. Müslüman olmuştu sadece. O dönemde Avrupalılara göre zaten Müslüman olmak Türk olmak olduğu için Türk diyemeyiz. Müslüman deriz.

@Kamran

Fas sultanının kızıyla evleniyor olması lazım.
Ara
Cezayir sultanı noluyor ? Zaten Cezayir valisi Osmanlıya düzenli olarak vergi ödüyor. Türk kültürün kabul etmediyse neydi bu adam Hollandalı gibi kıyafetlermi giyordu ? Başında fes belinde kuşak olan adam Türk olmuyormu. Adami ermeni yapmadığınız kaldı hatta hollandaya Osmanlı zülmünden kaçıp giden ermeni ve kürt kökenli bir ailenin çoğuydu demi
Ara
Jasebon her konuda tartışma çıkardığını farkettim, şu anlık iyi mi kötü mü bilemiyorum.
Ara
(22-12-2015, 18:16)Xepluper : Jasebon her konuda tartışma çıkardığını farkettim, şu anlık iyi mi kötü mü bilemiyorum.

Pardon , tartışmak kötü birşeymi ? Tarih zaten tartışarak ortaya çıkarılır. Bu forumda PF ye dönmesin lütfen aksi taktirde herkezin bu foruma gelmesinin bir anlamı olmaz PF varken. Onlardan daha seviyeli olduğundan bu forumdayım.
Ara
(22-12-2015, 18:31)Jasebon :
(22-12-2015, 18:16)Xepluper : Jasebon her konuda tartışma çıkardığını farkettim, şu anlık iyi mi kötü mü bilemiyorum.

Pardon , tartışmak kötü birşeymi ? Tarih zaten tartışarak ortaya çıkarılır. Bu forumda PF ye dönmesin lütfen aksi taktirde herkezin bu foruma gelmesinin bir anlamı olmaz PF varken. Onlardan daha seviyeli olduğundan bu forumdayım.
Bilmem bilir misin PF de HulkSpider02 adlı bi insan vardı, senin davranışlarını ona çok benzettim. Her olayda hep karşıt taraf oydu ve mantıksız olan herseyi savunurdu. O adamdan beri icimde tartismaya yonelik bir endişe var, laf anlamayan adama laf asla anlatamiyorsun ve sinirleniyorsun ki ben çok çabuk sinirlenen bir adamım.

Biraz önyargılı yaklaşım sanırım kusura bakma.
Ara
(22-12-2015, 18:11)Jasebon : Cezayir sultanı noluyor ? Zaten Cezayir valisi Osmanlıya düzenli olarak vergi ödüyor. Türk kültürün kabul etmediyse neydi bu adam Hollandalı gibi kıyafetlermi giyordu ? Başında fes belinde kuşak olan adam Türk olmuyormu. Adami ermeni yapmadığınız kaldı hatta hollandaya Osmanlı zülmünden kaçıp giden ermeni ve kürt kökenli bir ailenin çoğuydu demi

Aşırı tepki veriyorsun bence. Türk kültürünü kabul etmek ile Müslüman kültürünü kabul etmek arasında büyük fark var. Cezayir o dönemlerde Türk değildi. İstersen Murad Reis'e Türk de, kabul. Ama "Türk kültürünü kabul etmek" demek ayrı birşey.
Ara
Tamam yeter hollanda asilli turk korsan diyelim bitsin.

Ben bu konuyu Osmanlının ulasdıgı sınırların buyuklugunu gostermek icin yaptim bos kavgalar icin degil.
Ara
(22-12-2015, 18:11)Jasebon : Cezayir sultanı noluyor ? Zaten Cezayir valisi Osmanlıya düzenli olarak vergi ödüyor. Türk kültürün kabul etmediyse neydi bu adam Hollandalı gibi kıyafetlermi giyordu ? Başında fes belinde kuşak olan adam Türk olmuyormu. Adami ermeni yapmadığınız kaldı hatta hollandaya Osmanlı zülmünden kaçıp giden ermeni ve kürt kökenli bir ailenin çoğuydu demi

Biz ona İslam devşirmesi diyoruz Türk değil ki bana kalırsa Anadolu ve Selçuklu Türkleri de devşirilmiştir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.