Kapsamlı bir Osmanlı tavsiyesi istiyorum.
Gördugum kadarıyla 1.27.2 yaması için böyle bir rehber yok sizden ricam başta Memlûk nasıl hızlı bir şekilde ilhak edilir olmak üzere Osmanlı ile dönem dönem çok kapsamlı ne yaptığınızı anlatın.
Hem okuması zevkli olur hem bana yardımcı olur.
Ara
Ben kendi yöntemimi anlatayım.Öncelikle bütün kaleleri yıkıyorsun, danışmanları fullüyorsun.Military power harcayarak yeniçeri çıkartıyorsun ve force limitin en azından %80'ini dolduruyorsun amaç anadolu'daki beylikler için casus belli veren görevi yapabilmek. Harcadığın monarch powerları estatelerden geri alacaksın. bu şekilde yaparsan diplomatik teknolojiyi değil ama admin ve mil teknolojilerini ilk açan sen olacaksın ve 4 puan innovatives puanını hanene yazdırmış oalcaksın.Fatih yaşadığı süre boyunca askeri teknolojiyi ilk açan devlet hep sen olacaksın.Müttefik olarak seçeceğin devletler kırım ve dulkadir. Diplomatlardan biriyle bizans'a spy network kur diğeriyle de dulkadir ile ilişki geliştir.İlk işin candar'a kimseyle müttefik olamadan savaş açmak. Bütün toprakları yutuyorsun ve savaş bittiğinde bizanstaki casus ağının 20 puana ulaşmış olması lazım istanbul'a claim atıyorsun ve savaş açıyorsun.Bizans'ın da tüm topraklarını alıyorsun ve bundan sonra yapacağın şey biraz beklemek.bu sırada dulkadir'i vassal olarak alabiliyor olman lazım.3. hedefin akkoyunlular çünkü suriye devletini diriltmen lazım ve rahba'da core'u var.Dulkadir'in casus bellisi olması lazım.Saldırıyorsun bütün topraklarını alıyorsun.Suriye'yi vassal olarak salıyorsun, diğer topraklar dulkadir'e.Şimdi memluklara reconquest savaş sebebi elde ettik hem de sürekli müslümanlarla savaştığımızdan mistizm kastık.Bu da bize ordu morali olarak döndü. Bundan memluk savaşı için hem ae'nin düşmesini bekleyeceğiz hem de urban'ın topları özelliğinin açılmasını.sonra savaşı açıyorsun bütün suriyeyi alıyorsun ve mısırdan bir toprak alıyorsun savaşı bitiriyorsun. Bundan sonraki amaçların şunlar
1- sırbistan'dan zeta ve kosova'yı alıp hem venedik'in önünü kesmek hem de altın madenine sahip olmak.
2-Kafkasya'daki devletlerle savaşarak kırım'la kara bağlantısı elde etmek.
3- Fransa ile müttefik olmak
4-Arnavutluk'u geri almak.
4.5-Macar'a ve Avusturya'ya bir darbe vurmak.Bunu burgundy ve macar pu eventi gelmeden yapmak çok önemli.Ama aralarındaki ittifakı bozmayın çünkü polonya dadanır macarlara.
5-Memluk'un hicaz'la olan bağlantısını kesmek ve tunus'la kara sınırına sahip olmak.bu savaşta kudüs'ü almakta çok önemli.
6- Aragon'a ya da kastil'e napoli savaşı açmak.tabi bunun için transfer subject özelliğini açmamız lazım.İspanya'dan bir iki toprak alalım.Çünkü osmanlı ile ilk amacımız bütün müslümanları birleştirmek.
7-Kırım'ın marchımız olması çok önemli.Kırım'a horde'u yedirmek ve sonra moskova'yı alarak rusya'nın kurulmasına engel olmak.
8-Karakoyunlu'ya dalmak.
9-Sicilya'daki napoli corelarını almak
Bundan sonraki amacımız hindistan'a açılmak.Artık doğu'daki duruma göre transoxania, acem, timur diriltilebilir.İlk idea etkileme sonraki idea dini sonraki admin olacak.oyunun ilk başları haricinde legalism gitmek daha mantıklı.
[+] 1 üye süleyman maik nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kendi oyunlarımda ne yaptığımı söyliyim.Başlangıçta fikirlerde yeniçerileri aktif et diyor ya onu aktif etme 100 military aid istiyor o bize lazım olucak ilk 5 yıl
Oyun başında direk bizansa casus atılıp İstanbul'a claim oluşturuluyor diğer 2 diplomatımızıda birer gün ara ile kırım ve dulkadıre ittifak olarak gönderiyoruz ikisiylede evlilik yapıp ilişki geliştirmeye çalışıyoruz hatta dulkadiri infulence yapıyoruz.9 tane paralı piyade çıkarıyoruz ordu limitini fulleyip görev agacından anadoludaki claimlerimizi alıyoruz.
Bizansa claim atıldıktan sonra  dalıp sadece istanbulu alıp çıkıyoruz ve imparorluğa yükseliyoruz.Cossakslardan  150 military puan alıp askeri teknolojiyi 4 yapıyoruz bunları yaptıktan sonra dulkadir kendisi vassal olmak isteyecek.
Dulkadiri bedava vassal yaptık istanbulu aldık daha sonra kara koyunluya saldırıyoruz sınırımızdaki 2 toprağını alıp suriyeyi serbest bırak diyoruz daha sonra suriyeye diplomat gönderip vassal yapıyoruz.
Suriyeyi vassal alıp balkanlardan yeniçerileri çıkarıp memlüğe dalıyoruz ve humalite edip kalan puanlara da suriyenin coralarını isteyip savaştan ayrılıyoruz.
Daha sonra batıda sırbistana dalabiliriz ama ben o konuda acele etmiyoruz mandate of heaven dlcsine sahipsen çağ hedeflerinde verdiği bir özellik savaşlarda vassal devretmede puanda indirim yapıyor onu alıyoruz ve aragona saldırıyoruz aragondan napoliyi kendimize vassal olarak alıp anadoluda birliği tamamlamak için dönüyoruz.
[+] 1 üye Emekli Tüccar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İkinizinde ellerine sağlık
Ara
Benim oyunlarımda genelde Macaristan Ragusa ile ittifak oluyor. Böyle olduğunda askeri teknolojide öne geçtiğinde erken dönemde Ragusaya saldırarak Macaristan'dan Temes ve Hunyad'ı alarak Transilvanya'yı vasal olarak bırakırsın. Ayrıca Arnavutlukla ilişki geliştirip ticaret gücünü alırsan ticaret birliklerine üye olmuyor. Sadece Venedik'in garantörlüğü oluyor.
Ara
Taktik maktik yok bam bam bam

Ara
Eğer world conquest gibi bir amacın olacaksa altın madenine sahip kosovayı al dahada batıya ilerleme. Hep doğuya ilerle. Doğuyu fethet. Moskovanın güçlenmesine izin verme kazanla müttefik ol. Doğunun işini bitirdikten sonra batıya pat küt dal.
Ama tabi idea seçimleri önemli.
-20 Ae azaltan bir idea vardı. Birde %25 core creation cost veren idea o ideaları açman lazım.
Ordu morali veren idealara hiç girme askeri teknolojide geri kalma yeter. Çünkü ne kadar askeri idea açıp moralin yüksek olursa olsun sen 100k asker gönderiyosun düşman 30k pek bi önemi kalmıyor asıl olay core creation costlarda yani.
Osmanlıyla pek taktik yapılmaz aslında oyunun en güçlü devleti çünkü. Hani desen memlükle oynucam taktik verin bir sürü taktik verilir. Ama osmanlıyla yukarıdaki arkadaşın dediği gibi taktik maktik yok bam bam bam
Sadece ae'ye dikkat et yeter. Batıya dadanmadıkça doğudaki koalisyonlarda pek işlemez.
Doğuyu fethederken vassallarlada fethedebilirsin.
Ara
(03-12-2018, 19:34)Alduin : Eğer world conquest gibi bir amacın olacaksa altın madenine sahip kosovayı al dahada batıya ilerleme. Hep doğuya ilerle. Doğuyu fethet. Moskovanın güçlenmesine izin verme kazanla müttefik ol. Doğunun işini bitirdikten sonra batıya pat küt dal.
Ama tabi idea seçimleri önemli.
-20 Ae azaltan bir idea vardı. Birde %25 core creation cost veren idea o ideaları açman lazım.
Ordu morali veren idealara hiç girme askeri teknolojide geri kalma yeter. Çünkü ne kadar askeri idea açıp moralin yüksek olursa olsun sen 100k asker gönderiyosun düşman 30k pek bi önemi kalmıyor asıl olay core creation costlarda yani.
Osmanlıyla pek taktik yapılmaz aslında oyunun en güçlü devleti çünkü. Hani desen memlükle oynucam taktik verin bir sürü taktik verilir. Ama osmanlıyla yukarıdaki arkadaşın dediği gibi taktik maktik yok bam bam bam
Sadece ae'ye dikkat et yeter. Batıya dadanmadıkça doğudaki koalisyonlarda pek işlemez.
Doğuyu fethederken vassallarlada fethedebilirsin.

Hocam şu memluk işine uyuz oluyom 3 savaş yapmışım Kahire'yi alamadım.Daha onun yok mudur bi çaresi
Ara
Batı'ya ilerleme konusunda bir save'imde yaptıklarımı yazayım. Benim Avrupa'yı fethetme konusunda bir stratejim vardı burada adım adım anlatıyorum:

1. Oyuna başlar başlamaz Bizans'a ajan at ve İstanbul'da hak iddia et.
2. Ankara, İzmir, Kocaeli ve Selanik'teki gereksiz kaleleri kaldır.
3. Danışmanları doldur. Boş danışman yeri olmasın.
4. Avusturya, Venedik ve Macaristan'ı düşman belirle.
5. Oyuna başladığında gemi yapmaya başla. Donanma, Venedik'e rakip olabilecek güçte olmalı.
6. Biraz yeniçeri ve biraz asker basarak ordu limitini doldur.
7. Bizans'a savaş açtığında İstanbul'u al ve Mora'yı serbest bırak. Bizans devleti yok olacak ve Atina otomatik olarak sana vasal olacaktır. (Not: Görevler üzerinden ilerleyeceksen Mora'yı da kendine alabilirsin ama aggressive expansion'a dikkat et.)
8. Ordu limitini doldurup Bizans'ı fethettiğinde görevlerden Anadolu'da hak iddiası kazanacaksın.
9. Macaristan, Eflak'a saldırmayı deneyecektir. Fırsat bulduğun anda Eflak'a saldırıp kendine vasal al. (Macaristan senden önce davranırsa da önemli değil ama vasal alırsan iyi olur)
10. Gelen eventler ile prestijini yüksek tutmaya çalış. Prestijin yüksek olması önemli bonuslar sağlıyor.
11. Burada kilit nokta Venedik. Venedik Sırbistan'a saldırmadan Zeta ve Kosova taraflarını al ve Venedik saldıramasın. Eğer Venedik bu toprakları alırsa ileride Venedik'i yenmek için daha fazla savaş yapman gerekir.
12. İdea konusunda farklı tercihler yapılabilir. Ben ordularımı güçlendirmiştim ama sen oynayışına daha çok güveniyorsan farklı idealardan ilerleyebilirsin.
13. Eflak ile işin bitince Anadolu birliğini sağla. Memlükler ile sınırlarını arttır ve elinden geldiğince çok toprak al.
14. Burada önemli bir nokta var. Venedik son yamada (benim karşılaştığım kadarıyla) Cenova ile dost olmaya başladı. Eğer Venedik, Cenova ile düşman ise şanslısın. Değil ise Venedik ile daha fazla savaş yapman gerekecek.
15. Kırım sana bağlanırsa şanslısın. Olmazsa da çok sorun değil.
16. Moskova'yı haritada gördüğünde Kazan'a saldıramadan Kazan'ın bağımsızlığını garantile ama müttefik olma yada evlilik yapma.
17. Eğer Venedik, Cenova ile müttefik olmadıysa ve donanmanı hazırladıysan beklemeden Arnavutluk üzerinden Venedik'e savaş aç. Arnavutluk, Macaristan ile dost olduysa bekle ve Venedik'in kendisine savaş ilan et.
18. Venedik'in çok güçlü bir ordusu yok. Eğer donanmasını yenersen basitçe savaşı kazanabilirsin.
19. Venedik ile savaşı kazandığında Dalmaçya ve Treviso bölgelerini al. Arnavutluk üzerinden savaş açtıysan Arnavutluğu da al. (Aggressive Expansion'a dikkat et)
20. Venedik ile savaşı kazandıktan sonra iki seçeneğin var: Aragon ile savaşmayı deneyip Napoli'yi kendine bağlamayı deneyebilirsin veya birazcık daha güçlenip Avusturya-Macaristan savaşı yapabilirsin.
21. Ben Avusturya'ya saldırmayı denemiştim. O yüzden burdan anlatacağım.
22. Macaristan'ın ordusu güçlü değil. Avusturya ise sıkıntı. Yanında muhtemelen Bohemya da olacaktır. Yapacağın şey Transilvanya'nın core'u bulunan bir toprağı almak ve istersen de biraz para almak.
23. Transilvanya'yı vasal olarak ortaya çıkar. Macaristan'da "reconquest" savaş sebebi olacaktır.
24. Burada yine iki seçeneğin var: Eğer Moskova, Kırım'a sınır olduysa Moskova'yla savaş ve alabildiğin kadar toprak al. (Moskova, Rusya'yı kurmadan güçlü değil. Bir savaşta işi bitiyor.)
25. Rus tehdidi ortadan kalkınca Memlükler'e saldır. Doğu'da saldıracağın tek devlet Memlükler olacak o yüzden Mısır'a ve Mezopotamya'ya hakim olmak önemli.

Buradan sonrası olayların gidişatına kalmış. Eğer şanslıysan (Kırım sana bağlandıysa, Macaristan PU olmadıysa, Fatih uzun süre yaşadıysa) büyük ihtimalle sıkıntı çekmezsin. Gerçi bunlar olmasa da pek sıkıntı çekmezsin. Ben bu şekilde ilerleyerek oyunun sonunda Fransa'ya kadar ilerlemiştim. Bu benim kullandığım bir stratejiydi, istersen deneyebilirsin ama şans önemli bir faktör. Ben bu strateji ile Moskova, Viyana, Napoli, Roma, Venezia, Prag gibi önemli şehirleri almıştım. Genel olarak bu şekilde. Umarım faydalı olmuştur.
Ara
Ben de wc yaptığım oyunumda nasıl ilerlemiştim onu yazayım. Ama herşeyden önce şans ta önemli bir faktör.

1.Osmanlı ile wc de en önemlisi durmamak. Belli yıllarda belli ülkelerden toprak almış olmak gerekiyor.
2.Mihraklardan gerekli puanları alarak başlıyoruz istanbul a casus belli dulkadir e itti ve ilişki geliştirme yapıyoruz. İstanbul başkent olunca dulkadir vassal oluyor masada alıyoruz ülkeyi.
3.Arnavutluk çok itti yapmadıysa dalıyoruz. Macaristan aynı şekilde.
4. Fransa itti alıyoruz önemli. İttileriniz iyise koalisyon un adı dahi geçmez.
5.Ana amaç büyük ülkelerin oluşmalarını engellemek. Eğer osmanlı ile oynuyorsanız zaten kimse sizi yenemiyor bunun ordusu fazla buna sonra dalayım derseniz ilerde hiç dalamazsınız direk yapışın özellikle moskovaya. Rakip kalmasın.
6.Doğu avrupa dışında avrupa içlerine pek ilerlemeyin avrupa hemen ağlıyor koa yersiniz.
7.Kırım vasal gelirse şanslısınız mitoz bölünüyor mübarek. Vasallar çok güzel :D
8.Kuzeyde polonya litvanya moskova öpüyoruz(moskova çöp hemen düşüyor kaleleri alın yeter)
9.Doğuda timur varsa hemen parçalıyoruz. Acele ile hint bölgesine gitmemiz lazım.(Çok para var hint bölgesinde sırtınız yere gelmez.)
10.Napoli bağımsızlık almıştı ben oynarken direk çökmüştüm.
11.1680 civarı 23 diplomatik seviye ile emperyalizm açılıyor. O zamana kadar bence alınması gereken topraklar:
-Hint bölgesine girilmiş bahmanis veya vijayanagar güçten düşürülmeli
-Moskova artık çöp olmalı,litvanya falan aynı şekilde
-Memluk falan artık tehdit oluşturmayacak düzeye gelmeli
-İspanyaya girilmiş olmalı
-Ming e hafiften bir selam verilmiş olmalı(zaten haraçgüzarlara dalıp truce beklenmeden ming düşer hızlıca
-Eğer britanya ya casus belli atabileceğiniz afrika sömürge toprağı falan varsa atın britanya ne kadar erken düşerse donanma da o kadar rakipsiz oluyorsunuz. Ben 1700 lerde britanya işini bitirmiştim.
-hafiften bir bohemya çıtlatilabilir
-1700 den sonra asya da kalan topraklar ve ispanya fransa tarafları halledilir fransa düşünce koa yapacak devlet kalmıyor hre zaten alınır tek rakip düşmediyse bohemya.

Ben venediği halletmemiştim sonradan sıkıntı olmuştu venedik için çok şey yazılmış yazmama gerek yok.

Wc niz hayırlı olsun.
Ara
Bence tavsiyeye gerek bile yok Osmanlı zaten çok güçlü ama oyuunun başında Polonya Memlük Rusya Venedik'e saldırıp zayıflatılmalı.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
ilk yaptığım hemen bizans ' a dalmak ondan sonra ak koyunluya savaş ilan ediyorum tüm topraklarını alıyorum ondan sonra orta doğuya doğru fethede fethede gidiyorum kara koyunluyla müttefik olup memlüklere saldırıyorum
LC9IeA.png

Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.