Sohbet: Kitap Sohbetleri #4: Kitap Türleri

Kitap Sohbetleri #4: Kitap Türleri 

Strategyturk Kitap Kulübü tarafından düzenlenen Kitap Sohbetleri serisinin dördüncü konusuna hoşgeldiniz.

Bu sohbet konumuzda sevdiğiniz ve dahi sevmediğiniz kitap türleri üzerine konuşacağız. 

J1Onf7n.png

Kültür Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaya göre Türkiye genelinde illere göre insanların okuduğu kitapların türleri, konular ve temaları aşağıdaki haritalarda gösteriliyor. Tabi biz bunları birleştirip kitap türü olarak tanımlıyoruz hepsini. Elbette bir insan tek bir tür okuma yapmıyor, ancak diğerlerine nazaran çok daha fazla ilgisini çeken ve hiç haz etmediği kitap türleri bulunuyor. Bu sohbet konumuzda kitap türleri hakkında konuşuyoruz.

Tür :
Konu :
Tema :

J1Onf7n.png

Sohbet Başlıkları
En sevdiğiniz, en çok okuduğunuz, sevmediğiniz, hiç okumadığınız kitap türleri.
Kitap türleri hakkındaki olumlu ve olumsuz görüşleriniz.
Dahil etmek istedikleriniz.

J1Onf7n.png

Strategyturk Kitap Kulübü
"Cümleler zihnimize gerçekleri çakan çivilerdir."  
Diderot
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yakın zamana kadar çoğunlukla düşünce kitapları okurdum. Romanlardan ziyade bilgi ağırlıklı kitapları tercih ederdim. Bazı klasikleri severek okusam da romanların çoğu beni sarmıyordu. Fakat Yüzüklerin Efendisi'nin romanını okuduktan sonra romanların da gayet eğlenceli olabileceğini fark ettim. O zamandan beri okuduğum kitapların içerisinde romanların kapladığı yer fazlasıyla arttı. 

Herhangi bir edebi değeri olmayan ve tek yaptığı şey zaman öldürmek olan bazı aşk romanları haricinde her türlü kitabı okurum. Genelde bir kitabı "sırf x türünde" diye okumaktan ziyade kitabın kendi içeriğine odaklanırım. Romanlardaki psikolojik tasvirler çok hoşuma gider, karakterin iç dünyasının ustalıkla kağıda dökülmesi bana göre yazarın dehasını simgeler.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben yıllardır bilgi içerikli kitapları okurum.Tarih olur,matematik olur veya kimya olur hiç fark etmez.Yeter ki bana bir şeyler katsın.Sevdiğim roman türleri de
vardır örneğin polisiye ve fantastik türler de okurum ama bunlar benim için istisnadır yani okuyacağım kitabın çok kaliteli olması gerekir.Bunların yanında sıkı bir Tolkien hayranıyım.Ama dediğim gibi okuduğum kitap bana bilgi vermiyorsa okumam için istisna olması gerekir.
[+] 1 üye MAB nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Açıkçası her tür kitap okumuşumdur ve hiçbiri için bir daha bu türde bir kitap okumam demedim. En komik olanlar kişisel gelişim kitapları olsa da bazı noktalarının işe yarar şeyler olduğunu düşünüyorum. Aslında tür sayılmazlar ama mottosu "pozitif enerji ile her şeyi elde edebilirsin" olan kitaplar kesinlikle uzak duracağım bir tarz.
Okuduklarıma bakıyorum ve sanırım en çok tarihi kurgu ve tarihi roman kitaplarını sevmişim. Hem tarihten bir döneme dair bilgi ediniyorsun hem akıcı bir şekilde bitirebiliyorsun. Tabi bu tür kitaplara "her söylediği gerçek" gibi yaklaşmamak gerek, özellikle İskender Pala, Beyazıt Akman gibi yazarlarda gördüm ki aslında hiç olmamış bir olayı gerçekten olmuş gibi anlatabiliyorlar. Dikkatli olmak lazım diye düşünüyorum. Yine de keyifle okuyorum nihayetinde.
Polisiye, korku, felsefe ise en az okuduğum türler diyebilirim. Polisiye olarak Glenn Meade ilginç bir şekilde çok fazla ilgimi çekiyor anlatımı. Belki de tarihi olaylar üzerinden gitmesidir asıl sebebi.
Bunlar haricinde tasavvufi kitapları da zaman zaman severek okurum. Özellikle "Su Üzerine Yazı Yazmak" benim için bu türü okunabilir kıldı.
Klasikler benim favorilerim olmasa da, modern klasikler diye tabir edilen kitapları daha çok beğeniyorum. Özellikle her kitabını okuduktan sonra Jack London keşke daha çok yaşasaymış ve daha çok kitap yazabilseymiş diye düşünürüm.

Nihayetinde kendimi asla bir türün fanı olarak görmedim. Ama belirttiğim üzere tarihi romanlar benim üzümlü keklerim :)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.