Kitap: Hayvan Çiftliği | George Orwell (1945)
yu.jpg

Tür: Politik
Yayım Tarihi: 1945

Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar kötü koşullar yüzünden, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanda tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır.

[+] 2 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ara
Spesifik olarak Bolşevik devrime göndermeleri olsa da bu kitaba salt komünizm ve Stalin eleştirisi olarak yaklaşmak yanlış olmasa da eksiktir kanımca.
Aslında anlatılan hikâye evrenseldir ve insan denen yaratığın her dönemine her mekanına uyarlanabilir. Misal kitaptaki kurguyu Türkiye'ye uyarlasak bir kişi itiraz edebilir mi? Hiç sanmıyorum. Belki de bu yüzden Orwell ve eserleri değerlidir.
[+] 4 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
George Orwell olup bitenleri öyle iyi kavramış ki, gerçekten de ustalıkla yazılan bir eser ortaya çıkarmış. Hiçbir ayrıntı boşuna değil, her ayrıntının arkasında bir anlam olduğunu fark edebilirsiniz. Kitap hakkında ürkütücü olan şey, konuşan ve düşünebilen hayvanların yaşadığı bu dünyanın aslında kendi dünyamızdan hiç de uzak olmadığı.

IbnE9P2.gif
Ara
Bir anda çok yaygınlaştığı ve övüldüğü için ben de alıp okudum. Ama söylendiği kadar ince mesajlar vs. göremedim. Her şey açık açık ortada gibi geldi. Okurken çok düşünmeniz gerekmiyor yani. Metaforlar kolay yutulacak lokmalar halinde sunulmuş. Kitap kötü bir kitap değil ama o kadar övülünce daha sağlam bir eser bekliyordum.
Ara
Kitabın ele aldığı olguları hepimiz biliyoruz zaten. Metaforları anlamak büyük bir birikim gerektirmiyor. İşte eserin kalitesi de burada. Marifet, böyle bir olayı herkesin yutabileceği şekilde "ufak lokmalara" bölebilmekte. Bir olaya şahit olan herkes, süslü ve edebî olduğunu düşündüğü birkaç cümle geveleyebilir fakat o olayı bu kadar basit ama etkili anlatabilecek kişi azdır.
IbnE9P2.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.