Kurtuluş Savaşı Alternatif Tarih
#1
aralov.png

Dostlar, Kurtuluş Savaşımızdaki mağlubiyet senaryosu üzerinde bir kafa yordum ve ortaya bir harita çıkardım.Haritamızda Yunan kesimi istedikleri toprakları elde ederken, Ethem-Enver ikilisine destek çıkarak diğer Anadolu topraklarını hedeflemekte.Sakarya Meydan Muharebesinin başarısızlığından sonra Türk kesiminde siyasi depremler yaşandı.Mustafa Kemal Paşa'nın Ankara'daki yükselişi bazı subay kadrosunu rahatsız etti.Bunların başını kuşkusuz Karabekir çekiyordu.Karabekir Türk ordusunu tamamiyle eli altına alıp, Mustafa Kemal'in otoritesini kırmak istiyordu.

Halk isyanlarının yanına birde Karabekir faktörü eklenince Mustafa Kemal Paşa, kurmaylarıyla beraber zaman kazanmak ve önce iç tehditleri yok etmek için Yunan tarafı ile bir anlaşma kararı aldı.Karabekir Paşa, Ankara Hükümeti ve Yunan kesiminin yaptığı anlaşmadan sonra ordusunu mobilize edip hızlıca güney'e inip buradaki bölgeleri kontrolü altına almaya çalıştı.Bölgesinin merkezini Erzurum olarak belirleyen Kazım Karabekir'de Mustafa Kemal Paşa gibi Türk milletini bir arada toplamak istiyordu.Karabekir'in bu bölgede askeri bir oluşum kurması yanındaki bazı kurmaylarının Mustafa Kemal Paşa tarafına geçmesine sebebiyet verdi.

Anadolu'nun batı tarafında ise çok başka bir senaryo vardı.Megali Idea'nın vaat ettiği toprakların nerdeyse tamamını alan Yunan tarafı, ayrıca İç Anadolu'da olan mücadelede bir taraf olmak için Ethem ve Enver'i bir araya getirerek geçici bir militer bir hizib oluşturdular.İstanbul tarafı ise tamamiyle İtilaf Kuvvetleri kontrolüne alındı.

1923.png

1924, Anadolu Haritası

Sizce bu senaryonun devamı nasıl olur? Yaratıcı senaryolarınızı bekliyorum, görseller tamamiyle bana aittir.HOI4 tasarımıyla portreler oluşturdum.
76561198820888264.png
Ara
Cevapla
#2
Yorum yapmak istiyorum izninizle bence "Alternatif" bile olsa hikayesi kulağa saçma geliyor ilk önce Kazım Paşa neden Mustafa Kemal Paşa'nın emrine girip ondan sonra isyan etti?Bak bunu Fevzi Paşa yapsa anlarım ama Kazım Paşa oraya olmamış.Bunun yanı sıra Çerkez-Ethem Enver mantığı hiç ama hiç uymamış.Direnişte bir çok subay İttihatçı idi.Şahsen Enver Paşa gelse bir çok önemli ismin Enver Paşa tarafına geçmesi muhtemeldir.Anadolu direnişini bir şekilde Enver ele geçirirdi.Yunan ile Ankara'nın barış yapması ayrı bir olay adamlar bizi barış yapacak bir hükumet olarak görmüyorlar isyan Mustafa Kemal'in isyanı diyorlar.Ayrıca Sakarya kaybedildiyse ki o zaman neden Ankara Hükumeti var ki?Sakarya sayesinde biz Ankarayı elde tuttuk bari.Kısacası hikayeni düzeltmeni tavsiye ederim alternatif bile olsa bir mantığı olmak zorunda bence.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
Cevapla
#3
Her şey alternatif olaylardan ilerlemişken 'Kazım Paşa' nasıl Mustafa Kemal Paşa'nın emrinden çıktı diyorsun.. Bu mantığın sana ne kadar mantıklı geliyorsa bu alternatif tarih algoritmasıda o kadar mantıklı dostum.
76561198820888264.png
Ara
Cevapla
#4
Fikrimi beyan ettim gerisi senin düşüncen başarılar dilerim.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
Cevapla
#5
Sakarya muharebesi kaybedilseydi hudutlar hiçte böyle olmazdı. Ayrıca itilaf devletleri hiç mi toprak almadı. doğu ve güney sınırı şimdiki gibi. görünüşe göre alternatif bile olsa pek bir şey değişmemiş.
nlGBq1.gif
[+] 1 üye turkish lokum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.