Liberty Desire Düşmüyor :(((
Öncelikle merhaba arkadaşlar foruma bu soruyu sorabilmek için üye oldum çünkü hiçbir forumda cevabını bulamadım. Sorum şu
Ben osmanlı oynarken Kara Koyunlu devletinden persia çıkardım ve timur devletinde çıkan persian isyanlarla vassalım kendiliğinden büyüdü bu güzel birşey gibi görünebilir ama devlet büyüdükçe liberty desire kısa sürede %100 oldu ve kendiliğinden düşmüyor (20 sene bekledim) ayrıca prestij harcayarak düşürme seçeneğide 20 harcayarak 10 liberty desire düşürüyor buda etkili olmadı geri yükseldi bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum 
(Bütün dlc'ler açık her özelliği kullanabilirim) şimdiden teşekkürler :)
Ara
Oyun içerisine vassala dış yollarla toprak bağlanırsa (event veya isyan) bu vassalın liberty desire'ını yükseltir. Ancak bunun kalıcı olduğunu sanmıyorum ve zaman içerisinde azalması lazım. Burada mouse'ı liberty desire'ın üstüne getirerek tam olarak neyin yüzde kaç etkilediğini görebilirsin, oradaki değerleri söylersen daha net yardımcı olmaya çalışabiliriz.
(19-07-2017, 03:14)Duman : Oyun içerisine vassala dış yollarla toprak bağlanırsa (event veya isyan) bu vassalın liberty desire'ını yükseltir. Ancak bunun kalıcı olduğunu sanmıyorum ve zaman içerisinde azalması lazım. Burada mouse'ı liberty desire'ın üstüne getirerek tam olarak neyin yüzde kaç etkilediğini görebilirsin, oradaki değerleri söylersen daha net yardımcı olmaya çalışabiliriz.

Irak vasalımda 20 yıldır düşmedi halbuki tüm mashriqi toprakları isyancılar ele geçirmişti yarın ilk iş vassal sekmesinden liberty desire screenshotunu atacağım bu başlık altına
Ara
İran'ın yanı sıra Irak da vassalınsa (veya Persia hem Irağa hem İran topraklarına sahipse) ve oyun içerisinde çok genişlemediysen yüksek ihtimalle vassalların toplam gücünün senin gücüne oranının haddinden fazla yüksek olması sebebiyle yükselen bir liberty desire'dan sözediyoruz.
(19-07-2017, 03:27)Duman : İran'ın yanı sıra Irak da vassalınsa (veya Persia hem Irağa hem İran topraklarına sahipse) ve oyun içerisinde çok genişlemediysen yüksek ihtimalle vassalların toplam gücünün senin gücüne oranının haddinden fazla yüksek olması sebebiyle yükselen bir liberty desire'dan sözediyoruz.

Hem ırak vassalım hem iran fakat benden güçlü olmaları söz konusu değil great powerda 1. Sıradayım 75k ordum var yarın ss ni atınca daha iyi anlarsınız
Ara
Vassalın başka bir devletten isyan veya event gibi olaylarla toprak alma durumu oluşursa ekstra bağımsızlık isteği kazanır.Öncelikle vassalının bağımsızlık isteğinin üstüne gelip en altta 'events, province defections and provinces developed by overlord' isimli bir kısım göreceksin ve bunun aşırı derecede bağımsızlık isteğini yükselttiğini göreceksin.Bu işte isyanla geçen toprakların sonucunda kazanılan bağımsızlık isteği.Net olarak %2 olmasa da development başına %2 ye çok yakın bir oranda bağımsızlık isteği kazanıyor vassalın.Örnek olarak isyan sonucu toplamda 15 development lık 2 toprak kazanırsa bu dediğim bölümde %29.6 lı bir rakam görürsün.Bu gelen eventin azalma hızıysa aylık 0.1 puan.Bunu da yine vassal sekmesinden takip edebilirsin.

Şimdi senin durumuna gelecek olursak, resim olmadığı için bu olaydan dolayı ne kadar bağımsızlık isteği kazanmış göremiyoruz ama tahmini olarak 50 developmentlik toprağın bile Pers'e geçtiğini düşünürsek %99 gibi oranlarda bağımsızlık isteği kazanmıştır.Bunun bitiş sürescininse aylık 0.1 eksilmeden ortalama 82 yıl süreceğini söylüyor matematik.Yani pek hayır gelmez gibi bu saatten sonra.Yine de resimlerle birlikte paylaşırsan daha rahat yardımcı olabiliriz.Uzun süredir beklediğin için baya azaltmış da olabilirsin.Irak belki kurtarılabilir.

Vassal feed yapmak istediğinizde toprağı kesinlikle kendiniz verin.Diğer durumlarda bu türlü sıkıntılar oluşabiliyor.İsyan çıktığını görünce geçiş alarak verilmiyorsa da savaş açarak isyancı ordusunu yok etmenizi tavsiye ederim.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aynen İberkay'ın belirttiği durum söz konusu. İsyanla büyüyen vassaldan pek hayır gelmiyor. İsyancıları supportlayıp support rebel cb'siyle saldırarak isyancılarla birlikte savaşabilirdin. Onun dışında Timur'u kendin yiyesiye kadar isyancılarını temizlemen gerekicek.
Sic Parvis Magna
Ara
Prestigle azaltabilirsin gerekli dlc varsa prestige hilesini çok sık kullan hpsinin idteiğinidüşür sonra yok ben hilesiz oynayacam diyosan -100 sonra 100 yaz prestigle prestigin 0 ra düşer sonra hilesiz devam oyuna
Ara
(19-07-2017, 10:40)kralılgaz : Prestigle azaltabilirsin gerekli dlc varsa prestige hilesini çok sık kullan hpsinin idteiğinidüşür sonra yok ben hilesiz oynayacam diyosan -100 sonra 100 yaz prestigle prestigin 0 ra düşer sonra hilesiz devam oyuna

İron-man oynuyorsa?
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
[+] 1 üye Aragramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar ss i ancak akşam atabileceğim çünkü bir arkadaşımla oynuyorum ve save onda o da şuan evde değil hileye başvurmak istemiyorum fakat iberkay nickli arkadaşın dediğine göre düşüş çok azmış o şekilde liberty desire inmesi 100 yıl alır ben bunu bekleyemem başka bir sitede gördüm vassal sekmesinden scutageyi açarsam libert desire düşüşü hızlanıyormuş bu konu hakkında bilginiz varmı
Ara
(19-07-2017, 15:21)lecherò : Arkadaşlar ss i ancak akşam atabileceğim çünkü bir arkadaşımla oynuyorum ve save onda o da şuan evde değil hileye başvurmak istemiyorum fakat iberkay nickli arkadaşın dediğine göre düşüş çok azmış o şekilde liberty desire inmesi 100 yıl alır ben bunu bekleyemem başka bir sitede gördüm vassal sekmesinden scutageyi açarsam libert desire düşüşü hızlanıyormuş bu konu hakkında bilginiz varmı

Vassallıktan çıkart save'n mahvolmasın.
Ara
Prestij vere vere düşüremiyorsan mecburen vassallıktan çıkarman gerekecek. Scutage açarak artırılır, azaltılmaz diye biliyorum.

Rivalin olan devletler de bağımsızlığına destek atarsa başın çok belaya girer.
Sic Parvis Magna
Ara
Arkadaşların dediği doğru muazzam bir bağımsızlık isteği geliyor.İlki isyanla ele geçen topraklar ikincisi de iran çok büyük.Orada yazan bağımsızlık düşüşü hiçbirşey yapılmazsa olanı gösteriyor.Osmanlı ile onu dizginlemesi zor değil.Bağımsızlık desteği veren olursa destek verene saldır.Zaten onu annexlemek için inf adm ideaları şart.Onları tamamlayıp policy aldığında annexlenmeyi bekleyen bir iran olur
Ara
(19-07-2017, 15:43)etzel : Arkadaşların dediği doğru muazzam bir bağımsızlık isteği geliyor.İlki isyanla ele geçen topraklar ikincisi de iran çok büyük.Orada yazan bağımsızlık düşüşü hiçbirşey yapılmazsa olanı gösteriyor.Osmanlı ile onu dizginlemesi zor değil.Bağımsızlık desteği veren olursa destek verene saldır.Zaten onu annexlemek için inf adm ideaları şart.Onları tamamlayıp policy aldığında annexlenmeyi bekleyen bir iran olur

Bağımsızlığını destekliyecek güçte ülke yok gibi arkadaşımda muscovy oynadığı için orta asyayı bayağı yardık aylık bağımsızlık düşüşünü çok merak ediyorum akşam açımca buraya atarım bir çıkar yolu vardır diye düşünüyorum vassallıktan çıkarmak dışında

(19-07-2017, 15:33)altnkurt : Prestij vere vere düşüremiyorsan mecburen vassallıktan çıkarman gerekecek. Scutage açarak artırılır, azaltılmaz diye biliyorum.

Rivalin olan devletler de bağımsızlığına destek atarsa başın çok belaya girer.

5 kere prestij verip yani prestiji sıfırlayarak 50 liberty desire çekip annexleyebilirim heralde ama 0 prestije düşürmeye değermi
Ara
bu gibi durumlarda başa bela etmektense vassallıktan çıkartıp 5 yıl sonra tepelemek daha mantıklıdır..kendiliğindne toprak kazanımında extra liberty kazanımı özellikle persia gibi fazlaca core u olan devletler için getirildi. zira eski versiyonlarda tek savaşta 300 developmenti alıp çıkıyordunuz savaştan.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Şunu da belirtmeyi unutmuşum belirteyim.Şimdi Timur da çıkan isyanlar sonucu topraklar tek tek İran'a geçmeye başlar.Bu isyan sonucu tek tek toprak geçince bahsettiğim durumdaki bağımsızlık isteği ortaya çıkıyor.Fakat istisna olarak Timur ai si isyancıların taleplerini kabul ederse bu event dolayısıyla artan bağımsızlık isteği ortaya çıkmıyor.Ai genel olarak istekleri kabul etmese de 3-4 toprak geçtikten sonra kabul edebiliyor bu sayede bütün geçen topraklar yerine bir kısmıyla kurtulmuş olabilirsin.Tabi bunların hepsi öngörü, resim lazım anlamak için.
Azalış hızı içinse genel azalışı diplomatik saygınlıktan tut, ilişkine, prestijine vb etkileyen bir sürü faktör var.Benim dediğim bu isyanla gelen toprak kısmı içindi.Oradaki yazan 'event ...' kısımlı aldığı bağımsızlık isteği her ay 0.1 oranında düşüş gösterir, bu sabittir.
Kurtarmak istiyorsan eğer, vassalın bağımsızlık savaşı açıp kaybederse %50 ld sinde azalma olur.Kuzenine support attırıp ordunu silerek savaşı açtırabilirsin.Yararı olacaktır.
Ara
(19-07-2017, 17:08)lecherò : 5 kere prestij verip yani prestiji sıfırlayarak 50 liberty desire çekip annexleyebilirim heralde ama 0 prestije düşürmeye değermi

Değer ama orada %100 yazıyor olması %100 olduğu anlamına gelmiyor. %100den fazlası orada gözükmüyor. Fareyle üstüne gelip çıkan değerleri topla. Defection kısmı bile tek başına %300lerde olabilir. Yani 5 kere prestij çakman 50ye düşürmeyebilir, hala 100de kalabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-07-2017, 17:28)iberkay : Şunu da belirtmeyi unutmuşum belirteyim.Şimdi Timur da çıkan isyanlar sonucu topraklar tek tek İran'a geçmeye başlar.Bu isyan sonucu tek tek toprak geçince bahsettiğim durumdaki bağımsızlık isteği ortaya çıkıyor.Fakat istisna olarak Timur ai si isyancıların taleplerini kabul ederse bu event dolayısıyla artan bağımsızlık isteği ortaya çıkmıyor.Ai genel olarak istekleri kabul etmese de 3-4 toprak geçtikten sonra kabul edebiliyor bu sayede bütün geçen topraklar yerine bir kısmıyla kurtulmuş olabilirsin.Tabi bunların hepsi öngörü, resim lazım anlamak için.
Azalış hızı içinse genel azalışı diplomatik saygınlıktan tut, ilişkine, prestijine vb etkileyen bir sürü faktör var.Benim dediğim bu isyanla gelen toprak kısmı içindi.Oradaki yazan 'event ...' kısımlı aldığı bağımsızlık isteği her ay 0.1 oranında düşüş gösterir, bu sabittir.
Kurtarmak istiyorsan eğer, vassalın bağımsızlık savaşı açıp kaybederse %50 ld sinde azalma olur.Kuzenine support attırıp ordunu silerek savaşı açtırabilirsin.Yararı olacaktır.

Peki Ordumu silmeden bağımszılık savaşı açamazlarmı dediğin mantıklı bunu uygulayacağım hatta ama arkadaşım support independence yaparsa persiaya direk savaş açılmazmı bana zaten 2 si tarafından??

(19-07-2017, 17:50)altnkurt :
(19-07-2017, 17:08)lecherò : 5 kere prestij verip yani prestiji sıfırlayarak 50 liberty desire çekip annexleyebilirim heralde ama 0 prestije düşürmeye değermi

Değer ama orada %100 yazıyor olması %100 olduğu anlamına gelmiyor. %100den fazlası orada gözükmüyor. Fareyle üstüne gelip çıkan değerleri topla. Defection kısmı bile tek başına %300lerde olabilir. Yani 5 kere prestij çakman 50ye düşürmeyebilir, hala 100de kalabilir.

Büyük ihtimal ırakın o kadar yüksek değildir çünkü uzun süredir ld %100
Ara
Görmeden yorum yapmaya gerek yok. Irak'ınki daha düşüktür elbette.
Sic Parvis Magna
Ara
Savaşı açacak olan Persia.Ai nin savaşı açması için senden daha üstün durumda olması gerekiyor.Yani Moskova+Pers ten daha düşük miktara getirmen lazım ordunu.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.