Mavi Ekran ve Ram Testi Sonuçları
#1
Arkadaşlar açtığım ilk konuda sorunumu belirtmiştim sağolsun SatanistKesenKedi nickli arkadaşımız sorunumun ısınma veya ram ile alakalı olduğunu söylemişti, fakat ikisini de test ettim ısınmada problem yok keza ramleri hem memtest86 ile hem de windowsun kendi bellek tanılama programıyla test ettim herhangi bir sorun algılanmadı, şimdi hdd tune programı ile diskleri benchmark ediyorum. Mavi ekran sorunum sadece CoH1'de oluyor oda 4v4 maplerde botlara karşı oynadığım zaman oyunun hemen ortalarına doğru bu sorun başlıyor ama başka hiç bir oyunda bu sorun olmuyor aynı şekilde CoH2 oynarkende olmuyor
kaldırmıyor desem kasıyor desem sistem Sniper Elite 4'ü çok rahat bir şekilde oynatıyordu herhangi bir sıkıntı yaşatmadı bana ekstra olarak sistemim giriş seviyesi ama iyi bir sistem.

İşlemci:       İntel i3 - 4150 CPU - 3.5 GHz
Çift Ram:     Kingston HyperX Fury 8 GB 1600 MHz
                  Kingston 2 GB 1333 MHz
Ekran Kartı:  AMD R7 250 2GB OC 128 BİT 
Diskler mekanik sistemimde SSDim yok şuanlık  

Not olarak: İkinci Ram'i eski pc'imden taktım tek takıp test yaptım hepsini Ram temiz çıktı.

Sorun sanırım 2. HDD'de ama bilemiyorum neden böyle oldu acaba 10 yılını dolduracak emektar sanırsam :)
https://hizliresim.com/BO7Z4Q
Ara
Cevapla
#2
Bad sector yemiş diskin. Artık iflah olmaz o. Kasaya tekme, yumruk, kafa filan mı attın?  :grinn:
Ara
Cevapla
#3
Yok ya bu disk eski olan 10 yıllık sanırım :D

BAD SECTOR NEDİR? NASIL OLUŞUR VE NASIL DÜZELTİLİR?
3 0
Hard diskler sektör adı verilen ve üstüne bilgilerin yazıldığı birçok birimden oluşur. Bu birimler zamanla bazı nedenlerle kullanılamaz hale gelir, bu da ya sadece veri kaybına ya da diskin tamamen iş göremez duruma gelmesine neden olur. Hard disklerde oluşan ve diskin zarar gören biriminin kalıcı olarak kullanılamaz hale gelmesine neden olan bozuk disk bölümüne “bad sector” denir.

“Bad sector” neden oluşur?

“Bad sector” ler donanımsal hatalardır ve bilinenin aksine herhangi bir yazılım tarafından düzeltilemezler ( ama devre dışı bırakılabilinirler). Hard diskte bad sector oluşmasına neden olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

Hard disk çalışma sıcaklığının aşırı yüksek olması (55 dereceden sonrası tehlikelidir)
Nemli ortam
Hard disklerde yaşlanmaya bağlı yıpranma
Disk yüzeyindeki korozyonlar
Diski çalışır durumdayken yere düşürmek, bir yere çarpmak
Disk üretim aşamasında meydana gelen bozulmalar
Gördüğünüz gibi bad sektörler fiziksel olaylar sonucu oluşuyor. Aslında üretim şeklinin bir sonucu olarak her hard diskte bad sektör vardır ve bu sayılar “bad track table” adı altında listelenir. Üretim ne kadar kaliteli yapılırsa, üretim aşamasında oluşan bad sektör sayısı o kadar az olur ancak hiçbir zaman sıfır olmaz. Peki bad sektör sadece fiziksel etkenlerle mi oluşur? Aslında, işletim sistemi de bad sektör oluşumuna neden olabilir. İşletim sistemi “cross-linking” adı verilen bir hata nedeniyle bad sektör oluşumuna sebep olabilir. Cross-linking temel olarak, hard diskte zaten bulunan bir dosyanın belli bir kısmının üzerine yeni bilgi yazılmasıyla oluşur. Bu tip hatalar daha çok FAT dosya sisteminde görülmekteydi ve NTFS dosya sistemiyle büyük oranda giderildi.

Alıntı yaptığım site : Verilab.com.tr
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.