Medieval 2 - Ajan Rehberi
#1
bas.jpg

MEDIEVAL II: TOTAL WAR - AJAN REHBERİ

Oyunda kullanabildiğimiz 6 adet ajan vardır. Bunlar; Casus, Prenses, İmam-Papaz, Diplomat, Suikastçi ve Tüccar.
Bunun yanında Papanın kullandığı Inquistor (Engizisyoncu) ve Rebellerin kullandığı Heretic ve Witch vardır.

Casuslar
Casuslar Brothel binasının ilk seviyesinden üretilir. Haritadaki görüş alanları ve yürüyüş mesafeleri iyidir. Düşman ordularını, şehirlerini gözlemlemek için kullanılabilir. Bunun yanında düşman kalelerine, şehirlerine, fortlarına da belli bir yüzde ile sızarak kapıyı açma şansına sahiptir. Bu sayede kuşatma yapmadan şehre saldırma fırsatını verebilirler. Ayrıca girdikleri şehirde huzursuzluk da çıkartırlar. Bunun yanında kendi ordularınızın içine sokup düşmanın gözlemleme ve suikast yapma oranını düşürebilirsiniz.

Subterfuge arttıkça gözetleme ve kapıyı açma oranları artar. 
spy1.jpg
spy3.jpgspy2.jpg

Prensesler
Prensesler Rüşvet(Bribe) özelliği dışında Diplomat işlevi görürler. Diğer ülkeler ile diplomasi yapmanızı sağlarlar. Fakat asıl işlevi evlilik yapmaktır. Tur başlarında prensese gelen talipleri değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kendi ülkenizdeki generallerden evli olmayan insanları evlendirip hanedanınıza dahil edebilir veya diğer devletlerin, kralları ve varisleri ile evlendirip iyi ilişkiler kurabilirsiniz. Bunun yanında diğer ülkelerin evli olmayan generallerini ayartıp kendi safınıza katabilirsiniz.

Charm özelliği arttıkça diplomaside başarı şansı ve kaçırma oranı artar.

prenses1.jpg
prenses2.jpg?width=767&height=403

Din Adamları (Papazlar-İmamlar)
Din adamları bulundukları bölgede dininizi yayarlar. Dolayısıyla mutluluğu artırırlar. Ayrıca Katoliklerde Haçlı seferi yapmak için papa ile ilişkinizin iyi olması gerekir. Müslümanlarda ise Cihad ilan etmek için 4 Pietyden fazla olan din adamları gerekmektedir. Bunun yanında hereticleri ve witchleri de cezalandırıp yok etmek için kullanılırlar. Katoliklerde ayrıca 5 Pietye ulaşan papazlar "Kardinal" olabilir . Ancak Kardinal meclisinde yer açılmadan kardinal olamazlar. Papalık oylamasında sahip olduğunuz her kardinal bir oya daha sahip olmanızı sağlayacaktır.

Piety özelliği arttıkça cezalandırma ve din yayma oranları artar.

papaz1.jpg

heretic1.jpg?width=513&height=443

Diplomatlar
Diplomatlar diğer ülkelerle diplomasi yapmak için kullanılır. Diğer ülkelerin herhangi bir birimine, şehrine göndererek diplomasi ekranına ulaşabilirsiniz. Bir diğer görevleri ise Rüşvettir.(Bribe) Bu yolla düşman ordularını kendi devletinize katabilir veya terhis olmalarını sağlayabilirsiniz. Her diplomatın 1 Rüşvet hakkı vardır.

İnfluence özelliği arttıkça diplomaside başarı şansı ve rüşvet başarı şansı artar.

diplo1.jpg

diplo2.jpg

Suikastçiler
Suikastçiler ile belli bir ihtimalde düşmanın herhangi bir generalini, ajanını, hanedan üyesini veya kaptanlarını kesebilirsiniz. Bunun yanında şehirlerindeki binalara sabotaj da yapabilirsiniz.

Subterfuge özelliği arttıkça suikast ve sabotaj başarı oranı artar.

assass.jpg

Tüccarlar
Tüccarlar haritadaki ticari ürünlerin üstünde durarak turluk gelir sağlarlar. Ürünün başkente olan uzaklığına ve türüne göre ücret değişir. Ayrıca diğer tüccarları da satın alabilirler.

Finance özelliği arttıkça kazandıkları para ve diğer tüccarları satın alma ihtimalleri artar.

merc1.jpg?width=511&height=443

merc2.jpg?width=767&height=408
[+] 10 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline emeğine sağlık on numara olmuş.
[+] 2 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Eline sağlık gayet açıklayıcı bir rehber olmuş.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
Hotseat için sp'de doğru dürüst kullanmadığım mekaniklere göz atıyorum. :D
[+] 2 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.