Medieval 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(28-06-2022, 11:23)baywatch06 : alevli oklar neden kullanılıyor gece savaşlarında normaloklara göre daha az isabetli  atış yapılıyor gece/gündüz savaşlarında ne gibi bir faydası oluyor alevli ok kullanmanın
Kuşatma aletlerini yakıyor. Yanlış hatırlamıyor isem at, fil gibi hayvanları korkutuyordu. Birde sanırım düşmanın da moralini düşürüyordu. Verdiğim bilgileri birisi teyit ederse iyi olur.
giphy.gif
[+] 1 üye turkish lokum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Atı korkuttuğunu sanmıyorum ama diğerleri doğru. Bir de bazıları zırhlı birliklere karşı daha etkili diyor ama ben genelde normal ok tercih ediyorum.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
teşekkür ediyorum
Ara
https://static.fandomspot.com/images/11/...w-unit.jpg

Birlikler, 40-75 gibi sınırlarla oluyor. Yukarıdaki linkte olduğu gibi iki birliğin birleştirilip tek orduyla daha fazla asker taşınabilir. Bunu yapabilmemizin kısa yol tuşu ya da formulü nedir?
Ara
Ayarlarda Unit Size ayarı olması lazım.
(10-08-2022, 15:21)Duman : Ayarlarda Unit Size ayarı olması lazım.

Teşekkür ederim.Ben kaç gündür oyun içi kaleden,asker üretim yerlerinden vs yapılıyor sanıyordum.Halbuki ana giriş ayarlarındanmış.

Sadece ayarların değişimi mevcut save dosyalarını etkilemiyor. New game şart sanırım. Bir yolu yordamı varsa, daha büyük ordularla kayıtlı oyunuma devam edebilirim
Ara
Savaş gerçekleşiyor, iki ordum var birbirinden ayrı, ikisinin de kontrolü ben de lakin ana ordumun dışındaki diğer birliği çağıramıyorum. Ancak ana birliğimden eksilme olunca kırmızı hattan yeşilin içerisine otomatik dahil oluyor fakat kısım kısım ekleniyor. Orduynun tamamını seçip savaş alanına taşıyamıyorum. Diğer ordumu AI kobtrolüne bıraktığımda tıpış tıpış geliyorlar. Savaşları bu şekilde kaybediyorum.

Bir de bütün ülkelere üstünlük kurabiliyorum.Polonya'nın atlı okçularına çare üretemediğimden zibil gibi yayılıyorlar. Moğolar diplerinde onlarla savaşmaya bırakıp yönümü batıya çevireyim diyorum
[+] 1 üye jackmarron nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-08-2022, 18:30)jackmarron : Savaş gerçekleşiyor, iki ordum var birbirinden ayrı, ikisinin de kontrolü ben de lakin ana ordumun dışındaki diğer birliği çağıramıyorum. Ancak ana birliğimden eksilme olunca kırmızı hattan yeşilin içerisine otomatik dahil oluyor fakat kısım kısım ekleniyor. Orduynun tamamını seçip savaş alanına taşıyamıyorum. Diğer ordumu AI kobtrolüne bıraktığımda tıpış tıpış geliyorlar. Savaşları bu şekilde kaybediyorum.

Bir de bütün ülkelere üstünlük kurabiliyorum.Polonya'nın atlı okçularına çare üretemediğimden zibil gibi yayılıyorlar. Moğolar diplerinde onlarla savaşmaya bırakıp yönümü batıya çevireyim diyorum

Savaşı başlatırken gece savaşı seçtiysen sanırım 1e1 savaşıyor ordular, asker eksilince takviye geliyor. Bunu Attiladan iyi biliyorum ama m2tw da tam nasıl emin değilim.

[+] 1 üye SadeceStrateji nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-08-2022, 18:30)jackmarron : Savaş gerçekleşiyor, iki ordum var birbirinden ayrı, ikisinin de kontrolü ben de lakin ana ordumun dışındaki diğer birliği çağıramıyorum. Ancak ana birliğimden eksilme olunca kırmızı hattan yeşilin içerisine otomatik dahil oluyor fakat kısım kısım ekleniyor. Orduynun tamamını seçip savaş alanına taşıyamıyorum. Diğer ordumu AI kobtrolüne bıraktığımda tıpış tıpış geliyorlar. Savaşları bu şekilde kaybediyorum.

Oyunda savaşta en fazla 20 birin kontrol edebiliyoruz maalesef. Ai kontrolünde olmazsa 20 birimden ölen veya kaçan olursa yenisi gelir. Ona yapabilecek bir şey yok.
Ara
Sadakati düşük generallerden nasıl kurtuluyoruz?
[+] 1 üye SadeceStrateji nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-08-2022, 22:18)SadeceStrateji : Sadakati düşük generallerden nasıl kurtuluyoruz?
Sadakati düşük generali orduya katmamakla başlayabiliriz. Tek başına asilere saldırt, ölsün gitsin  :)

(14-08-2022, 22:10)Aytaç :

Oyunda savaşta en fazla 20 birin kontrol edebiliyoruz maalesef. Ai kontrolünde olmazsa 20 birimden ölen veya kaçan olursa yenisi gelir. Ona yapabilecek bir şey yok.
Evet dediğin gibi oluyor.Ana komuta ordumu daha kalabalık bırakıp,diğer orduyu ai'ye bırakıp agresif tarz da yönetim gösteriyorum. Yoksa kontrol edemediğim askerin bana faydası da olmuyor
[+] 2 üye jackmarron nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-08-2022, 16:29)jackmarron :
(14-08-2022, 22:18)SadeceStrateji : Sadakati düşük generallerden nasıl kurtuluyoruz?
Sadakati düşük generali orduya katmamakla başlayabiliriz. Tek başına asilere saldırt, ölsün gitsin  :)

Cevap gelmeyince ve terhis de edemeyince tek başına saldırtıp öldürmeye karar vermiştim ama baktım ki sadakati sıfır 3 generalim komutanlığı en yüksek olanlar ;) Böyle olunca tek başına ordu yönettirmeden hanedan üyesi generallerin ordusuna katıp savaştırmayı düşünüyorum. Attiladan medieval2 e geçince oyundaki keyfin de etkisiyle kafa sersem oldu. Oynadıkça medieval2 nin derinliği ve basitliği aklıma başka soruları getiriyor. Mesela bunlardan biri; Generalleri hareket ettirmemek, şehirde vali veya dışarıda hareketsiz tutmak kötü özellikler mi kazandırıyor? Böyle ise nasıl bir strateji izlemek lazım? sürekli savaş odaklı mı oynamalıyım?
Ara
(15-08-2022, 17:44)SadeceStrateji :  Generalleri hareket ettirmemek, şehirde vali veya dışarıda hareketsiz tutmak kötü özellikler mi kazandırıyor? Böyle ise nasıl bir strateji izlemek lazım? sürekli savaş odaklı mı oynamalıyım?

Generalin trait ve ancillarylerine bağlı. Şehrin gelirine, nüfus artışına, mutluluğuna olumlu veya olumsuz etki eden general özellikleri var. Ona göre içeride tutmak mantıklı.

Ayrıca vali olarak tuttuğun generalin her bir chivalry özelliği başına %0,5 nüfus artışı geliyor. 

Sadakati düşük generallerini de vali olarak değerlendirebilirsin.
Ara
Şehirlerimde ağzına kadar asker yığılı, düşük vergi seviyesindeler, meyhaneden tutun kiliseye kadar mutluluk getiren yapıları inşa ediyorum ve hâlâ düşük vergi seviyesinde şehir turuncu kategoride. Hem yüksek vergi hem de yeşil(tamamen mutlu ve güvende) yapabilirim? 42 vilayetim var ve vergilerden para kazanamıyorum. 10 turn önce yanılmıyorsam Bologna şehrimden bütün askeri çekip rebellere geçmesini sağlayıp tekrar geri almıştım ama bu yöntem bütün şehirler için sürdürülebilir değil
Ara
(18-08-2022, 09:32)jackmarron : Şehirlerimde ağzına kadar asker yığılı, düşük vergi seviyesindeler, meyhaneden tutun kiliseye kadar mutluluk getiren yapıları inşa ediyorum ve hâlâ düşük vergi seviyesinde şehir turuncu kategoride. Hem yüksek vergi hem de yeşil(tamamen mutlu ve güvende) yapabilirim? 42 vilayetim var ve vergilerden para kazanamıyorum. 10 turn önce yanılmıyorsam Bologna şehrimden bütün askeri çekip rebellere geçmesini sağlayıp tekrar geri almıştım ama bu yöntem bütün şehirler için sürdürülebilir değil

Mutsuzluğun sebebine bakıp onları çözmeye çalışabilirsin. Şehre vali olarak birini koyduğun zaman ve şehirde uzun süre kaldıklarında genelde şehrin mutluluğunu artıran vs. özellikler alıyorlar. Dinle alakalı bir mutsuzluk varsa convert etmeye çalışabilirsin.

Şu kısımdan mutsuzluğun sebebine bakabilirsen daha kolay çözülebilir:

20220818101000_1.jpg

20220818101014_1.jpg
Ara
(18-08-2022, 10:20)Aytaç :
(18-08-2022, 09:32)jackmarron : Şehirlerimde ağzına kadar asker yığılı, düşük vergi seviyesindeler, meyhaneden tutun kiliseye kadar mutluluk getiren yapıları inşa ediyorum ve hâlâ düşük vergi seviyesinde şehir turuncu kategoride. Hem yüksek vergi hem de yeşil(tamamen mutlu ve güvende) yapabilirim? 42 vilayetim var ve vergilerden para kazanamıyorum. 10 turn önce yanılmıyorsam Bologna şehrimden bütün askeri çekip rebellere geçmesini sağlayıp tekrar geri almıştım ama bu yöntem bütün şehirler için sürdürülebilir değil

Mutsuzluğun sebebine bakıp onları çözmeye çalışabilirsin. Şehre vali olarak birini koyduğun zaman ve şehirde uzun süre kaldıklarında genelde şehrin mutluluğunu artıran vs. özellikler alıyorlar. Dinle alakalı bir mutsuzluk varsa convert etmeye çalışabilirsin.

Şu kısımdan mutsuzluğun sebebine bakabilirsen daha kolay çözülebilir:

20220818101000_1.jpg

20220818101014_1.jpg
Teşekkür ederim,bu detaydan mutsuzluğun sebebini öğrenip çözüm üretmeye çalışayım. Very hard da savaştan başımızı kaldıramıyoruz ki, rahip bile üretmediğimi fark ettim. Papalık yıldızım 0:)  eh bunlar da etkili muhtemelen
Bir de bazen vali ve ful ordulu şehir isyan edecekken,valiyi şehirden aldığımda maviye dönüşüyordu. Şehir idamesinde de generalleri ayıklamak gerekiyor
Ara
Okçuların savaş ekranında düşmanla mesafeyi koruyarak ateş ettiği bir seçeneği var mı? Örneğin piyade üstüne yürüyor, piyadenin saldırısından kaçıp atıi menzilini yakalayıp otomatik ok atmaya devam ettiği. Yoksa, savaş sırasında cepheler çoğalınca okçuları ayarlamak zorlaşıyor
Ara
(30-08-2022, 08:34)jackmarron : Okçuların savaş ekranında düşmanla mesafeyi koruyarak ateş ettiği bir seçeneği var mı? Örneğin piyade üstüne yürüyor, piyadenin saldırısından kaçıp atıi menzilini yakalayıp otomatik ok atmaya devam ettiği. Yoksa, savaş sırasında cepheler çoğalınca okçuları ayarlamak zorlaşıyor

Sağ alttan kılıç şeklinde gözüken "skirmish" modunu açarsan okçular kendisine yaklaşan birimlerden kaçmaya çalışır. Bir üstündeki yay ve ok şeklindeki butonu açık olursa da okçular menziline giren birimlere otomatik ateş etmeye başlar.

skr.jpg
[+] 2 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ekran görüntüsü aldığımız zaman dosyaları nereye kaydediyor bir türlü bulamadım.
giphy.gif
Ara
(20-11-2022, 15:21)turkish lokum : Ekran görüntüsü aldığımız zaman dosyaları nereye kaydediyor bir türlü bulamadım.

f12 ile Steam üzerinden alıyorsun diye tahmin ediyorum. Steam ana sayfadan sol üstten "görünüm" --> "ekran görüntüleri" üzerinden ulaşabilirsin.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.