Medieval 2 - Macaristan Rehberi
#1
Öncelikle size Macaristan ile ilgili ön bilgiler ve taktiklerden bahsedeyim. Oyun başı itibariyle gerçekten zayıf ve küçük bir ülke. Aynı zamanda genişleme potansiyeli çok yüksek olan bir ülke. İster güneye ister kuzeye isterseniz de batıya rahatlıkla genişleyebilirsiniz. 

Güneydeki Bizans, eski gücünden yoksun. Kısa sürede Bizans'ı yok ederek İstanbula çökebilir, sonrasında Anadoluyu yavaş yavaş toplayabilirsiniz. Sonrasında karşınıza çıkacak Türkler de sizi çok zorlamayacaktır. 

Kuzeye gitmek pek tercih edilmemelidir. Çünkü Rusya toprakları verimsiz ve gelişmemiştir. Oraları geliştirmekle uğraşacağınıza İtalya veya İstanbul çevresini almanız daha hızlı güçlenmenizi sağlayacaktır. Kutsal Roma veya Polonya toprakları da genişlemek için ilk başta tercih edilmemelidir. Her ne kadar maden gelirleri olan yerler olsa da uzun vadede kara ticareti deniz ticareti kadar para getirmeyecektir. 

İtalya'ya girmeden önce Dismounted Feudal Knights larınızı basmış olmalısınız. Aksi durumda İtalyan spear militialar size kök söktürebilir. Gelelim askeri birimlerin incelenmesine.

Spear Militia şehirdeki baraka binasından üretilir. Hem müslümanların hem de diğer Hristiyanların spear militialarından bir miktar daha güçsüzdür. Dolayısıyla mecbur kalmadıkça kullanmayın. Town Militia'yı hele hele hiç kullanmayın. Sadece şehirde garnizon olarak bekletebilirsiniz.

Hun_ee_spear_militia.png 

Croat Axemen. Bu birim kaledeki 3. seviye olan Drill Square binasından çıkar. Ve ilk 10-15 turdaki piyade eksikliğiniz kapanmış olur. Bunu da Bran kalesini hızlı bir şekilde geliştirerek yapabilirsiniz. 

Hun_croat_axemen.png

Pavise Spearmen. Oyundaki en iyi mızraklılardan biridir. Kaledeki 4. seviye Barack binasından çıkar. Atlılara karşı çok kullanışlı bir piyadedir.

Hun_pavise_spearmen.png

Halberd Militia. Şehirdeki 4. seviye Baracks binasından çıkar. Spear Wall formasyonunu kullanarak baya etkili olabilir. Onun dışında güçsüzdür. 

Hun_halberd_militia.png

Dismounted Feudal Knights ve Dismounted Chivalric Knights. Bu birimler Fortress ve Citadel seviyesinde bina yapmaya gerek kalmadan üretilebilirler. Dolayısıyla bu birimler Macaristan için çok büyük bir nimettir. Bu askerler çıkana kadar savaşlarda canınızı dişinize takarak oynarken bu askerleri elde ettikten sonra bi tarafınızı kaşıya kaşıya oynayabilirsiniz. Yalnız Macaristan'ın Dis.Chivalric Knightları diğer ülkelerinkinden 1 tık zayıftır. Ama yine de sağlam bir ağır piyadedir.

Hun_dismounted_feudal_knights.pngHun_dismounted_e_chivalric_knights.png

Pavise Crosbowmen ve Crosbowmen. Pavise Crosbowmenler bildiğiniz gibi şehirde 3. seviye baracksdan üretilebiliyor. Sırtındaki kalkan sayesinde tataryayını hazırlarken düşman oklarından korunabilir. Diğer Crosbow ise kaledeki archery range binasından çıkar. Ama onun kalkanı yoktur. Ve daha zayıftır.

Hun_pavise_crossbow_militia.pngHun_crossbowmen.png

Hussar. Huge Stone Wall'dan direkt olarak üretilebilir. Hızlıdır. Vurkaç taktikleri için harikadır. 

Hun_hussars.png

Hungarian Nobles. Pahalıdır. Ama verdiğiniz paraya kesinlikle değer. Çünkü rakibiniz Bizans'ta da atlı okçu vardır. Sonraki düşmanınız Rusya, Polonya ve Türklerde de atlı okçu vardır. Dolayısıyla ezilmezsiniz. Diğer yandan Kutsal Roma, Venedik gibi diğer rakiplerinizin atlı okçusu olmadığı için de büyük avantaj sağlarsınız.

Hun_hungarian_nobles.png

Royal Banderium. Macaristana özel bir atlıdır. Oklara karşı zırhı çok dayanıklıdır. Ama Tüfekli birimler çok fena harcarayabilir bu birimi. Son seviye stables binasından üretilir. Önceki turlarda ise Feudal Knights ve Chivalric Knights iş görecektir. 
Hun_royal_banderium.pngHun_feudal_knights.png


Gelelim ülkeyi geliştirme ve genişletme taktiklerine. 

Başlangıç haritamız. 

m755gv5e626d8x8zg.jpg

Başlangıçta ilk tur Bükreşi alabiliyoruz. Sack yapmayın sakın çünkü şehri geliştirmek için gerekli olan nüfusa sahip olarak başlıyor. 

vjaly425d3225pczg.jpg

Leopold'ü damat olarak alıp Viyanayı kuşatması için paralı asker ve ordu takviyesi yapıyoruz. 

clniud70vcwkgf2zg.jpg

1ackwfl784ytjg0zg.jpg

Viyanadan sonra Ragusayı alabiliriz. Istvanı Iasi'ye göndermektense Krakowa gönderebiliriz. Kralı da Bran'a oturtarak 13. tur boyunca nüfusu hızlı artırmasını sağlamalıyız. Böylece Dismounted Feudal Knightsları en hızlı şekilde çıkartabiliriz. Dilerseniz Budapeşteyi kaleye sonra da fortress a çevirerek de aynı sonuca ulaşabilirsiniz. Budapeşte çok fazla kara ticareti yapmıyor. Dolayısıyla makul bir seçim olacaktır.


13. Turda Fortress binasını yapabilecek duruma geliyoruz. Biraz daha ekonomik oynayarak bu parayı önceden biriktirerek hazırlanabiliriz. 

7ck8onvhe3jpte2zg.jpg

Sonrasında Halych Kiev Iasi olarak fetihlere devam edebiliriz.

zj1h74h63vzkaaazg.jpg

Diğer taraftan Ragusa çok önemlidir. Venedik'in tek kalesi olduğu için burayı alarak atlı üretebilmesini engellemiş oluyoruz. Geliştirdiği binalar da işimize çok yarayacaktır. Tabi siz saldırmayıp beklerseniz resimdeki gibi Venedik Zagrebe gelecektir.

tkx06rf0jt2iw0ozg.jpg

Sofya ve Selanikten sonra Corinthi alıp direkt olarak İstanbula yürümelisiniz. Önce İstanbul'u almak pek de mantıklı olmayacaktır. Çünkü Mora ve Selanikten üretilen askerler direkt olarak üzerinize gelecektir. Ayrıca Sofya'da savunmasız kalacaktır. Birbirine yakın şehirleri önce almak daha mantıklıdır her zaman. Takviye yapması daha kolay olacaktır. Zaten resimde de gördüğünüz gibi artık Bizans İstanbuldan sadece dandik piyadeler üretecektir. Siz de Fortress yapabildiğinize göre artık Feudalleri üreterek çok büyük avantaj sağlayabilirsiniz. 

6g5aip7860zh9gazg.jpg


Sonuç olarak uygulanabilecek farklı alternatiflere rağmen dikkat etmeniz gereken şey Bran'ı veya Budapeşteyi hızlıca geliştirip Fortress yapmak. Ve buradan Feudalleri çıkartmak. Polonya ile dost olup Hre içlerine girilebilir. Bizans ile dost olup Venedik, Hre Polonya toprakları toplanabilir. Veya tam tersi önce Bizans sonra Venedik Hre gibi alternatifleri siz istediğiniz gibi deneyebilirsiniz. 

Okuduğunuz için teşekkürler. Başka bir rehberde görüşmek üzere.
[+] 6 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık güzel bir rehber olmuş hocam.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.