Medieval 2 - Mısır Rehberi
Mısır oyuna yeni başlayanlar için çok ideal bir ülke. Cephesi az. Etrafı asilerle dolu. Tüm asi şehirleri tek tek toplayıp yavaşça ülkenizi geliştirebilirsiniz. Şehir ve kalelerden alacağınız yağma " Sack " gelirleri de gelişmenizde büyük önem arz edecektir. 

Mısır'ın en güçlü askeri birimleri 

Hashasim Tabadarriya Mamluks Royal Mamluks birimleridir. 

Egy_hashishim.png       Egy_tabardariyya.png  Egy_mamluks.png    Egy_royal_mamluks.png

Hashasim çıkartmak için hashasim guilds yapmanız gerekmektedir. Bu da avrupalılardaki assasins guild e denk geliyor. Yani en kısa sürede Assasin çıkartıp 3 4 tane başarılı görev sonrası City, Large City ve Huge City lerde bulunan Hashasim loncası gelecektir. Bu bina sayesinde şehirlerinizde hashasim üretebilirsiniz.

Tabadarriya üretmek için maalesef Huge City ve Milita Baracks yapmanız gerekmekte. Yani en az 50 60 tur beklemeniz gerekecek. 

Mamluks ler ise Fortress binasından üretilebiliyor. Royal Mamluk için ise Citadel den Caliph's Stables binası yapmanız gerekiyor. Bu da çok uzun bir süreç.

Mısır okçu alanında fazlasıya zayıf bir ülke. Atlı okçu çeşidi fazla. Naffatun ve atlı okçularla okçu açığınızı kapatabilirsiniz. Erken dönemde çıkan Kurdish Javelinmen çok iyi iş yapabilecek bir asker. 

Ve yine erken dönemde Kahire'den oyun başında üretebildiğiniz Saracen Militalar en az 40 50 tur boyunca sizi sırtlayıp tüm ortadoğuyu fethedebilecek bir asker. Tabi paralı Sudan tribesmenleri de unutmayalım. Onlar da iş görür. 

Askeri safhayı geçtiğimize göre gelişme ve Fetih politikasından söz edelim.

Başlangıç pozisyonumuz

0tmlq2jeyarfc4bzg.jpg

Muhtemel Fetih politikası 

rmytyc2bju50y5bzg.jpg

xh98y74fdj6jlqkzg.jpg

Kendinizi sadece Ortadoğu ile kısıtlamayın. Eğer " eh ben burada durup ekonomi kasayım rahatım bozulmasın " derseniz oynadığınız zorluk seviyesi eğer very hard ise Bizans, Sicilya ve Venedik sizi hiç rahat bırakmayacaktır. İskenderiyeye asker çıkartacaklardır. O yüzden onlar gelmeden siz gidin. Balkanları Ortadoğudaki ekonomi makineniz için tampon olarak kullanın. 

Bu oyundaki en çok gelir getiren ticaret deniz ticaretidir. Kudüs, Antakya, İskenderiye, Kıbrıs( şehre çevrilirse ) aralarında yapacakları deniz ticareti 40 50 tur sonra en az 15 binleri bulacaktır. Ki bunun yanında tarım gelirleri, vergiler, diğer şehirlerle kara ticareti falan derken ekonomi boost yapacaksınız. 

Güneydeki fildişi ticaret ikonları Merchant leriniz için çok idealdir. İlk fırsatta orayı Merchant ile doldurun. 

055t6026f6r53qwzg.jpg

İlk tur Ajanınız Tamer ile Kudüs'ü açıp alabilirsiniz. Tabi bunu 1.03 versiyon oyunda yapabiliyoruz. Artık Steam versiyonundaki oyunda maalesef bu olmuyor. Çok fazla defans bonusu olduğu için bir sonraki tur alabiliyoruz. Bunun için de İlk turdan Sultanla paralı gemi alıp İskenderiyedeki orduyla Kudüs'e doğru ilerlemeniz tavsiye edilir. 

dxqmw2nxzp5op1kzg.jpg

Paralı askerleri alırken hızlı kayıt load yaparak birkaç deneme sonrasında Mercenary Captain özelliği kazanmanız büyük gelir sağlayacaktır. Şöyleki bu özellik size yağmalardan %10 fazla para veriyor. Kudüs'ten de aldığınız geliri yaklaşık 1500 florin artırıyor. Biraz uğraşmaya değer doğrusu.

qc35gicg54eucyszg.jpg

Yaklaşık 13-14 tur sonunda böyle bir sonuç elde edebilirsiniz. Güneydeki şehirleri almak için acele etmedim çünkü çok da fazla geliri yok. Ekstradan ordunuz olduğu zaman şöyle bi uğrayıp alabilirsiniz. 

64853d86de2pqgczg.jpg

Diplomatik olarak da Venedik ve Bizans'a savaş ilan etmeden önce Türklerle dostluk kurun. Eğer önce savaş açarsanız kimse dostluğunuzu kabul etmez. Balkanları ve Anadolu'yu hızlı bir şekilde aldıktan sonra karşınızda ne Moğol dayanır ne de Avrupa. Haydi iyi oyunlar.
[+] 5 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bi gaza gelmişiz sanki samet abi :)
[+] 2 üye Fraude nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tam da Mısır ile oynayacaktım iyi oldu hocam ama Crusades'te farklıdır sanırım olay.
G0kMNN.png
Ara
Gece gece iyi gaza geldim valla. Bugün fırsatım olursa bugün de birkaç rehber yaparım. Bazı bilgiler tüm oyunlar için geçerli. Crusades hotseatte de işine yarar.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kırık resimler düzeltildi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.