Medieval 2 - Türkler Rehberi versiyon 1.03
#1
Rehber hazırlanırken oyun vh-vh açılmıştır. Diğer seviyelerde de rahatlıkla uygulanabilir. Herhangi bir şifre kullanılmamıştır.

Rehber 1.03 normal Grand Campaign için geçerlidir.

Steamde oyuna sahip olanlar için steam sürümü rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz  

Tüm Resimler Spoilerların içindedir.

İconum - Nam-ı diyar Konya'daki yapılması gerekenler
Caesarea - Nam-ı diyar Kayseri'deki yapılması gerekenler
Yerevandaki yapılması gerekenler
Musuldaki yapılması gerekenler
İlk tur Sultan jalal ile veliaht mustafayı birleştiriyoruz. 
Diplomatımızı İstanbula yolluyoruz, ajanımızı da konyaya çekiyoruz. Bizanstan bir hareketlenme olursa diye önceden bilgimiz olsun. 


Selim al Rashid ile tiflis  yollarına dökülüyoruz ama paralı askeri bu tur almıyoruz. Diğer tur alacağız.
Salih al Alai ile de Bagdada sefere çıkıyoruz. Burda da paralı askeri bu tur almıyoruz.
Ve 1. tur sonunda ekonomimiz, 2. tur olacak olan ekonomimiz
2. tur geldiğinde direkt karşımıza " tiflisi al asker verecem" görevi geliyor. Bizde hemen tiflisi kuşatıyoruz ve 1 tane ermeni okçusu alıyoruz.Yerevanda geçen tur yaptığımız town militayı da çağırıyoruz. Yerevanın vergisini düşürüyoruz ki isyan etmesin.
Musulda da isyan çıkmaması ve herhangi bir rebel saldırısı sonucu elden gitmemesi için 1 birlik asker üretiyoruz.
Ve Antioch namı diyar Antakya'ya cihadımızı ilan ediyoruz. 
Önemli bir nokta: Cihadı ilan ettikten sonra ordumuzu yürütüyoruz ki yürüme mesafesi daha çok olsun.
Antakyadaki gördüğümüz 2 tane gazi ve mutawwia yı alıyoruz. Kayserideki yaptığımız destek birlikleri de çağırıyoruz.
Ve 2. tur sonunda ekonomimiz, 3. tur olacak olan ekonomimiz

3. tur Antakyayı kuşatıyoruz. Herhangi bir paralı asker almaya gerek yok.
Tiflisi alıyoruz. Ama dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Tiflisi alırsak bize asker gelecek ve bu askerlerin bizim çok ihtiyacımız olan bir yere getirirsek daha iyi olur. Ve böyle gelen askerler her zaman başkente gelir. Bizde bunu kullanarak hemen başkentimizi musula alıyoruz ve ondan sonra tiflisi alıyoruz.
Tifliste yapılması gerekenler 
Daha sonra Konyayı tekrar başkent yapmayı unutmayın.
Bagdadı kuşatıyoruz.
Antakyayı bu tur almıyoruz bekliyoruz.
3. tur sonu ekonomimiz ve 4. tur olacak olan ekonomimiz
Gelelim Bizansa
Aynen bu antlaşmayı öneriyoruz. Ve seve seve kabul ediyor. Bizans illaki bize saldıracaktır. Ama ne kadar geç o kadar iyi. Ülke bütünlüğünü sağlamadan bizans ile savaşmak bize zarar verecektir.


Salih al Alai ile bagdadı almadan önce cihada katılıyoruz. Ve paralı askerlerden gazi ve mutawwia yı alıyoruz. Daha sonra da Bagdadı alıyoruz. Bagdadda 2 asker yapıp orduyu oldugu gibi Edessa namı diyar Urfa'ya yolluyoruz.
Bagdadda yapılması gerekenler
Selim al Rashid ile de 2tane paralı asker alıp cihada katılıyoruz ve ver elini Trabzon diyoruz.
Tiflis ve Yerevanda 1 er asker basıyoruz ki isyan çıkmasın. 

Ve 4. turu bitirmeden önceki son işimiz Antakyanın fethi.
Ben Antakyanın occup yapılmasından yanayım. Çünkü çok hızlı gelişen bir şehir ve burası bizim için ileride yeniçeri archer(okçusu) basacağımız şehir olacak. Bu askeri de yapabilmek için o şehri en üst seviyeye ulaştırmamız lazım. Daha doğrusu nüfusun 24000 olması lazım. Nüfüsü katledersek ya da sack yaparsak nüfus azalacak ve bu şehri geliştirmemiz gecikecektir. 
Antakyada yapılması gerekenler
Antakyayı aldık ama daha turu geçmiyoruz. Veliahtımız mustafa ile tek başına gidip Halepi kuşatıyoruz. Hemen arkasından takviye orduları gönderiyoruz. Antakyada sultan tek başına kalabilir hiç bir sorun olmaz. Çünkü şehri çabuk geliştirmek için vergiyi en düşük yani " low" yapıyoruz. 
4. tur sonu ekonomi ve 5.tur olacak olan ekonomi.
5. tur ilk işimiz Halepi almak oluyor.
Salih al Alai Urfaya doğru yoluna devam ediyor. Veliaht mustafa da sadece atlı birlikleri yanına alarak ona desteğe gidiyor. Çünkü piyadeleri alsak mesafe uzayacak.

Halepte yapılacaklar ( tarımı işaretlemeyi unutmuşum siz yaparsınız)
Selim al Rashid ile Trabzonu kuşatıyoruz.
5. tur sonu ekonomimiz ve 6. tur olacak olan ekonomimiz
6. tur Salih ile Urfayı kuşatıyoruz ve  aynen bu şekilde Mustafayı Salih al Alai nin ordusuna katıyoruz.
Trabzonu fethediyoruz.
Trabzonda yapılması gerekenler( castle yapıldıktan sonra ilk işiniz port yani limanı yapmak olsun)
6. tur sonu ekonomimiz ve 7. tur olacak olan ekonomimiz
7. tur ilk işimiz Urfayı almak oluyor. Ondan sonra direk Adana'ya yürüyoruz. Urfada 1 birim asker bırakmayı unutmayın.
Urfa da yapılması gerekenler
Trabzondan isterseniz Sarkele isterseniz Caffaya gidebilirsiniz. Caffaya gitmek için 1 tane paralı gemi almanız işinizi kolaylaştırır. Ben o orduyu kayseriye götürüp ileride olacak olan bizans savaşına hazırlanmaya başlıyorum.
Ve 7 . tur sonu ekonomimiz ve 8. tur olacak olan ekonomimiz.
Buraya dikeceğiniz bir watchtower ( gözcü kulesi) herhangi bir bizans baskınına karşı size 2-3 tur hazırlanma süresi sağlayacaktır.
8. tur sonu ekonomi ve 9. tur olacak olan ekonomi
9. turda Adanayı kuşatacağız. Ama gördüğünüz gibi ordu yetişmiyor. Biz de Halepte yaptığımız gibi önden mustafayı süreceğiz. Sonrasında da geri kalan orduyu mustafanın içine ekleyeceğiz.
9. tur sonu ekonomi ve 10. tur olacak olan ekonomi
Bir watch tower da buraya dikebilirsiniz. Size kalmış.
Tüm şehirlermizdeki binalarımızı kontrol ediyoruz. Limanlara ve yollara öncelik tanıyoruz. Ondan sonra da tarıma yükleniyoruz.


Antakyada port u yaptıktan sonra " shipwright" diye bir bina çıkar. Portun bir üst versiyonudur. Bu binayı kesinlikle önceliğe alıyorsunuz. Çünkü bu bina bize birden fazla şehire ihracat( mal satma) imkanı veriyor. Bu da ekonomiyi doğrudan artırıyor.

Bagdadda merchant yapabilirsiniz. 
Ve Adana da düşer. Adanadaki ordunun bir kısmını Antakyaya bir kısmını da kayseriye yollayın. Kayseride atlı okçularınızı retrain yapın. Halepte ve Adana da da yapabilirsiniz. Ordunuzu biraz daha destekleyin ve Acre- Kudüs- Gazze - İskenderiye - Kahire - Damascus sıralaması ile şehirleri fethedin.


Öncelikle çok önemli bir ayrıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Birçoğunuz biliyordur belki ama bilmeyen arkadaşlarımız için tecrübeli askerlerin sayısının azalıp gitmesinin önüne geçecek bir bilgi.


Ben genelde oyunlarımı " normal" asker boyutunda oynarım. Bu yüzden gösterdiğim resimdeki spearmenler en fazla 75 kişi , piyadeler 60 kişi , atlılar da 40 kişidir. 
Huge de oynayan arkadaşlar bu dediğimi kendi asker sayılarına göre düşünürlerse karışıklıkların önüne geçebilirler.
Tecrübeli olan ve sayısı 75 den az olan bir spearmeni kendisiyle aynı cins olan (ikisinin toplam rakamı 75 i geçmeyecek)
birleştiriyoruz. Ve bir tane 75 kişilik savaşa hazır bir ünite ve bir tane de retrain yapılmayı bekleyen bir ünite oluyor. Tüm askerlerimize bunu uyguluyoruz. Ve sayısı çok az olan üniteleri şehir ya da kaleye (her nerde retrain yapılabiliyorsa) yollayarak retrain yapıyoruz. 

Tüm birimleri birden birleştirmek isteyenler de sadece orduyu seçip M tuşuna basması yeterlidir. Otomatik " Merge " yapacağı için tüm birimler otomatik birleşir. Bu durumda bazı tecrübeli askerleriniz kaybolabilir. Dikkat edin.

Sayısı tam ya da tama yakın olan askerleri mustafa ile birlikte kıbrısa çıkartma yapacak en yakın yere getiriyoruz. Antakyadan bir tane gemi yapıyoruz. Çünkü diğer tur kıbrısa çıkacağız. Konyadaki ajanımız sundak al hasanı da çağırıyoruz. Ve yerine yeni bir ajan yapıyoruz. 

Adanadaki yapılacak binalar

Macaristana bu anlaşmayı öneriyoruz. O da seve seve kabul ediyor.
Macaristan ile Müttefik ( alliance ) olduktan sonra diğer diplomatımızı bizansın herhangi bir askeri ya da şehrine yolluyoruz ve bu teklifi yapıyoruz.
Tutush ve Selim al Rashid i kayserideki topladığımız ve retrain yaptığımız askerler ile konyaya yolluyoruz. Oradan da iznik ve istanbula sefere çıkacağız.
Bir zamanlar dostumuz olan bizans ilk resimde işaretlediğim Priporties ( istekler) bölümünde bizden " savaş" istediğini gösteriyor. Eğer orda " War" yazısı görmezseniz alliance ınızı bu şekilde bozduramazsınız. Her tur takip edebilirsiniz. Alliance ı bu şekilde bozdurmamızın maksadı ise dostumuza saldırıp aşşağılık bir ülke konumuna düşmemek. Artık kıbrısa rahatlıkla saldırabiliriz.

Ajanımızı da kıbrısa girdirdik. Ama kapıyı bize açamadı. 
Salih al Alai ile retrain yaptığımız askerleri antakyaya yolluyoruz. Ve hem Antakyadan hem Halepten hem de Adanadan destek askerler yapıyoruz.
Diğer tur artık kıbrıs bizimdir. Kıbrısta yapılacak binalar 
Kıbrısta hiç beklemeden direk acre kıyılarında çıkabildiğimiz en yakın noktaya çıkıyoruz. Ve Antakya ve Halepteki destek ordularla birlikte Salih al Alai yi mustafaya desteğe getiriyoruz.
Konyada yaptığımız ajan ile izniğe doğru istihbarat toplamak için gidiyoruz. Mutlaka büyük ya da küçük bir bizans ordusu karşınıza çıkacaktır.
Bu arada Mısır diplomatı bize geldiğinde kesinlikle ve kesinlikle müttefiklik yapmıyoruz. Sadece ticaret antlaşması ve harita bilgileri yeterlidir. 

Tutush ile alabildiğimiz tüm atlıları alıyoruz. Ve düşman ordusunun üzerine fare imleci ile sol tıkladığımızda bize onun yürüme mesafesini gösterir. ( Sarı boyalı alan) onun bize saldıramayacağı bir yere geçiyoruz.
13. tur 
Ajanımızı önce acreye yolluyoruz. Ondan sonra da kuşatıyoruz. Maalesef benim oyunumda yine kapıyı açmadı. Ama sizde açabilir. Biraz şans işi. Acre yi kuşatmadan önce Mustafa ile 

Antakyaya ilan ettiğimiz cihadı 4. tur bitirdiğimiz için 14. tur tekrar cihad çekebiliyoruz. Ve 2. cihadı Constantinople ye ilan ediyoruz.
Tutush ile alabileceğimiz tüm askerleri alıyoruz. Alamadığımız diğer askerleri de Selim al Rashid ile alıyoruz. 2 tane büyük ordu ile önce izniği sonra da istanbulu alacağız. 
Önümüze gelen bizans ordusu devirerek ilerliyoruz. Tüm savaşları Tutush ile yapın. Çünkü ilerdeki Veliahtımız o olacaktır. ( Tabi Adoption yani evlatlık almadıysanız ya da Sultan Jalal ölene kadar Mustafanın oğlu olup büyümezse.)

Mustafa'nın gece savaşı özelliğini ( night fighter) kullanarak Acrenin yanındaki orduyu bir anda savaş dışı bırakıyor ve kaleyi çok kolay bir şekilde alıyoruz.
Trabzon civarında diktiğimiz gözcü kuleleri işe yarıyor. Bir Bizans generali Nikeforos un bize doğru geldiğini görüyüroz. Ve hemen trabzondan asker basıyoruz.
Önümüze çıkan tüm Bizanslıları darma duman ediyoruz. Ve ölen askerlerimizin yerine yeni paralı askerler alıyoruz.
Kudüsü kuşatıyoruz.
Acre de yapılacak binalar
Kıbrıstan destek asker basıyoruz. Ve gemilerle ihtiyacımız olan Kudüs ya da Gazze ye takviye ediyoruz.
İzniği çift taraflı kuşatıyoruz.
Biz izniği kuşatınca Bizans Trabzona yolladığı orduları hemen geri çekiyor. Ama biz asker yapma hızımızı kaybetmiyoruz. Çünkü İstanbulu aldıktan sonra orda tutunmamız için daha fazla askere ihtiyacımız olacak.
Kıbrıstaki askerleri ikmal etmeyi unutmuyoruz.
Kudüsü alırken eğer yanında düşman ordusu var ise yine gece savaşı özelliği ile çok az adam kaybederek şehri alıyoruz.
Etrafta dolaşan Mısırın çapulcu birliklerini de yok ederek arkamızı sağlama alıyoruz.
Kudüste yapılacak binalar( dikkat edin bazı binaları mısır önceden yapmış)
Dikkat edilmesi gereken bir nokta da ajanımızı ihtimali düşük görevlere göndermemektir. Mümkün olduğunca buna dikkat ediniz. Genellikle etrafta dolaşan asi orduları 1-2 tur geçtikten sonra ihtimali artar. Onlara göndererek ajanlarınızı geliştirebilirsiniz.

Şimdi sıra Gazze de. Gazzeyi kuşatırken ordumuzun mesafesi yetmeyebilir. Eğer sizde de böyle olacak olursa bu şekilde oynarsınız. 
Aynı tur İzniği fethediyoruz. Hiç beklemeden orduları deniz kenarına getirip paralı 200 florinlik sadece cihadda çıkan gemileri alıyoruz. Diğeri 1040 florin olduğu için onu alıp gereksiz para harcamayalım. 2 ordumuzu da tek tek istanbula çıkarıyoruz ve iznikte 1-2 tane isyan çıkmayacak kadar asker bırakıyoruz.

Trabzonda yaptığımız askerler baya birikti. Bunları getirmek için hemen gemi yapıyoruz.
17. tur Nikeforos marmara civarında yeniden görünüyor. Bu da bizi rahatlatıyor. Sizin oyununuzda da muhtemelen izniği kuşatınca geri çekilecektir. Ama siz yine de işi şansa bırakmayın.

Ve 18. turda Antakyadan beklediğimiz haber geliyor.
bu binayı hemen en öne alıyoruz bundan sonra da milita barracks binasını geliştiriyor ve şehir huge city olana kadar diğer binaları yapıyoruz. Huge city olduktan sonra da 2 tane baracks binası kalıyor. onları da geliştirirseniz Yeniçeri okçusu çıkartabilirsiniz.
Gazzeyi alıyoruz.
İstanbul Cihadını bitirmeden önce Mustafayı cihada sokuyoruz ve tüm paralı askerleri alıyoruz. Orduya sığmayanları da Salih al Alai ile alıyoruz. Ve İstanbulu Tutush ile fethediyoruz.( çünkü aile üyemizdir ve tahtın mustafadan sonraki varisidir.)
Bazılarınız Bizansı ilk 5 turda yok etme taktiğini kullanıyor olabilir ama İstanbulu 2. cihad ile almayı düşünmemdeki gerekçelerden biri de zaman ilerledikçe İstanbul'un sack parasının giderek artması.
Artık ekonomik olarak herkesi geride bırakabilirsiniz. Ve İskenderiye ile Kahire'yi de fethettikten sonra daha da sırtınız yere gelmeyecektir. 

İstanbulu aldıktan sonra Selim al Rashidi İzniğe geri çekiyoruz ve gemilerimizi limanlarımızda tutuyoruz. Herhangi bir saldırı alırsak hemen gemilere binip diğer şehre yardım ediyoruz.
İstanbuldaki yapılması gereken binalar
İznikteki yapılması gereken binalar
Trabzondaki geçen tur yaptığımız gemilerle ordumuzu en yakın kıyıya çıkarıyoruz. Çünkü bizans gemileri aniden çıkıp gemimizi yıkabilir. Bu da ordumuzun geç gitmesine ya da yok olmasına sebep olabilir. Böyle ince detaylara dikkat ediyoruz.
Gazze de yapılacak binalar ( çoğunu mısır yapmış zaten  kah* )
Ajanımızı iskendireye doğru yolluyoruz. Bir ordumuzu iskenderiye diğerini de kahireye yolluyoruz. Önümüze çıkan mısır ordusunu affetmiyor yeniyoruz.

Ve rehberimizin sonuna yaklaştık. İstanbulda hemen thieves guild gelir. Bunu kabul etmeyin. Hemen assasin çıkarabildiğiniz şehirlerden assasin çıkarın ve tam gaz gördüğünüz tüm rebel- bizans- mısır ordularının kaptanlarını indirin. Assasinleri çalıştırın ki o süper güçlü hashasim guild ile birlikte hashasimlerimiz gelsin. İstanbul asker çıkartma anlamında 5-10 tur zayıf kalacaktır. Ama binalar tamamlandıkça gelişecek ve iyi askerler çıkacaktır. Tabi ileriye doğru istanbul bizim yeniçeri ve asker ocağımız, Avrupaya açılan kapımız olacaktır.
İstanbulu aldıktan sonra artık Dünyanın süper gücü haline geliyoruz. Ajanlarımızı da şehirlerimizde tutalım ki bizans ya da diğer ülkelerin ajanları gelip isyan çıkartmasın.
Trabzondan yola çıkardığımız ordu İstanbula biraz daha yaklaşıyor.

Ve Mısırın son dayanma noktasını da kırıyoruz ve sonrasındaki turlarda gidip şehirleri kuşatıyoruz.
Bu sıralarda takviye asker basmayı ihmal etmiyoruz.
20. tura geldiğimizde Trabzondan yola çıkardığımız askerleri istanbula getiriyoruz. Artık bizans saldırılarına karşı çok rahat savunabileceğiz.
Ajanımızı iskenderiyeye sokuyoruz ve bize kapıyı açıyor. Savaş her ne kadar 1-1 de gözükse Salih al Alai şanına yakışanı yapıyor ve şehri alıyor.
Veliaht Mustafa ile de Kahireye gidiyoruz. 

20. tur sonu itibariyle ekonomi
20. tur sonu itibariyle Overall ( genel durum) - En iyi 5 ülke ve haritamız

Bu rehberi burada tamamlıyorum. Aklınıza takılan başka sorunlar olursa bu konuya mesaj atabilirsiniz.
[+] 13 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Tüm resimleri imgx yaptım, daha hoş görünecektir. Rehber için teşekkürler.
Cevapla
#3
Devasa bir rehber olmuş ilgilenenler için resmen altın bir kaynak
p8RNv0.png
Cevapla
#4
Teşekkürler. Resimleri düzeltmeyi pek bilmiyorum. O yüzden ellemedim. Rehber detaylı olarak benim tarafımdan hazırlanmıştır. Sorusu olan direkt olarak bana sorabilir.
Ara
Cevapla
#5
Bi yerde daha görmüştüm bu rehberi
Ara
Cevapla
#6
Evet, o gördüğün yerde de paylaşmıştım :)
Ara
Cevapla
#7
Bakarım şimdi. Gerçi vh vh de Türkler olsan Moğollar ve Timur Anadoludan bile gelse çok zor olmuyor ama tabi tecrübeli olanlar için. Bu arada söylemekte fayda var.

Yeni başladıysanız oyuna asi çeteleri öldürmek için atlı okçular yollayın ve ne kadar kolayda olsa savaşı siz yönetin hem 0 kayıp ile askerlere fazladan tecrübe hemde siz oyuna dair tecrübe elde etmiş olursunuz.
[+] 1 üye zencefil nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#8
Bu foruma mı geçtin artık Sametti galiba ismin
Ara
Cevapla
#9
Evet :)
Ara
Cevapla
#10
Bu rehber steam sürümü için geçerli değildir arkadaşlar. 1.03 sürümler için geçerlidir. Kısmet olursa yakın zamanda steam için ayrı bir rehber düzenleyeceğim. Ayrıca video olarak da mevcut zaten.
[+] 2 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#11
Tüm resimler patlamış durumda. Diğer rehberlerin resimlerini kurtarabilecek durumdayım şu an ama bu rehberin resimleri çok eski olduğu için bazıları kurtarılamıyor. Türkler rehberi için video rehber konusu açmıştım oradan yararlanabilirsiniz.

https://forum.strategyturk.com/konu-vide...er-rehberi
Ara
Cevapla
#12
@Merco

Tiflis ve Bağdat kiralık orduya gerek olmadan kuşatmada bekleyerek alınabiliyor. Anadolu ve Suriye'deki topraklar çok bir şey vaat etmediği için buraları ele geçirmek için kaynakları harcamıyorum. Sadece Antakya kolay alınabildiği ve ticaret potansiyeli sebebiyle uğraşmaya değer. Zaten kimse gelmediği için uzun dönemde her halükarda ele geçirilen yerler.

Oyun başında Kudüs yahut İstanbul'a cihad ilan etmek daha etkili oluyor. Mısır'ın Kudüs'ü daha önce alma olasılığı bulunduğundan bu biraz riskli bir hamle ancak her iki durumda da düşmanın güçlenmesi engelleniyor. Ben Bizans'a saldırmayı tercih ediyorum. İstanbul'un başkent olduğu bir devlet ideal ve Avrupa'yla etkileşim içinde.
Ara
Cevapla
#13
Türklerde zaman önemlidir. Zira 67 de Moğol gelene kadar iyi hazırlık yapılmazsa yıkılma noktasına gelinebilir. O yüzden en kısa sürede fethedip geliştirmeyi hedeflerim ben. Bu sebeple öyle anlattım. Tabi ki kişiden kişiye oyun mentalitesi değişebilir. Buna da saygı duyarım.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.