Medieval II - İskoçya (Britannia)
#1
scotland.png
İSKOÇYA

map_scotland.jpg
Güçlü Yönleri
Mızrakların ve kargıların mükemmel kullanımı.

Zayıf Yönleri
Süvari eksikliği ve soyluların genelde yerde savaşmayı tercih etmesi.


Özel Birimi
scotland.jpg
Noble Pikemen

Her gün ülkenin Kuzeyine daha fazla Norveç ordularının gelmeye devam etmesi ve Güneydeki güce aç İngilizler ile güvenilmez bir ilişki içine girilmesi ile birlikte İskoç Kralı, kendini ince bir ipin üzerinde buldu. İngiltere'nin İrlanda'yı fethetme ve Galler'i kontrol altına alma arzusu ordularının Britanya adalarında tek bir alanda toplanmaktansa adalar geneline dağılmasıyla sonuçlandı dolayısıyla Güneydeki eski iskoç topraklarını fethetmek için bir fırsat olursa Kral, karısı İngiltere Prensesi olmasına rağmen bu fırsatı kaçırmamalı. İskoçya, ayrıca Norveçlilerle ve İngiliz halkı ile mücadele ederken diğer diplomatik seçeneklerini de gözden geçirmek durumunda. Çünkü her iki yönde de savaşa girişmek İskoçya için ölümcül olabilir. Alternatif olarak İngiltere'den önce yapılan bir İrlanda veya Galler işgali, güçlü İngilizlere karşı üstünlüğü sağlamasını ve şiddetli bir darbe indirmesini sağlayabilir.

%23highlanders.png%23highland_pikemen.png%23heavy_pike_militia.png%23noble_pikemen.png%23noble_swordsmen.png%23highland_nobles.png%23highland_archers.png%23noble_highland_archers.png%23border_horse.png%23feudal_knights.png

İskoçya'ya dair önerilerinizi, ipuçlarınızı ve tecrübelerinizi bu konu altında paylaşabilirsiniz.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
İngiltere'ye karşı doğal bir savunma hattı mevcut. Savunma yaparken zorlanmazsınız. Lakin doğu taraftaki denizden gelebilecek saldırılara karşı önlem amaçlı güçlü bir filo kurmanız şart. Norveç'in 10-11. turlarda destek ordu ve gemileri gelmeden hızlıca yok etmeye çalışın. Erkenden yok ederseniz ilerde çok rahatlarsınız. İngiltere ile ara ara savaşmama durumu olabilir. Bu Galler ve İrlanda'nın saldırmasına bağlı. Hatta ara ara İngilizler sizle ateşkes-müttefiklik gibi istekleri bile olabilir. Bunu doğal karşılayın. Çünkü burası Britanya.

Ekonominizi batırmamaya çalışın. Hızlıca Norveçin bitmesi ve İngiltere üzerine güçlü saldırılara başlamanız gerekiyor. En çok kullanacağınız asker Highlanders ve Highland Nobles. En çok işe yaratan birimler olacaktır. Diğerlerine göre hem ucuz hem etkili. Noble Swordsmen ve Noble Pikemen ler de güçlü ve etkili birimlerdir. Biraz pahalıdır ama. Atlı eksiğimiz çok fazla. Bol bol Feudal Knights üretmeniz gerekli. Gallerdeki altın madeni tüccarlar için iyi bir gelir kaynağı. Ya da İrlanda'nın Cork şehrindeki gümüş madenleri de kullanılabilir.
[+] 2 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Muhtemelen oynarken ekonomik zorluk çekeceksinz başlarda -ye düşmemeye çalışın gereksiz birimler silin kaleleri şehirlere çevirin aldığınız kaleleri şehire çevirin .Sınırlarda kaleniz 1 tanede iç bölgede kale yeter.Donanma çok önemli donanmaya önem verin.
Ara
Cevapla
#4
İskoçya ile daha 3-4 gün önce very hard/hard zorlukta oyun açmıştım. Önümde iki tehlike vardı. İngiltere ve Danimarka. Ben ilk Danimarka'yı bitirmeyi seçtim. Bunun için İngiltere'yi dengelemem gerekiyordu. İlk iş diplomasi ile başladım. Galler ve İrlanda ile müttefiklik kurdum (ticaret-ittifak-map karşılığı para istedim ayrıca). Ardından güneyde tek forda bir birlik yerleştirip rebellerin elinde olana biraz asker gönderdim. Amacım olası İngiliz saldırısını engellemekti. Ardından elimdeki bütün orduları kuzeye; Danimarka'nın adamdaki tek kalesine doğru yola çıkardım. Ama sorun şu ki Danimarka'nın piyadeleri harbiden sağlam. Bu yüzden elimdeki bütün parayı resmen orduya harcadım, ayrıca hiç rebellerle de vakit kaybetmek istemedim. Çünkü Danimarka ne kadar erken çöker ben o kadar rahatlarım diye düşündüm. Orduları İnverness olması lazım, orda topladım.  

Sonra nedense İngiltere ile ticaret anlaşması yapmadığımı farkettim. Ona da diplomat yolladım ticaret için ama baktım alliance seçeneği aktif. Lan dedim bakayım müt ticaret map için para isteyeyim ne verecek (o ara bütün parayı askere gömdüğümden eksilerdeyim resmen) tam hatırlamıyorum ama 6bin küsür para verince İngiltere ile müttefik oldum. Ama sorun şu ki ben Gal ve İrlanda ile müt olduğumdan İngiltere ikisi ile otomatik ateşkes oldu. Ve belki de adada ilk defa 5 krallık kendi içinde ateşkes içine girmiş oldu benim sayemde. Sonrasına ben danimarkaya saldırmadan ingiltere onun adasına saldırdı, o tur ben de danimarkaya saldırdım. İlk alacağım şehir önünde ağır bir savaş sonrası (iki ordu getirmiş kefere ! ) muzaffer bir edayla kaleye girecektim ki danimarka kralı gemileriyle geldi ve ana karaya asker çıkardı. Diğer tur onunla da savaştım ve gerçekten ciddi bir kayıpla ilk kaleyi danimarkadan aldım. 

Bu savaş sonrasında ağır kayıp versem de çoğu daha düşük seviyedeki askerler olduğundan güçlü askerler için ekonomimde yer açılır hesabı yapıyordum ki birşeyi unuttum. Asker sayımın aniden azalması ; benim sayemde düşmanlarından kurtulan Müttefiğim ! ingiltereyi çok üzmüştü. Bu yüzden benim şehirlerime kendi askerlerini sokma inceliğini !! göterme nezaketinde bulundu. Ve ben en çok korktuğum şeyle; iki düşman arasında kalmakla yüzyüze gelmiştim. Ki en kötüsü öncesinde iki düşmanla savaşan ingilterenin artık düşmanı yoktu (danimarka ile arada bi liman bloke ediyorlar o kadar) hatta onlarla ticaret yapıp daha çok para kazanmaya başlamıştı. Şimdi tüm gücünü kuzeye bana yollamaya başladı. Hal böyle olunca danimarkaya ateşkes götürdüm (kabul etti) orduları güneye indirene kadar iki şehrim düştü.Ordularım geri yetişince üçlü fortun kuzeyinde çok ciddi savaşlar yaşandı (ürettiğim yeni askerler sağolsun). Ben askerleri hep bütün hareket ettirdiğimden hepsinde ingiltereyi yendim; şehirlerimi geri aldım ve ingiltereyi  fortun güneyin attım. Bu yenilgi sonrasındaki turda irlandadaki şehirler isyan edip baron devletini kurdu, iki üç tur sonra da galler ingiltereye savaş açtı. Başı sıkışan ingiltereye ateşkes götürdüm kabul etti (ciddi bir miktar da para yoldum ayrıca). İngiltere saf dışı kalınca fortlara 2 hafif süvari 3 piyade 3 okçudan oluşan sekizer birlikten oluşan garnizon bıraktım.

Açıkçası buraya kadar gerçekten çok zorlandım oyunda. Ama sonrası nispeten kolay oldu.  özellikle cesur yüreğin de içinde bulunuğu ordularla  sırayla bütün danimarka adalarını topladım. Ardından irlanda benim adalara saldırı yaptı. hal böyle olunca bütün orduları (hepsi yirmişer birlikten oluşmasa da 5 ordum var) irlandaya taşıdım. Adada baronların iki şehri vardı. Gerisi irlandanındı. İlk saldırıda mancınık sayesinde üç yerleşimi kolayca aldım. diğer iki orduyu da donanma ile dolaştırdım. İrlanda elindeki orduları kaybettiği şehirlere yollamaya başlayınca gemideki ordularla diğer şehirleri kolayca ele geçirdim. İrlandanın çoğu ordusu rebel oldu. Sonrasında baronları da yıktım. Kaleleri sack-şehirleri kıyım yaparak alınca irlandadan sorunsuz ayrılıp askerleri ana karaya getirip artan para sayesinde retrain ve ilave askerler aldım. 

Bu arada irlanda savaşı esnasında güneydeki her şehrin (gal veya ingiliz hepsine) dibine casus göndermiştim, bu sayede tüm adada ne olup bittiğini anında görüyordum. İrlanda işi bitince güneydeki tablo şu idi. Son ataklarla galler ingilizleri geri püskürtüyordu, elinde 5 yerleşim vardı +1 kuşatmada idi ve muhtemelen ele geçirecek. İngiltere ise elindeki bütün orduları galler bölgesine sevk ediyordu, ve son atakta şahlanan galleri durdurma cabası içindeydi. Ama beni de es geçmemiş kuzeye de ciddi bir miktarda asker yığmıştı. Ama güney ve doğusu nispeten boştu. Ben de 15'er birlikten yedi ordu kurup  (içlerinde top var ayrıca) doğu ve güneydeki şehirlere ani saldırı yapıp ilk saldırıda aldım (topamda 6 şehir alabildim; londra hariç, orayı düşüremedim). 

Sonrasında ise geri gelen ingilizleri kendi kalelerinde savunmada yendim, ve artan gelir ile kuzeyden ordular kurup galler üzerine yürüdüm. İsyan riski azaldıkça bu ani saldırıları dalga dalga yayıp ingilizleri ve galleri aynı anda dalga dalga ezerek yenip oyunu bitirdim.

Çokj uzun oldu bu arada kusura bakmayın. İskoçlarla bu kampamnyada ilk defa oynadım ve gerçekten zevk alarak oynadığım nadir oyunlardan birisi oldu :)
[+] 2 üye hazarowa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
@hazarowa Norveç tam bir bela gerçekten. Orduları iyi gemileri var bir sürü bir de takviye geliyor kaçıncı turda olduğunu hatırlamıyorum. Onu halletmeden İngiltere'ye geçmek de olmuyor. Ama zevkli bir oyun sunuyor İskoçya seferi zorluğuna rağmen.
Ara
Cevapla
#6
@Aytaç aynen hocam Danimarka gerçekten zorluyor. Daha ilk kalesi için hemen hemen 3 ordusunu (ordulardan birisi kral ayrıca) kesmek zorunda kalmıştım. Dahası gemiyle gelen bi ordusu yoldaydı, bi tur geçse o da karaya çıkacak kaleyi almama engel olacaktı. Bir de sadece adaları olduğu halde gerçekten kalabalık orduları (benim oyunda nerdeyse her adada bi ordusu vardı) var. Ama nedense generali kale içine orduyu kale dışında tutmuştu hep. Ben de direk kaleye saldırı yaptım, topla kağıları kırıp mızrakları kale içine yolladım. Destek birliğini de dışarda meydan savaşıyla kolayca kesmiştim. Eğer o ordu kale içinde olsa çok çok zor ele geçirirdim o kaleleri. Evet dedğin gibi gerçekten çok çok zevkli bir oyun sunuyor. Crusedr'da Türklerle oynarken bile bu kadar zevk almadım :)


Ek olarak şu kalıcı fort olayı çok güzel olmuş. Haritadaki hareketleri inanılmaz zevkli hale getirmiş.
[+] 1 üye hazarowa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.