Medieval II - Mısır (Crusades)
#1
Egypt.png
Eyyubiler

map_egypt.jpg
Avantajları
Memlükler başta olmak üzere güçlü atlı birimlere sahiptir.

Zayıflıkları
Özellikle geç dönemde olmak üzere zırhlı piyade eksikliği.

Özel Birimi
egypt.jpg
Khassaki

Mısır, Fatımî İmparatorluğunun merkezi durumundaydı fakat yöneticileri yeteneksizdi ve Kürt asıllı kurnaz bir general olan Salahaddin tarafından tahttan indirilmişlerdi. Efendisi Nureddin tarafından Mısır'ı onun adına yönetmesi için gönderilen hırslı Salahaddin Nil civarında kendi gücünü oluşturmuştu. Tahttaki yeni yöneticisi ile Mısır'ın gücü önemli ölçüde büyüdü. Salahaddin ülkenin askeriyesini ve ekonomisini yeniden dirilterek Mısır'ı, Orta Doğunun büyüyen bir gücü haline getirdi. 

Salahaddin'in Kuzeydeki eski efendisinin gazabı ile er yada geç yüzleşmek zorunda kalması kaçınılmaz gözüküyor. Bu çatışmanın kazananı Batı Suriyeyi ele geçirme fırsatını elde edecek ve İslam Dünyasını Batıdan gelen Frank Haçlılara karşı savunma sorumluluğuyla karşılaşacak. Mısır, hem Nureddin'le hem Haçlılarla aynı anda savaşmaktan kaçınmak için Nureddin'i olabilecek en yakın zamanda bozguna uğratmalı. Alternatif olarak aynı şekilde Haçlılar ile yüzleşmek zorunda olan Türklerle müttefik olmak, Mısır için Kuzeye ve Batıya kısa da olsa barışçıl bir şekilde ilerlemesini sağlar. 

Mısır'ın düşmanları, Hasekilerden olan elit ağır süvariler ve Sibyan al-Khass gibi etkili menzilli birimler gibi her yönden iyi bir orduyla yüzleşecek. 

%23dismounted_arab_cavalry.png%23saracen_militia.png%23dismounted_ghulams.png%23khasseki.png%23al_haqa_infantry.png%23tabardariyya.png%23hashishim.png%23desert_archers.png%23abid_al_shira.png%23sudanese_gunners.png%23mamluk_handgunners.png%23desert_cavalry.png%23mamluk_archers.png%23sibyan_al_khass.png%23mamluks.png%23royal_mamluks.png%23ghulams.png%23khassaki.png

Tartışmalar
  1. Event ile gelen Cihad orduları nasıl kullanılmalıdır?
  2. Kudüs Krallığına karşı nasıl bir yol izlenmelidir?
  3. Kudüs'ün ardından neler yapılabilir?
  4. Hangi birimler kullanılmalıdır?
[+] 2 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Mısır oyunun belki de en rahat başlayan ülkesi. Kudüs Krallığına karşı kazancağınız birkaç zafer sizi Kudüs kapılarına getirecektir. Kudüs'ü kuşattığınızda destek birlikler gelebilir. Dikkatli olun. Sonrasında ise Kudüs'ün yağma geliriyle önce denizde güçlenin sonra da karada. Çöle gitmeye pek gerek yok. Kıyı şehirlerini alarak ilerleyebilirsiniz. Krak ve Antakya'yı alırsanız Antakya biter. Sonrası ise bam bam bam.

Event ile gelen ordular hoyratça kullanılmamalı. Alia kalesi için acele edilmesine gerek yok. Hızlıca Kudüs yıkılabilir.

Gulam birimleri iyidir. Lakin uzun vadede Al Haqa infantry daha çok iş yapacaktır. Güçlü Memlük atlıları her daim iş görür. Hashashim ve Tabadarriya da kullanılabilir.
[+] 4 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Güzel ama doldurulmalı :up: .
Ara
Cevapla
#4
Mısır'ı hem ana oyunda hem de Kingdoms'da oldukça avantajlı görüyorum, her ne kadar Moğollar ve Timurlular sıkıntı oluşturabilse de, planlı şekilde ilerlendiğinde Rebel şehirleri bile güçlü bir ekonominin temelini atmanıza olanak sağlıyorlar.
pz5_4_1_by_schrodyus-d6kbn1b.gif
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.