MMO: Black Desert Online
20190513172345_1.jpg
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeniden yüklüyorum. Bu arada oyuna para vermek istemeyenler için bedava indirip belilrli görevleri yaparsanız oyun kalıcı oluyor.
Ara
Pearl Abyss'in yeni ana mmorpgsinin ilk trailerı:

2018'den beri geliştiriliyormuş. 2020'de çıkar heralde.
Ara
Alıp birkaç saat oynamıştım oyunu. İlk mmo oyunumdu. Sonradan p2w oldupunu duyduğum için devam etmeye niyetim yok.
Ara
Black desert mena türkiye sunucları kötü diyorlardı sizcede şuna durum aynı mı?
Yeni başladım ve boşa vakit harcamak istemiyorum. Halen oynayan varsa tüm tavsiyelere açığım. Birde ekstra olarak yeni başladığım için şuanda ileride öğrendikten sonra pişman olabileceğim şeyler nelerdir?
Ara
(18-03-2020, 03:20)Alduin : Black desert mena türkiye sunucları kötü diyorlardı sizcede şuna durum aynı mı?
Yeni başladım ve boşa vakit harcamak istemiyorum. Halen oynayan varsa tüm tavsiyelere açığım. Birde ekstra olarak yeni başladığım için şuanda ileride öğrendikten sonra pişman olabileceğim şeyler nelerdir?

o kadar laf etmeme rağmen dönüp dolaşıp bunu oynuyorum.oyunda çok fazla içerik var.adam akıllı bir seviyeye kısa sürede ulaşmak istiyorsan ciddi miktarda para gerektiriyor.yok normal bir şekilde oynayacağım dersen de aylık 50 lirayı harcamak zorundasın ortalama bir seviyede gitmek istiyorsan.çok fazla zamanını yiyen bir oyun.oyunu mena serverinde oynamak istiyorsan steamden kesinlikle oynama üvey evlat gibi davranılıyor.etkinliklerden yararlanamıyorsun.o kadar ilerlediğim için sıfırdan oynamak istemiyorum o yüzden steamden devam ediyorum mecburen.ciddi bir gerçek para piyasası var hesapların.ileride iyi bir hesap yapıp satmak istersen 6-7k dan fiyatlara satabilirsin.eğer öğrenciysen bir dene derim iyi zaman öldürür.
Ara
(18-03-2020, 12:23)Yohaynes :
(18-03-2020, 03:20)Alduin : Black desert mena türkiye sunucları kötü diyorlardı sizcede şuna durum aynı mı?

o kadar laf etmeme rağmen dönüp dolaşıp bunu oynuyorum.oyunda çok fazla içerik var.adam akıllı bir seviyeye kısa sürede ulaşmak istiyorsan ciddi miktarda para gerektiriyor.yok normal bir şekilde oynayacağım dersen de aylık 50 lirayı harcamak zorundasın ortalama bir seviyede gitmek istiyorsan.çok fazla zamanını yiyen bir oyun.oyunu mena serverinde oynamak istiyorsan steamden kesinlikle oynama üvey evlat gibi davranılıyor.etkinliklerden yararlanamıyorsun.o kadar ilerlediğim için sıfırdan oynamak istemiyorum o yüzden steamden devam ediyorum mecburen.ciddi bir gerçek para piyasası var hesapların.ileride iyi bir hesap yapıp satmak istersen 6-7k dan fiyatlara satabilirsin.eğer öğrenciysen bir dene derim iyi zaman öldürür.

Oyunun mena sürümünü internetten nasıl indireceğim? Oyunun ana sayfası galiba direk kendi black desert sürümünü yüklüyor, üstelik yüklemek istediğimde de şuan oyun zaten kurulu olduğu için yoksayıp devam etme seçeneği veriyor.
60gb dosya indirdi bu steam. Steamden nasıl ayırabilirim? Bir yolu var mı steamden ayırmanın şuan?
Ara
(18-03-2020, 12:50)Alduin :
(18-03-2020, 12:23)Yohaynes :

Oyunun mena sürümünü internetten nasıl indireceğim?  Oyunun ana sayfası galiba direk kendi black desert sürümünü yüklüyor, üstelik yüklemek istediğimde de şuan oyun zaten kurulu olduğu için yoksayıp devam etme seçeneği veriyor.
60gb dosya indirdi bu steam. Steamden nasıl ayırabilirim? Bir yolu var mı steamden ayırmanın şuan?

https://www.tr.playblackdesert.com/Main/Index bu link işini görecektir. Oyun zaten büyük ve gelen güncellemelerde en az 4 gb oluyor.
Ara
steamde mevcut oyunun dosyalarının normale nasıl çevrileceğini bilmiyorum açıkçası.tekrar silip yüklemen gerekebilir.ana sayfa tr diye geçiyor zaten otomatik mena clientinden indirmelerini yapar.indirmeye üşeniyorsan dediğim gibi steamden devam edebilirsin ama uzun soluklu oynadığın zaman ileride satmak istersen hesabı steam hesabınla birlikte vermen gerekir bu da çoğu kişinin işine gelmiyor.
[+] 1 üye Yohaynes nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ben oyunda 28 lvl kastım fakat hiç bir halt anlamıyorum halen mesela para yatırırsam yatırdığım parayla ne alacağım ki?
hani şuan halen yaratık kesip ana görevde ilerliyorum pvp nasıl bilmiyorum ama p2w değil gibi oyun

Birde bu yatırım işinde iyi gelir var mı? mesela altın yatırma sistemi nasıl işliyor? çiftçilikle uğraşsam, işçi çalıştırsam bana ne gibi karlar getiriyor? uzun süre zamanımı vererek eğer oyuna para veren insanların seviyesine ulaşabilme imkanım var mı?
birde 60lvl için en az ne kadar para harcamak gerekiyor? (eğer p2w ise)
Ara
55 ya da 56 da uyanış skillerin açılacak. Genellikle uyanış skilleri kullanılıyor karakterlerde. 55-56 ya kadar sna görevleri yap sonra sana item verecek o item görevini yap ve itemi al. Daha sonra skillerini düzgünce diz. Çiftçilik vs para kazanma yolu. Tabi genellikle afk kalman gerekiyor. Birşeyler de ustalaşman gerekiyor. Bunlarda şu an senin işine yaramaz şu an görev yapmalısın. Oyundaki görevlerle oyunu öğrenebilirsin. Para yatırarak depomsu birşey vardı market tam adını hatırlayamadım oradaki komisyonu sıfırlarsın. Pet alırsın item ya da para toplamakla uğraşmazsın bunun gibi çok fazla avantajı var paranın. Ama bdo da düzgünüm demen için ya çok paran ya da çok senen olması gerek.
Ara
(19-03-2020, 22:50)Alduin : ben oyunda 28 lvl kastım fakat hiç bir halt anlamıyorum halen mesela para yatırırsam yatırdığım parayla ne alacağım ki?
hani şuan halen yaratık kesip ana görevde ilerliyorum pvp nasıl bilmiyorum ama p2w değil gibi oyun

Birde bu yatırım işinde iyi gelir var mı? mesela altın yatırma sistemi nasıl işliyor? çiftçilikle uğraşsam, işçi çalıştırsam bana ne gibi karlar getiriyor? uzun süre zamanımı vererek eğer oyuna para veren insanların seviyesine ulaşabilme imkanım var mı?

oyunda değerli paket dediğimiz bir şey var.bir sürü çeşitli avantaj sağlıyor.envanter slotu genişletme,depo slotu genişletme vs.her ay bunu satın alman gerekecek işini kolaylaştırıyor baya.pet konusuna gelince oyun sana bedava pet veriyor 2-3 tane galiba onlar şimdilik idare eder.sana tavsiyem görevleri yaparak ilerlemen.şuan hazirana kadar etkinlik var 56 57 58 59 levellere ulaşınca oyunda soft cap denilen(mid game diyebiliriz) attack point-ap defence point-dp ye ulaşmanı sağlayacak gearı temin ediyor.dolayısıyla aradaki farkı kapatmanı sağlayacak şeyleri veriyor yeni oyunculara.tabi bu itemleri satamıyorsun normal merkez pazar denilen sistemde(değerli paket buradaki oyunun pazar komisyon bedelini düşürüyor satarken).ama eşit derecedeki boss itemleriyle eş değer ap dp sağlıyor bunlar sana.ayrıca şunu belirteyim eskiden 58 den sonra insanlar full grind yaparak 60 61 gibi levelle ulaşıyordu.şimdi yeni bölgelerde yeni görevler eklendi bu görevler level exp sağlıyor sana böylelikle 58 den sonra kolayca 61 olabiliyorsun 1-2 günde.meslekler konusuna gelince çok geniş burada anlatmam mümkün değil oyun içinden kendin sorarak öğrenebilirsin ve videolara bakarak.kocaman bir işçi node sistemi var gerekli malzemeleri nodelarda işçi çalıştırıp temin ediyorsun.işleyip ticarette kullanıp para kazanıyorsun,aşçılıkta kullanıp aynı şekilde.ya da denize açılıp takas denilen sisteme de girebilirsin ve bir sürü daha meslek var simyadan tut avcılığa kadar.tabi meslek işinde adam akıllı bir şeyler yapmak istiyorsan pc 24 saat açık kalacak :D.p2w boyutu şöyle oyunda +15 item basımından sonra pri,duo,tri,tet,pen diye yükseltme basamakları var.ve duo dan sonra her başarısız denemeden sonra itemin bir basamak geri düşüyor.p2w ci adamlar bu düşmeyi engelleyecek cron taşı denilen bir şeyi kullanıyorlar.bunu da kostüm dediğimiz kozmetiklerden sağlıyorlar.120 lira bir kostüme verip içindeki kron taşlarını çıkartıp en son seviye olan pen deniyor burada da ciddi para harcıyorlar.p2w kısmın en yoğun olduğu yer burası sanırsam.iyi bir yere ulaşmak için kısacası no life oynaman lazım biraz da p2w boostu lazım.oyunu ben bıraktım nedenine gelince çok fazla vakit yiyor.item basarken risk alıyorsun başarısız oluyorsun rng senden yana olmuyor bu yüzden de soğuyorsun.geri aynı şeyleri yapmak için bir sürü zamanını yiyor.arada öyle açıp bakıyorum ama geri siliyorum.ha zevk aldın mı bu zamana kadar dersen zevk aldım.
Ara
(20-03-2020, 01:04)Yohaynes :
(19-03-2020, 22:50)Alduin : ben oyunda 28 lvl kastım fakat hiç bir halt anlamıyorum halen mesela para yatırırsam yatırdığım parayla ne alacağım ki?

oyunda değerli paket dediğimiz bir şey var.bir sürü çeşitli avantaj sağlıyor.envanter slotu genişletme,depo slotu genişletme vs.her ay bunu satın alman gerekecek işini kolaylaştırıyor baya.pet konusuna gelince oyun sana bedava pet veriyor 2-3 tane galiba onlar şimdilik idare eder.sana tavsiyem görevleri yaparak ilerlemen.şuan hazirana kadar etkinlik var 56 57 58 59 levellere ulaşınca oyunda soft cap denilen(mid game diyebiliriz) attack point-ap defence point-dp ye ulaşmanı sağlayacak gearı temin ediyor.dolayısıyla aradaki farkı kapatmanı sağlayacak şeyleri veriyor yeni oyunculara.tabi bu itemleri satamıyorsun normal merkez pazar denilen sistemde(değerli paket buradaki oyunun pazar komisyon bedelini düşürüyor satarken).ama eşit derecedeki boss itemleriyle eş değer ap dp sağlıyor bunlar sana.ayrıca şunu belirteyim eskiden 58 den sonra insanlar full grind yaparak 60 61 gibi levelle ulaşıyordu.şimdi yeni bölgelerde yeni görevler eklendi bu görevler level exp sağlıyor sana böylelikle 58 den sonra kolayca 61 olabiliyorsun 1-2 günde.meslekler konusuna gelince çok geniş burada anlatmam mümkün değil oyun içinden kendin sorarak öğrenebilirsin ve videolara bakarak.kocaman bir işçi node sistemi var gerekli malzemeleri nodelarda işçi çalıştırıp temin ediyorsun.işleyip ticarette kullanıp para kazanıyorsun,aşçılıkta kullanıp aynı şekilde.ya da denize açılıp takas denilen sisteme de girebilirsin ve bir sürü daha meslek var simyadan tut avcılığa kadar.tabi meslek işinde adam akıllı bir şeyler yapmak istiyorsan pc 24 saat açık kalacak :D.p2w boyutu şöyle oyunda +15 item basımından sonra pri,duo,tri,tet,pen diye yükseltme basamakları var.ve duo dan sonra her başarısız denemeden sonra itemin bir basamak geri düşüyor.p2w ci adamlar bu düşmeyi engelleyecek cron taşı denilen bir şeyi kullanıyorlar.bunu da kostüm dediğimiz kozmetiklerden sağlıyorlar.120 lira bir kostüme verip içindeki kron taşlarını çıkartıp en son seviye olan pen deniyor burada da ciddi para harcıyorlar.p2w kısmın en yoğun olduğu yer burası sanırsam.iyi bir yere ulaşmak için kısacası no life oynaman lazım biraz da p2w boostu lazım.oyunu ben bıraktım nedenine gelince çok fazla vakit yiyor.item basarken risk alıyorsun başarısız oluyorsun rng senden yana olmuyor bu yüzden de soğuyorsun.geri aynı şeyleri yapmak için bir sürü zamanını yiyor.arada öyle açıp bakıyorum ama geri siliyorum.ha zevk aldın mı bu zamana kadar dersen zevk aldım.

Yazıların için çok teşekkür ederim. Oldukça yararlı oldu :) Oyundaki çoğu soru işaretime cevap buldum diyebilirim tekrardan teşekkür ederim. 
Aynı şekilde gurta'da.
:smiling:

Peki mesela ben 61 Lvl'e geldiğim zaman satmak istediğimde, hiç para yatırmadığımı varsayarak oyuna ne kadara satabilirim?  oyuna hiç para harcamadan sadece saat emeği ile hesap satılabiliyor mu? alan oluyor mu yani sırf lvl veya harcanan emek için?
Ara
(20-03-2020, 01:17)Alduin :
(20-03-2020, 01:04)Yohaynes :

Yazıların için çok teşekkür ederim. Oldukça yararlı oldu :) Oyundaki çoğu soru işaretime cevap buldum diyebilirim tekrardan teşekkür ederim. 
Aynı şekilde gurta'da.
:smiling:

Peki mesela ben 61 Lvl'e geldiğim zaman satmak istediğimde, hiç para yatırmadığımı varsayarak oyuna ne kadara satabilirim?  oyuna hiç para harcamadan sadece saat emeği ile hesap satılabiliyor mu? alan oluyor mu yani sırf lvl veya harcanan emek için?

Rica ederim.Şuan tek tük cidden hayatsız insanlar 65 level yapan kişiler var.61 de baya insan var oyunda.Oyunda zaten o kadar ilerleyince eninde sonunda o parayı sana harcattıracağını düşünüyorum yoksa çok ciddi zamanını alacak.Sırf alın teri hiç para yatırılmamış hesaplar satılıyor mu bilmiyorum.Ama çok iyi hesaplar,çok ciddi bütçenin harcanmadığı hesaplar 5-6k ediyor.
Ara
Açıkçası çok güzel bir oyun olduğu için ve mekanikleri derin olduğu için insanı hayatsız yapacak türden bir oyun :)
Yine çok taviz vermemek lazım ama ben ciddi düşünüyorum ileride oldukça yatırım yapmayı planlıyorum. Ve satıp kendime yeni bir pc toplamak istiyorum.

Peki bu hesap alım satım işleri nasıl yapılıyor? güvencesi var mı? nereden yapılıyor? bunlar hakkında bir bilgin var mıdır?
daha önce hiç hesap sattın mı?
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-03-2020, 01:43)Alduin : Açıkçası çok güzel bir oyun olduğu için ve mekanikleri derin olduğu için insanı hayatsız yapacak türden bir oyun :)
Yine çok taviz vermemek lazım ama ben ciddi düşünüyorum ileride oldukça yatırım yapmayı planlıyorum. Ve satıp kendime yeni bir pc toplamak istiyorum.

Peki bu hesap alım satım işleri nasıl yapılıyor? güvencesi var mı? nereden yapılıyor? bunlar hakkında bir bilgin var mıdır?
daha önce hiç hesap sattın mı?

hesap satım alım bildiğin mail üzerinden yürüyor.internette satışa çıkartabileceğin yerler var.sonrasında elden mail teslim edip satabilirsin.ben satmadım ya da satın almadım steam yüzünden.ama guildimden arkadaşlarım satın almıştı.arkadaş yurtdışındaydı türkiyedeki diğer guild arkadaşlarımıza parayı verip onlar karşı tarafla buluşup satın almışlardı.
Ara
Bu arada bir şey soracağım,
bu çiftçilik, balıkçılık vb için sürekli bilgisayarın neden açık kalması gerekiyor? yani afk olduğumdada kendisi oynuyor mu ben gerekli komutları verdiğimde? önden gördüğüm kadarıyla belirli mekanikleri vardı tuşlara falan basmamız gerekiyordu sanırım rehberlerde öyleydi. İşler ilerleyen zamanlarda değişiyor mu yoksa?
Ara
balıkçılık-full oto afk balıkçılıkta mecbur pc açık kalması gerekli
çiftçilik-oyunda online iken mahsüller yetişiyor.harvesti manuel yapman lazım.
aşçılık-gerekli malzemeleri pişirme tezgahının durabilitysi 0 olana kadar yaparsın.
kimya-aşçılıkla aynı.
avcılık,takas-manuel
işleme-yüksek miktarları işlerken geceleri afk bırakmalısın.
ticaret-bunu kendin götürüp satacaksın ticaret ürünlerini
binicilik-afk yapılacak

ayrıyetten işçilerin nodelardan malzeme çıkartabilmesi için sürekli pc açık kalması lazım.ve onları bira ile beslemen lazım nefesleri bitince.anlayacağın offline meslekler olmuyor sürekli online kalınması lazım oyunda.

en çok afk duracağın ise balıkçılık.başlangıç için de yapman gereken o.oltalara da artı basılıyor +8 falan seni sabaha kadar götürüyor hiçbir şeye bakmadan epheria olta.
Ara
Şimdi öncelikle, lvli düşük yaratıklar kesmek eşya düşürme oranına etkide bulunur mu? eşya düşürme etkisinin yüksek veya az olduğu canavarlar var mı?

1.Pvp'ye nasıl başlanır?
2.klanların rolü nedir?
3. bir klana katıldığımda organizasyon nasıl sağlanır?
4.PVP alanları var mıdır?
5.PVP'de kaybettiğimde eşyalarımıda kaybeder miyim? veya kazandığımda eşya düşürür müyüm?
6.PVP'de mistik ile oynarken önemli hususlar nelerdir?
7.PVP çok önem arz eder mi?
8.Diğer oyunculara karşı PVP'de üstünlük kurmanın yolları nelerdir?
9.Beceri puanlarını sıralı dizmek mi daha mantıklı yoksa önerilenlerden mi gitmek? (ben hep önerilenleri yaptım)
Ara
(21-03-2020, 00:32)Alduin : Şimdi öncelikle, lvli düşük yaratıklar kesmek eşya düşürme oranına etkide bulunur mu? eşya düşürme etkisinin yüksek veya az olduğu canavarlar var mı?

1.Pvp'ye nasıl başlanır?
2.klanların rolü nedir?
3. bir klana katıldığımda organizasyon nasıl sağlanır?
4.PVP alanları var mıdır?
5.PVP'de kaybettiğimde eşyalarımıda kaybeder miyim? veya kazandığımda eşya düşürür müyüm?
6.PVP'de mistik ile oynarken önemli hususlar nelerdir?
7.PVP çok önem arz eder mi?
8.Diğer oyunculara karşı PVP'de üstünlük kurmanın yolları nelerdir?
9.Beceri puanlarını sıralı dizmek mi daha mantıklı yoksa önerilenlerden mi gitmek? (ben hep önerilenleri yaptım)

eşya düşürme oranı sadece şans.bazen parşömen kullanıyorsun yüzde 10 gibi bir miktarı arttırıyor o kadar.oyunda bilgi sistemi var o bilgileri öğrenince de çeşitli artış sağlıyor.ve klan node savaşlarında da belli bölgeler için artış sağlanıyor.

1.Pvp 50 levelden sonra açılır.Olvia sunucularında aktif değildir.Diğer sunucularda iki kesişen kılıç mı ne ona basınca pvp açılıyor.
2.Klanlar sana günlük maaş verirler.Klan görevlerini yaparak bu maaş miktarını artırabilirsin günlük 5m'e kadar maaş alabiliyorsun.Klasik oyunu öğrenmeni ve gelişmeni sağlarlar sohbet ortamı falan.İleri seviyelerde haritada node dediğimiz alanlar için haftalık ele geçirme günleri vardır.Bu nodeların seviyeleri vardır.Bunları ele geçirince klan bütçesine para eklenir.Nasıl oluyor dersen haftalık günü geldiğinde klan subayı ya da lider gidip o nodeye kale dikiyor.savunmaları diziyor.Node savaşı başladığında o nodedaki karşı klanın kalesini yıkmaya kendi kaleni korumaya çalışıyorsun.Burada diğer klanlarla ittifak yaparsın yapmazsın çok büyük dramalar dönüyor bu savaşlarda ve oldukça zevkli.Daha büyük node alanları yani şehirler için savaşan üst seviye klanlar var.Valencia,Heidel,Balenos,Calpheon bölgeleri için.Buralarda çok ciddi savaşlar dönüyor ve çok hardcore oyuncular döndürüyor bunu.Ciddi para getirisi var ve o bölge için eşya düşürme oranı artışı sağlıyor o yüzden bu bölgeler çok değerli.Node savaşlarını geride bırakırsak klasik sen benim anama sövdün yok benim slotuma karıştı savaşları var.Bazen bu savaşlar perma oluyor klan yönetimlerine bağlı.O karşı klanın üyeliriyle her zaman savaştasınız şehirler hariç nerede görürsen gör dalabiliyorsun direk.skor tablosu falan var bunun da.
4.Oyunda openworld pvp var.İstediğin her yerde pvp yaparsın.Genelde slotuna çökmeye çalışan kişilerle anlaşamayıp slot vs yapmayınca direk kavga ediyorsunuz anlayacağın.İleriki seviyelerde önemli slotlarda klanlar bile hiçbir amacı olmayan pvp yapabiliyorlar oralarda.
5.Herhangi bir oyuncuyu sebebsiz ok açıp kesmek karmanı düşürür.Düşük karma şehirlerdeki muhafızların sana saldırmasına yol açar.Oyun ilk senesinde biri seni öldürünce iteminin seviyesi de düşüyordu ama artık düşmüyor.Sadece eşyalarına taktığın kristaller kırılıyor.Bu karma seviyesini slot keserek arttırabiliyorsun.Düşük karmalı oyuncular için çölde bir kasaba bile var.Buradaki npclerle iyi karmalı insanlar alışveriş yapamıyor.Bir de karman ne olursa fark etmez çölde birini kesersen kötü kaşif oluyorsun belirli bir süreliğine eğer seni keserlerse hapisi boyluyorsun.Hapiste görev yapıp çıkıyorsun.Bahsettiğim karma muhabetti ya da kötü kaşif olayı arsha sunucunda geçerli değildir orası pvp sunucusudur daha çok eşya düşürme şansı vardır ama pvpnin sınırı yoktur.Sunucu olayını yanlış anlama hepsi genel olarak tek bir sunucu.pvp kazandığında eşya kazanmıyorsun karşı oyuncudan.
6.Mistik pvpde çok op.wizard,witch gibi classlara karşı üstün bir sınıf.oynadıkça anlarsın :D
7.Pvp yukarıda anlattığım zamanlar için çok önemli.Oyunda yaptığın her şey aslında pvp için yapıyorsun.tabi sadece mesleklerle uğraşan insanlarda var zevk meselesi.
8.pratik yapmak classı iyi tanımak diğer classları tanımak.
9.İnternette bunun için rehber bilgiler var öğrenene kadar oralardan takıl ondan sonrası kendi stilin.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.