[MP] CK2 - Multiplayer: Mart 2018
Yarın 21.00 devam ediyoruz.
Benim için oyun keyifli geçiyor. Umarım İlk gün ki kalabalığı elde ederiz.
Ara
Ben çıkıyorum.
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-03-2018, 01:11)Lothebork : Ben çıkıyorum.

Sanırım çıkardığın bütün olaylara rağmen mp'ye aldığımız için 'ben çıkıyorum' lafını işitiyoruz. Bence herkesin iyiliği için bir daha mplere katılmaman. Çünkü bütün oyunun yapısını bozdun geçen hafta. Yapmadığımız şeyleri işitmek zorunda kaldık.
[+] 2 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
MP'ye aldığımız için de ne oluyor sanki lütuf buyurdun paşam. Bütün oyunun yapısını mı bozdum? Ne yaptım da bozuldu? 21:10'da odaya girmeden başlattınız ki ben multiden çıkmadığım için beklemeliydiniz ve 20 dakika sonrasında rehost yapıp gel dediniz kendiniz, madem istemiyordunuz niye çağırdın. Geçen haftaki oyunda beni almayarak zaten tüm oyunum bozuldu şu saatten sonra oyuna devam etsem ne olur etmesem ne olur.
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-03-2018, 14:26)Lothebork : MP'ye aldığımız için de ne oluyor sanki lütuf buyurdun paşam. Bütün oyunun yapısını mı bozdum? Ne yaptım da bozuldu? 21:10'da odaya girmeden başlattınız ki ben multiden çıkmadığım için beklemeliydiniz ve 20 dakika sonrasında rehost yapıp gel dediniz kendiniz, madem istemiyordunuz niye çağırdın. Geçen haftaki oyunda beni almayarak zaten tüm oyunum bozuldu şu saatten sonra oyuna devam etsem ne olur etmesem ne olur.

Nankör olduğun kadar yalancısında. Her oyun günü en az yarım saat senin oyuna girmen beklendi. Hiç kimse beklemek zorunda olmadığı halde kimse sesini çıkarmadı. Buna rağmen ettiğin lafların haddi hesabı yok. Biraz insanlara saygın olsun.
[+] 2 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kimse sesini çıkarmadı derken? Kicklediniz geçtiniz, rehost yapmadınız. Sana saygım olması için önce saygıyı hak etmen lazım. Yalan ve iftiralarınla aklınca birilerine yaranıyorsun.
[+] 2 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bazı arkadaşların histerik yaftamalarına bu raddede alışmış durumdayız, multiplayerdakiler zaten neyin nasıl neden gerçekleştiğinin ve yaşananların farkında - ancak bu konuyu okuyup multiplayerda bulunmamış kişilerin yanılgıya uğramaması için bu konudaki sohbeti biraz açayım.

Oyunun ilk gününden itibaren Lothebork'un interneti multiplayer oynamaya müsait değildi, ilk gün oyuna girmeyi başarmış olsa da, sürekli lag problemi yaşadık. Bundan ilk gün sonrası bu konuya yazdığım "sürekli lag olsa da 50 sene oynamayı başardık" yazımda da görebilirsiniz. İkinci oyun günü normal bir biçimde kurduk, herkes lobiye gelse de Lothebork kötü internet bağlantısı sebebiyle save dosyasını lobide indiremedi. Bu sebeple save'i onun indirebilmesi için ayrıca Google Drive'a upload edip odadan çıkarttım save'i indirip öyle gir dedim. Sonra Lothebork "odadan attığınız için bir daha giremiyorum" dedi (ancak kendisi odadan banlanmamıştı, sadece odadan çıkartılmıştı ve bu sorun oyun genelinde Lothebork hariç kimsede yaşanmadı, örneğin aynı oyun günü Yohaynes de bayrak sorunu sebebiyle odadan çıkıp tekrar girdi.)

Lothebork böyle diyince o gün onun girebilmesi için lobiyi tekrardan kurduk. Lothebork kendisine özel atılan save dosyasını indirmiş bir şekilde lobiye (gecikmeli de olsa) katıldı. Ready yapmasını istedik ancak uzun süre cevap vermeyip Ready yaptığını ancak oyunda bunun gözükmediğini söyledi. Yaklaşık 10 dakika Ready yapmasını bekledikten sonra Ready olduğu an oyuna girdik. Oyunda herkes yüklemiş bir şekilde oyunculardan sadece Lothebork yüklemediğinde kendisine sorduğumda aldığım cevap "ne oldu başladınız mı ben hala lobide bekliyorum oyun başlamadı bende" şeklindeydi. Yani adamın interneti o kadar kötü ki, değil oyunun yüklenmesini, oyunun başlatıldığı bilgisi ulaşmıyor.

Sonuç olarak tekrardan Lothebork için rehost yaptık, Lothebork yine oyuna girişte ve Ready yapmada sıkıntılar yaşadıktan sonra bir süre Ready yapmasını bekleyip yapabildiği an oyunu başlattım, ancak Lothebork yine giriş ekranında multiplayera giremedi. Bu raddeden sonra kendisini o giriş ekranında oyundan çıkartarak oyuna başladık ve uzun zaman sonra belki de yegane lagsız oyunumuzu bir 20dk boyunca oynadık. Ondan sonra Justicar'ın gelmesi ve Lothebork'un bekliyor olmasıyla tekrardan rehosta gittik, bu rehostta Lothebork başarıyla (uzun bir süre beklememiz de gerekse) oyuna bağlanmayı başardı, ancak oyun sık sık Lothebork'un geride kalması sebebiyle fiilen kilitleniyordu. Şöyle düşünün oyun lag var diye bile hata veremiyor sadece duruyor ve tarih kısmına baktığınızda Lothebork'un 10 gün geride olduğunu görüyorsunuz sadece.

Durum böyle olunca kendisine yazıp oyunu kilitlediğini, multiplayer için daha iyi bir internet bağlantısı edinmesi gerektiğini söyledim. Ben bunları yazarken oyun fiilen donuk haldeydi ve Lothebork önce oyuna "sonradan katılmış" ancak lag yapmayan kişileri suçladı, sonrasında oyuna bu kişiler alındığı için oyunun durduğunu ifade etti. Sonrasında da "beni çekemiyorsunuz zaten" gibisinden bir şeyler yazıp çıktı. Bir süre sonra "telefon internetine geçtim rehost yapın" dediğinde oyundan oyunculara Lothebork rehost istiyor dedim ancak oyunculardan biri bile tüm bu çekilen çileden sonra Lothebork için rehost yapmaya razı değildi, kendisine başka biri daha düşerse 2 kişi için rehost yapabileceğimizi söylediğimde beni Steam'den silip Discord'dan çıkarak forumdaki konularını kaldırmaya başladı.

Ben kimseyi dışlamayı sevmem, evet her davranışın bir etki tepkisi, sonucu tabi ki olmalı ancak nihayetinde herkes hata yapar ve en azından hata yaptığını kabullenebilen kişilere anlayış gösterilmesi gerektiğini düşünen biriyim. Nihayetinde ertesi gün Lothebork bir önceki gün çıkarttığı tonla rezalete rağmen "L." nickiyle tekrardan odaya gelip oynamak istedi, bu süre zarfında Discord'a tekrar girip bana şerefsiz/ikiyüzlü şeklinde bazı hakaretler etmesini atlamak olmaz. Nihayetinde tüm bu yaptığı hareketlere rağmen "insanları dışlamayalım, bir oyun için negatifliğe gerek yok" diyip Lothebork oyuna girdiğinde şaşırsak da adamı çıkartmadık geldi oynadı.

Bu hareketleri yapıp sonra tekrar multiplayera katılan arkadaş bugün bakıyorum ki bu konuda bir şeyler yazma gafletine kapılmış durumda ve bu olay bence çok üzücü bir olay, yani bir insanın kendi hareketlerinden bu kadar habersiz olması. En başta da dediğim gibi bu mesajım konudaki histerik arkadaşa cevap yazma amacında değil, tamamen konuyu okuyup "ne olup bittiğinden" haberdar olmayan kişileri bilgilendirme amacındadır. Ne yazık ki bu şekilde kendinden haberdar olmayan kişilerin yazdıkları bazı insanları yanıltabiliyor.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Biraz anlayışlı olmak lazım, diğer oyuncuların zamanına aşırı derecede kastediyorsan çıkacaksın. Son oyun benim internetim leşe bağladığı için hız 2'ye bile çıkamıyordu, biraz düzeltmeye çalışıp beceremedikten sonra kendim çıktım çünkü kimse benim yüzümden 1 hızda oyun oynamak zorunda değil. Bu anlayışın yerleşmesi gerek.
Ara
Kendi internetinin leşliği yüzünden Duman'a ve diğer oyunculara sövme noktasına gelen birisinden böyle bir anlayış bekliyorsun :P
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
Ara
Oyun içinden bana sürekli laf atmandan beni çekemediğin ortadaydı gayet. Tunus topraklarını dağıtmak için durdurup sana söylediğimde aşağılayıcı bir biçimde hatalısın dedin. Justicar aynı şeyi yaptığında bir şey demedin. Ben oyundan çıkmış olabilirim ama multiden çıkmadığım halde sanki lütuf gösterdiğini zannederek bir de buradan laf atma çabasındasın.

Yahu sen zorundasın rehost yapmaya ben seni 2 saat mı bekleyeceğim birisi daha düşsünde gireyim diye. İftiralarından gına geldi. Kendi emeğimle kimseden yardım almadan tek başıma yaptığım uğraştığım şeyi sahipleniyorsun. Ömer'den farkın yok şuan. Ayrı muhabbet yeri açıp oradan arkadan arkadan konuşup iftiralar atıyorsun. Özel gruplara girip mesajları okuyorsun.

Ben rezalet falan çıkartmadım. Birisi daha düşsün gel dedin de ben o saatte orada boş boş duramam ki sizi beklemek için. Ben de bekleyemem deyip çıktım oyundan. Mesajlarımı da tepki göstermek için sildim. Forumda hiçbir mesaj silinmiyor sadece gizleniyor ve hatta değişiklikler bile saklanıyor. Bunu bildiğin halde emekçi kardeşini eziyorsun. Arkamdan discordda atıp tutuyorsun ben hepsini biliyorum bana ekran görüntüsü atıldı.
Ara
Danimarka olarak oynuyorum, buraya da yazmam gerekliymiş.
Until the very end.
Ara
Konunun başında Duman rahat, tasasız oyun olacak demişti bunun üzerine katılmak düşüncesi oluştu bende fakat haftasonlarim çok plansız olduğu için insanları mağdur etmek istemedim. Ama konunun şimdi geldiği noktaya bak. Ne oluyor size kuzum?
Ara
Oyuncuların geri kalanı için oyun zaten rahat ve tasasız aslında. Sadece bir arkadaş bu şekilde sorun çıkartmayı tercih etti o konuda da bizim yapabileceğimiz pek bir şey yok malesef.

Oyun bugün 21.00'da kuruluyor, özellikle Doğu Avrupa'ya oyuncu alımlarımız mevcut.
CoH oynanmazsa ben de katılıp bir yerlerde takılmak isterim.
Sic Parvis Magna
Ara
Save dosyası: https://drive.google.com/open?id=1Eaz9jA...-Sid8mCWvt

Oyunculardan save dosyasını kayıt klasörlerine atmış bir şekilde lobiye girmesi beklenir.
Rehost:  https://drive.google.com/open?id=1QWs-nC...L0SskXcISN
Rehost: https://drive.google.com/open?id=1i5X3DN...XQpUcOcxVh
Rehost: https://drive.google.com/open?id=1wtl35G...dYBkAMRy-l
NZNo2N.jpg

1242

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.