[MP] CK3 - İberya Multiplayer: Ağustos 2022
RAMONNn.PNG
Montclus Hanesi Lideri II. Ramon Borrel Oğlu Barcelona Kralı III. Ramon Borrel

Büyük Barcelona savunmasının üzerinden birkaç yıl geçmişti. Bu sırada savunmalar güçlendiriliyor, ülke savaşa hazırlanıyordu. Müslümanların tekrar geleceklerinden emindi Ramon. Bunun üzerine Santiagolularla ve Leon Krallığı ile ittifaklarının devam etmesi için elinden geleni yapmıştı. 

Ülkede büyük bir isyan başlamıştı. İsyan güçlükle bastırıldıktan hemen sonra Müslümanlar birleşerek Barcelona'ya akın ettiler. Müttefiklerden ordu bekleyen Ramon, Santiagoluların ihanetine uğramıştı. Santiagolular Müslümanlar ile anlaşma yapmış, ihanet etmişlerdi. Bunun üzerine kalabalık Müslüman ordusu ile çaresiz bir mücadeleye girildi ve bozgun alındı. Ülkenin büyük bir kısmı kaybedilmişti. Santigolular yalnızca bize değil, din kardeşlerine de ihanet etmiş; İspanya'yı Müslümanlara teslim etmişlerdi. Büyük zafer, büyük ihanet ve büyük yenilgi böyle olmuştu.

Ekran_Alnts.PNG
[+] 2 üye majester nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ss.png

Emir II. Ali bin Ziyad - Gırnata

Çıkan iç savaşta sultanın tiranlığına karşı gelmeyi istesek de, yeterince destek bulamayınca toprakları kaybetmemek için koşulsuz asker desteği sözü verdik. Baba ölünce ülke ikiye ayrıldı. Tez zamanda ülkeyi birleştirdik. Daha önce komşumuzdan alınan topraklar açtığı savaş sonrası yine geçiş yaptı.
Kuzeydeki Barselona Kralından aldığımız topraklar ile ülkemiz feraha kavuştu. Galiçya'ya açılan haçlı seferinde aktif rol alarak düşmanı bozguna uğrattık.

Tam sultan imparatorluk ilan edecekti ki Güney Batı topraklarındaki hain emir kendi bölgesinin kültürünü değiştirdi. Gözümüz Batı'da kendini takip ediyoruz.

2.png
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Multiplayer öncesinde CK3 Türkçe Yama için hata giderimleri içeren bir ara güncelleme çıkacak.
Bilgisayarımın bozulması nedeniyle belirsiz bir süre için gelemeyeceğim. Yedek geçmek isteyen karakterime geçebilir. Zeki biri ve kasada 1000 altın var.
Ara
Yama güncellemesini edindiğinize emin olun, yeni checksum aadd.
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk
Görsel
[+] 4 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu akşam etkinliğe katılım gösteremeyeceğim galiçya krallığına yedek arıyorum şuan gayet iyi durumdayız ama müttefiklik durumuna göre savaş yeme şansımız var.
t8nubAh.gif
Ara
Ben de akşam müsait olmayacağım gibi gözüküyor. Gırnata'ya yemek geçmek isteyen varsa buyursun.
Ara
bugün gecikeceğim
Ara
Cumartesi olması gereken oyunu Pazar günü yapacağız.
Oda kuruldu, yayın için: https://www.twitch.tv/strategyturk
asdasdas.PNG
Montclus Hanesi Lideri Riculf Oğlu Barcelona ve ZARAGOZA! Hakimi Kral Ott

Büyük yenilgiden sonra ülkenin her yerinden önemli topraklar kaybedilmişti. Barcelona yalnız kalmış, masada paylaşılmıştı bile. Herkesin Barcelona'nın üzerine oynamasının tek bir sebebi vardı: Riojalar. Riojalar ESKİDEN Zaragoza topraklarına hakim olan bir aileydi. Büyük büyük dedemin başarıları ile toprakları fethedilmiş, kuzeye doğru göç ettirilmişlerdi. O günden beri tüm Riojaların hayali, vatanları Zaragoza'yı geri almaktı. Bu yüzden de herkesi bize karşı kışkırtıyorlardı.

Endülüs, kıtayı tamamen hakimiyeti altına alıyordu ki büyük komplolar sonucu paramparça olmuştu. Bu parçalanmadan sonra 4 büyük devlet bağımsız kalmıştı. Bunlardan birisi de Riojalardı. Riojalar Zaragoza'yı geri almak için her türlü tavizi veriyor, bağımsızlıklarını bile peşkeş çekiyorlardı. Nitekim bize karşı destek bulmuşlardı. 

Aradıkları desteği bulan Riojalar bize savaş açtılar. Ordularını Zaragoza'ya getirmişlerdi. Babam Riculf'un bizzat ordunun başına geçmesi ve ikmalleri tükenmiş olan Navarra ordusunu üç büyük savaşta bozguna uğratmasıyla muhteşem bir zafer kazanılmıştı. Bu zaferden sonra Riojalar'ın ülke içerisindeki hakimiyetleri sarsılmıştı. Tahta geçtiğimde bundan faydalandım ve Rioja hanedanı reisi Navarra Dükü Ziyad'ı kaçırdım, ardından idam ettim. Bunun sonucunda ülkesinin başına 1 yaşındaki kızı geçmiş, isyanlarla baş başa kalmıştı.

Yıllar sonra Endülüslüler kendisinden kopan krallıklara karşı yürümeye başlamıştı. Bunlardan birisi de Riojalardı. Endülüs'ün karşısında dursaydık Riojalar ve onu destekleyenler güçlenecekti. Bunun sonucunda ülkemiz parçalanabilirdi. Bu nedenle Endülüs ile birlikte hareket ettik ve Riojalardan ciddi miktarda toprak aldık.

Endülüs iyice güçlenmiş, imparator olma yolunda ilerliyordu. Biz savaşların bitmesi adına Endülüs'e sadık kalmıştık ki Galiçya-Leon-Navarra üçlüsü koalisyonu Endülüs'e üstün gelince savaşların bitmeyeceğini anladık ve bu ittifakla anlaşarak Endülüs'e döndük. Bunun sonucunda İşbiliyi hanesi tarafından da ihanetler ile suçlanarak ciddi bir düşman daha edinmiştik. Riojalar ve İşbiliyiler üstün gelecek miydi? Yoksa Barcelona ruhu kendini savunabilecek miydi?

Ekran_Alnts.PNG
Ülkenin Son Durumu
[+] 2 üye majester nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Etkinlikten çekiliyorum
t8nubAh.gif
Ara
Yarın misafirim olacağı için gelemeyebilirim.
Ara
Galiçya'ya oyuncu alımı yapacağız, müsait biri bulunamazsa ülke yapay zeka kontrolünde olacak.
Galiçya için oyuna katılabilirim, zaten Val gelmediği gün biraz devam ettirmiştim aynı şekilde yönetebilirim
Ara
Bugünkü etkinlik duruma göre 1 saat kadar geç başlayabilir, her koşulda bugün etkinlik olacak.
Etkinliğin yayını için ST Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk
katılıyorum hangi ülke boşsa orada oynayabilirim
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.