[MP] EU4 - Alternatif Multiplayer: Ağustos 2021
Yaklaşık 1 saat kadar geç katılacağımı tahmin ediyorum. Mümkünse koruma talep ediyorum.
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk
Rehost ID: 90151417979856896
Ara
https://gyazo.com/3eb956a1c2e1f9dacd9ea178a613f863 bende oyun ilerlerken neden ilerlemiyor olarak gözüküp hiçbir işlem yapamıyorum acaba ordu bile hareket ettiremiyoruz
Ara
Golden_Horde.png

30 yıl savaşı böyle başladı

unknown.png

Boyle devam etti

unknown.png

Boyle bitti.

unknown.png

unknown.png

31 yıl süren bu savaşta, başkentimize kadar çekildik ama pes etmedik.

20 milyon asker sadece 300 düka için öldü.

Bizimle beraber savaşan İsviçre'nin cesur askerlerini selamlıyoruz. @Ferreke

Genel olarak oyun boyunca gayet güzel oynayan ve yiğitçe savaşan Brunei oyuncusunu ve Malwa oyuncusunu da selamlıyorum.

Benim için özellikle tüm multıplayer ve özellikle son oyun günü oldukça zevkliydi ve oyun boyunca diplomasi gayet güzel bir şekilde vardı. Katılan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Son olarak Ağustos 2021 Mp hatırası olarak şunu atayım.

unknown.png
[+] 5 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
isviçre ciddi ciddi gidip brunei ilemi savaştı bu kadarda peşkeş olmaz helal olsun. @Duman ın 1 sözü vardı hani o askerlerın orada ne işi var ne çıakrı var bu savaştan... bruneide peygamber sabrı varmış çocugun ayagına çelme takmak ferekeyemı kalmış.
Ara
Her multiplayer etkinliğinde son oyun gününde 'geyik' savaşlar olabiliyor, daha önceki etkinliklerde Endonezya'daki oyuncuların son oyun günü İstanbul'u almaya çalıştığına, Avrupa'ya çıkartma yaptığına tanık olmuştuk. Anlatılana göre bu sefer tam tersi olmuş, bu tür savaşlar etkinlik işleyişi çerçevesinde normal görülen hareketler değil fakat 1821'e kadar ülkesinin başında durmuş oyuncunun son oyun günü yaptığı bir tür 'kaçamak' olarak görülüp es geçilebilir. Zaten bu noktada ülkeler devasa ülkeler olduğundan oyuncular açısından 1 savaş kaybetmek veya kazanmak çok da bir fark teşkil etmez.

Es geçilemeyecek hareket ise, senin hem oyun içerisinde hem de oyunun dışında, hem genel olarak etkinliğe hem de kişisel bazda oyunculara karşı saygıdan uzak tavrın ve söylemlerin. Daha önce benzer sebeplerden aldığın cezaları sen de biliyorsun, oyunculara oyundan ve forumdan yazdıklarını da biliyorsun, bu iletiyi sana son uyarı olarak yazıyorum. Etkinliğe karşı yaptığın hareketlere biz bir nebze sabredebiliriz, geçmişten bunun örnekleri de vardır fakat diğer üyelere karşı yaptığın hareketlerde bizim öyle bir hakkımız yok.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(22-09-2021, 06:33)Duman : Her multiplayer etkinliğinde son oyun gününde 'geyik' savaşlar olabiliyor, daha önceki etkinliklerde Endonezya'daki oyuncuların son oyun günü İstanbul'u almaya çalıştığına, Avrupa'ya çıkartma yaptığına tanık olmuştuk. Anlatılana göre bu sefer tam tersi olmuş, bu tür savaşlar etkinlik işleyişi çerçevesinde normal görülen hareketler değil fakat 1821'e kadar ülkesinin başında durmuş oyuncunun son oyun günü yaptığı bir tür 'kaçamak' olarak görülüp es geçilebilir. Zaten bu noktada ülkeler devasa ülkeler olduğundan oyuncular açısından 1 savaş kaybetmek veya kazanmak çok da bir fark teşkil etmez.

Es geçilemeyecek hareket ise, senin hem oyun içerisinde hem de oyunun dışında, hem genel olarak etkinliğe hem de kişisel bazda oyunculara karşı saygıdan uzak tavrın ve söylemlerin. Daha önce benzer sebeplerden aldığın cezaları sen de biliyorsun, oyunculara oyundan ve forumdan yazdıklarını da biliyorsun, bu iletiyi sana son uyarı olarak yazıyorum. Etkinliğe karşı yaptığın hareketlere biz bir nebze sabredebiliriz, geçmişten bunun örnekleri de vardır fakat diğer üyelere karşı yaptığın hareketlerde bizim öyle bir hakkımız yok.

buruneı emek verıp orda birşeyler yapıyor  masallah  ferekede  gidip  çoccuugn emegını  baltalıyor   bu kafa yapısını bırakın.
Ara
1821 Zafer Yüzdesi

[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1821 Oyuncu Haritası

Görsel
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1 ınsan peskes yaparda pc oyun 1. olsun diye gidip bruneiyle isvicre daglarından gidip savaşmaz.
Ara
(22-09-2021, 21:22)alemdarpasa : 1 ınsan peskes yaparda  pc oyun 1. olsun diye  gidip bruneiyle  isvicre daglarından  gidip  savaşmaz.
onu geçtim de iskoçyanın yerine gelen oyuncuya asıl iskoç oyuncusuyla yaptığım anlaşmayı anlatmama rağmen saçma sapan bir şekilde bütün askerlerini geri çekip training yaptırması çok komiğime gitti :d
Ara
iskoç oyuncusu brunei ile beraber golden horde dövmeye çalışıyor....tamam eyvallah isviçre savunmaz bu savaşı da kardeşim iskoçla brunei de ittifak kurup golden dövmeye de çalışmaz yani..bu ne perhiz bu ne lahana turşusu..sorun sadece 1. olmak mı yani? 1. ye kupasını verdiniz mi? 2. olan unutulacak mı? boşuna mı uğraştı ..nedir bu sidik yarışı? ben son gün özellikle brunei ve goldeni zevkli savaşlarından ötürü tebrik ederim fakat brunei başkentten püskürtüldükten sonra savaşı gereksiz yere uzattı..bu açıdan haksız buluyorum.. uzun süre 200 military puan harcayarak aldıgı 5 generali manpowere dönüştürerek defalarca gitti geldi.. kayıp sayısına bakarsanız durum daha net anlaşılır..bu bir çaba değil ya da emek değil..bu gereksiz uzayan savaşta birinciligi kendi eliyle lotharingiaya kaptırmaktır..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-09-2021, 22:08)jax61 : iskoç oyuncusu brunei ile beraber golden horde dövmeye çalışıyor....tamam eyvallah isviçre savunmaz bu savaşı da kardeşim iskoçla brunei de ittifak kurup golden dövmeye de çalışmaz yani..bu ne perhiz bu ne lahana turşusu..sorun sadece 1. olmak mı yani? 1. ye kupasını verdiniz mi? 2. olan unutulacak mı? boşuna mı uğraştı ..nedir bu sidik yarışı?  ben son gün özellikle brunei ve goldeni zevkli savaşlarından ötürü tebrik ederim fakat brunei  başkentten püskürtüldükten sonra savaşı gereksiz yere uzattı..bu açıdan haksız buluyorum.. uzun süre 200 military puan harcayarak aldıgı 5 generali manpowere dönüştürerek defalarca gitti geldi.. kayıp sayısına bakarsanız durum daha net anlaşılır..bu bir çaba değil ya da emek değil..bu gereksiz uzayan savaşta birinciligi kendi eliyle lotharingiaya kaptırmaktır..
anlaşmaları bilmeden neye göre yargılıyorsun ki sen iskoçla bizim karşılıklı menfaat ilişkilerimiz vardı ben ona hindistanın güneyinin tamamını verecektim karşılığında o da bana golden horde savaşında vs yardım ediyordu, ayrıca zafer yüzdesine bak bakiyim bi sen oynasaydın benim yerimde nasıl geçecektin acaba lothu çok merak ediyorum :Ddd oturduğunuz yerden konuşmak kolay tabii
[+] 2 üye Ladonen nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bruneni sana dedim 1. yapmazlar seni ...
Ara
Zaten eu4 multiplayerlarında sıkıntılı konulardan biri, gereksiz uzatılan savaşlar. Özellikle oyunun son aşamalarında milyonları bulan asker sayıları ve onun birkaç katı rezervlerle savaşlar onlarca yıl uzayabiliyor. artı olarak geçen her yıl oyuncuyu yoruyor. Savaşlar dozunda zevkli geçiyor fakat gereksiz uzatılan savaşlar bence biraz tadı kaçırıyor. Tabi bu oyunun o dönemi iyi yansıtamamasından kaynaklanıyor.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
"Ben ona şöyle yardım edecektim o da çıkarının olmadığı savaşta bana yardım edecekti" diye bir diplomasi olmuyor, bu argümanla oyundaki tüm alakasız savaşlar, çıkarsız ittifaklar meşrulaştırabilir. Biz savaşları tekil olarak değerlendirmek durumundayız. Forumda katıldığınız ilk etkinlikse bu konsepte aşina olunmaması makul fakat önceki etkinlikleri takip ederseniz, benzer hareketlerin benzer şekilde karşılandığını görebilirsiniz.

(26-05-2021, 18:13)Duman : O mantıkla Osmanlı İberya'ya asker çıkarıp Kastilya'nın Fransa ile olan savaşına yardım etsin, sonra Kastilya gelip Osmanlı Timur savaşında İran topraklarına asker gönderip Osmanlı'ya yardım etsin. Çıkıp "karşılıksız yapmadık" desinler. Böyle bir diplomasi yok maalesef.

(26-05-2021, 18:21)Duman : İstediği kadar favor borçlu olsun Great Horde Çin'de kale kuşatırken Moskova tarafından dümdüz edildi. Rakip yapay zeka olsaydı en azından savaşmak zorunda kalırdı Moskova. Bu "anormal" olay en iyi ihtimalle "oyuncu hatası" olarak adlandırılır. Mewar'ın yaptığı ise basit bir "borç ödeme", Hindistan'da devlet olsun kaygısı Oirat'ın diplomasini şekillendirmemeliydi - normal bir hamle olmasa da es geçildi.

Olayların tekil değerlendirildiğinde mantık içermesi gerekiyor, sınırında İspanyol birlikleri gören Timur'a "ben şimdi ona yardım ediyorum o da benim savaşıma yardım edecek" diye açıklama yapılmaz. Aynısı bu örnekte de geçerli.
@Duman Masum degil senın oyuncuların zorlama. bu savede 1. yanlısı 64sekhmeth yaptı bana baverya bana coaliasyon girdi sekhmethıde ally alip hannower savasına ofansıf savasa geldi 2. ise pc oyun baveryaya 2 defa %100 skor hedıye ettı bana ofansıf savasa gelerek geri kalan zamanlarda ıse her savsımıza enfopeace + sınırımdakı her devlete protec attı bumu sizin legal oyun anlayısınız. aragon pc oyun bizan golden horde iskoc bu ulkelere defalarca pc oyuna karsı ally teklıf ettık hiç biri kabul etmedı harıtaya bakarsan italyada voidian fransada pc oyun bızansda 64 sekhmeth neden diplomasi yapadıkları çok açık litvanya oyuncusununda oyunu terketmesıyle zaten oyun gitmişti golden horde sezarda batıyla işimiz yok diyrek diplomasi terketti yani oyun resmen loby oyunu. rassidin oyunu terketmesının sebebıde papanın bizansa karası onu savaşta satması resmen satmak bu oyuncuların işi.

Son olarak voidian papaya diyordum bu lombardiayla savasmıcakmısn diye soylenıordum adam harıtaya bak dedi baktım aragon savasında savasıyor ama skor %0 aragonu gene satmış.... italya sınırı 1800 e kadar degişmemiş.
Ara
Senin oyuncuların diye bir şey yok, Mortal Kombat yapmıyoruz benim dövüşçülerimle Earthrealm dövüşçüleri savaşmıyor. Senin olaylara bakış açın ve görmek istediğin şeyler, benim izah edebileceğim noktanın çok ötesinde. O yüzden yapabileceğim bir şey yok.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(22-09-2021, 22:45)Ladonen :
(22-09-2021, 22:08)jax61 : iskoç oyuncusu brunei ile beraber golden horde dövmeye çalışıyor....tamam eyvallah isviçre savunmaz bu savaşı da kardeşim iskoçla brunei de ittifak kurup golden dövmeye de çalışmaz yani..bu ne perhiz bu ne lahana turşusu..sorun sadece 1. olmak mı yani? 1. ye kupasını verdiniz mi? 2. olan unutulacak mı? boşuna mı uğraştı ..nedir bu sidik yarışı?  ben son gün özellikle brunei ve goldeni zevkli savaşlarından ötürü tebrik ederim fakat brunei  başkentten püskürtüldükten sonra savaşı gereksiz yere uzattı..bu açıdan haksız buluyorum.. uzun süre 200 military puan harcayarak aldıgı 5 generali manpowere dönüştürerek defalarca gitti geldi.. kayıp sayısına bakarsanız durum daha net anlaşılır..bu bir çaba değil ya da emek değil..bu gereksiz uzayan savaşta birinciligi kendi eliyle lotharingiaya kaptırmaktır..
anlaşmaları bilmeden neye göre yargılıyorsun ki sen iskoçla bizim karşılıklı menfaat ilişkilerimiz vardı ben ona hindistanın güneyinin tamamını verecektim karşılığında o da bana golden horde savaşında vs yardım ediyordu, ayrıca zafer yüzdesine bak bakiyim bi sen oynasaydın benim yerimde nasıl geçecektin acaba lothu çok merak ediyorum :Ddd oturduğunuz yerden konuşmak kolay tabii

ben izleyiciyim.. her türlü yargılarım..bana hava hoş  :smile: :smile: :smile:   menfaat ilişkini o bahsettiğin şekilde kuramazsın.. aynı savaşta benzer menfaatleriniz varsa bu anlaşılır bir ittifaktır da o sana golden savaşında yardım edecek , sen ona hindistanı vereceksin..işte buna biz peşkeş diyoruz  :smile: :smile: :smile: yani seni yargıladığım falan da yok..ne yaparsan yap bana ne..oyun kuralları buna müsade ediyorsa ben en fazla eleştiririm..gerisi umrumda olmaz.. bu saçmalığı savunma yeter  :up: :up:

1775.jpg

1821.jpg

1775 de  %0,4  lük farkın 1821 de %4,6 lık farka dönüşümünü bana değil belki de lotharingia oyuncusuna sormalısın...ne yapmış nasıl yapmış..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.