[MP] EU4 - Alternatif Multiplayer: Mart 2020
https://steamcommunity.com/profiles/76561198093424118/
2300 saat
uygun olan herhangi bir ülke
Ara
(25-03-2020, 20:48)PCOyun : Aragon, dünyanın her bir yanından, her türlü desteğe açıktır. Kuzey Afrika'nın korsanlarına, Fransa'nın barbarlarına ve İtalya'nın soysuzlarına karşı birlik olma vaktidir.
İtalyanlara soysuz demenden dolayı kınıyorum :rage:
[+] 2 üye tolunay34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ID: 90133791345932295
Şifre: st
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk
hby6qc.gif
Ara
oda tekrar kuruldu
id: 90133791784416261
şifre: st
Ara
Rehost atılıyor.

ID : 90133791784416261
Şifre : st
Ara
1580.png
1580 Oyuncu Haritası

eu4_map_O01_1580_03_02_1.png
1580 Dünya Haritası
Ara
Onerilenlersz.png
1580 Önerilen Ülkeler
Mali-Sukhothai

Etiyopya ve Huron oyuncuları devam edecekleri konusunda bana ulaşmazlarsa ülkeleri talep eden başka oyunculara verilebilir.
Ara
1580yuzde.png

İttifak Limiti: 10,3
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Danimarka => %4.3
Bavyera => %4.2
Bu durumun nedenini merak ettim. Muhtemelen Danimarka influence idea ile başlamasının çok etkisi vardır. Ama sadece bundan kaynaklı da olmadığını düşünüyorum.
Venedik => %7.1
Macaristan => %6.7
Buraya da bakınca bazı sıkıntılar olduğu gözüküyor. Güç yüzdesine neyin ne kadar etkisinin olduğunu bilmiyorum ama. Bazı değerleri ileri ki etkinliklerde gözden geçirebiliriz.
@Aeschyli Bu etkinlikteki güç yüzdeleri ile önceki etkinliklerdeki güç yüzdeleri hesabı aynı mı ? Yoksa bazı değerlerde ufak değişiklikler yapıldı mı ?
Ara
persiaya karşı toplu savaş vermemiz şart oldu artık beyler ittifak limitimizi kullanarak güzel savaş döndürebiliriz.
Ara
@fodunkiran

Güç yüzdesi hesaplamasında bildiğim kadarıyla bir değişiklik yok. Devletler olması gerektiği güçteler. Military tech 15 ve tech 14 arasında +1 land morale farkı olması yüzdede farklar yaratabilir. Bunu hesaba katmanız gerekmekte.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Macaristanın da benim de çok güçlü vassal/marchlarım olmasından yola çıkarak sanırım güç yüzdesi hesabında çok dikkate alınmıyor sonucuna ulaşıyorum. Bundan kaynaklı olabilir. Moskova tarafında genelde marchı besliyorum ve genel olarak eğer asker sayısı da dikkate alınırsa savaşa dahil olana dek force limit sayısında asker barındırmam. Onun dışında daha da güçlü olduğumu düşünmüyorum. Güç yüzdesi hesabını bilmediğim için kişisel tahminlerim bunlar. Zaten bu oyun gününe dek çok fazla yorum almıştım güç yüzdesine ilişkin ancak sadece bu oyun günü oyuncu ittifakım oldu, onu da bir sonraki oyun günü sınırı aştığı için bozmak durumundayım.
[+] 1 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Burada temel etken teknolojide ki 14 ile 15 arasında ki fark ise aslında güç yüzdesi hesabının negatif bir yönünü ortaya koyuyor. Ama buna karşı ne gibi yenilik yapılabilir ki. Belki teknoloji ile gelen moral gibi bazı değerlerin teknoloji etkisinden bağımsız normalize edilip teknolojinin güç yüzdesine etkisi ayrı bir şekilde eklenebilir. Ama bu ne kadar doğru bir yaklaşım olur bilemiyorum. Sonuçta oyun günü biterken oyuncular teknoloji atlamayarak manipüle edebilir. Buna benzer şekilde poliçeleri kapatmakta açık oluşturuyor. Bunu yapana yaptırım uygulama şansı da yok sonuçta oyuncu yaptığı işe kolayca kılıf uydurabilir.

@argoargoo Vassalarının senin güç yüzdene etkisi sıfır. Bunu ilk güç yüzdesi hesabı yapıldığı etkinlikte Duman söyledi diye hatırlıyorum. Benim söylediğim şey şuan ki güç yüzdelerinin vassaldan bağımsız şekilde bana tutarlı gelmemesi.
[+] 1 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu konuşulan güç yüzdesi olayına gelecek etkinlikte düzenlemeler yapılmalı en azından subject ülkeler kesinlikle etkilemeli daha öncede dediğim gibi bu etkinlik boyunca bu devam edecek gibi görünüyor fakat gelecek etkinlikte bu duruma bir düzenleme gelmesi gerekiyor.
Ara
(26-03-2020, 04:54)fodunkiran : Burada temel etken teknolojide ki 14 ile 15 arasında ki fark ise aslında güç yüzdesi hesabının negatif bir yönünü ortaya koyuyor. Ama buna karşı ne gibi yenilik yapılabilir ki. Belki teknoloji ile gelen moral gibi bazı değerlerin teknoloji etkisinden bağımsız normalize edilip teknolojinin güç yüzdesine etkisi ayrı bir şekilde eklenebilir. Ama bu ne kadar doğru bir yaklaşım olur bilemiyorum. Sonuçta oyun günü biterken oyuncular teknoloji atlamayarak manipüle edebilir. Buna benzer şekilde poliçeleri kapatmakta açık oluşturuyor. Bunu yapana yaptırım uygulama şansı da yok sonuçta oyuncu yaptığı işe kolayca kılıf uydurabilir.

@argoargoo Vassalarının senin güç yüzdene etkisi sıfır. Bunu ilk güç yüzdesi hesabı yapıldığı etkinlikte Duman söyledi diye hatırlıyorum. Benim söylediğim şey şuan ki güç yüzdelerinin vassaldan bağımsız şekilde bana tutarlı gelmemesi.
Belki bu durum düzeltilebilir, bu etkinlikte olmasa bile. çünkü sıfırsa ciddi anlamda hiçbir şey göstermiyor demektir. Benim nerdeyse rusyanın tamamına sahip novgorod marchım, macaristanın da tüm balkanlara sahip bizansı var. En azından vassal/march ülkenin gücünün yarısı oranında eklenmesi daha doğru olacak gibi duruyor.
[+] 1 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-03-2020, 04:03)alemdarpasa : persiaya  karşı  toplu savaş vermemiz şart oldu artık beyler ittifak limitimizi kullanarak güzel savaş döndürebiliriz.
Senden önce niceleri denedi sen deneyince ne fark edecek onu merak ettim ve diğer deneyenlerden farklı ne yapacaksın ordu bakımından bir şey yapamayacağın bariz seninle ilgili konuştuğumuz durum dışında bir sorunum olmadığını söylemiştim ama eğer bu şekilde politika izlemeye çalışırsan durum senin için hiç hoş olmaz haberin olsun.
Ara
Counquest_of_Jeusalem_1099.jpg

Hristiyan dünyası tehdit altında. Macaristan İmparatoru Henri Hunyadi tüm Hristiyan halklardan destek talep ediyor. Suriyeli ve Pers akınlarına karşı Avrupa'nın son kalesi direnişini yapıyor. Tanrının adıyla kafirlere dersleri verilecektir. Deus Vult
[+] 6 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hristiyan dünyası kendi içinde karışıklık çıkartan devletleri durdurmalı öncelikle. Bavyera gibi devletler aramızda savaşlar çıkardıkça Kafirlere karşı birleşemeyiz. Konstantinopolis'i Türkler işgal ederken bu yüzden dur diyemedik. Düzgün bir haçlı seferi için 1096 ruhunu diriltmemiz lazım. Yoksa Deus Vult değil Henri Vult olur.
-Brunswick Dükü
Ara
Bundan binlerce yıl önce de Avrupa medeniyeti Pers Zulmüne karşı durdu, bugün de duracaktır. Cenk meydanlarında yardımcınız olamayacak olsak da gönlümüz sonuna kadar Perslere karşı kurulmuş koalisyonla birliktedir. Tanrımız birdir ve oğlu İsa yol göstericimizdir. Deus Vult.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.