[MP] EU4 - Alternatif Multiplayer: Mart 2020
Oyuncuların En Gelişmiş Şehirleri
Brunswick - Hanover 58
The Knights - Rhodes 57 
Shimazu - Chikuzen 50
Memluks - Qahirah 50
Tuscany - Firenze 50
Venice - Venezia 47
Yuan - Khanbaliq 44
Teutonic Order - Königsberg 42
Lithuania - Vilnius 41
Persia - Qom 41
Butua - Butua 40
Golden Horde - Bashgird 40
Yemen - Shihr 37
Inca - Tarija 37
Hungary - Konstantinapoly 36
Burgundy - Brussels 32
Bavaria - Mainz 30
Portugal - Lisboa 30
Denmark - Sjaelland 28
Aragon - Savoie 27
Gujarat - Central Doab 23
Ethiopia - Kaffa 20
Tunis - Tunis 18
Ormond - Mexico 15
Huron - Huron 15
Transoxiana - Liangzhou 10
Kotte - Mentawai

#GMÇalışıyor #SendeRPyap
[+] 10 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-03-2020, 04:03)alemdarpasa : persiaya  karşı  toplu savaş vermemiz şart oldu artık beyler ittifak limitimizi kullanarak güzel savaş döndürebiliriz.
Sen gel tuval al beni ajuran çıkar bide sonra ittifak olak beyler dersn
€20
Ara
8ae3b345be6580fc69505e4c598c6a57.jpg

Biz Golden Horde Devleti olarak savaşın bir çözüm olmadığını savunmaktayız. Barbar vikingler ve litvanyalıları kınıyoruz. 
[+] 3 üye TerraBlade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-03-2020, 10:12)Aiakos :
(26-03-2020, 04:03)alemdarpasa : persiaya  karşı  toplu savaş vermemiz şart oldu artık beyler ittifak limitimizi kullanarak güzel savaş döndürebiliriz.

Laflara bak :D  trademe gelme dedim geldin  2 rival sen aldın beni ve  dier saveden beri rivalde ttuuyorsun afrıkanda takıl dedık sana
Ara
(26-03-2020, 10:23)alemdarpasa :
(26-03-2020, 10:12)Aiakos : [quote='alemdarpasa' pid='183758' dateline='1585184629']
persiaya  karşı  toplu savaş vermemiz şart oldu artık beyler ittifak limitimizi kullanarak güzel savaş döndürebiliriz.

Laflara bak :D  trademe gelme dedim geldin  2 rival sen aldın beni ve  dier saveden beri rivalde ttuuyorsun afrıkanda takıl dedık sana.             
. İlla buyuyecektim zaten aden senjn bile değildi başta
€20
Ara
Japon kaşiflerden biri pasifiğin ötesinde şehirleri , kaleleri altından olan ve ilginç geleneklere  , dinlere , kültüre sahip olan diyarlar keşfettiğini iddia ediyor.Kaşifin vadettiği zenginlik halk arasında Yüce Daimyoya karşı büyük bir beklenti oluşturdu. Daimyonun geniş çaplı keşif araştırmalarına izin verip vermediği bilinmiyor ama söylentilere göre çok sayıda kaşif Chikuzen limanından yola çıkmış bile
original.jpg
[+] 7 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-03-2020, 10:16)TerraBlade :
8ae3b345be6580fc69505e4c598c6a57.jpg

Biz Golden Horde Devleti olarak savaşın bir çözüm olmadığını savunmaktayız. Barbar vikingler ve litvanyalıları kınıyoruz. 
Litvanya Devleti olarak kırımı bırakmamız düşünülemez kırım Litvanya devletine aittir ve alınacaktir.
Ara
Tuscany.png
"Azdan az çoktan çok gider"
Katalonyalı barbarlar tarafından ülkemiz yıllardır işgal altındadır. Devletimizin büyükleri katledilmiş , tüm tersanelerimize girilmiş , tüm donanmalarımız yakılmıştır. Katalonyalı Barbarlar  tarafından Başkentimiz Firenze ve Roma vilayeti dahil olmak üzere tüm kalelerimiz zaptedilmiştir. Kahraman Ordumuz ise kendisinden 3 kat yüksek olan ordulara karşılık elinden gelen mücadeleyi göstermiştir. Bizler Katalanların zulmüne karşı savaş verirken Avrupalı devletler bu duruma sessiz kalmış , bize yardım ise en beklenmedik yerden yıllardır kıyılarımızı yağmalayan Kuzey Afrikalı Müslümanlardan gelmiştir. Kuzey Afrikalı Müslümanları haklı davalarında desteklerken Aragonlulara ise tek bir askerimiz kalsa dahi savaşmaya devam edeceğimizi bildiririm. Ordumuz henüz  bitmemiştir ve ordumuz bitene kadar herhangi bir barış sürecine girilmeyecektir
[+] 3 üye takanawa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhaba, son oyun gününde İran, Memlük'ten basra kıyılarını aldığında ülke bölmeme kuralını ihlal etti. Oyun sırasında yazdım ama sanırım görülmedi.
[+] 1 üye Dragon Reborn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-03-2020, 13:59)Dragon Reborn : Merhaba, son oyun gününde İran, Memlük'ten basra kıyılarını aldığında ülke bölmeme kuralını ihlal etti. Oyun sırasında yazdım ama sanırım görülmedi.

Bende yeni gördüm 1. kural ihlalin hayırlı olsun pers.
Ara
pWUY75.png

"Atalarımız gerekeni yaptılar, onlarla gurur duyuyoruz...."

Danimarka Devleti adına öncelikle atalarımız için "Barbar Vikingler" söylemlerini kınıyoruz. Atalarımız gerek Britanya gerekse de Moskova topraklarında yalnızca kendi hakları olan, kendilerine vaadedilen toprakları kanlarıyla sulayarak ve bileklerinin güçleriyle almışlardır. Savaş çığırtkanlığı yapmaksızın yalnızca ezilen Novgorod halkının hak iddiası olan bölgeleri ve soyumuzdan olan Norveç halkının hakkını savunarak bu toprakları vatanımızın tekrar bir parçası haline getirmekten öte bir gayeleri bulunmamaktadır. Savaşmak, savaştan ve kaostan beslenmek Hordeların bir geleneğidir bunu tüm dünyanın takdirine bırakıyoruz. Bunun yanı sıra dünyada belki de en gelişmiş sistem olan Cumhuriyet ile yönetilen devletimize barbar yakıştırması yapmak acınası bir haldir... Bu denli gelişmiş bir devletin cumhuriyet yönetim biçimiyle yönetilerek herkese önderlik edeceği kanısındayız.
Atalarımızın hataları olmamış mıdır, elbette olmuştur. Sömürgeci Aragon devletini yıllarca müttefik bilen atalarımız, bu devletin ne kadar sömürgeci ve vahşet dolu olduğunu ne yazık ki çok geç fark etmişlerdir. Buna karşın Avrupa'da Protestan dininin kadim savunucuları ve gelişmiş İtalyan devletleriyle işbirliği yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.
Dünyada dostluğun ve barışın garantörü Danimarka, bu yolda ne gerekirse yapacağının bilinmesini burdan deklare etmektedir.
[+] 3 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Nation ruining yapan birisini yanlışlıkla bölmüşüm kusura bakmayın hangi topraktan bahsettiğini henüz bilmiyorum o konuda bilgi verirse arkadaş sevinirim.
Ara
(26-03-2020, 16:25)Ainulindalë : Nation ruining yapan birisini yanlışlıkla bölmüşüm kusura bakmayın hangi topraktan bahsettiğini henüz bilmiyorum o konuda bilgi verirse arkadaş sevinirim.

Haritaya bak görürsün. o kadar toprak alma plani yaptın onu gozden kacırmıssın.
Ara
Gelecek oyun günü bu sorunu ya savaş ya da barış yoluyla çözeceğim savaşta olduğumdan dolayı süreç yavaş işleyebilir fakat Memlük oyuncusunun nation ruining yaptığını düşünüyorum benim için mantıklı başka bir açıklaması yok dünkü olanların bunu da belirtmek istedim.
Ara
20200326004854_1.jpg
20200326004904_1.jpg

Şanlı Prusya'nın koruyucusu olan Töton ulusu çağa ayak uydurarak dini organizasyonuna son vermiş, Tanrı'nın hakkını gasp eden Roma'daki kanı bozuklara karşı çıkmış ve tek doğru mezhep olan Protestanlığa geçerek Prusya'nın gururlu soyluları önderliğinde monarşiyi ilan etmiştir.

Topraklarımızı işgal eden alçak Lehlere ve Saksonlara karşı verdiğimiz mücadele, müttefiklerimiz olan Macaristan ve Brunwick'in yardımlarıyla başarıyla sonuçlanmış ve bizden zorla alınanlar kan ödenerek fazlasıyla geri alınmıştır. Danimarka'nın çaldığı toprakları geri almak ise ilk hedefimiz olacaktır.

Ordularımız yeni kurulan doğrucu Hristiyan dünyasını ve kutsal imparatorluğu tehdit eden doğunun gericilerine karşı başlatılan yeni haçlı seferine katılmakta ve müttefiklerimiz ile birlikte Anadolu'dan başlamak üzere Kutsal Topraklara yolculuk etmektedir. Tanrı yüce ülkemizi, soylu düşesimizi ve şanlı şövalyelerimizi korusun!
[+] 4 üye Henri nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
3u4zzw.jpg
[+] 13 üye TerraBlade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merak ettiğim bir şey var Hungary ülkesinin ittifakları sanırım Teutonic Order ve Bavaria eğer bu iki ülke ile ittifaksa ittifak limitini aşıyor ve halihazırda ben bu ülkelerle savaştayım eğer Hungary, Bavaria ve Teutonic Order ile ittifak ise savaşlarına Bavaria ülkesinin veda etmesi gerekecek sanırım.
Ara
(26-03-2020, 18:10)Ainulindalë : Merak ettiğim bir şey var Hungary ülkesinin ittifakları sanırım Teutonic Order ve Bavaria eğer bu iki ülke ile ittifaksa ittifak limitini aşıyor ve halihazırda ben bu ülkelerle savaştayım eğer Hungary, Bavaria ve Teutonic Order ile ittifak ise savaşlarına Bavaria ülkesinin veda etmesi gerekecek sanırım.
 Bir önceki etkinlik gününde açılmış savaşta tarafların yüzdesi yanılmıyorsam açıldığı günün yüzdesine göre hesaplanıyor. En azından katıldığım etkinliklerde ben böyle gözlemledim.
giphy.gif
Ara
Memlük tarafında ihlal yapıldığını oyun sırasında farketmemiştim. Memlük oyun sohbetini kullanarak bildirmek istedi sanırsam göremedim. Eğer ihlal varsa çözümü savaş ve barış yoluyla yapılmaz. Ertesi oyun günü memlüklerin ayrı kalan toprağı ana topraklarına bağlanana kadar return province yöntemi kullanılacak.

Bu ihlalden dolayı Persia oyuncusu @Ainulindalë 1 uyarı aldı.

Burgonya oyuncusunun bölünmesi Picardy salınarak çözüme kavuşturuldu. Ancak ihlal halen ihlaldir. Aragon oyuncusu @PCOyun 1 uyarı aldı.

Yemen kurulması konusunda normalde yapılması gereken işlem ülkenin etkinlikten çıkartılmasıdır. Ben dün yaşanan bu durumda kurulan ülkenin etkinlik işleyişine etkisinin olmadığına hatta oyuncunun zarar etmesine sebep olduğunu düşündüğümden dolayı etkinlikten çıkartmak yerine uyarı vermeyi uygun buldum. Yasak olan bir ülkenin formlanmasından dolayı @alemdarpasa 1 uyarı almıştır.

Böyle bir istenmeyen durum yaşandığı için burdan bir uyarıda daha bulunmak isterim. Yukarıda yaşanan ihlalde etkinlikten çıkarma seçeneği kullanmamam bu tür bir ihlal tekrar yaşandığında aynı şekilde ülkeyi etkinlikten çıkarmayacağım anlamına gelmez. Eğer fomlanan ülke çevresine ve oyuncunun kazancına büyük etki eden bir ülkeyse etkinlikten çıkartılacaktır. Bu bağlamda bu tür formlama ihtimali olan oyuncular gelememe durumlarında yedek bulduklarından emin olsunlar. Bu şekilde istenmeyen kazalar tekrar yaşanmasın.

@Ainulindalë  Taraf oyuncular eski güç yüzdesine göre açılan bir savaşta olduklarından dolayı savaş bitesiye kadar müttefik kalabilirler.
Ara
KtEGZS.png

''İstikamet Konstantiniyye''

Şanlı Pers ordusu Kutsal Toprakları başarıyla onursuz Memlük Devletinden kurtarmış ve bünyesine katmıştır sonrasında bin bir türlü zorluklara ve 

İslamiyet'in yüz karası olan Tunus Devletçiğinin hainliğine rağmen Halep ve Şam'ı kafirlerin zulmünden kurtamıştır. Şanlı Pers İmparatorluğuna yapılan Haçlı 

Seferi de en kısa zamanda bozguna uğratılacak ve teker teker acınası ülkelerine dönmek durumunda bırakılacaktır. İslamiyetin Kılıcı olan Pers ülkesine karşı 

İslam Ülkelerinin daha fazla ihanet etmemesi buyrulur bu gaflete düşenlere sonrasında en ufak merhamet gösterilmeyecektir bunun en büyük örneği kansız

Tunus Devletçiğidir. 

Konstantiniyye en kısa zamanda tekrardan İslamın İncisi ve ilmin merkezi olacaktır tüm İslamiyete müjdemizdir.
[+] 2 üye Ainulindalë nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.