[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
Maalesef Almohad Cumhuriyetinin Nil Sultanlığı sınırında agresifçe sahip olduğu topraklar iki ülkenin arasını bir hayli açmış bulunmakta, Almohad yöneticisinin pervasız tavırlarıda buna eklenince sultanımız büyük önlemler almak zorunda kaldı. Almohad yöneticisi, kuklası Ourgala'yı serbest bırakmaz ise daha önceden elinde olanları da kaybedecektir.
Ara
Almohad Cumhuriyeti'nin Lord Protector'u uluslararası arenada herkesin önünde Nil Sultanlığı'nın, ittifakı ortak düşman K. Afrika ile Orta Afrika dahil olmak üzere tek başına savaştayken ittifaklığı bozup vassallarının bağımsızlığını desteklemesini kınamaktadır ve bunu tarihin yazacağı bir kara leke olarak görmektedir. Neyse ki Allah şereflinin ve iyinin yanında.

Arap kültüründeki Nil Sultanlığı'nın Almohad'ın kültür gurubunu yani Maghrebi kültürünü işgal ederken sırf müttefik olduğu için hoş karşılayan Almohad Cumhuriyeti, kendi kültüründe genişlerken işgalci ve emperyalist Nil Sultanlığı tarafından agresif olarak görülüyor.

Almohad Lord Protector'u tüm sultanlara, krallara, prenslere, lordlara ittifaklarını iyi seçmesini önerir.

Ya Ali ya Muhammed.
G0kMNN.png
Ara
işgalci şiiler ülkemi bitirip kavgaya mı tutuştunuz
Ara
Gaul ithamlarından önce prensipleri öğren. Zor değil, bir kez okuyacaksın sadece.

(14-08-2015, 01:57)Duman : Benim kurduğum oyunlarda bulunacak oyuncular bu prensipleri ve oyun anlayışını kabul etmiş olmalıdır.
  • Komşu iki büyük güç ikisini de tehdit eden daha büyük bir ülke yoksa birbiriyle müttefik kalamazlar. Sebepsiz müttefiklik dostane müttefik demektir bu durum da multiplayerın tüm dengesini etkiler. (örneğin Osmanlı ve İran'ın müttefik olup sanki sınırdaş değillermiş gibi birinin tüm gücünü Hindistan'a diğerinin tüm gücünü Balkanlara yoğunlaştırabilmesi)

GaulTurk'ün beni prensip dışı davranmadığım için suçlaması üzerine Host Duman'ı göreve çağırıyorum.
Ara
Oyun kurallarını milleti sırtından vurmak için kullanacaksan işimiz var. Madem ittifaklık yasak ittifaklığı bitirirsin olur biter. Ben ortak düşmanlarımızı yendikten sonra zor zamanımda benim kültürümdeki vassalımın bağımsızlığını desteklemek niye? Bu da oyun prensiplerinde yazıyor mu?

(14-08-2015, 01:57)Duman : Benim kurduğum oyunlarda bulunacak oyuncular bu prensipleri ve oyun anlayışını kabul etmiş olmalıdır.
  • Savaşlar net bir sebeple açılır, savaş sebebi sınırda hak iddia edilen 1-2 toprak olabilir veya benzer kültürdeki farklı devletlerin özgürleştirilmesi olabilir ancak direkt olarak bir ülkeyi yıkmak için savaş ilan edilemez. Dolaylı olarak da olsa bir ülkenin yapısına kastedecek davranışlarda bulunulamaz (örneğin Avusturya'ya gireyim de negatif prestije ulaştırana kadar işgal edeyim PU'ları dağılsın)
  • Oyuncular saf bir şekilde oyundaki ülkelerinin konumları üzerinden diplomasi ve politika yürütmelidirler, diğer oyuncularla iyi geçinmek veya başka bir oyuncudan hazzetmemek müttefiklik veya savaş sebebi olamaz.
G0kMNN.png
Ara
untitled-12.png

lybOLb.png
Ara
Ya Gaul her oyun aynı muhabbeti yapıyorsun yeter artık. ''Sırtımdan vurdular beni.'', ''hain.'' tarzı söylemleri lütfen bırak. Bir kere ally olduğun biriyle hiç savaşmayı düşünmüyorsan topla arkadaşlarını ayrı bir MP oyna.
[+] 1 üye SHD nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ne istiyorsun? İttifaklığı bozup oturmamı mı? Genişleme alanımdasın, komşumsun, güçleniyorsun ve bende prensipler uyarınca sana saldırmaya hazırlanıyorum. Bu olayı kişiselleştiren bir tek sen varsın multide. Madem yenileceğini düşünüyorsun bırak Ourgala'yı.
Ara
Neyse anlaşırız 2 gün sonra.
G0kMNN.png
Ara
Filipinler cumhuriyeti sessizce olan biteni izlemekle beraber mekkenin özlemini çekmektedir..
Ara
Göktürkler önüne geleni tokatlayıp yenip büyümeye devam etmektedir Alp arslan yeni hükümdarımız bakalım biz malazgirt olacakmı
Ara
(22-08-2015, 02:32)jax61 : Filipinler cumhuriyeti sessizce olan biteni izlemekle beraber mekkenin özlemini çekmektedir..

Diego dur Allah'ını seversen sende zaten ortalık karışık.

Arabistan'da karşı karşıya gelebilecek devletler;

Nile
Greater Parthia
Göktürk
Bizans
Filipinler

Where is US Air Force?
Ara
(22-08-2015, 03:21)Awake : Arabistan'da karşı karşıya gelebilecek devletler;

Filipinler

Geç oldu yat istersen artık.
[+] 4 üye Fraude nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O sabah Kraliçe geç kalkmıştı saat on iki'ye geliyordu bir şeyler değişikti. Aylardan Ocak'tı hava normalden çok daha soğuktu. Havayı kapkara bulutlar kaplamıştı ve yanında gelen sert bir rüzgar o kadar sertti ki şehrin 200 yıllık tarhi meşe ağacı bile sallanıyordu. Varşova sokakları bomboştu sanki bir ölü şehirdi, gardiyanların sesi ve rüzgarın ser uğultusundan başka bir şey duyulmuyordu.Halkın bir kısmı evlerine çekilmişti bir kısmı ise kiliselere sığınmış dua ediyorlardı. Varşova tarihi boyunca bu kadar sert bir havayla yüzleşmemişti. Saray ahalisinin durumu da farklı değildi çoğu odasından çıkmaya korkuyor kimi ise kendini Saray'ın ibadet hanesine kapatmış dua ediyorlardı. Kraliçe'nin odasından fırtınan tatlı bir o kadarda sert ve acımasız sesi hissediliyordu. Kraliçe hazırlanıp Sarayın parlak ve ışıltılı büyük koridorlarında yürüyordu ve yüksek adım sesleri duydu bu alışıldık bir şey değildi çünkü Sarayın kendine özel kuralları vardı Kraliçe meraklı bir bakışla koridorun sonunu izlemeye başladı çok geçmeden karşısına Krallığın Mareşali belirmişti ve sözlerine üzgün bir ifade ile başladı;"Kraliçem Karadeniz'in barbarları ve Kutsal Roma'nın şımarık gençleri topraklarımıza adım attılar şehirlerimiz bir bir,köylerimiz bir bir düşüp yağmalanıyor çoğu kılıçtan geçiriliyor ordu buna hazır değildir Kraliçem." Kraliçe sakin bir bakış attı üzüntüsünü ve çaresizliğini içine saklıyordu.;"Tamam Boleslaw,tamam halkımız için dua etmekten başka bir çare yok." Kraliçem üzgünüm ama Varşova'yı terketmelisiniz üzülerek söylemekteyim düşman yakında." Kraliçe bu sözleri duyduktan tüm Saray ahalisini ve şehir garnizon kumandanlarını huzuruna çağırtır fakat çoğu kumandan şehiri terketmeye başlamıştır. Kısa sürede halkta olayları duymuş kimisi şehri savunmak için gönüllü olmaya çalışırken kimisi canını kurtarmak için kaçmaya hazırlanıyordu Kraliçe kimseyi önemsemiyordu ve sözlerine başladı:"Herkesin olanlardan haberi vardır sevgili yoldaşlar hepiniz gibi bende çaresiz ve üzgünüm fakat benim içimde hala büyük bir gelecek için umut var gitmekte özgürsünüz fakat ben gerekirse son anıma kadar kılıcımı kuşanıp düşmanın üzerine yürüyeceğim!" bu laflar 50 yaşında hayatının tümünü sarayda geçirmiş bir kadın için alışılacak sözler değildi Kraliçe her ne kadar güçsüz ve zayıf görünse de vatan aşkı onu büyülemişti. bir ay sonra sokaklar bomboştu halk bir aydır güneşi görememişti kilise çanlarının sesinden başka ses gün içinde çıkmıyordu eskiden her gün dolu olan panayır bugünlerde bomboştu. Şehir Odessa ordusu tarafından kuşatılmıştı bir yığın amaçsız saldırıldan sonra şehir düşmüştü Odessa orduları şehirde çok durmadılar birkaç hafta sonra şehirden çekildiler şehrin tüm garnizonu yok edilmiş Kraliçe ile işbirliği yapan ordu mensupları öldürülüp şehirin boş panayırına asılmıştı 2 ay sonra şehirin kapılarına Gargia orduları dayanmıştı sanki yıkılmış bir şehir olan Varşova'da Saray'dan başka sağlam bina kalmamıştı insanlar sokaktaki cesetleri bile toplamıyorlardı bir hayvan gibi yaşıyorlardı kıtlık hatsafadaydı şehri savunan birkaçyüz vatan sevdalısı da Gargia Ordusu'nun çizmeleri altında ezildiler. Ordu şehire o kadar sert girmişti ki saraya kadar nerdeyse her şeyi yıkıp yakmışlardı Saray'ın koridorlarında bağırış ve kılıç sesleri duyuluyordu Kraliçe odasından olanları seyrediyor ve kini büyüyordu artık Gargia Ordusu Kraliçenin odasının bulunduğu koridora kadar gelmişlerdi Kraliçe'nin özel muhafızlarının kafası sarayın koridorlarında bir top gibi yuvarlanıyordu Kraliçe'nin odasının önüne gelince durdular ve kapıdan içeri gayet modern ve şatafatlı giyinmiş biri geldi bu Gargia ordusu'nun kumandanıydı yanında 2 adet diyer ordu mensuplarından farklı üniformalara sahip adam duruyordu bunlar Kumandan'ın mareşalleriydi Kraliçe eline bir kılıç almış onlara doğru tutuyordu ve kumandan Kraliçe'nin önünde eğildi ve sözlerine başladı:"Sizin canınıza zarar gelmiyecektir bunun garantisini verebilirim Kraliçem fakat Gargia ordusuna karşı yapılacak en ufak darbede misli ile karşılık vereceğiz." der ve hafifçe ayağa kalkar ve odayı terkeder. Saray'ın hertarfında kan ve vahşetin izleri vardı neredeyse her koridor savaş alanına dönmüştü hergün baloların yapıldığı şatafatladı büyük salon savaş alanına dönmüş ve yanmaktaydı, Kraliçe bunları gördükçe kahrından ölüyordu ve en son arkasına döndü ve hızlı adımlarla odasına odasına doğru gitti kapıyı sertçe kapattı ve kilitledi. İşgal kuralları gereği kapılara kilit konması yasaktı hemen kapıyı tekmelemeye başladılar Kraliçe odasında bulunan dedesine ağit büyük Lehistan'ın bayrağına baktı ve yerde duran kılıcı alıp kalbine doğru hızlı bir şekilde sapladı tam o sırada kapı kırıldı. Kraliçe gülümsüyordu ve gözlerinden yaşlar süzülüyordu sözlerine şu şekilde devam etti:"Artık yoldaşlarımın yanına gidebilirim." bu çökmekte olan bir Kraliçenin son sözleriydi...XoEMp5.jpg
Ara
Çin ve Çinhindi bölgesinde yuvalanmış devasa bir güç var. Hindistan'da player ve yine başka bir devasa güç tarafından elde tutulmakta. Western teknoloji grubundaki Filipinler'in Arabistan'a yayılması çok abes bir yaklaşım olmazdı. Arkadaşta hazır Mekke'nin özlemini çekiyorken. :p
Ara
Oyundaki kurallarla ilgili bir kaç sorum var.
Geçen oyunda, Parthia sınırımızdaki toprağa claim atıp, rival ilan edip aynı yıl savaş açtı.  Askeri güç olarak 3 katım olmasına rağmen AI müttefiklerin desteğiyle kendi topraklarım üzerindeki savaşı yendim.
Bunun üzerine daha hiçbir toprağı kuşatılmamışken genelden barış istiyorum diye mesaj atınca, bende kurallara aykırı olmasın diye barış yaptım. Para, humiliate ve vasalından toprağı başka ülkeye verme gibi seçenekleri seçtim. Dolayısıyla savaştan zarar görmediğinden barış bitince muhtemelen yine savaşırız.
Benzer durumda:
- Karşı taraf savaşın başında hiçbir toprağına saldırılmadan çekilirse barış yapmak zorunda mıyım? (Kurallarda savaşlar uzatılamaz yazıyor)
- Barış istendiğinde 100%lük ve karşı taraf için en ağır barış önerilebilir mi?
- Sınır olarak sadece 1 toprağımız vardı. Savaşta 5-6 toprak alına bilir mi? (Kurallarda net bir sebeple açılacağı yazıyor (claim), fakat savaşı karşı taraf açtığından hiçbir toprağında claimim yoktu, dolayısıyla toprak almadım)
- Devamsızlık yapılan oyunculara saldırılmama kuralı var mı? (Partia son 2 oyundur yoktu, dün geldi, savaş bittikten sonraki rehosttan itibaren yine yoktu)

(22-08-2015, 03:21)Awake : [quote pid='2998' dateline='1440199956']
Arabistan'da karşı karşıya gelebilecek devletler;

Nile
Greater Parthia
Göktürk
Bizans
Filipinler

Where is US Air Force?

[/quote]

Arabistan adayları arasında Filipinleri sayıp, Mughalı saymamandan ötürü nota gönderiyorum.
Sonuçta Filipinler colonial range'den dolayı, Arabistan'a gidecekse önce Hindistan'la savaşması gerekiyor.
Ara
mekke eğer gorev olarak gelirse almayı düşünüyorum.aksi halde zaten imperialism gelmeden oraya gelmem mümkün degil :D mughal ülkesinin de benden çekinmesine gerek yok .. zira bu core puanları olduğu sürece hindistana da ulaşmamız mümkün degil. aksine ortak tehditlerimiz dehong ve hindistandaki diğer guçlu devlete karşı ittifak yapabiliriz.gerçi kendisi hindistandaki buyuk güçle ittifak haline geçti ama ne kadar sürer göreceğiz.
Ara
Ben geç katılmış olacağım ama bir önceki sayfadaki ülkem kabul olacak mı?
Ara
orda kurdugun ulkeyi pek tavsiye etmem. dibinde cok guclu devletler var. istersen afrikanın aşağı kısmına bak. oralar fena degil.
Ara
Herkes istediği yeri almakta özgür düzeni bozmadıkça. Ve Sibirya kimsenin düzenini bozmuyor.
G0kMNN.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 7 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.