[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
Internetimden dolayı bu akşam multiplayera katılamıyorum .
Ara
Kuruldu.

ID : 90096966155740167
Ülkem dağıldığı için ben de MP'den ayrılıyorum. İyi eğlenceler.
G0kMNN.png
Ara
Rehosttayız.
Lanet olası aı ülkeyi batırmış :(
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
1545 Avrupa

Görsel
Reform the Hochgericht

Nihayet Brescia Dükü öldü ve İmparatorluğun soylu elektörleri İmparatorluk koltuğuna tekrardan Lotharingia Kralını seçtiler. Henri von Ringelheim, Charlemagne'in soyundan gelen son kişi olan Aleksandra Lothring ile evliydi, Aleksandra'nın babası Lotharingia Kralı Günther Lothring (kimi Alman kaynaklarında von Lothringen) atından düşerek hayatını yitirince Henri von Ringelheim Charlemagne'in soyunun Aleksandra yoluyla artık kendisinden devam edeceğini belirtmiş, Lotharingia tahtında hak iddia edip İmparatorluğa tekrardan düzen getirmişti.

Kısa bir süreliğine Lotharingia tahtında resmiyette Kraliçe Aleksandra von Lothringen hüküm sürdü, bu dönemde Brescia dükü Kutsal Roma İmparatorluğuna geçici İmparatorluk yaptı, Aleksandra'nın ölümü sonrası yönetim fiilen kocası Henri'ye, Henri'nin ölümüyle de yönetim en büyük oğul Rolf von Ringelheim'e geçti. Rolf'un döneminde İmparatorluk önce Baltık ve Odessa'ya karşı, ardından da kuzeyli barbarlara karşı savunuldu. Rolf von Ringelheim'in reformları İmparatorluk genelindeki ülkelere büyük avantajlar sağladı.

Ancak tüm Avrupa gibi Avrupa'nın kalbi olan İmparatorlukta da heretik sesler yükselmeye devam ediyordu. Rolf von Ringelheim döneminde 40 İmparatorluk Üyesi ülkeden 19'u Heretik bir din olan Lutheryancılığı benimsedi. Bu ülkeler genel olarak küçük ülkeler olsalar da kendi aralarında " Protestan Birliği " denilen bir birlik kurma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. 

Görsel
HRE İmparatoru'nun bildiri yayınlayıp diğer ülkelere gözdağı verme politikası "ezelden sapkınların çoğunlukta olduğu bölgeler" konumunda sınıflandırdığı ülkelerden Odessa Devleti ile kurduğu müttefiklikle kendisinin otorite konusundaki çaresizliğini ve imparatorun çıkarları doğrultusunda daima birilerine muhtaç kalacağı acizliğini de beraberinde göstermiştir.
Ara
(26-08-2015, 22:53)GaulTurk : Ülkem dağıldığı için ben de MP'den ayrılıyorum. İyi eğlenceler.

Ülkenin kuruluş sınırları:

ylEM90.png

Ülkenin 1545 yılındaki "dağılmış" sınırları:

J4D5Eo.jpg

Herhalde derin devlet ülkeyi içten içe çökertmiş olmalı ki biz dağıldığını göremiyoruz.
[+] 1 üye Fraude nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2.Macar Bizans Savaşları:
2. Macar Bizans Savaşları Bizansın Sırplarına eziyet ediyor olması türkleri yeniyor ve yeniden gücüne kavuşup macarları tehdit etme olasılıgı yatıyordu ama bu savaştan önce. Büyük Karoly Wrynn İmparatordan ölmeden önce gelen bir isteği yapmalıydı bunun üzerinde macar tarihinde ilk kez 1432 de başlayıp 1434 e kadar süren gemi yapım emrini verir. Macar donanması oluşmuş olur ve venedik alınır ticaret yollarının gücü anlaşıldığı için bu güzel şehir Carpatianın  ticaretinin kalbi olacaktır.Ancak Bundan sonra 2.Macar Bizans Savaşı başladı Büyük Karlov bizans ın tahmin edilenden daha önce kalkındıpını görüp savaş kurallarından onur olarak bilinen ateşkes süresi bitip uzatılmayınca Tuna nehrini geçip bizans a savaş ilan etmiştir.Balkanlarda 2 savaş sonucunda Macarlar kazanınca büyük bir başarı görülmüş ve balkanlar macarların  bir bir eline geçiyordu sırp halklarıda macarların yanına katılıyordu

Görsel

Constantiniye'nin Düşüşü:
Savaş Macarların yararına gidiyordu ancak ordular çok dağılmak zorunda kalıyordu Edirne Kalesinin düşünden sonra 8bin kişilik orduya Constaniye Kuşatıldı ancak sadece Kuşatmaydı Bu tarihte tanrının gücü çok hissedildi yeni kurulmuş macar donanması yunan donanmasını yenmiş yunanistanda geminin korumasında yeniden güçlenen bizans ordusu açıkta kalmış ve Macar orduları gelip bütün bizans ordusunu kılıçtan geçirip esir almışlardır bu haberlerden sonra bizans ın durumu kötüye gitmiştir ancak barış a yanaşmıyorlardı O büyük Thedorian Duvarları arkasında güvende hissediyorlardı dene olsa hiç kimse o surları geçmemişti Büyük karlo Whynn şehri bütün balkanalrdaki ordualrı 
toplayıp Constantin e gelmiş kuşatmadaki ordu ile birleşerek 8 bin topla aylar süren kuşatmayı bitirip istanbulu almış topları hiçbir duvarın durdurmayacağı ortaya çıkmış ve tanrının bu yardımı için ayasofyada Büyük Karoly katolik
papaz ve askerleriyle dua etmiştir artından Constantin sarayında Bizansla Anlaşma yapıp Bütün dünyaya 1 düklügün nelere bedel oluduğunu göstermiş.Ve Carpatia Krallığını ilan etmiştir

Görsel

2.Macar Bizans Savaşlarının Sonucu:
Bu savaşın sonucunda Carpatia Artık bi krallık olmuş Tuna nehrini geçmiş Vidin ve Tarnovoyu almış Sırp halklarını özgürleştirip koruması altına almıp vergiye baglamış Bizans Gücü tamamen yok olup ordusu donanması kalmamış
Sırplar Katolikliğe geçmiş ortadox bizans ın baskısı ve zülmünden sonra din değiştirmişlerdir. Macar ordusu bir dünya gücü ve Topların neler yapabildiğini dünyaya göstermiş ancak bu savaşın sonunda yeni bir tehdit yükseliyordu 
odesanın büyük  yayılmacı polikaları belki durmuş bizans çökmenin eşiğine gelmişti ancak Türkler bizans a savaş açmıştı savaşta bize yardım etmeyip mütefiginionurlandırmamış ve macar türk dostluğu son bulmuştu ancak türkler balkanlara adımlarını atarlarsa onlar için son hiç iyi olmayacak

Görsel
Ara
Ülke federasyon halinde işliyordu. Maalesef ekran görüntüsü yok fakat Tunus'a kadar ve Orta Afrika'nın içlerine kadar benim hakimiyetimdeydi. Bazı ittifak görünümlü arkadaşlar ve sync sayesinde dağıldı ve yine en başa dönüldü. Zaten tek kültür tek din ülkenin parçalanması gibi bir şey söz konusu değil. Bu arada esprin de komik değil.
G0kMNN.png
Ara
o ülke toplanır kaç kişi hala yeni ülkede kuramıyor 3 4 toprak kalmalarına rağmen ayrıca kolonleşen birisin ümit burnu afrika hindistan gibi seçeneklerin var
Ara
Burada önemli olan "yıkıldı" diye oyuncu tarafından bırakılan ülkelerin AI kontrolünde şahlanışlarını izlemekten bıkmış olmamız. Oyuncuların belli olaylar sonrası hevesi kaçabiliyor, belli planlarla yönetilen ülkede bu planları imkansız hale getirecek gelişmeler yaşanınca " bu ülkeden daha adam olmaz " denilebiliyor ama bizim düzgün bir oyun için bunları minimuma indirmemiz lazım.

Oyunun başından itibaren Ilkhanate fiilen yıkıldı, Jandarids toprak kaybedip bıraktı, Warszawa toprak kaybedip bıraktı, Finno toprak kaybedip bıraktı, Almohad savaş kaybedip bıraktı, Yorkland toprak kaybedip bıraktı. Enosis Ellines muhtemelen ülkesinin halini görse daha devam etmez vs. vs.
(27-08-2015, 01:52)Duman : Burada önemli olan "yıkıldı" diye oyuncu tarafından bırakılan ülkelerin AI kontrolünde şahlanışlarını izlemekten bıkmış olmamız. Oyuncuların belli olaylar sonrası hevesi kaçabiliyor, belli planlarla yönetilen ülkede bu planları imkansız hale getirecek gelişmeler yaşanınca " bu ülkeden daha adam olmaz " denilebiliyor ama bizim düzgün bir oyun için bunları minimuma indirmemiz lazım.

Oyunun başından itibaren Ilkhanate fiilen yıkıldı, Jandarids toprak kaybedip bıraktı, Warszawa toprak kaybedip bıraktı, Finno toprak kaybedip bıraktı, Almohad savaş kaybedip bıraktı, Yorkland toprak kaybedip bıraktı. Enosis Ellines muhtemelen ülkesinin halini görse daha devam etmez vs. vs.

Almohad savaş kaybettiğinden değil Nile tarafından korkutulduğu için bıraktı. Lütfen.
Ara
Vay arkadaş halen daha toprak kaybedip çıktı şeklinde ithamlar alıyorum. Benim multiyi terketme sebebim konulan prensiplerin yarısının çiğnenmesine ses etmeyen admin ve daha oyun başı saçma sapan şekilde kurulan üç kişilik clan müttefikliğinin üzerime gelmesiydi şunu anlayın bir zahmet artık.
n20GdM.png
[+] 1 üye Steafun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-08-2015, 01:52)Duman : Burada önemli olan "yıkıldı" diye oyuncu tarafından bırakılan ülkelerin AI kontrolünde şahlanışlarını izlemekten bıkmış olmamız. Oyuncuların belli olaylar sonrası hevesi kaçabiliyor, belli planlarla yönetilen ülkede bu planları imkansız hale getirecek gelişmeler yaşanınca " bu ülkeden daha adam olmaz " denilebiliyor ama bizim düzgün bir oyun için bunları minimuma indirmemiz lazım.

Neden her kötü bir hadisede oyunu bırakıp gidiyorlar :/
euorpa_universalis_iv_signature_by_forev...9dpsup.jpg
Ara
Dumanın kurduğu her mpde olduğu gibi yine oyunun ortasında mp çatırdamış yine 3-5 kişi bitirebilecek mpyi onlarda yüksek ihtimal dumanın müttefikleri yada dumanın erişemediği yerde toprağı olanlar olucak. Performansın üst düzey yine duman :)  Stellaris'te mümkünse farklı galaksilerde olalım.
Kaderimiz neyse o
Ara
(27-08-2015, 12:01)burak2327 : Dumanın kurduğu her mpde
:)
euorpa_universalis_iv_signature_by_forev...9dpsup.jpg
Ara
(27-08-2015, 01:52)Duman : Yorkland toprak kaybedip bıraktı.

?

Ben bırakmadım sadece internetimde berbat derecede problem var 10-15dk da bir kopma oluyor . Bu gün modeme bakmak için gelecekler düzelir umarım .
Ara
İnsanda biraz utanma olur hala benden korktuğu için çıktı diyor. Bu tüm yaptıklarını İzmirli oluşuna vuruyorum.
Ayrıca savaş kaybetmedim ben. Kaybettiğim savaş falan yok, yani bu sebeple çıkamam bile MP'den. Besleyip büyüttüğüm vassal'lar ittifakımın desteği ile dağılınca genişleyeceğim bir yer kalmadı, oyunun başından beri oynayışım ittifakım tarafından heba edilince hiçbir eğlencesi kalmadı oyunun. Sync yüzünden toprak kaybedişim de cabası.
Benim ordularımı kullanıp rahat rahat genişledikten sonra müttefikliği bozup ittifakını dağıtacaksan ittifak olmayacaksın kardeşim. Prensiplerde yok fakat oyun ahlakı diye bir şey var. Son 2 MP'dir bu ahlaktan yoksunlar sayesinde MP'den ayrılıyorum. Benim bu tür şahıslara ayıracak vaktim yok. Şimdi gelir yine ortak düşman kalmadı der. E sen niye bunları yaparken Great Parthia ile müttefiktin, nerede ortak düşman?
G0kMNN.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.