[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Nisan 2018
#1
YqPlEk.jpg

Multiplayer Bilgileri :

Host : Raijin
Gm : Raijin
Oyun Günleri : Pazartesi -Perşembe
Oyun Saati : 21.00-00:30
Kazanma Koşulu : Skorda birinci olmak

Multiplayer Ayarları :

Custom Nation Difficulty : Easy (400)
Nations : Random Setup
Province Tax and Manpower : Normal Values
Allow adding nations to savegame : Yes
Random Nations : Dynamic
Random New World : ON
Victory Cards: ON
Prevent Nation Ruining: YES
Limited Ledger: YES

       Multiplayer Kuralları :

      250 developmentten fazla her AI ülkesi great power sayılır.

 • Bir oyuncunun max 1 great power müttefiği olabilir GP listteki oyuncular yanlızca 1 GP list dısından oyuncu müttefik alabilir. (support independence müttefiklik sayılır)
 • Vassalize edilen oyuncugün sonunda bağımsızlık kazanamazsa başka ülke seçmek zorundadır.
 • Bir ülke fiilen yıkılmadan başka ülkeye geçiş yapılamaz.
 • Bir savaş ilan edildikten sonra savaşı ilan eden veya savunan taraf sonradan bir ülke ile müttefiklik bağı kurarak savaşa çağıramaz.
 • Her türlü exploit, abuse, hile hurda yasaktır.
 • Oyuncular başka bir oyuncu ile savaşta olan AI ülkesine sonradan müttefiklik atarak o ülkenin savaşına dahil olamaz.
 • Oyuncular kendi kültüründeki topraklarda client state kuramazlar, kurdukları client statelere kendi kültürlerinden toprak veremezler. 
 • Herkes kendi ülkesi için oynar, başkasının çıkarını kendi ülkesinin çıkarından yüksekte tuttuğu görülen oyuncular multiplayerdan ihraç edilir.
 • Oyuna yeni dahil olan oyuncular, diğer oyuncu ülkelere 10 yıl boyunca savaş açamaz.
 • Oyuncu savaşları sırasında bir taraftan oyuncu düşer ise oyun anında durdurulur.  Bu sırada fırsattan yararlanıp barış yapmanın önüne geçmek içindir. 
 • Oyuncular arasında condottieri verilmesi veya alınması yasaktır. Savaşı izlemek için 1 birim bu kurala dahil değildir.
 • Enforce Peace sadece saldırana atılabilir ve saldıranın en az  %25 savaş skoru önde olması gerekir.
 • Savaşta taraflardan biri teslim olduğunda teslim olunan taraf en kısa sürede barış göndermek zorundadır, %100 WS'lik ülke serbest bıraktırmaları seçilemez.
 • Savaşta birincil olan ülke savaşa giren müttefiklerinden toprak alınmasını engellemek adına direk teslim olursa, üstteki kural işlemez ve toprak istenen ülkeyle anlaşılana kadar savaş devam edebilir.
 • Oyuncular koalisyon hedefi ülkeye yarar sağlaması amacıyla koalisyona girip erkenden savaş açamaz, aynı durum din savaşları için geçerlidir.
 • AI'ın savaş lideri olduğu savaşlarda, oyuncu bunu onaylamadıkça AI ile yapılan anlaşma yoluyla oyuncudan toprak alınamaz.
 • 10 yılı geçen savaşlarda eğer savaş skoru %50 nin altındaysa önde olan oyuncu yarısı teklif ile anlaşma sağlayabilir.Eğer %50 ve üzeri durumdaysa savaş skoru kadar barış anlaşması imzalayabilir.Bu kuralla imzalanan anlaşmalarda sadece işgal edilen topraklar istenebilir.Bu kural gm tarafından anlaşmayan oyuncuya uygulatılır.
 • Kurallarda yazmıyor diye kural boşluklarını kötüye kullanmak yasaktır. Oyun devam ederken kural ilaveleri olabilir. Bu ilaveler oyuncualrın ortak görüş ve istekleri değerlendirilerek ve tartışılarak eklenecektir.


Ülke Kuralları :
 • Her müttefiklik çıkar üzerine geçici bir şekilde kurulur, müttefiklik sistemini kalıcı ortaklıklar veya birlikler gibi kullananlar multiplayerdan ihraç edilir.
 • Bir ülke bir başka ülkeye yardım edilen ülkenin aylık gelirinin %20 sinden fazla subs atamaz.
 • Bir ülke isyan fiilen ona sıçramadıkça başka bir ülkede başlamış bir isyanı bastıramaz.
 • Bir ülke başka bir ülkeye 5 yıl içerisinde tekrar para atamaz. Bu para da Yıllık gelirini geçemez.
 • İki güçlü (birbiriyle savaşabilecek ülke) oyun içerisinde avantaj elde etmek adına Victory Card bölgelerini birbirine veremezler. (Zayıf ve küçük ülke threaten war ile o toprağı verebilir)
 • High american Tech grup seçilemez.
 • Ülke Devolopment en fazla 250 olabilir.


Katılım İçin;     

Singleplayer oyun açıp yukarıdaki ayarları singleplayer'da yaparak kendinize 400 puan limitli bir ülke oluşturacaksınız.Oyun saatinizi ve Profilinizdeki linki başvuru metnine ekleyerek Başvuruda bulunabilirsiniz. Bu oluşturduğunuz ülkeyi - ülkenin bayrağını - ülkenin kısa hikayesini bu konu altında tanıtacaksınız.Belli bir yapıya ve konsepte sahip olmayan ülkeler benim iznimden geçemeyecek.El Dorado DLC si olmayan oyuncular bana ulaşabilir, onlar için multiplayerda kurmak istedikleri ülkeyi ayarlayabilecekleri bir oda açabilirim.


Steam Profil linkim: http://steamcommunity.com/id/eskraijin/


Katılımcı Listesi ve Bölgesel Dağılımlar:

1- @Aytaç - İtalya
2- @etzel - İberya
3- @Aeschyli - Mancu
4- @Heliaca - Persia
5- @kilical12333 - İstanbul
6- @Raijin - Hollanda
7- @clnn - Baltic
8- @iberkay - Fransa
9- @Sxario - Vietnam
10- @Merco - Viyana
11 - @Z1AN - Moskova
Oyuncu ülke bayrakları: RP için kullannabilirsiniz

n7t17G.pngHl02KY.png4A1H2r.pngyGlF35.pngcJlpp5.pngLkS4w3.pngh29AcZ.png

mWjGAi.pngukHiXD.pngMU4OH8.pngX96k5E.pngfNMzY4.pngOyuna katılan herkes Oyun kurallarını kabul etmiş ve bu kurallara uyacağını taahüt etmiş sayılır.

Sayımızı 12ye tamamlarsak 23 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 20:00 da oyunu kurarım.
ilk gün olduğu için erken kuracağım. Custom nation oyunlarında bazen hata alabiliyoruz erkenden katılmakta fayda var.


[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Duke of Kerebiç

Haçlı seferleri sırasında Münih'ten yola çıkan bir grup asker Mersin civarından geçerken "Kerebiç" tatlısının tadına bakarlar. Ve bu tatlıyı çok beğenirler. Geri Münih'e döndüklerinde bu tatlıyı kendileri üretip satmaya başlarlar. Kısa sürede tutan bu tatlı sayesinde çok para kazanırlar. Parayla önce toprak satın alıp Kont olan Merco, Soyadını Kerebiç olarak değiştirir. Giderek artan kerebiç çılgınlığı sayesinde parayle asker almaya başlar. Ve çevre kontlukları çökertmeye başlar. Giderek daha da büyüyen Kerebiç Kontluğu Kutsal Roma İmparatoru tarafından farkedilir ve saldırı düzenlenir. 

Savaşlar yapılmadan önce Kerebiç Kontluğu savaş meydanına Kerebiç tatlısı koyar. Düşman askerleri bu tatlıyı görünce dayanamaz ve yer. Tatlıyı yiyen Kerebiç Kontluğu tarafına geçer. Giderek güçlenen Kerebiç Kontluğu savaşı kazanır. Ve Orta Avrupa'da Bağımsız bir Düklük olarak kendini ispat eder. 


p6lWgN.jpg
[+] 6 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
z091V7.jpg
Renovati Empire
Kökeni endülüslere dayanır.Haçlı seferleri ve etrafının katoliklerle çevrili olması endülüs müslümanlarının yıkılmasına neden oldu.Endülüs halkı zorla katolik yapılmıştı.Müslümanlığın izini katolikler İberden tamamen silmişti.Endülüsler artık katolikti.Fakat 3. sınıf insan muamelesi görüyor katolik olmalarına rağmen malları ve canları tehdit ediliyordu.Eski dost düşman olmaz diyerek magreb müslümanları ve halifeden yardım istendi.Magrebler mallarımızın onlara helal olduğunu iddaa ediyordu.Halife ise İslam dünyasının karışık olduğunu Batı Avrupa ile başlarını derde sokmak istemediğini söyleyince son umut ortodoks Doğu Romanın kapısı çalındı.Doğu Roma yardım edebileceğini fakat bunu gizliden olacağını 4. Haçlı seferinin intikamını almak istediğini belirtti.Son olarak Endülüs halkı Ortodoks kilisesine bağlılığını ilan etmesi için söz aldı.İsyanın diplomatik zemini hazırdı.İngilizlerin Fransa tahtında hak idda etmesi ile kuzeydeki 2 büyük güç birbirleriyle uğraşıyordu.Ortam hazırdı.1440 yılında Madrij'den Endülüs isyanı Orta İberi kapladı.10 Kasım 1444 te Orta İber Endülüs yurdu oldu ve Ortodoks kilisesine bağlı olduğunu ilan etti.
Endülüs devletini Renovati(yeniden doğuş) Empire olarak ilan etti.Fakat etrafındaki devletler Dük olarak görüyordu.Endülüsler güçlü imparatorluk olduğunu ispat etmek ve Yeni Dünya söylentilerini nihayete erdirmek için Orta İber'de yerini aldı.
Yönetimi askeri kökenli Prusya monarşisidir.
Başkent Madrij'tir.
Dini Ortodoks'tur
Bayrağındaki 2 başlı Kartalın Doğuya bakan taraf askeri kanadı,Batıya bakan tarafı dini yönünü temsil eder.
Beyaz zemin halkının krala saf bağlılığını ifade eder.
[+] 1 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
bBmdAn.png


Portakal Diyarı

Çiftçiliğe gönül vermiş  varlıklı 3 ailenin kurmuş olduğu derebeylik.
Önce birkaç portakal tarlasıyla başladılar.
Zaman içerisnde artan nüfuzlarıyla birlikte topraklarını genişlettiler.
o topraklar Portakal diyarı diye anılmaya başlanmıştı.
Portakalların ünü okadar artmıştı ki tüm avrupa tarafından bilinmekteydi.
Hırsızlık olaylarına karşı başlangıç olarak birkaç şövalye kiralanmıştı bu toprakları korumak için.
O şövalyelerin sayısı gitgide artmaya başladı ve Kutsal Roma imparatorundan aldıkları destekle Portakal diyarı adında derebeylik kurular.
Bu nüfuzlu 3 aile çok entellektüel bir okadarda zengin olmuşlardı.
Bir rivayete göre bu ailelerin soyu Roma impatorluğu zamanındaki aristokrat bir soya  dayanmaktaydı.
Portakaldan gelen bu zenginliği bilime sanata mimariye askeri ve denizcilik araştırmalarına  harcadılar.
Bütün avrupa gıpta ile bakıyordu bu derebeyliğe.
Bu verimli toprakların sahipleri arasında en ünlü ve lider kişlikli olan dé Raijin'i Kral olarak ilan ettiler.
Böylece imparatordan da aldıkları destek kesilmeyecek ve de topraklarını dahada genişleceklerdi.


XPmRnO.jpg
[+] 6 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
Siena Dükü Fernando tarih aşığı bir adamdı. Refah içindeki Siena şehrinde bütün gün tarihi kitaplar okur çevreden seyyahlar çağırıp onun için kaynaklar getirmesini söylerdi.
Roma tarihini çok iyi öğrenen Fernando kendisinin de neden o tarihteki kahramanlardan biri olamayacağını sorgulamaya başladı. En sonunda Roma askeri sistemini 15.yüzyıla uyarlayarak 3 yıl boyunca talimler yaptırdı. Yeni "lejyonlar" üretti. İlk hedefi Roma idi. Roma kuşatmasını 1,5 yıl sonunda muhteşem bir galibiyetle aştı ve şehre sahip oldu. 
Romayı almasının ardından kendini Caesar ilan etti ve yeğeninin adını da Octavius yaparak kendine varis ilan etti. Ülkesinin adını Roma yaptı ve yeni bir sancak dizayn etti.
Ülkesinin ve kendisinin adını doğru zikretmeyenlerin kellelerini alacağını bildirdi. Ardından hedefini diğer İtalyan şehirlerine yönlendirdi. Şehirlerden Napoli hariç hiç bir şehir savunma yapmadan bu büyük kahramana tabi olmayı seçtiler ve biat ettiler. 
Modern Caesar eski Roma'yı geri getirebilecek miydi?..

7GRTcS.jpg
[+] 4 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#6
Şu ana kadar alınan ve oyuncu alınmak istenen yerler;

z09yj6.png
[+] 2 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#7
76493l.jpg

Area Eleven

Babasıyla yaşadığı sorunlardan dolayı babası tarafından ihanete uğrayan Lelouch zor durumda kaldığında köleleştirilerek uzak diyarlara gönderildi. En son Japon topraklarına geldiğinde burada shogun tarafından yetenekleri fark edildi ve kendisine echigo bölgesi daimyoluğu verildi. Bu bölgede kısa sürede genişleyen daimyoluk sınırlarıyla yetinmedi ve Manchu topraklarına akınlar düzenlemeye başladı. Bu topraklardaki yoğun tengri inancı Lelouch'u oldukça etkiledi ve kendisi damarlarındaki bozkurtluğu hissederek bu dini benimsedi. Bu hareketi şogunu çok kızdırmıştı ve şogun ile araları açıldı. Şogun Lelouch'dan elindekileri almak isteyince ortaya çıkan bağımsızlık savaşında Lelouch Japon topraklarının büyük çoğunluğunu ele geçirmişti. 1444 tarihinde tamda bu savaştan sonra başlayacak tarihsel simulasyon oyunumuza hoşgeldiniz.
[+] 9 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#8
yB7W4K.jpg


Yüz yıllardır barbarların baskınları ve içimizdeki kafirler,hainler yüzünden uzun zamandır büyük baltık kurulamıyordu bütün bunlar olurken Sydnic İlona Radziwill adında büyük bir önder çıka geldi ve 1444 de monarşizm yuvası olmuş avrupanın doğusunda büyük bir devrim yaparak ülkemizde Cumhuriyeti resmen kurdu.Az zamanda çok ve büyük işler yapan Radziwill kalan hayatında Büyük Baltık Cumhuriyetinin temellerini halkının desteğiyle inşa edicekti.
[+] 2 üye clnn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#9
(20-04-2018, 03:49)Aeschyli : Bu topraklardaki yoğun tengri inancı Lelouch'u oldukça etkiledi ve kendisi damarlarındaki bozkurtluğu hissederek bu dini benimsedi.

Auuuuuu.

Bozkurtlar bunu beğendi.
Sic Parvis Magna
Ara
Cevapla
#10
 RATTANAKOSİN İMPARATORLUĞU

1443 yılında bölgede çin devletlerinin baskısı sebebiyle bir karmaşa hakimdi ayakta kalmaya çalışan devletlerde çin devletlerinin baskısından teker teker yıkılmaya başlamıştı Rattanakosin şehrinde küçük bir meclis toplantısı ile bu soruna karşı çözüm üretilmeye çalışıldı güçlü ailelerden biri olan Sxarion ailesinin en yetenekli üyesi Thamindwut Kral olarak seçilerek bütün tayland ve vietnamda propagandalar yapılarak gönüllü toplanılmaya çalışıldı ve sonucunda 20 bin gönüllü asker ile çin devletleri püskürtüldü ve Rattanakosin İmparatorluğu 1444 yılında ilan edildi.


Kral hedefinin bütün Hindiçin bölgesinde tek ve güçlü merkezi bir devlet kurmak olduğunu açıkladı...


e1zWz7.jpg
[+] 3 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#11
Eski Dünyanın Asilzadeleri
İntikam İçin Düşmanlarına Karşı Yeniden Birleştiler
KARTACA BEYLİĞİ

 9m0415.jpg

Hikaye Loading....
[+] 2 üye kilical12333 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#12
p6l9Rz.jpg

Safeviler yükleniyor...
[+] 1 üye Heliaca nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#13
@sisisi devlet bölgesini verilen zamanda yüklemeyerek almış olduğu rezervasyom hakkını kullanmadı.

Boşta olan bölgeler öncelik sırasına göre :

Hindistan
Moskova
Viyana
Orta Fransa
kudüs-mısır
arabistan


Bu bölgeler dolmadan başka bir yere oyucu alınmayacaktır. harita güncelleniyor.

@clnn baltık bölgesinde haritasını düzenliyor  biraz daha doğuya kayacak.

@Merco şanlı kerebiçistan impatorluk topraklarında en kuzeydeki ada olmamış :))  onun yerine toprak bağlantılı bir yer alman lazım.
ha birde portakallı kerebiç güzel olur diyorlar. ne dersin ortak olalımmı :smile:
[+] 2 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#14
Hindistan tarafini oynuya bilirim.
[+] 1 üye NobleCaligraphy nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#15
rOn351.png

DOAB SULTANLIĞI

Sultanlığımız, Bahmanis'in Raichur Doab vilayetindeki isyanlar neticesinde kurulmuştur.
İsyanımızı destekleyen Gujarat ve Malwa Sultanlıklarının sağladığı yardımlar sayesinde 
kısa sürede Bahmanis ve Vijayanagar üzerine akınlar başlatılmış ve yeni fetihler yapılmıştır. 

Alınan ganimetlerin 3/4'ünü almak ve devletimizi kukla gibi yönetmek isteyen Gujarat ve Malwa Sultanlığı ile 
Sultanlığımız arasında gerginlikler yaşanmış, savaşın eşiğine gelinilmişti.

Ancak genç Sultanımızın Diplomatik başarısı sayesinde bunun önüne geçilmiş, söz konusu devletlerle 
ülkemizin yolları ayrılmıştı. Bu sene 20 yaşına basan Hükümdarımız gelecekte acaba hangi fetihleri yapacaktı?

Hepsinin cevabı 23 Nisanda!
[+] 2 üye Kiliseninimami nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#16
@Kiliseninimami rengi değiştirmen gerekiyor. renk dısında her hangi bir sorun yok.
Ara
Cevapla
#17
Oyuncu haritaları ve oyuncu alınması istenilen yerler güncellendi. Fransa ve rusya bölgesi dolmadan başka yerden ülke alınmayacaktır.
Ara
Cevapla
#18
P32dz5.png

İskandinavya dan gelen istilacılar İskoçya'yı işgal ettiler ve İngiltere içinde önemli kazanımlar elde ettiler.Bir süre sonra İngiliz halkı arasında kaynaştılar, devletin ismi ise Krakerland oldu.Amacı bütün dünya ya Katolikliği yaymak.(Din değişecek.)
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#19
portakal diyarını destekliyorum
Bütün afrikaya sulu portakalı tanıtcağına inancım tam

Roma ise açıkca en avantajlı yerde her yere elini kolu uzanabilir
p8RNv0.png
Cevapla
#20
Uzayan kol budanır sıkıntımız yok o konuda
[+] 1 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.