[MP] EU4 - Minor Multiplayer: Ekim 2019
minor2019-3.png

Europa Universalis IV: Ekim Minor Multiplayer Etkinliği

Strategyturk Forumlarında düzenlenen Europa Universalis IV Minor Multiplayer etkinliğine hoş geldiniz.
Etkinliğe başvuran tüm üyelerin başvurmadan evvel ilk mesajı detaylıca okuması beklenir.

Etkinlik Düzeni

Etkinlik Kuralları
  1. Oyuncular oyun içerisinde herhangi bir bug veya exploitten yararlanamaz, kendi ülkesine zarar veremez, etkinlik işleyişini manipule edemez.
  2. Oyuncular aynı savaşta yer almadıkları müddetçe birbirlerinin isyanını bastıramazlar, birbirlerine hibede bulunamazlar. (Gift & Subsidies)
  3. Oyuncular bir başka oyuncuyla savaşta olan yapay zeka ülkeyle sonradan müttefik olamaz, o ülkeden savaş tehdidiyle toprak alamaz.
  4. Oyuncular Reformasyon Çağının başlamasıyla birlikte yapayzeka kontrolündeki Great Power ülkelerle müttefik kalamazlar.
  5. Bir oyuncu diğer bir oyuncuyu savaşla vasal veya PU haline getiremez, Tributary oyuncuların oyuncu müttefiği olamaz, 500+ dev oyuncular Tributary kalamaz.
  6. Her oyuncunun bir Güç Yüzdesi vardır, oyuncuların kendi ve müttefiklerinin toplam Güç Yüzdesi oyundaki İttifak Limitini geçemez.
  7. Güç Yüzdesi İttifak Limitinin üstünde olan ülkeler Süpergüç sayılır, bu ülkelere kendi Güç Yüzdelerince Koalisyon kurulabilir.
  8. Barış antlaşmalarında %100'lük serbest bıraktırmalar yapılamaz, oyuncu ülkeleri bölünemez, işgal edilemeyen toprak alınamaz.
  9. Oyuncular Surrender veremez, bunun yerine savaştaki oyuncular düşmanlarından barış talebinde bulunabilir, 1 sene içerisinde sunulan şartların kabul edilmesi durumunda barış imzalanır.
  10. Aynı tarafta 1+ oyuncunun yer aldığı savaşlarda lider diğer oyunculara danışmadan barış talep edemez, danıştıktan sonra barış talep etmesi durumunda tüm oyuncularla ayrı anlaşılabilir.
  11. Bir savaşta Enforce Peace kullanılabilmesi için savaşı açan tarafın en az %25 Warscore önde olması gerekir, bir savaşa birden fazla ülke Enforce Peace atamaz.
  12. Halihazırda bir oyuncuyla savaşta olan oyuncu ülkesine saldırıldığında, barış antlaşmasında Warscore limiti savaşı açan bir önceki oyuncunun yarısı seviyesindedir. (1. %100 -> 2. %50 -> 3. %25)
  13. İflas etmiş oyunculara ve aynı oyuncuyla bir önceki savaşı barış talebiyle sona ermiş oyunculara Truce Break atılamaz.
  14. Oyun günlerinde geç kalan oyuncular bu durumu konuda belirtmeleri durumunda maksimum 1 saat olmak üzere koruma altına alınırlar.
  15. Minor multiplayer etkinliğinin yapısının korunması için, ülke formlamak yasaktır.

Her oyun günü sonrası, güç yüzdesi en yüksek 5 ülke, sırasına göre katsayısı azalan bir zafer yüzdesi elde eder, zafer yüzdesi katsayısı her oyun günü artar. Oyun sonunda en yüksek zafer yüzdesine sahip oyuncu kazandı sayılır.

Oyuncuların güç yüzdeleri, mevcut ittifak limiti yüzdesi, zafer yüzdesindeki son durum her oyun günü sonrası paylaşılır, gerekli görülmesi durumunda kurallarda değişiklikler yapılabilir.

Etkinliğe Katılım
  1. Sadece 1444 senesinde 50 development'tan az toprağa sahip, vassal olmayan ülkeler seçilebilir.
  2. İlk olarak yukarıda gösterilen her daire başına 1 oyuncu yerleştirilmeye çalışılacaktır, bu durum kabaca 24 oyuncuya ulaşılmadan bir daire içerisinde birden fazla oyuncu olamayacağı anlamına gelir.
  3. Üyeler 3 farklı daire içerisinde şartları yerine getiren toplamda 3 ülke tercihini Steam profil linkleriyle birlikte bu konu altında belirterek başvurur.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kilwa hala en güçlü pick sanırım
edit: haixi ile qinq formlama şansımız yok o yüzden dedim, formlama şansımız olsaydı kesinlikle haixi en güçlü olurdu
Ara
malesef katılamayacağım
Ara
https://steamcommunity.com/id/zskywolfz/home

Rassids
Alodia
Karaman
Ara
https://steamcommunity.com/profiles/76561198195251630

Saxony, Münster (Almanya), Ferrera
Ara
Sırbistan-Wallachia-Karaman

566 Saat
https://steamcommunity.com/id/ayrov/
hby6qc.gif
Ara
Uesugi-Kutai-Pegu 4k saat
Ara
din değiştirmek serbest mi kurallarda aksi bir şey yok çünkü
(isyan ile )
Ara
(30-09-2019, 03:24)mezamorta : din değiştirmek serbest mi kurallarda aksi bir şey yok çünkü
(isyan ile )

Ülkedeki isyanların yayılmasına izin vermek ülkeye zarar vermek sayılıyor.

1. Oyuncular oyun içerisinde herhangi bir bug veya exploitten yararlanamaz, kendi ülkesine zarar veremez, etkinlik işleyişini manipule edemez.
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ryazan - candar - wallachia
1500 saat  https://steamcommunity.com/id/ferreke724

başvuru iptal
Ara
(30-09-2019, 03:47)Ayro :
(30-09-2019, 03:24)mezamorta : din değiştirmek serbest mi kurallarda aksi bir şey yok çünkü
(isyan ile )

Zarar vermiş sayılmayız duruma göre avantaj değişir bence bu madde yoruma açık. (Demek istediğini anladım sorun yok sadece açıklayıcı değil.)
Ara
Augsburg
Gilan 
Ragusa
https://steamcommunity.com/profiles/76561198254247308/
Ara
(29-09-2019, 20:41)4S0S : Switzerland, Saxony, Mushasa
http://steamcommunity.com/id/4S0S

Dipnot:Oyuncular arası fake savaşlar yasaklansın rival olan devletler rivallerini kaldırıp dost olmak için fake savaş yapıyor.

Geçmiş etkinliklerden örneğin var mı?

(30-09-2019, 10:37)mezamorta :
(30-09-2019, 03:47)Ayro :
(isyan ile )

Zarar vermiş sayılmayız duruma göre avantaj değişir bence bu madde yoruma açık. (Demek istediğini anladım sorun yok sadece açıklayıcı değil.)

Kuralda avantajlı olup olmayacağı konusunda bir fark yazmıyor. Ülkeyi bilerek isyancılara teslim etmenin zarar verme olup olmamasının yoruma açık olduğunu sanmıyorum.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-09-2019, 16:32)Voidian :
(29-09-2019, 20:41)4S0S : Switzerland, Saxony, Mushasa
http://steamcommunity.com/id/4S0S

Dipnot:Oyuncular arası fake savaşlar yasaklansın rival olan devletler rivallerini kaldırıp dost olmak için fake savaş yapıyor.

Geçmiş etkinliklerden örneğin var mı?
Geçen custom mpde aesi berkay ile savaşta görüp acayip bir sınır çekip saldırmıştım hatırlarsınız o savaşta aktif olarak bir  kuşatma ya da muharebe yaşanmadı berkayın ordularıyla aesin orduları birbirini izledi savaş bittikten sonrada rival olan ülkeler ally oldular.
Ara
Peki bunun coğrafyanın siyasi dengelerinin değişimine sebep olduğun için oyuncuların buna diplomatik bir reaksiyon vermiş olması ihtimali nedir?

unknown.png  unknown.png
Ara
Geçen multiplayerda muhtemelen Avrupadaki tüm oyuncu devletleriyle savaşmış devletime bile kankagaming yaftasında bulunulmuş harika gerçekten. Danimarka->Rusya->Polonya-> Macaristan hattından sınır çekerek sadece canın sıkıldığı için açtığın savaşın etik olmamasını geçtim birde karşındaki oyuncuya suçlama yapıyorsun.
Birincisi o savaş Krakerya oyuncusunun direkt bana açtığı bir savaş değildi. Savaş ben oyunda yokken yapay zekamın katıldığı bir koalisyonda olan diğer bir yapay zeka devlete açıldı. Bu şekilde kendimi hazırlıksız bulduğum bir savaşta karşı oyuncu belki beni yıpratmanın yanlış olduğunu düşünmekten geri durmuş olabilir diye düşünülmüş olabilir ancak durum öyle bir durumda değil. Savaş açıldığı gibi zaten savaşı beklemediğimden 50k-100k arası kadar ordum sınırda wipe yedi. Bunu Krakerya oyuncusu doğrulayabilir. (@iberkay ) Tüm bunların dışında hali hazırda koalisyon savaşında diğer taraflara ayrı anlaşma atılamıyor. Benden para isteyen Krakerya oyuncusu alamayacağını anladı. İkincil gözüktüğüm bir savaşta topraklarım hre içerisindeyken benden toprak alması zaten mantıksızken üstüne benim leon ile devam eden bir savaşım vardı. Benim üstüme çok giderek benden toprak kopartsaydı alacağı toprakların 3 katını leondan alırdım ve benim aldığım toprakları benden alması için koalisyon derdiyle uğraşırdı.

Neyse biraz uzun yazdım ama durum genel hatlarıyla bu şekilde. Yani tüm oyun boyunca benim sizin yaptığınız gibi arkamı rahata alıp başka yerlere salça olma durumum olmadı. Ufak bir süreçte Krakerya ile ittifak kaldım ve o durumdayken bile o ittifakın sürmeyeceğini adım gibi biliyordum. Sürekli başkalarından ters duruma karşı destek istediğim oluyordu. Huns oyuncusu ve İlluminati yedeği Mabella bu durumu doğrulayabilir. Arkanda ki illuminati oyuncusuyla Britanya adasında sınır sorununuz olmasına rağmen anlaşarak sınır çekerek beni yıkmaya oynuyorsun. Bunu yaparken birde kendi yaptığın şey ile beni suçluyorsun. Gerçekten hiç bunları forum ortamına taşımak istemezdim ama sabrımda bir yere kadar dayandı. O multiplayerda benim devletim neredeyse her oyuncuyla savaştı.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Jianzhou(benden önce isteyen olmamasına şaşırdım) Haixi Palatinate-Saxony-Pegu
Ara
(30-09-2019, 22:07)isocuk : Jianzhou(benden önce isteyen olmamasına şaşırdım)-Saxony-Pegu

Tercih edilemediği için istenmemiştir. Tercih edilebilen tüm ülkeler bir yanlışlık yoksa konunun başındaki haritadakiler.
Ara
(30-09-2019, 22:14)Voidian :
(30-09-2019, 22:07)isocuk : Jianzhou(benden önce isteyen olmamasına şaşırdım)-Saxony-Pegu

Tercih edilemediği için istenmemiştir. Tercih edilebilen tüm ülkeler bir yanlışlık yoksa konunun başındaki haritadakiler.

Özür dilerim yakından bakmamıştım haritaya uzaktan siyah tabanın üstünde mor olunca tam jianzhou'nun rengine benzemiş o zaman ben onu Haixi'yle değiştiriyim
Ara
https://steamcommunity.com/profiles/76561198105816132/

Gürcistan
Wallachia
Saksonya
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.