[MP] EU4 - Minor Multiplayer: Şubat 2019
fuzuli olarak etkinlikten ayrılanların bir sonraki etkinlikte oyunun genel yapısına daha az etki edicek yerlerin verilmesi hoş olabilir
[+] 2 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda kuruldu, şifre st
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk/
Bu sıralar yoğun olduğum için mp'den ayrılma kararı aldım.
Konuyu takip edeceğim.
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Kuralları doğru uygulayan oyuncular ve doğru uygulatan GM tercih edilirse daha hoş olur.
Ara
cumartesi gününden itibaren bende katılmak istiyorum oyananbilir ülkeler üzerinden
Ara
karadeli bırakıyoruz , ülke ming savaşlarından ağır yara aldı malesef ama düzelemeyecek gibi değil. ülkenin yara almasında hata bizde 2.ming savaşını bir kaç ay daha uzatsaydık bir sonraki etkinlik gününde moğol imparatorluğu görmek muhtemeldi. Bana göre mp eğlenceli geçti fakat yuanı ve moğolu başaramadık üzgünüz

umarım başka oyuncu gelip yuanı ve moğolu bu etkinlikte bize gösterme fırsatı sunar onun dışında katıldığım bir sonraki multide tekrar moğol kurmaya çalışacağım , bıraktığım için üzgünüm
Ara
yaprak dökümü devam ediyor. iyi giden karadel cidden büyük yaralar aldı ..şuan her barış dönemi sonrası mingden saldırı yiyebilir ve 200k ya yakın ordusu olması muhtemel..1500 yılını geçmeden minge saldırmak gerektiğini söylemiştim. aslında başarabilirdi. disasterin çıkmasına 2 ay kala barışmak büyük fail..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1563 Dünya Haritası

eu4_map_NED_1563_01_02_1.png
Ara
Bu tarz tartışmaların güzel sonuçlanma ihtimali düşük olduğu için ilk mesajda görmezden gelmeyi ve kimseyi kırabilecek kısımlara girmemeyi tercih ettim, ancak ne yazık ki çoğu zaman sessizlik bir zaaf veya verilecek bir cevabın olmaması gibi görülebiliyor. İlk olarak anlaşılması gereken şey "adaletsizlik" gibi tabirlerin hafif tabirler olmadığı, ne yazık ki bazı üyelerimiz bu tarz tabirleri fazla kolay kullanabiliyor. 

İlk olarak oyuncuların bu gibi etkinliklere zamanlarını, günlerini ayırdıkları dolayısıyla çoğu zaman duygusal reaksiyonlar verebildiklerinin farkındayız - bu gibi durumlarda olabildiğince anlayış göstermeye de, bazı şeyler çok yanlış olsa da alttan almaya da çalışıyoruz. Ancak ne yazık ki bazı oyuncular işler istedikleri gibi gitmediklerinde yoktan kural ihlali üretmeyi, başka oyuncuları, kuralları veya etkinliği kötüleyip etkinlikten ayrılmayı bir çıkış kapısı olarak görebiliyorlar. Meselenin çok daha farklı açıklaması varken, ne yazık ki bu açıklamanın bu kişilerin aleyhine olması sebebiyle o kişilerin değil, etkinliğin, kuralların veya diğer oyuncuların aleyhine olan bir tablo çiziliyor, bu durumlar daha önceden de yaşanabiliyordu - malesef hala var.

Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmanın anlamı yok, Kara Del'in Limbuwan oyuncusu oyundayken 500 dev/tributary kuralı üzerinden herhangi bir kural ihlali bulunmuyor. O mesajın yazılma sebebi de Limbuwan oyuncusunun Kara Del'in kural ihlallerine olan merakı değil, Kara Del'in Limbuwan'ın müttefiği devlete saldırıp kendisini Limbuwan ile komşu hale getirmiş olması. Orada tartışmaya açık yegane husus tributary devletlerin müttefiği kuralı, ancak 500 dev kuralı varken "kimseyle müttefik olamaz" gibi bir kural yerine oyuncularla müttefik olamaz demek daha mantıklı göründü.

O olayda kural ihlali yoktu, ancak bu oyun günü birçok oyuncunun kural ihlalleri oldu.
  1. @Aeschyli ve @Voidian'ın Fransa - İngiltere devletleriyle girdiği savaşta işgal etmedikleri Kent şehrini barış antlaşmasında almaları kural ihlali.
  2. @Emekli Tüccar'ın @fodunkiran ile yaptığı savaşta barış antlaşmasında fodunkiran'ın ülkesi Jolof'un 4 parçaya bölünmüş olması kural ihlali. 
  3. @Emekli Tüccar'ın Cezayir kültüründe başladığı Touggourt ile Cezayir kurduktan sonra Tunus kurabilmesi için Berberi veya Tunus kültürüne geçmesi gerektiği tespit edildi, kültür değişimi yasak değil - ancak kültür değişimi üzerinden ülke formlamak yasak. 
  4. @Ferreke'nin Ming ile giriştiği savaşta 500 development'ı geçmesine rağmen Tributary yapıldığı barış antlaşmasını kabul etmiş olması kural ihlali.
Bu kapsamda @Ferreke ve @Aeschyli uyarı aldı. @Emekli Tüccar bu 2 kural ihlalinin dışında daha önce ittifak kuralı üzerinden uyarı alması neticesinde etkinlikten çıkarıldı.

Tunus'a kural dışı yöntemlerle kurulmuş bir ülke olması sebebiyle oyuncu alımı yapmayacağız.

Edit: Kent toprağının savaşmadan Voidian'a geçirildiğini düşünüp ona da uyarı vermiştim, savaş yoluyla fethedilmiş - uyarılık bir durum yok.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
1563 Oyuncu Haritası

Oyuncu_Haritas_1563.png

1563 Güç Yüzdesi

Guc_Yuzdesi1535.png

1563 İttifak Limiti 13,63
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1563 Önerilen Ülkeler

Khmer, Ava, Ragusa, Limbuwan

1535_Onerilen.png
Ara
Kural ihlalleriyle çölü aşıp gelerek medeniyet bahçesi ülkemi yıkan Tunus'u kınıyorum. Jolof'u dört parçaya bölmesi ve kültür değişimiyle ülke formlaması kuralları yeterince okumadığı veya kaale almadığı anlamına geliyor. Yaptığı kural ihlalleriyle 2 oyuncunun oyununu mahvetmesi yetmezmiş gibi bölgedeki minör ülkeleri de oynanamaz hale getirmiş durumda. Dibinde devasa bi exploit Tunus'u varken oradaki minörlerin yaşama şansı yok ne yazık ki. Önümüzdeki etkinliklerde bu ve buna benzer ihlaller yapan oyuncular görmemek dileğiyle. Güzel bir etkinlik olur umarım. GM'lere başarılar diliyorum. Saygılar.
Sic Parvis Magna
Ara
(14-03-2019, 03:35)altnkurt : Kural ihlalleriyle çölü aşıp gelerek medeniyet bahçesi ülkemi yıkan Tunus'u kınıyorum. Jolof'u dört parçaya bölmesi ve kültür değişimiyle ülke formlaması kuralları yeterince okumadığı veya kaale almadığı anlamına geliyor.  Yaptığı kural ihlalleriyle 2 oyuncunun oyununu mahvetmesi yetmezmiş gibi bölgedeki minör ülkeleri de oynanamaz hale getirmiş durumda. Dibinde devasa bi exploit Tunus'u varken oradaki minörlerin yaşama şansı yok ne yazık ki. Önümüzdeki etkinliklerde bu ve buna benzer ihlaller yapan oyuncular görmemek dileğiyle. Güzel bir etkinlik olur umarım. GM'lere başarılar diliyorum. Saygılar.

fezzan ile başlasam gene tunus formlayacaktım kardeşim jolofun bölünmesinden benim kadar kendide suçlu
Ara
Dün etkinlik olduğunu tamamen unutmuşum yorgunluktan. Ülke elden gitmiş ama yinede cumartesi oynamak isterim. AI moskova ile ittifak kurmus bide, ben zaten ittifağı bozmuştum.
Ara
(14-03-2019, 02:19)Voidian :
1563 Önerilen Ülkeler

Khmer, Ava, Ragusa, Limbuwan

1535_Onerilen.png

başka oynanabilir ülke var mı yoksa sadece bu 4 ü mü
Ara
Öncelikli olarak belirtilen ülkelere alım olur.cunku belirtilen bölgeler boş.bu bölgeler dolarsa yeni bölgeler değerlendirilir.karadel oyuna gelmezse karadel de boş olacak.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ortodoks Kıbrıs Korsan cumhuriyeti zorba Katolik papanın şehrini talan etmiş ve yağmalamıştır.Katolik krallar bizden korksunlar ansızın bir gün kıyılarınızda belirip en değer verdiğiniz şeyleri bir çırpıda sizden alabiliriz.

[+] 5 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Papa bizi rakip ilan etti ama dinimizden dönmedik. Sözlerinize dikkat edin kıbrıs efendi.
Ara
(14-03-2019, 05:59)Emekli Tüccar :
(14-03-2019, 03:35)altnkurt : Kural ihlalleriyle çölü aşıp gelerek medeniyet bahçesi ülkemi yıkan Tunus'u kınıyorum. Jolof'u dört parçaya bölmesi ve kültür değişimiyle ülke formlaması kuralları yeterince okumadığı veya kaale almadığı anlamına geliyor.  Yaptığı kural ihlalleriyle 2 oyuncunun oyununu mahvetmesi yetmezmiş gibi bölgedeki minör ülkeleri de oynanamaz hale getirmiş durumda. Dibinde devasa bi exploit Tunus'u varken oradaki minörlerin yaşama şansı yok ne yazık ki. Önümüzdeki etkinliklerde bu ve buna benzer ihlaller yapan oyuncular görmemek dileğiyle. Güzel bir etkinlik olur umarım. GM'lere başarılar diliyorum. Saygılar.

fezzan ile başlasam gene tunus formlayacaktım kardeşim jolofun bölünmesinden benim kadar kendide suçlu

Fezzan ile başlasan gene tunusu kuracak olabilirsin ama fezzan ile başlamadın
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.