[MP] EU4 - Minor Multiplayer: Temmuz 2018
Dün biraz da benden kaynaklı oldukça yavaş bir oyun geçirdik, bu sebeple sıkılanlar oldu. Oyunda lag yapıyor görünüyorken aslında yayında sorun yoktu, internet hızıma da baktığımda sorun farketmedim ama dayanılmaz bir hal alınca durum çıkıp telefon internetiyle girdim, evdeki internetten daha kötü olan telefon interneti lag yapmamaya başladı.

İstatistikleri bugün paylaşmış olurum.
@Voidian her zaman ki gibi savaşlarımız güzeldi eline sağlık kardeşim.

Duman rehber gelir, resimler alınıyor derken adete bir muhabir gibiydin.Ne rehber geliyor ne de resim aldım.Netim sıkıntıydı zor oynuyordum.
GBR'ye hollanda toprakları artı fransa irlanda arasını bozma teklifi ettim kabul etti.Normalde 2 miz girecektik.Ancak rivallik 1590 a bitiyordu.
Fransa amerikada savastığı için doğru düzgün savaşmayacaktı bunu biliyordum.Trier zaten yeterince benim büyüyebileceğim yere doğru büyüdü.Silezya'nın bavyera büyümesini kestim fakat trierin kesemedim.Çünkü ae yetmiyordu.
Duman voide haksızlık yaptın bunu da belirteyim.Silezya ile ilişki geliştiriyordu,fransa amerikada savaşıyordu, teknoloji 15 bütün idealari bitirdim hatta siz savaşı izlerken 15 moral daha almama 2 idea kalmıştı.GBR' de Silezya warn atınca bütün şartlar tamamlanmıştı.
Ne yazık ki bu dediklerimin rehberi olmaz.Bunlar mp oynayarak kazanılan şeyler.
15 teknoloji ile savaşı götürdüğüm doğru ancak son savaşta 15 teknoloji kazandın demek bana haksızlıktır.15 teknoloji askerleri saldırı askerleri ve ben alsasda savunma durumundaydım.Trier topraklarındaki savaşlarda 15 teknoloji askerlerinden çok güzel şekilde yararlandım.Kayıplarım 7k civari iken alsasta 15k askerim gitti.Savaşın ortasında çok güzel general geldi bununda etkisi var.Karşımda 90k fransa-trier ordusu olacağına 60k trier ordusu olsa daha zorlanırdım.
İlk savaşta 20k ordumu savaşa bile sokmadım avusturya'yı kurtardığım çünkü gerek yoktu.Ama yayıncı trier 10k asker bassa alabilir diyor.Yayıncı uyuma!!!
Diğer sorun gbr'ye işgal etsin diye toprak bırakmak.Savaşı en hızlı bitirmek önemlidir neden skor kaybedeyim.Fransa'yı savaştan çıkarmak için fransaya en kestirme yolu kullanmaya çalıştım.Fakat void o kadar kale dikmiş ki 40 dk sürdü fransa gitmem.GBR ye fransa irlanda arasını bozamayacağımı yorulmaya başladığımı dedim.O da void üzerinden fransa girdi.
Duman seni tanımasam oyunu bilmediğimi düşünecem.HRE'nin ortasındayım bende istiyordum 100 lük toprak almayı ama olmuyor.Frankfurtu alırdım alabilsem ansbach aldım trier daha fazla doğu gelmesin diye.
Oyun sıkıcı hale gelmişti lagdan dolayı.Ama bizim için değildi yanılıyor muyum void.
[+] 1 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
dünkü oyunun yavaşlığı aslında size yaradı, zevkli geçen bi savaştı izlediğim kadarıyla. ikinizi de tebrik ediyorum. koca bir oyun tek kalmak oldukça sıktı beni. trierden toprak alamadim 3 sehre 60küsür ae veriyordu. cw allylıgımı bozup rival ekeldi ve silesianın müttefiki. silesyanın koa girme riskini almadım. önümüzdeki oyun günü biraz daha hızlanabilirsek muhtemelen batının kaderi belli olacak. şu anki askeri ve ekonomik gücümle persia ile kapışmak isterdim.
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ekran_Goruntusu_866.png

Kendi adıma eğlendiğimi söyleyemeyeceğim, sayıca her zaman az da olsak ta yakın olduğumuz savaşlarda bile fransa savaşa yarı kalitede girdiği için kazanma şansımız olmayan mücadelelere giriyorduk. 

Savaştan hemen önce ilişki kasarak Silezya ile ally olmaya çalışıyordum, Hesse de bunu farkedip savaşı erkene çekmiştir muhtemelen.

Son olarak yanımızda 3 komşu ülkenin toplamından güçlü bir GBR varken Trier'i patlatmanın hiç mantıklı olduğunu düşünmüyorum.
Ara

ÜlkeOyuncu15691587ArtışBüyüme
50px-Carib.png Carib@Aeschyli252314+62+%24
50px-Trier.png Trier@Voidian228211-17-%7
50px-Flanders.png / 50px-Netherlands.png / 50px-Great_Britain.png Great Britain@Raijin523717+194+%37
50px-Ajuuraan.png Ajuuraan@Belgium433604+171+%39
50px-Bosnia.png Bosnia@pygsterik115132+17+%14
50px-Pomerania.png Pomerania@Kiliseninimami4933-16-%32
50px-Butua.png Butua@iberkay389555+166+%42
50px-The_Knights.png / 50px-Jerusalem.png Jerusalem@chaos10ur246335+89+%46
50px-Khorasan.png / 50px-Persia.png Persia@CeH623730+107+%17
50px-Silesia.png Silesia@Redtay253274+21+%8
50px-Siak.png Siak@Menars7280+8+%11
50px-Hesse.png Hesse@etzel249326+77+%30
50px-Clanricarde.png / 50px-Ireland.png Ireland@Sezar13482-52-%38
50px-Luwu.png Luwu@cetanu120220+100+%83
50px-Ando.png Ando@p1sag0r4548+3+%6
50px-Theodoro.png Theodoro@Ferreke152226+74+%48
50px-Songhai.png Songhai@BySucuk3055+25+%83

Oyuncu alımlarımız sürüyor.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
@etzel

Yazdıklarının bir kısmını anlayamadım sanırım bazı Türkçe kelimelere kendince yeni anlamlar katıp kullanmaya çalışmışsın (muhabir gibiydin). Anladığım kadarıyla yayında söylediğim bazı şeylere takılıp ertesi gün lafları hazırlayıp gelme gibi bir durum söz konusu, açıkçası ben oyuncu olarak katıldığım multiplayerlarda bu gibi şeyleri yaşamanın yanı sıra ne oyuncu ne de yayıncı olduğum, sadece Ulm'la oturup oyunu yönetip dev bastığım multiplayerda bile "tüccar atarak, dev basarak" oyunun gidişatına müdahale ettiğime dair eleştiriler alıp tartışmaya çekilmeye çalıştığımda bu gibi şeylerden pek de kaçamayacağımı anlamıştım, ancak ne yalan söyleyeyim bir oyuncunun yayınla kavga etmeye çalıştığını gördüğümde şaşırdım.

Sana önerim bunun eğlence amaçlı oynanan bir oyun, eğlence amaçlı yapılan bir yayın olduğunu hatırlayıp tüm bu "bana haksızlık yapıldı teknolojim 15 diye kazanmadım", "bu dediklerimin rehberi olmaz bunlar mp oynayarak kazanılır" gibi kasıntı yaklaşımı bırakıp, genel olarak tavrını bir gözden geçirmen. Oyuna hırsla yaklaşmanda sorun yok, ancak bu hırs triplere girip bu gibi şeylerle sonuçlanıyorsa sağlıklı değil.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
@Duman
Ben ne hırs ne kasıntı yaptım.Muhabir gibiydin lafı yeni anlam katılan bişey değil.Kötü bir anlamı yok.Hızlı hızlı güzel şekilde anlattın onun için kullandım.
Mp rehberi geliyor dedin ona cevaben rehberlik bir durum yok demeye çalıştım.Bosna adına perse ve kudüse ne dediysen onu dedim.Herhangi bir kırma,kibir kesinlikle söz konusu değil.
Ve lafları hazırlayıp ertesi gün gelme lafın.Bence sen tavrını bir gözden geçirmelisin.
Yayınla kavga etme gibi durumum da yok.Bilakis hoşuma giden bişey.Doğru da söylesen yanlış da söylesen başımızın tacisin.Oynamadığın mp de gelip yayın yapman fedakarliktir.
Ara
Valla bir mesajda birden fazla kişiye "haksızlık yapmamdan" vs girilince anlam veremediğim "muhabir gibiydin" gibi tabirleri daha negatife vurmuş olabilirim ama dediğim gibi yayındaki her cümlenin parça pinçik edilmesine gerek yok, yayında sen Trier'i yenerken söylediğim rehber yazılıyor resimler alınıyor esprisi daha önceki bir multiplayerda yine Trier'deki oyuncuyu yendikten sonra o savaşlarda aldığın resimleri kullanarak rehber yazmış olmana bir göndermeydi, herhangi bir negatif unsur içermiyordu yani buraya gelip "rehber yazmıyordum" diye savunmanı tuhaf buldum o yüzden. Yoksa hani o esnada oyunda bir yandan rehber yazdığını iddia etmiyordum.

Bir diğer unsur observer olarak ülkelerin asker sayılarını müttefikliklerini vs görebiliyorsunuz ama kim kimle ne konuşuyor, ne yapmaya çalışıyor anlamanız mümkün değil dolayısıyla ben "kendi gözümden" olayları yorumluyorum, ben Trier'in Silezya ile müttefik olmaması büyük sıkıntı derken Trier bunu yapmaya çalışıp yapamamış olabilir veya o esnada müttefik olmak üzere olabilir malesef bunu bilmemin imkanı yok.
Birbirimizi şimdi daha güzel anladığımizi düşünüyorum.Buna sevindim.Kibir benim en çekindiğim şeydir.15 teknoloji ile ilgili dediklerim ne sana ne de başkalarına gönderme vardı.15 teknolojiyle kazandığımi düşünüyorlarsa yanlış düşünüyorlar onu dedim.
Dediklerimden yanlış anlaşılacak nokta rehbere gerek yok mp oynayarak kazanılması.Bunu biraz daha açayım.
Kötü niyetle bakılırsa ben mp oynuyorum tabiki yenicem anlarsın.
İyi niyetle bakarsan sp bırakıp mp oynarsan sende bu şekilde oynarsın.Bu bir kişiye yönelik değil mp teşvik amaçlı yani.
Göndermeni anladım.Bak buna da iyi niyet kötü niyet olarak bakışımı söyleyeyim.
Kötü niyetle sen oyuncuları yendikten sonra rehber yapıyorsun.
İyi niyetse senin dediğin gibi.
Ben kötü niyetle yaklaşmam.Çünkü insanı zora sokan durum oluşur.
Forumda yaptığımız mp ler ve kurallar övmek amaçlı herhangi bir durum yok gerçekten güzel.
Dediğin gibi oyunda gizli yazdıklarımızı bilmedigin icin kendi bakış açından yorumluyorsun.Benim seni yerme laf sokma gibi durumum olamaz.Sorduklarına cevap vermem dumana bi laf sokayım yanlış yorumlamış hahahah şeklinde olamaz.Ben bilmedigin için cevapladım ki arkada neler dönüyor herkes öğrensin.
Ara
20180816002222_1.jpg

Şunu şuraya bi koyayımda havamı atayım.
[+] 4 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-08-2018, 00:03)Aeschyli : Şunu şuraya bi koyayımda havamı atayım.

(09-08-2018, 19:29)Aeschyli : gerekli butona basabilerek

Yaman butonşörsün delikanlı.
Sic Parvis Magna
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
103 saat- Lobi
https://steamcommunity.com/profiles/76561198262321447
"Gerçekle yüz yüze gelemeyecek kadar vatanseverlikle kör olmamalısınız. Yanlış yanlıştır, kimin söylediği önemli değil."
Ara
Arkadaşlar bugun oyun yapalım mı tatile mi girelim? Katılamayacak olanlar var ise yedek ayarlamaya çalışalım.
Ara
İşleyişimiz her oyun günü "bugün oynamasak mı" diye sorup bunu tartışmak üzerine değil. Gelemeyecek yedek ayarlayabilir.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
zaten az kişi kaldık çoğunluğun katılımı katılım sağlanamayacaksa oynamamak daha doğru olur. ayrıca her etkinlik günü sorulmuyor bu 2. ve bayram öncesi . Bu kadar agresif tepki vermenize gerek yok.
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda kuruldu. Save dosyası https://drive.google.com/open?id=1-VEg_L...BvGDMGX5JM
Ara
İnternet arızasından dolayı katılamıyorum.Bu kadar geç yazmam için kusura bakmayın.İsteyen birisi hesseye geçebilir.Durumu iyi
Ara
taungu-ava-nepa
100 saat https://steamcommunity.com/profiles/76561198154064112/
Ara
Benim net gitti,dustum kusura bakmayin. Geri de gelmedi henuz.
Ara
Top 10 Anime Betrayals

betrayal.png
[+] 5 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.