[MP] EU4 - Multiplayer : Ağustos 2016
:( :( :(
Ara
Bu kadar uzun yazmaya ne gerek vardı şimdi Steamsad
Ara
(18-08-2016, 01:52)jax61 :
(18-08-2016, 01:27)kaan0550 : Ben hiç bir oyuncuyla yoktan diplomasi var etmedim. Fransa ile zaten müttefik başladım. Hatta onu bozmak zorunda kaldım. Senin bu dediklerinden şu sonuç çıkıyor. Ilk başladığımız kadroyla oynuyalım bidaki oyun kimse gelmesin. Hatta bir oyun kaçırmışsa bir sonrakinede girmesin çünkü dengeler değişmiş olcak. Bu denge değişme olayını fazla abartıyorsun. Oyun aşağı yukarı 400 yıl sürüyor ve ben 10 yıl geç geldim sadece. Ne oyunlar gördüm kocaman ülkeleri oynayıp müttefikleri değiştirip rival yapıyolar. Benimkiyle kıyaslanamaz.

Sana çareyi söyliyim tekrardan
-Başlamış oyuna yeni kimseyi almayın
-1 gün ülkesine gelmemiş olanıda almayın
böyle dediğin denge bozulmaz anca

Yaptığın sadece oyunun tadını kaçırmak Duman.

asyaya gelmek istedin de seni ordan kovan mı oldu? oyuna ilk girdiğinde basbas bağırdım..afrika boş asya boş diye. siz asyada oynamayı becerebilecke kadar kaliteli oyuncu değilseniz asyadaki devletlerin suçu nedir? boştaki devletlere saldırıyormuşuz.. beni zaten bilen biliyor. bir önceki mpde westernfrontun kalitesini de tüm forum gördü. demek ki neymiş?

ille de avrupa avrupa diye tutturup 2 oyun sonra mpye veda edecekseniz gelmeyin. oynadığınız ülkenin ağırlığını kaldıramayacaksanız bi zahmet asyaya afrikaya gidin de bu ağırlığı kaldırabilecek oyuncu gelsin oraya.biz keyfimizden gitmiyoruz oralara.

yok hayır sadece avrupada oynanacaksa bu oyun bi zahmet avrupa eu 4 mpsi olsun ismi.yani koloniye çıkan adam asyada afrikada amerikada oyuncu ile uğraşıyor değil mi?

Geliyor bir de bana yalaka diyor. Benim yalakalık yapacağım insanlar benim arkadaşlarımdır. Ya da birşeyler edebileceğim insanlardır. @Duman ne samimi arkadaşım en de bir çıkarımız var. Dumanı tutup da ne yapacağım sanki ? 300 saatlik oynadığım oyunun çok çok çok azını Avrupada oynadım. Ve asla ve asla Avrupada asıl zevki alabildiğimi söyleyemem. Ve bu gerçi insandan insana değişir ama burada sanki EU4 Allahları Avrupa'da diğerleri de Asyaya atılmış gibi duruyor. Şayet ki Westernfront, ben ve Jax Avrupa'da olsaydık o zaman ne demek istediğimi anlardın.
Ara
(18-08-2016, 01:58)Redtay : Bu kadar uzun yazmaya ne gerek vardı şimdi Steamsad

Oyun, forum ya da yenilgi için yazmadım.Onlar olsa bu kadar uzun da yazmazdım çok umrumda değil.Burada üst perdeden ilk karakterime laf atıldı, sonra en pis 2. hareket yazıldı, sonra insanlığım sorgulandı.Okumak isteyen okur, cevabım o laflara.
Ara
Yorumun hepsini okudum ve sana hak veriyorum.
Ara
bu kadar sıkışık bir avrupanın olduğu yerde bazı oyuncuların diplomasi oyunlarına kurban gideceği aşikarken bu kadar agresif bir tavır yaşınıza kişiliğinize yakışmıyor.oynadığım her mp de defalarca ısrarla belirttim. bu oyunu oyuna giren herkes güzelce oynayabiliyor. herkes keyif almak için oyuna giriyor. kimse birisini yenip mp dışı ettiği için madalya almayacak.zaten mpnin kazananı puan üstünlüğünü alan kişiyse bu kadar tıkış tıkış olup 2. oyun gününden sorna bu tartışmayı yapmanın mantığı ne? yaw arkadaş afrikada asyada ülke alsanız çok mu kötü oyuncu olacaksınız? yalnız mı kalacaksınız? taş çatlasın zaten 1600 lü yılların ortasında dünyada denge oluşuyor ve her oyuncu bir diğeriyle savaşabilecek duruma geliyor. 5k- 10k askerli savaşlar mı keyif veriyor size yoksa 100-200k lık savaşlar mı ? yapmayın allah aşkına. polonya oyuncusu hata yapmıştır veya doğru yapmıştır diye tartışmıyorum.kendince ülkesi için hamlesini yapmış ve başarı sağlamıştır.dolayısıyla bu şekilde mpden ayrılması hoş olmuyor.devam etmeli bence.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 3 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun içerisinde yapılan her türlü entrika, yalan dolan mübahtır, ülke politikanda başka bir ülkeyi kandırabilirsin, başka bir ülkeyi safi kendi çıkarların için kullanabilirsin. Bu yaptığın hareketten dolayı eleştirilmezsin, sadece sonraki oyunlarda oyuncular sana daha zor güvenir (metagaming) ama kimse çıkıp da sana direkt olarak laf söyleme hakkına sahip olmaz.

Öncelikle ben orada 'yeni oyuncu senle müttefiklik bozacak' demedim. Yeni oyuncu ile diplomasi yapıp senle müttefik bozmasını sağlayacak olsam dahi bu bilgiyi sana verecek kadar amatör değilim. Ben orada 'Avusturya senle müttefik bozacak' dedim. Bunu da senin ve Avusturya'nın mevcut durumunu ele alarak belirttim. Orada vurguladığım Avusturya'da kim olursa olsun potansiyel bir Brandenburg-Osmanlı saldırısına karşı seni koruyamayacak olmasıydı. Çünkü yenme şansınız neredeyse 0 ve Avusturya dağılma olasılığı çok yüksek bir ülke - keza dağıldı da. Bugün Hulkspider da senle müttefiklik bozdu. Alper412'de olsa bozacaktı.

Ancak tüm mesele ansızın senin Osmanlı ile konuşman ve Osmanlı'nın benle müttefikliğini bozduğunu söylemesi ile değişti. Çünkü artık Polonya'ya girmesi muhtemel bir Brandenburg-Osmanlı ikilisi kalmamıştı. Muhtemelen Osmanlı ile yaptığın konuşmada benim Brandenburg olarak Osmanlı'nın Viyana'yı almasına sıcak bakmadığımı iletmişsindir, o da benim toprak talebimi de işin içerisinden çıkartıp sadece bana toprak ver senden başka yer istemeyeyim Avrupa'ya birlikte yürüyelim'e bağlamıştır. Gayet doğal bir sonuç.

Buraya kadar hala sıkıntı yok, hala oyun içi politika. Osmanlı Brandenburg Polonya üçgeninde Polonya ve Osmanlı kendi aralarında diplomasi yapıp Brandenburg'u saf dışı bırakabilirler, gayet doğal.

Sıkıntı şurada başlıyor :

1. Osmanlı ile savaş olasılığın varken Avusturya'ya deneyimli oyuncunun geçmesi için ona özel mesaj atıyorsun. Çünkü Osmanlı sana saldırırsa Avusturya'nın seni savunacağını düşünüyorsun ve Avusturya'nın deneyimli biride olmasını istiyorsun.

iberkay15 :Kardeşim merhaba.Ne yap et au yu al.Oyuncuyla konuş zaten işin bitti de.Yoksa halimiz harap =)

2. Osmanlı ile anlaştıktan sonra bu yukarıdaki özel mesajı attığın insan oyuna girip Avusturya'yı seçtiğinde adamı tanımamazlıktan gelip "Avusturya'nın asıl oyuncusu nerede? Niye o oynamıyor? Gelsin o oynasın." diyorsun. Bu itirazın esnasında sana hak veren tek bir kişi var. O da Osmanlı oyuncusu TurkJedi. Kendisi bu oyun sonu benden yaptığının yanlış olduğunu söyleyip özür diledi.

3. Deneyimsiz Avusturya oyuncusunu Steam üzerinden manipule edip Malacca geçmek isteyen oyuncuyu Avusturya'ya aldırtıyorsun, bu esnada ben itiraz ediyorum ve bunu Avusturya'ya saldıracağınız için yaptığınızı söylüyorum.

4. Osmanlı ile herhangi bir anlaşmanızın olmadığını açık bir şekilde beyan ediyorsun, dediklerimi yalanlıyorsun.

5. Oyun içerisinde Osmanlı ile birlikte Avusturya'ya girip deneyimsiz oyuncunun elindeki Avusturya'yı oynanamayacak hale getiriyorsunuz, parçalıyorsunuz. Osmanlı Viyana'ya komşu oluyor.

Bu 5 maddede senin hareketlerinde 'oyun içi' olarak değerlendirilemeyecek çok büyük, çok kirli hareketler var. Ülkesinin durumu farklıyken yeni oyuncuya 'kardeşim ne yap ne et Avusturyayı sen oyna' diyip, Avusturya'ya saldırmak üzere bir konuma geldiğinde bu sefer diğer oyuncuya 'nerdesin mpye gir Avusturya'yı al' diyen birisin.
Bence de etmeli ama ortada büyük bir otorite boşluğu var. Development bakımından güçlü ve ekonomi bakımından mükemmel olmasına rağmen Fransa bile Brandenburga yeniliyorsa dengeler açık bir biçimde Brandenburgun lehinedir. Acilen bir Avusturya oyuncusu bulunmalıdır. Her ne kadar Mevcud Avusturya oyuncusunu çok sevsem de Dengelerin düzelmesi bakımından Hulk'un isteği doğrultusunda da Avusturya'ya deneyimli bir oyuncu bulunması için oylama başlatılmasını ve Polonyanın mpden ayrılma gibi bir hata yapmamasını istiyorum. Sayın @iberkay15 EziodonVito'nun yani hulkun av.da bulunması senin işine değil başkalarının işine yaramaktadır.
Ara
Kınamanızı alıyor ve kabul ediyoruz. Aldığımız gazla yayılmaya devam edeceğiz. :)
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Duman ile  iberkay15 'den bu tartışmayı bitirmelerini rica ediyorum. Tartışmanın devam etmesi hiçbir şey sağlamayacak, tek yapacağı şey oyunumuzu baltalamak olacak. Avusturya oyuncusu konusuna gelirsek  HulkSpider03'ın yerine bir oyuncu alacağız ve HulkSpider03 bir Asya ülkesine geçecek.
Ara
Afrikadaki boşluğu doldurması açısından afrikaya geçmesinin daha yararlı olacağını düşünsem de asyaya da gelirse misafir etmekten memnuniyet duyarız:) neşeleniriz biraz :)
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
:D Yok edecek bir ülke çıkar :P
Ara
@Blackwhist Afrika'ya bekleniyorsunuz.
Ara
Ben buhkarayi velan alam ya.
Ara
Başkasına versen ne olacak Avusturya'yı ülke yıkıldı. Başarılı oldular. Osmanlı Viyana'ya komşu diyorum, Macaristan'ın HRE'de toprağı var diyorum. İstersen DDRJake'i geçir neyi telafi edeceksin?
imparatorun defansif ittifakları ve avusturyanin ittifaklariyla toplam 9 defansif müttefiki elde edebilitsiniz. Osmanlı bile olsa sadece 1 gp çağırarak bunu asabilecegini sanmıyorum. Avusturyanin hala toparlanma şansı var. Sıkıntı olacak durum osmanli ve polonyanin sadece tek kalan brandenburga saldırması ve oyuncusuz kalan rusyaya bedavadan ilerleme kazanmaları. O ittifak baya tehlikeli.
Ara
(18-08-2016, 02:10)Duman : Oyun içerisinde yapılan her türlü entrika, yalan dolan mübahtır, ülke politikanda başka bir ülkeyi kandırabilirsin, başka bir ülkeyi safi kendi çıkarların için kullanabilirsin.

Tüm kavgalar da bu sebepten çıkıyor ya işte. Oyunu oynayamayan ve kazanamayacağını bilen; yalan dolan, entrika, kandırma işine giriyor.

Oyunu kazanmaktan önce arkadaş kazanın.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Duman çok fazla aşırı güçsüz düşen sonra comeback yapan ülke gördüm. Yetenekli bir oyuncu geçerse neden olmasın?
Ara
Tartışma uzamasın diyorum ama halen Osmanlıyla kirli ittifak gibi şeylerle itham ediliyorum.2-3 mp ye girdim dediysem de ben de keriz değilim.Otto nun Viyanaya kadar girmesini ben de istemem.Açıkça yazdığım gibi o an senin İmparator olman ve benim Osmanlı ile sana karşı savaşma şansım olduğu için o ittifakı kurdum.Dediğim gibi Au yu parçalamak niyetim olsa hiç değilse 1-2 toprak alırdım.Osmanlı oyuncusu çıksın konuşsun biz onla toprak anlaşmasını yaptığımızda au yu bölelim ally olalım diye mi yapmışız.Ya da özel mesajların ortaya serildiği ortam da Au oyuncusu steam ve oyun içi mesajları bulunabilirse paylaşssın burada bakalım Au yu parçalamaya mı çalışmışım yoksa yaşatmaya mı.Au ya otto girmeyecek olsa biz halen ittifaktık ve dediğim gibi ben bozmadım.
Ayrıca au oyuncu meselesini de net açıkladığımı düşünüyordum ama halen itham var bir daha anlatayım.Bu arkadaşa özel mesajı atıyorum cevap yok(olmadığı gibi Duman a iletiyor harfi harfine) sonra Duman dan Avusturya senle ally bozacak her türlü sözünü duyuyorum ve mevcut au oyuncusuna sonuna kadar arkamda mısın diyorum ve arkamda olduğunu belirtiyor.Ayrıca ilk mesajım da mevcut oyuncuya ülke değiştirip değiştirmediğini sorduğumda 'ne değiştircem kardeş ya' yazmıştı, ben de iyi değiştirme yazmıştım.Yani gidip aklını çelmedim zaten kalma fikri vardı.
Mp den ayılmasam her yaptığım hareket, başarılarım 'oyunun dengesini bozan kirli ittifağınız olarak adlandırlıcak' bu yüzden bırakıyorum.Ayrıca oyun başı Au imp. bırakıp sonra içinden ülke çıkarırken Polonya imp olan brandenburg saldırılarına ve 1470 yılında brandenburg tarafından yıkılabilecek seviyeye geldiğinde oyun çok dengeliydi, bütün dengeyi ülke çıkarım için uğraşan ben bozdum.
Ara
Bakın isviçre oyuncusunada zamanında söyledim tekrar söylüyorum morocco potansiyeli olan bir ülke iberya tehtid edemez iberya kendi iç düzeniyle ugraşıyor rahatlıkla afrikada genişleyip westernleşebilir buda onu avrupaya denk bir güç yapar yeni gelecek bir oyuncu olsam ben buraya geçerdim (burada isviçre oyuncusuna moroccoya geç demiyorum artık geçmiş oynamış yeni gelecek bir oyuncu olursa diye önerimi yapıyorum)

isviçrenin bir human olması tabi genel oyun planını bozdu zira fransa ile dolaylı  müttefikten şuan bildigin kanlı bıçaklı hale geldik ortada bir diplomasi krizi mevcut evet 
benim sinirlendiren 2 durum var 
1.Ben fransa ile müttefikken fransayı benim üzerine sürme ile tehtid etmesi 
2.Fransanın İmparatorluğa savaş açıp imparatorluğun müttefiklerimden olmasını bildiği halde savaş dışı kalmamı beklemesi 

Avrupada gerçekten büyük bir siyasi kriz var ve bu katolikler arasında giderilmesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum 

Ayrıca ben asyada oynamam tavrı da son derece yanlış buluyorum yeni gelen oyuncunun sanki tek kendisi asyadaymış gibi tavır koyması saçma 

"Asya'da zevksiz zevksiz ai allyler alıp ai 'lerle savaşıp ai toprakları kazanmak mı? Teşekkürler kalsın. Single playerdada aynısı var."
Şu cümleler asya da oynayan oyunculara hakaret gibi bir şey Halbu ki asyada da güzel mücadeleler olmuştur burada lütfen asya kötü algısını yıkalım  

Son olarak ta italya küçük yer 4 devlet italyada varolamaz birileri malesef cuma günü yıkılma dönemine girecek
p8RNv0.png

Konuyu Okuyanlar: 31 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.