[MP] EU4 - Multiplayer : Aralık 2016
Arkadaşlar şuana kadar AI Fransa'dan toprak alınmadı. Sadece ikinci gün gelseniz Fransa kayıpsız sapasağlam duruyordu. Gelip sahip çıkan olmadı. Fransa'nın kaybettiği topraklar 3. gün Shalafi ve dün Duman'ın oyununda yaşandı. Dumanda ilk savaşını İngiltere yerine bana açsaydı eminim ortalığı dağıtmıştı şuanda. Güçsüz denilen Fransa'da 55k asker vardı. Dostu Burgonya'da 30k. Böyle bir Fransa'ya Duman gelesiye kadar kimse sahip çıkmadı işte.
Ara
Forum multilerinin en sevdiğim yanı tartışmalar bayılıyorum :)

Yorumum olarak bence duman sovyet rusyayı kurardı bu multide hasta adam psikolojisine sokulmuş fransayı seçmesi bunun haberi olmaması üzdü
p8RNv0.png
[+] 1 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Arkadaslar , Ben Alaattin Nam-ı Diğer başkan steam nickim de Guderian.
Son mp oyunun da Otto oynayan arkadaş küfürbazhaydo muydu ?

Bir dahaki mpniz de lütfen beni de haberdar edin , Özellikle Küfürbaz oyundaysa ;)
[+] 1 üye Guderian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Üçüncü MP Günü 

Yeni yayılan protestanlık mezhebini gören kralımız papayada olan öfkesiyle hızlı birşekilde mezhep değişimine gitti. Lakin bunu onaylamayan vassallarımız bize karşı birleştiler ve Fransa-Moskova desteği ile birlikte bize karşı bir bağımsızlık savaşı başlattılar. Bu süreçte tam bir kabusu yaşayan devletimiz dostumuz olan İngiltere krallığının yardımıyla savaştan galip ayrılmıştır. Lakin bu süreçte harcanan paralardan dolayı iflas eden devletimiz Kuzey Afrikada kazandığı toprakların bir kısmını isyana kaybetmiştir. 

Jq2POE.png

Dördüncü MP Günü

Yaşadığı sıkıntılardan sonra hızlı bir topralanma sürecine giren krallığımız Protestan krallığının gücünü göstermek adına Roma'yı fethetmiştir ve vassalımız Provence'ye hakkı olan Avingon verilmiştir. Bu süreç devam ederken Afrika kıtasında yeni yerler bulabilmek adına keşiflerede çıkmıştır. Orada bulunan Songhai Kralıyla tanışılmış kendisi ile harita takasına bile gidilmiştir. 

77vRav.png

Beşinci MP Günü

Fasa açmış olduğumuz savaş devam ederken yaşadığımız Osmanlı müdahalesini engellemek adına Sultana ikramlar yollamış olup üstümüzde çılgınlar gibi savaşlar açan Fransa'yı görünce Fas savaşını hızlıca bitirmek adına Fasa toprak vermişizdir. Dostumuz İngiltere'ye karşı zor durumda olduğumuz için Fransa'dan gelen barış teklifini ilk adımda kabul ettik fakat daha sonra gelen Fransız tehtitleri bizi oldukça rahatsız etti. Bu tehtitleri kabul etmediğinde İngiltereden sonraki ülke olacağımızı söyleyen Fransa Kralı üstün diplomatik yeteneklerimizi hesap etmemiş olmalıydı. Evet ülkemiz oldukça zor durumdaydı fakat bu süreçte İngiltere'nin bize kazandırmış olduğu zaman ile birlikte hem toparlanma sürecine gittik. Hemde bu süreçte kendimize yanımızda dost aradık. İlk olarak Osmanlı sultanına gönderdiğimiz elçimiz bize olumsuz bir yanıt ile döndü. Avusturya Arşidük'üne gönderdiğimiz elçi ise belirli şartlar sağlanırsa Arşidük'ün savaşa katılmaya istekli olduğu yönünde bir yanıtla döndü. Bunun üzerine daha önce bağımsızlığını garanti etmiş olduğumuz Savoy Dükü ile görüşmeye başlamış ve ondan bu kadar agrasif davranan Fransız Kralına yardım etmemesini istedik. Savoy Dükü'de bu durumdan rahatsız olmuş olacak ki ertesi gün açtığımızı Avusturya-Kastilya vs Fransa-Burgonya-Floransa savaşına katılmayı reddetti. Savaş sırasında oldukça ilginç olaylar yaşanmışken en ilginç olay İngiltere'nin ülkesindeki istikrarsızlıklardan dolayı savaştan çekilmiş olmasıydı. Bu süreçte zaten zayıf olan krallığımız yenilgi geleceğini düşünmüş olsada vazgeçmeden seferlerine devam etmiştir. Avusturya işgali sonrası savaştan çekilen Floransa ve zaten İngiltere savaşından yorgun çıkan Burgonya kısa sürede müttefikleri olan Fransayı yanlız bırakmıştı. Bunun üzerine başlayan Fransa işgali savaş sırasında Fransa Kralının intahar etmesiyle son bulmuştur. İşgal sonrasında Burgonya-Fransa ittifakı sonlandırılmış ve Provence ve İngiltere toprakları ülkelerine geri kazandırılmıştır. 

d8bYp7.png
Ara
http://steamcommunity.com/id/aeschyli/

Steam linkim burda. Oyuna katılmak isteyen arkadaşlar buradan eklesin benimle iletişime geçsin. Oyun saatleri ana konuda belirtildiği gibidir. Yani bu akşam 21:00'da oyun var.
Ara
(16-12-2016, 16:55)Guderian : Arkadaslar , Ben Alaattin Nam-ı Diğer başkan steam nickim de Guderian.
Son mp oyunun da Otto oynayan arkadaş küfürbazhaydo muydu ?

Bir dahaki mpniz de lütfen beni de haberdar edin , Özellikle Küfürbaz oyundaysa ;)

Küfürbazın antisi Alaattin başgan  :grinn:
Ara
(16-12-2016, 16:55)Guderian : Arkadaslar , Ben Alaattin Nam-ı Diğer başkan steam nickim de Guderian.
Son mp oyununda oynayan arkadaş Qayser-i Rum muydu ?

Bir dahaki mpniz de lütfen beni de haberdar edin , onunla aynı oyunda yer almak şereftir. Her oyun ondan farklı şeyler öğreniyorum. Teşekkürler KAİSER

ö.d
[+] 1 üye Kaiser-i Rum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Polonya Lehistan *İmparatoru* olarak inzivadan tahtıma geçiyorum. Yaptığınız hareketler,  hepinize teker teker geri dönecektir. Yokluğumda konsüllerimizin yerimizi dolduramaması üzerine yönetilemeyen ülkemize darbe Kutsal Roma imparatorundan gelmiş, Ve bir ahmaklık ederek kuzeyindeki zaten otoritesini kaybetmekte olan Toprakları Prusya egemenliğine vermeye karar kılmıştır. Doğumuzda yatan Moskof Knezliği bir fırsat korumaktadır lakin böyle birşey asla olmayacak, Müttefiklerimiz bize her zaman yardım edecektir. Buradan İspanya ve Büyük Britanya İmparatorlarına , Lehistan İmparatoru olarak müttefikliğimizi ilan etmek isterim !

@jax61 @Aeschyli

[+] 2 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kuruldu

Şifre : st
Ara
kuruldu

http://dosya.co/vnk307o0zocv/mp_Austria1...2.eu4.html
Ara
vXZg7D.jpg

GP3vgv.jpg

X9dBpO.jpg

r6EgkB.jpg
Ara
ben yoktum cunku oyun rehostan sonra birden bire kapandı :(
Ara
Anladigim kadariyla Osmanli oyuncusu Karakoyunlulaei ve Memlukleri tamamen temizledikten sonra Viyana'ya yol alacak ya da hic bati ile ugrasmayip İran'a dalip ticaretten parayi kiracak.
Ara
Osmanlı oyuncusu katılırsa biz de ne yapacağını anlayabiliriz belki.
[+] 7 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hayatımda gördüğüm en maniadar ileti :P
Ara
plc-flag-blog.jpg

Lehistan İmparatorluğu, Avusturya,Bohemya Macaristana olan savaşı mütefiki Büyük Britanya ile yendi.
Bu savaştan sonra Avusturya tüm İmparatorluğunu kaybetti, İç Savaşa girdi ve derebeyleri İsyan etti. Aynı zamanda Polon topraklarından da tümden çekilmek zorunda kaldı ve Prusya ile olan tüm ilişkisi dağıtıldı. Prusyanın en önemli şehirlerinden olan Königsberg tarafımızca ele geçirildi.
Şu an intikam almak için uğraşıyoruz ve amacımız dostlarımızın iyiliğine yönelik olmaya devam edecektir. Son zamanlarda Canımızı sıkan Venedik'i de uyarmadan geçmeyelim.

Meraklısına ; Durumumuz ;

VE TABİKİ İNTİKAMIMIZIN HEDEFLERİ ;

rPCuPB.jpg

Xpll6D.jpg

Q7We91.png

Dv89QS.png

8uitDj.jpg

[+] 3 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-12-2016, 18:23)Kaiser-i Rum :
Son mp oyununda oynayan arkadaş Qayser-i Rum muydu ?

Bir dahaki mpniz de lütfen beni de haberdar edin , onunla aynı oyunda yer almak şereftir. Her oyun ondan farklı şeyler öğreniyorum. Teşekkürler KAİSER

ö.d

Yaw Emre hayatım da tanıdığım en troll adamsın sen .  Ama haklısın senden bir şey öğrendim Ally ilişkileri nasıl manipüle edilir , Allyına nasıl ihanet edilir , suya sabuna karışmadan nasıl aradan sıyırılır bunları senden öğrendim :)
[+] 2 üye Guderian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İnternet hızım yüzünden devamlılık sağlayamadığım için herkesten özür dilerim. Olay benim elimde değil ama :/
Geri Döndüm (Sayılır)
Ara
duman oyuncusu aslinda ingiltere ile savastayken ispanya ile muttefik olabilirdi arkasindan dalmasin diye. Ingiltere ile isi bitince ispanya ile muttefikligi bozup dalardi ispanya'ya.
Ara
Bugün, dün oyunda olan 9 kişinin herhangi bir işi yoksa devam edilmesini öneriyorum, mümkünse de 8 gibi başlarız.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.