[MP] EU4 - Multiplayer: Aralık 2018
Screenshot_1.jpg

WWI
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1 ducat dahi geliri olmayan ve askerlerini üç öğün balıkla besleyen gariban Kongo krallığına savaş açacak kadar gözü dönmüş olan doğunun emperyalist gücü Malayayı şiddetle kınıyoruz. Ey Malaya, Afrika ana karasına çıksan bile tutunabileceğini mi zannediyorsun? Avrupalı kardeşlerimiz bugün olmasa bile gelecekte o toprakları senin de elinden almayı bilmezler mi? Peki ya sen bu savaşı kolayca kazanacağını mı düşünüyorsun ey gafil? Benim çiğ balıkla beslediğim askerlerim senin yumuşak karınlı askerciklerini lime lime etmez mi?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 3 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Российское царство
rTn2jH.jpg
TSAR'IMIZIN POLİTİK DURUMLARLA İLGİLİ BİLDİRİSİDİR
Çok değil 120 sene önce moğol artıkları ve kafir prenslikler ve kendi kanımızdan olan kralların bile bizimle alay etmesine karşın hepsine rus milletinin demir yumruğunu indirdik ve avrupa'nın tartışılmaz korkulan ülkelerinden birisi olduk.Daha önceleri bildirimizde bize yaşattığının 10 mislini yaşatağımızı söylediğimiz leh kralına ve onun köpeği litvanyalılara dediğimiz gibi haddini bildirdik ve tarihten silmiş olduk.Avrupa'da yıllarca bizim dedelerimize düşmanlık edip, kan kusturan zalim katolik krallıkların bize yaptığı gibi protestanlara da zülum uyguladığını duyduğumuzda cezalandırmak amacıyla açılan savaşta protestant tarafın katoliklere haddini bildirmesinden menmunuz.Her ne kadar tam muvaffakiyet sağlanamasa da o çocuk katili,barbar,terörist papa dükü ve onun köpekleri artık sesini çıkaramaz hale getirilmiştir.Daha sonra agresif hareketler gösteren fransız imparatoru yine onlardan farksız olmayan ingiliz-italyan-türk-alman koalisyonu birbirini yerken biz doğunun zenginliklerine gün be gün yaklaşıyoruz.Amacımız bize dostluğunu bildiren kore efendisi ile zengin çin'i o zalim kraldan kurtarmak ve barış ve özgürlük getirmektir.Diğer yandan hindistan'da önümüzde engel olan timur(barbar,mogol artığı) hanını pek yakında ortadan kaldırıp hindistan'a girmeyi hedeflemekteyiz.Tüm bunlar olurken islam dininin savunuvusu olduğunu iddia eden türk sultanının bizim önümüze engel çıkarmamasını kendilerinden dostluk göstergesi olarak beklemekteyiz
Ara
eu4_map_ASK_1575_01_02_1.png

1575 Dünya Haritası

Önerilen Devlerler: Timur, Etiyopya
Ara
Son etkinlik gününe katılamamam, kişisel bazı sebepler ve ülkenin parçalanması durumundan ötürü etkinlikten çekildiğimi belirtmek istiyorum. Herkese teşekkür eder ve başarılar dilerim.
WhaW8Am.gif
Ara
Rusya'ya geçmek isteyen varsa geçebilir.Katılamama durumum var
Ara
İngiltere malinin altına koloni atmış , bu oyun günü tunusla sürtüşme yaşayabilir sanırım

5-10 dakika gecikebilirim
Ara
Oda kuruldu, şifre: st

Save Dosyası: https://cdn.discordapp.com/attachments/4..._01_02.eu4
Ara
Boşta ülke varsa gelebilrim?
Ara
Etkinliğin yayını için: https://www.twitch.tv/strategyturk/
Oda tekrar kuruldu.
Ara
2. Rehost :/
Ara
https://steamcommunity.com/profiles/76561198039001516/
kayıtlarda 257 saat

OSMANLI
TİMUR
MEMLÜK
Ara
@KEN Yıl şu an 1600'lerde Memlük yok oldu. Babür ve Osmanlı'da da oyuncular var. Etiyopya sanırım tek uygun devlet. Ya da gelmeyen olursa onların yerine geçebilirsin.
Ara
"O an"

Rusya barışıyla bölünen toprak

Son olarak son vija barışı daha da bölünen ülke.Ülkenin başkentine gidemiyorum :/
Genel olarak MPden bahsetmek gerekirse
Oyun çok yavaş ilerliyor PvP yokken 3x oynanması daha iyi olur.Oyuncular uyarılmadan kurallara pek uymuyor :D
Ara
"15. Oyuncular barış anlaşmalarında iki ülke arasına sınır çekmeye yönelik veya anlaşma yapılan ülkeyi ikiye bölmeye yönelik çizgi şeklinde toprak alamazlar."
burada toprak alarak bölme durumu yok ve çizgi şeklinde de değil 2 province delhi province leri serbest bırakılınca sınır dışı kalmış durumda. Ha bu ss i olmadığı için atamıyorum mughal arkadaşta delhiyi tam ortadan 2 ye bölerek çizgi şeklinde delhi şehrini alabilmek için almaşma yapmıştı bunun burada kararı sizlere bırakıyorum sonrasında benim delhiden aldığım topraklardan dolayı batı parçası neredeyse yok olmuştu bu barış öncesinde 
Ara
Şimdi ben baris anlasmasindan önce timur'a 2 toprak alip cikcam cok zayiflamani istemiyorum dedim.Kendisi de bunu onaylayabilir.Daha sonra kendisi baris atti.2 toprak %10 vergi ve bir miktar para verdi.Ben topragi bölecegini düsünemeyerek kabul ettim.Çünkü o sırada oirata'da toprak vermis.Ben farketmedim bunu.Zaten ben astrahana toprak almak istiyordum ama enstitü geçirince 2k borcum oldugundan onu ödemek icin hemen kabul ettim.Kural ihlali varsa halledilebilir 1 tane çöp topragi vermekten gocunmam ama anlasma teklfini ben yapmadigimi tekrarliorum.
Arkadaşın kötü niyetli olmadigina inaniyorum ama kendisi anlasma yollayip sonra kendisinin magdur durumuna düşmesi ne kadar mantikli? Soruyorum size.Bİr toprak geri alabilmek icin bu kadar ucuz girişimlere gerek yok bence
Ara
Bugün bu kurala karşı oyuncular baya laubali davrandı. Önce iberkayın niye karntern'i alayım, ne işime yarayacak ki diye ülke bölme kuralını ciddiye almaması ve ardından babüre uygulanan barış anlaşmaları. Oyun başı prusya ve avusturya'ya bu müsamaha gösterilmemişti. Şimdi de aynı ciddiyetle yaptırım uygulanması gerek.
Sic Parvis Magna
Ara
Voidian ile görüştüm delhi ile savaşta olduğundan Mughal oyuncusu o bölünmeyi çok çok çok büyük ihtimal ile birleştirecek zaten bende babüre bölünen 2 province in dev i kadar toprak salacak mışım
Ara
Kural ihlallerinde çok geç kalınmamışsa yaptırım her zaman uygulanır. Mughal-Vijayanagar arasındaki ihlalin yaptırımı Delhi savaşının sonucuna göre belirlenecek.

Edit: Fransa ve Prusya'nın da aynı kuralı ihlal ettiğini öğrendim. İhlali giderecek şekilde toprak salımı yapmaları gerekiyor.

@iberkay @Yano

072805f9a2543240c9f3f3aaf89bbacf.png

6fd8b2f4ad183bf20d03dd874282afe2.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.