[MP] EU4 - Multiplayer: Aralık 2018
(15-12-2018, 01:26)Serdengecti1 : Arkadaşın kötü niyetli olmadigina inaniyorum ama kendisi anlasma yollayip sonra kendisinin magdur durumuna düşmesi ne kadar mantikli? Soruyorum size.Bİr toprak geri alabilmek icin bu kadar ucuz girişimlere gerek yok bence
 Ucuz girişim felan yok eğer o kadar kural metnine sadık kalacaksak o delhinin toprağını özgürleştirme olarak geçen bir hamle toprak alarak diye geçiyor benim almam yada vassalımın alması değil ben onu diyorum. Birde adam öncesinde delhiyi bölerek çizgi şeklinde toprak aldığından delhiye nereyi salsam ülkesi bölünüyor zaten başkent olduğu için sanırım delhi şehrini delhiye veremedim ona özellikle bakmıştım yaa ben göremedim yada başkent olduğundan salınmıyordu. Muhtemelen başkent olduğundan salınmıyordu hiç böyle bir duruma denk gelmediğim için bu şeyi bilmiyordum mesela.

Ha sen babürde ki arkadaşa diyorsan bunu şimdi baktım bu yazdığımı dikkate almana gerek yok öyleyse kusura bakma yanlış anlamışım sizin orada ki bölümeyi şimdi inceleyince gördüm.
[+] 1 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Milan ın tek kalan yeri venedikti, bunu görüp sağa doğru uzattılar.Ya gidip saçma sapan işime yaramaz karnten gibi yerleri alıp otto ya sınır olucam ve savaş ilanı alacaktım ya da sol tarafından almaya 1 toprak 1 toprak devam edecektim.Bu arada iyi taktikmiş, yıkılacak ülkeler denesin bir tarafa doğru uzatın ülkeyi öbür ülke mal gibi ortada kalır.Her neyse oyun başı ben hertürlü toprak aldığımda bölünüyor demiştim ve alacağımı belirtmiştim, oyunun gm sinden ses çıkmadı, altnkurt karnten i al falan dedi.Gm ye oyun öncesi yazdım 'orada kural ihlaline girmez' sözlerine dayanarak o iki toprakla birlikte 2 toprak daha alarak Milan savaşını bitirdim.

Şimdi oyunun yetkilisi dediği sözün tersi biçimde toprak salman gerekiyor, ihlal yapmışsın diyerek bana geliyor.2 toprağı salmam bana çok bir şey kaybettirmez ama bulunulan tutum oldukça üzücü.Buradan sonra devam etmeme kararı aldım.Fransa yı dileyen biri devrabilir.İyi ilişkiler kurarsa 3 lü koalisyon yemediği sürece her türlü önü açık ülke.Yeni oyuncusu da ihlale uygun şekilde toprakları salar artık.
Ara
Kurallar yeterince açık bir şekilde yazıldı ve daha önce ihlallerinde ne gibi yaptırımlar uygulanacağı görüldü. Bunun üzerine kural "yapacağım anlaşma benim işime gelmiyor" sebebiyle kurallar ihlal edilemez. İlk mesajda da yazdığı gibi etkinliğe katılacağını belirten oyunculardan tüm kuralları okuyup kabul etmiş olmaları beklenir. Benim çıkarıma uymadığı için kuralı ihlal ederim kurallara uyan oyunculara saygısızlık oluyor.

Yapabilirsin dediğimde nasıl bir anlaşma yapacağını söylemediğinden ortadaki toprakları kendine yukarıdaki toprakları da başkasına geri verdireceğini düşünmüştüm. Yoksa "kuralı edebilir miyim gm?", "edebilirsin" tarzı bir konuşma geçemeyeceğini anlamış olman lazım.
Ara
Yine gelecek mpler icinde bir oneri sunayim ;

Oyuncu devletler icin degil de AI devletler icin ikiye bolme kuralinin kaldirilmasi bence daha uygun olur. Cunku iberkay`nda basina geldigi gibi hem regiona dikkat et hemde AI ulkeyi ikiye bolmeme olayi mantiksiz olabiliyor.

Ikincisi, Milan`a toprak verme olayi planli bir sekilde degil tam tersine istenmeden yapilan bir olay. O savasta Voidian ile de ayni chat grubundaydik, baris anlasmasini yapan Yano`ya Milan`a Italyada komsu tek toprak verilmesini soylemistik. Baris anlasmalarinda bende cok kotu oldugum icin birsey demiyorum ama Milan`i uzatalimda Fransa zor alsin diye bir derdimiz olmadi.
Ara
@iberkay Ben sana açıkca kural ihlali olacağını belirttim ve sende bunun işine gelmediğini söyledin. Kurallar işimize gelip gelmemesine bağlı olarak değişiklik göstermiyor. Burada haksızsın.

Ayrıca benim sözüme itibar etmeyip yapmakta olduğun hamleyi justifiye etmek için Voidian'a gitmişsin. Voidian'ın da yine benim sözümü yere düşürecek şekilde seni yanlış yönlendirmesi sonucu ihlal konusu olan toprakları aldın. Burada da Voidian haksız.

Söylediğim şey Karntern'den başlayarak toprak alabileceğindi. Aksi takdirde ülkeyi bölmüş olacağın gerçeği söz konusuydu. Hani bunun yorumlanacak, sorgulanacak, tartışılacak bir şeyi yok. Ben yetkili olsam da böyle olmasam da böyle. Gidip de Voidian'a sormanı gerektirecek bir şey yoktu.
Sic Parvis Magna
Ara
Benim gelecek mplerde bu gibi konularda kuralın konulma amacına uygun olarak ülkenin topraklarını kasıtlı biçimde başka kendi çıkarına uygun bir hamlen varken oyuncunun toprağını oyuncudan izole edip ulaşımını imkasız kılıp isyan vs. gibi nedenlerde o ülkenin durumunu zora sokacak şekilde kendine toprak almanı yasaklayarak bu gibi durumlarda uygunlanması gerektiğini düşünüyorum bu benim kendi düşüncem ülke bölme ne için yapılır o ülkede bir tarafta isyan çıkarsa o isyan başarılı olsun oyuncu zarar görsün yada savaş sırasında oyuncunun o topraklarına ulaşımı mümkün değilken savaş nedeni o topraklar olarak oyuncunun o tarafa düşman defansını kırmadan geçmesini engellemek için kullanılır. Ama oyuncu bu gibi çıkarlar gözetmeksizin yapacağı toprak alımları ülke bölüyorsa bunun kural kapsamında değerlendirilmemesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bu şekilde uygulanmada ülkesinin tamamı ya da bir kısmı uzun şerit şeklinde ülkesi olan oyunculardan toprak alımı ya da serbest bırakma konuları galip ülkeyi mağdur edecek şekilde işliyor.
Ara
Konuya resim atan herkes sansür uygulamış bilgilerini göstermemek için.Ben olduğu gibi paylaşmışım acemi mpci :D

Toprak meselerine gelince kimseyi zan altında bırakmak istememiştim.Oyunda başıma gelenleri paylaşmıştım :D Rusya haklı olabilir.Aynı anda 5savaş yapınca işler çok karıştı.Beni de Oyrattaki arkadaş uyardı.GM'ye  söyledim 2.mesajıma geri dönüş yapmadı.Vija olayına gelince Delhi topraklarını bölmüş olabilirim hızlıca ant yaptığım için.Benim de yapmış olduğum hatalar vardır elbet :D Sanırım fotolu paylaşım yapınca pek hoş olmadı Rusya ve Vija oyuncuları kusra bakmasın  :/

(Herşeye rağman  o son ant. hoş olmadı:D)
Ara
(12-12-2018, 01:53)altnkurt : WWI

unknown.png

WWII
Sic Parvis Magna
Ara
Anglosaxonların onurlu direnişi.
Ara
(15-12-2018, 03:09)BeRDuSH : Konuya resim atan herkes sansür uygulamış bilgilerini göstermemek için.Ben olduğu gibi paylaşmışım acemi mpci :D

Toprak meselerine gelince kimseyi zan altında bırakmak istememiştim.Oyunda başıma gelenleri paylaşmıştım :D Rusya haklı olabilir.Aynı anda 5savaş yapınca işler çok karıştı.Beni de Oyrattaki arkadaş uyardı.GM'ye  söyledim 2.mesajıma geri dönüş yapmadı.Vija olayına gelince Delhi topraklarını bölmüş olabilirim hızlıca ant yaptığım için.Benim de yapmış olduğum hatalar vardır elbet :D Sanırım fotolu paylaşım yapınca pek hoş olmadı Rusya ve Vija oyuncuları kusra bakmasın  :/

(Herşeye rağman  o son ant. hoş olmadı:D)

Benim senin şahsına karşı bir şey söylediğim yok benim kuralların uygulanma biçimine karşı bir sitemim var. Kurallar oyuncuları kısıtlarken bu doğal kuralın yapısı bu aynı zamanda kurallar bir birlerinin kısıtlamalarınıda kısıtlıyor perma claim olmadan ülkeyi bölecek şekilde claimli toprağa sahip olunamazken zaten çoğu konumda, bu kurallar birbirini kısıtlıyor bazı konumlarda bir de üzerine region kuralı vs gibi kurallar getirince iş içinden çıkamaz anlamsız şekle dönüşüyor bazı noktalarda.
 Bu arada "timura oyunca geçmesin üzülür demiştim" ifademi açıklamadığım için özür dilerim senden benim mutlak yıkılışın kaçınılmaz olduğunu düşünmeme gelince timur hem osmanlı hem benim hemde rusun arasında kurtlar sofrasında ki kuzu gibi kalmış bir ülke konumunda hiç birini borçlanarak felan ordusunu zorlayacak veya yenecek gücü yok her ne kadar sayıda 80k felan gibi iyi rakamı var gözükse de hem ekonomisi yok hemde bu ülkelerden birinden saldırı yerse çıkarları gereği onu aktif bir şekilde koruyacak ülke yok osmanlı rus arasında ki durumu kullanıp bir denge oluştursa 2 si de bana karşı ordusunu yıpratmak istemez benle politik bir uzlaşı zemini olacak bir konumunda yok. Tabi bu benim görüşlerimdi. Yanlış şekilde ifade ettim.
Ara
lelr.png

Ülkelerin girdikleri regionlara göre dağılımını gösteren böyle bir harita çıkarttık. Burada Osmanlı - @Sezar, Timur - @BeRDuSH, Vijayanagar - @fodunkiran, Kore - @Ferreke, Oyrat - @Aytaç ve Malaya - @Aeschyli oyuncularının 5. regiona ; Prusya - @Yano'nun ise 5 ve 6. regionlara girdiği görülüyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Sadece oyunculardan claimli toprak alma meselesi saçmalıktan başka birşey değil. Görev ağacına sahip olan devletlere harika bir buff vermesi haricinde düz hatlarda toprak alan devletlere tamamen dokunulmazlık sağlıyor. Benim cape noktasını alabilmem için Kongo devletine 10+ savaş ilan etmem gerekmesi saçmalıktan başka birşey değil. Bunun yerine AI devlet olan Ming'e kafa atarım daha iyi en azından sonuç olarak %100 ws alabilme ihtimalim var. Bunlar dışında zaten görev ağacı olan devletleri bufflaması ayrı bir olay. 50 devlik regionlar ile 300 devlik regionların bir tutulmasına hiç değinmiyorum.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Iran`da vassal olustururken  regionda kalan tek toprak gozonunden kacmis. Gelecek sefer oyuna girer girmez ilgili topragi vassalima verecegim.

a9tjjk.png
Ara
@Aeschyli 5 devlik state ile 50 devlik state'e aynı state limiti gidiyor. Bence bunu da paradoxa yazmalısın. Saçmalıktan başka bişey değil senin mantığa göre.
Sic Parvis Magna
Ara
region hatasında sacmalamısım din savasında tüm devletlerden toprak alırken hızlı yayılmaya calısırken truce bitmeden hreyi yutmaya calısırken birazda kücük devlet oynuyorum bana bu region kuralı pek etkilemez diye düşündüğümden ötürü bu kural aklımdan cıkmıs koalisyon savasım bittiği gibi region kuralını yerine getireceğim.
Austria yı böldüğüm savasa gelirsek ben sadece perma claimimi aldım ki Pcoyun austria oynarkende o ratibor topragını alamamıstım ülke bölmemek için şimdi zaten ai bir devlet oldugu için perma claimlerimi alıp ai bir ülke oldugu için dikkat etmeden aldım.Simdi au parcalandı moravia devleti cıktı eger topraklarını birlestirmek istersem pcoyunla savastan kazandıgım toprakları da vermem lazım.Ben bu toprakları alarak haksız birsey yaptıgımı düsünmüyorum.Austria ya pek sıkıntı oldugunuda sanmıyorum macaristandan geçiş alıp cok rahat diğer topraklarındaki isyanınıda bastırdı hatta polanyayı fethettiginide görebilirsiniz topraklarını geri kazandıgını yani austriaya pek bir sıkıntı cıkarmadım gerçekte.Ya da macaristana claim atıp farklı oyunlarda yapmadım oyunu o kadar etkilediğini sanmıyorum ve geri verirsem dediğim gibi cok fazla toprak vermem gerekicek sanki savasıp almamısım gibi olucak o toprakları.Bu konunun yeniden düşünülmesini istiyorum.
Milana verdiğim topraklar kesinlikle fransa ülkeyi bölemesin toprak alamasın diye değildi din savaşıydı ve aramızda hangi toprakların veriliceğini sormayı unutmusum o anda milana geçirilen topraklar ona verilicek sanıp milana verdim toprakları o ara fransaya enforce atıp savasa girmem gerekiyordu savastan cıkıp o yüzdende acele ettiğimden ötürü öyle bir anlasma yaptım.
Ara
Kuralları, bence sorun çıkarır çıkarmaz yorumuna göre uygulayamayız. Liegnitz ve Ratibor topraklarını Avusturya'ya geri vermen gerekiyor.

a4b5ee7b521a8f963fe56d636a462698.png
Ara
Multiden ayrılma kararı aldım.Sebebi ise yaptıgım hatayı neden fazlasıyla geri ödediğimi anlamamam bunun acıklamasını gm e yapmam ancak geri dönüş olarak gmden ''daha çok toprak salacak şekilde telafi etmek mi istiyosun anlamadım'' tepkisini almam anlatmaya devam ettiğimde beni hiç anlamaya calıstıgını düşünmüyorum sadece ben gm ben ne dersem o olur kafasında oldugunu düşünüyorum.Liegnitz topragı pcoyun oyundayken alınan bir topraktır o anlasmadada ratibor sorunu cıkmıstı zaten pcoyun sagolsun o anlasmayı hatasız yapabilmiştim ancak austriaya yeniden daldıgımda her ai devlete yaptıgım gibi önce claimli topraklarımı almaya basladım daha sonra toprak seçtim ve aradan perma claimli ratibor topragıda gitti o yüzden ülkeyi bölmüş oldum ve bu bir hatadır kurallara uymamamdır ve bu kurala uymayan herkes aldıgı toprakları geri verdi daha fazlasını değil.Benim dikkatsizliğim yüzünden oyunda 20 yıl geçti o anlasmanın üstünden belkide tahminen söylüyorum moravia devleti isyanla ya da baska bir savasta ortaya cıktı.Benim hatam farkedildikten daha önce cıktıgı için ratibor topragını versemde au sınırlarını birleştiremiyor o yüzden fazladan 1 toprak vermeliyim bende 50 yıl önce savasarak aldıgım kural hatasız topragı vermek istemediğimi belirttim ve aldıgım tepki tutum bu oyunu bırakma kararımın sebebidir.Keşke yaptıgım hatayı kabullenebilsem kabullenseydim tüm silesia stateini bile verirdim.
Ülkeye geçmek isteyen olursa diye yazıyorum işiniz biraz zor kendim devam ediceğimi düşündüğüm ve oyuncularla olan bazı anlaşmalarımdan dolayı koalisyonda olan bir ülke ve gerçekten bir koalisyon tüm avrupa girebilir.Eğer benim anlastıgım ülkelerle anlasabilirseniz oyunda cok güçlü bir ülke olabilirsiniz.
Ara
(15-12-2018, 19:19)Yano : gm ben ne dersem o olur kafasında oldugunu düşünüyorum.

Alıntı:Multiplayerdaki eylemlerde yegane karar mercisi GM'dir
Etkinliğe katılmadan önce ilk mesajı yeterince okumanızı tavsiye ederim. Böylece hem etkinliğin işleyişini hem de kurallar konusunda beklemediğiniz durumlarla karşılaşma olasığınız azalır.
Kuralı ihlal ettikten sonra ihlali düzeltecek en hafif yolu seçmeye çalışıyorum. Bunun üstüne GM ile özelden "ama ben orayı önce almıştım salmasam" pazarlığını yapmanın başarılı olabileceğini öngörmen de ayrı bir hatan.
Ara
"ama ben orayı önce almıştım salmasam" aynı bu şekilde sana attıgım mesajın ss ini istiyorum konuşmalarımı kendi kafana göre yorumlayıp tırnak işareti içinde atmak saygısızlıktır.Bir de sana tırnak işaretinin nerelerde kullanılcagını anlatmıyım istersen.Yaptıgım şeyi pazarlık olarak yorumluyorsun ben buraya ticaret için mi geldim ben buraya oyun oynamak için geldim yaptıgım şeyin hata oldugunu kabul ediyorum ancak diğer topragın hata olmadıgını söylüyorum ve daha önce kimseye böyle bir yaptırım uygulanmadıgını söylüyorum bunları görmezden gelip kendin yorumluyorsun gerçekten strategyturkun gm inin böyle bir insan oldugunu bilmiyordum.Daha önce katıldıgım tüm etkinliklerde gmler kendimi acıklamama izin vermişti kendi kafasından senaryo kurup at gözlüğüyle olaylara bakmamıştı.
Ara
Aramızda karşılıklı bir iletişim eksikliği ve hatası olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple  olayı en başından daha açık bir şekilde ele almamızda fayda var.

a4b5ee7b521a8f963fe56d636a462698.png

Prusya ve Avusturya'ya baktığımızda savaş kurallarının 15. maddesinin ihlal edildiğini görüyoruz.

Alıntı:15. Oyuncular barış anlaşmalarında iki ülke arasına sınır çekmeye yönelik veya anlaşma yapılan ülkeyi ikiye bölmeye yönelik çizgi şeklinde toprak alamazlar.

Bu ihlalin daha önce de yaşandığı zamanlar da olmuştu ve hepsinde,  devleti bölen anlaşmanın nasıl yapılıp devletin nasıl bölündüğüne değil, bölünen devletin nasıl tek parça olacağına bakılarak bir yaptırım uygulandı. İsteyen yayınlardan Avusturya Polonya'yı böldüğünde nasıl toprak salımı yaptırıldığına bakabilir. Bu sebepten dolayı Prusya'nın, "Sadece Ratibor'u salmalıyım" itirazını kabul edemeyeceğimi ve Avusturya topraklarını birleştirecek şekilde topak salımı yapması gerektiğini söyledim ve söylüyorum.

Burada, kurallar ve ihlallerindeki yaptırımın nasıl uygulanacağı mantıksız bulunuyorsa, öneriler dahilinde gelecekteki multiplayerlar için değişiklik yapılabilir. Bu şekilde multiplayer başlamadan gelen önerilerle değiştirilmiş birkaç kuralımız da var. Fakat devam eden oyun için kural değişikliği kesinlikle gerekli değilse yapılamaz. 

Son olarak, "ben buraya ticaret için mi geldim ben buraya oyun oynamak için geldim" son derece haklı bir söylem. Etkinliğin kurallarının da bu sebepten dolayı varolduğunu, oyuncuların güzel vakit geçirebilmesini sağlayacak ortam oluşturmaya yönelik olduğunu gözardı etmemek lazım. Etkinliğin işleyişi konusunda da GMin amacı kural ihlali yapan oyuncuları cezalandırmak değil, yaşanan ihlallerde herkese eşit bir yaklaşımla, ihlalin giderilmesini sağlamaktır.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.