[MP] EU4 - Multiplayer: Aralık 2018
Austriae Est Imperare Orbi Universo

Avusturya Arşidüklüğü

1444-1467

awesome-meaning-of-austrian-flag-brave-m...strali.jpg

Avusturya Arşidüklüğü 1444 yılında III. Friedrich tarafından yönetilmekteydi. III. Friedrich döneminde Venedik ile kısa bir savaş yapılıp Treviso, Verona ve Istria kentleri alındı. Bu kısa savaştan sonra ülke uzun soluklu bir barış sürecine girdi. Bu barış süreci 1455 yılında Macaristan'ın resmi varisi Ladislaus Postumus'u kabul etmeyip başa başıbozuk Mathias Hunyadi'yi geçirmeye çalışmasına kadar sürdü. Bu olaydan sonra hakkımız olan Macaristan tahtı için savaş ilan ettik ve hiçbir efor sarf etmeden kısa sürede hakkımız olan tahtı ele geçirdik.

Batıda ise zalim Fransa Kralı ilk önce İngiltere ardından Burgonya ve sonrasında ise Kastilya ile savaşıp, tüm bu savaşlardan galibiyet ile ayrılmıştı. Bu da yetmezmiş gibi Burgonya Dükü savaş sırasında ölmüş, toprakları Fransa ve Kastilya arasında paylaştırılmıştı. Fakat Burgonya Dükü ölmeden önce tüm ordusuyla doğuya ilerleyip Fransız müttefiki Bohemya'ya saldırmış ve barış yaparak Fransa ile olan tüm anlaşmalarını bozmasını istemişti. Biz Avusturyalılar ise bunu fırsat bilerek yine hakkımız olan bir başka tahtı daha ele geçirmek için Bohemya'ya savaş ilan etmiştik. Tekrar kısa süren bir savaş sonucunda Bohemya tahtı da Avusturya'ya bağlandı. Bu savaş dolu dönemden sonra kısa bir süre de olsa barış yaşandı. Ama Milan Prensi rahat durmayıp diğer prenslikleri ilhak etmeye başlamış, hatta Floransa prensliğini vassalı haline getirmişti. Bunun üzerine İmparator olarak görevimizi yerine getirmek üzere Milan'a karşı bir koalisyon kurduk. Maalesef koalisyonun parçası olan prenslerden biri planlarımızı yanlış öğrenmiş ve istediğimizden daha erken bir dönemde savaş ilanında bulunmuştu. Generallerin bazı hatalarından ötürü Avusturya ordusu büyük zayiatlar verse de savaşı kazanmış ve Milan'ın fethettiği pek çok prensliği esaretten kurtarmıştı.

Milan savaşından kısa bir süre sonra III. Friedrich hayata gözlerini yumdu ve yerine varisi I. Ladislaus Postumus geçti. Günümüzde hala I. Ladislaus devleti yönetmektedir.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kongo
330px-Kongo.png
Bir tane tekne yaptık fazla açılmadan balık yakalayıp yiyoruz. Allahınız varsa üzerimize feodalizm atarsınız. Bu taraflara gelmeyi düşünürseniz takaslık ıvır zıvır getirin kölemiz var verebileceğimiz.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 4 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-11-2018, 21:42)Zebercet :
Kongo
330px-Kongo.png
Bir tane tekne yaptık fazla açılmadan balık yakalayıp yiyoruz. Allahınız varsa üzerimize feodalizm atarsınız. Bu taraflara gelmeyi düşünürseniz takaslık ıvır zıvır getirin kölemiz var verebileceğimiz.

Buna neden sesli gülüyorum
Ara
Özel bi serbest limanlar anlaşması yaparsak neden olmasın.

@Zebercet
Ara
Avrupalı dostlarımıza her konuda yardımcı olmak isteriz. Taşıyacağınız olası hastalıklara karşı antibiyotik getirdiğiniz takdirde limanlarımızda ve dahası topraklarımızda gönlünüzce dolaşabilirsiniz. Nasılsa enstitüler açıldıktan sonra hepinizle görüşeceğiz - burası kayıt dışı -
Ara
(28-11-2018, 00:51)Serdengecti1 :

Üstad sakin ya, gelip geleceğin bile belli değildi. Başına gelen talihsizlikler için de üzgünüm. 

Sana en son yolladığım barışı bir kez daha yineleyeceğim eğer kabul etmezsen devam ederiz kim kazanır kaybeder görürüz, tekrar başarılar. :)
Ara
(29-11-2018, 14:48)Gandhi :
(28-11-2018, 00:51)Serdengecti1 :

Üstad sakin ya, gelip geleceğin bile belli değildi. Başına gelen talihsizlikler için de üzgünüm. 

Sana en son yolladığım barışı bir kez daha yineleyeceğim eğer kabul etmezsen devam ederiz kim kazanır kaybeder görürüz, tekrar başarılar. :)

9. Oyuncular savaştaki ülkeye müttefiklik atıp sonradan savaşa dahil olamaz.Enforce peace veya Intervene yapabilir.
Bu kuralı ihlal ettin sen.Moskova bir oyuncu ülkesi ben geleceğimi belirttim defalar gm'ye.En azından ben girdiğimde bu kural geçerli olmalıydı.Yani wp atmaliydik ama nedense bir sessizlik var bu konuda yöneticilerde. Yİne de göz ardı ediyorum olan olmuş sadece kınıyorum.
14. Savaşlarda yapayzeka savaş lideri üzerinden oyuncu toprakları alınamaz, oyuncu ülkeleri arasındaki savaşlarda claim atılmamış topraklar fethedilemez, oyuncular işgal edemedikleri toprakları barış antlaşmasında talep edemezler. Son çağda claim kuralı geçerli değildir.
Aynı şekilde bu kuralı da 2 barış teklifinde ihlal ediyordun. işgal altında olmayan topraklarımı istedin kabul etmedim
Yöneticiler bu konularda ne karar verir bilmem ama önemli değil artık.
Benden toprak almaya yönelik barış atarsan kabul etmem elbette.Göreceğiz bakalım ne olacak bende merakla bekliyorum.
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O olayı yeni kurallardan bu madde dahilinde değerlendirmiştim ve kurala göre olayın yaşandığı dönemde Moskva oyuncu ülkesi olmadığı için kural ihlali olmadığını belirtmiştim.

Alıntı:10. Oyuncuyla savaşta olan yapayzeka ülkelerden tehditle toprak alınamaz bu ülkelerle savaş başladıktan sonra müttefik olunamaz. 

Bahsedilen 9. madde eski kurallardan olduğu için aklımdan çıkmış, tamamen yeni kurallara göre değerlendirmesini yapmıştım. Fakat benim dikkatsizliğimden dolayı gözden kaçan asıl olay yeni kurallardan 10. maddenin ikinci yarısının ve eski kurallardan 9. maddenin birbiriyle çelişmesi. Bu sebepten dolayı 10. maddenin ikinci yarısı iptal edilmiştir, yeni hali şu şekildedir:

Alıntı:10. Oyuncuyla savaşta olan yapayzeka ülkelerden tehditle toprak alınamaz.

9. madde eskiden olduğu gibi devam ediyor.

Yaşanan sorunun kaynağı Gandhi değil kural listesi olmadığı için sorumluluk bendedir, yani bir kural ihlali yok. @Serdengecti1'den bu konuda özür diliyorum.

Güncel savaştaki meseleye gelirsek, evet Polonya claimi olmadığı sürece Moskva oyuncusundan toprak alamaz. Eğer vassalı olan Litvanya'nın Moskva üzerinde bir claimi varsa o toprağı Litvanya'ya alabilir.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yukselemeden gerileme devrine girdik.

15fljkp.png

Son olarak

1ou51i.png
[+] 3 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://steamcommunity.com/id/nmuratkoksal/
1755 Saat

Avusturya
Fas
Brandenburg

Not: Yeni üye oldum ve ilk defa multiplayer deneyeceğim
Ara
Eğer ülkesini bırakan bir arkadaş yoksa ben Ethiopia olarak multiye katılayım.
Ara
(30-11-2018, 13:28)nmuratkoksal : https://steamcommunity.com/id/nmuratkoksal/
1755 Saat

Avusturya
Fas
Brandenburg

Not: Yeni üye oldum ve ilk defa multiplayer deneyeceğim

Saydığınız ülkelerden bir tek Fas boş, onun da sağında Tunus üstünde İspanya oyuncusu var. Eğer size bu koşullarda Fas oynamak uygunsa geçebilirsiniz veya lobide haritadan boş bir ülkeye geçebilirsiniz.

(30-11-2018, 18:36)fodunkiran : Eğer ülkesini bırakan bir arkadaş yoksa ben Ethiopia olarak multiye katılayım.

İsveç oyuncusu bırakacağını söylemişti, İsveç veya Danimarkaya geçilebilir.
Ara
Memlük'ü bırakıyorum ben herkese iyi oyunlar dilerim.
Ara
Bugün etkinliğe katılamayacağım, 1 günlük yedek lazım
Ara
japonya devletlerinden birine katılmak istiyorum tabi halil adlı diğer daimyo oyuncusu katılmayacaksa
Ara
(30-11-2018, 20:23)Ferreke : japonya devletlerinden birine katılmak istiyorum tabi halil adlı diğer daimyo oyuncusu katılmayacaksa

devam edicem ama istersen sen daimyo ülkelerine geçebilirsin farketmez benim için başka ülke ile de oynarım
Ara
Aaa multi cumartesi günü diye aklımda kalmış benim. Bir saate kadar eve geçeceğim sorun olmazsa o zaman gireyim zaten Kongo size alakasız bir yerde.
Ara
Save dosyası: https://cdn.discordapp.com/attachments/4..._01_01.eu4

Oda 20:50 gibi kurulmuş olur.
Ara
Maalesef internet bağlantısı sorunumdan dolayı Vijayanagar'ı bırakıyorum. Saatlerdir sorunu düzeltmeye çalışıyorum ama bazen işler istediğiniz gibi gitmeyebiliyor. İsteyen varsa geçebilir.
Ara
Oda kuruldu, şifre st
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.