[MP] EU4 - Multiplayer: Aralık 2020
İsveç ordusu
€20
Ara
Ashikagaya geçebilirim
Ara
Görsel

Önerilen ülkelerin etrafı kırmızıyla gösterilmiştir.

Önerilen Ülkeler: Maravi, Yue

1602 Güç Yüzdesi

1602.png

İttifak Limiti: %14,2
WhaW8Am.gif
Ara
Franconia'ya bugün gelemeyeceğim. İsteyen yedek olarak geçebilir.
Ara
Oda kuruldu:

ID: 90140951014745094
Şifre: st
WhaW8Am.gif
Ara
Saygı değer forum üyeleri,
Bugün Eu4 Mp etkinliğine yakıştıramadığım bir durumla karşılaştım ve bunu siz değerli üyelerle paylaşmak istiyorum.
Güç yüzdesinde olan her devlet oyuncu ülkesi sayıldığı için etkinlik kurallarına tabi olduğu siz değerli üyelerin bildiğini umuyorum.
Bugün aramızda olmayan Fas ülkesinin güç yüzdesinde bulunduğuna göre kurallara tabi şeklinde savaş ve barış antlaşmaları oyuncu ülkesi gibi yapmamız söyleniyor.
Bu nedenle bugün İngiltere arkadaşımızın Fas kolonilerinden brezilya bölgesinden işgal etmediği halde 5-6 kadar toprak aldı.
Bu sebeple bunu oyun içindeki GM e belirtmeme rağmen kendisinden " 50k ile brezilyaya çıksa kimse Fas oyuncusu onu tutamazdı bu yüzden işgal edebilirdi. " dedi.
Burada altını çizmek istediğim ihtimaller üzerinden nasıl oluyordu kural işleyişi içinde farklılık oluşuyor. Şartlar yerine getirilmeden nasıl oluyor da toprak alınabiliyor.
Arkadaşlar bu olayda karşılaştığım manzara ST etkinliklerinin kalitesinden çok uzakta bir davranıştı. Diğer gruplardan farklı olarak gerek forum kalitesi gerek oyuncu kalitesi bakımından taktir ederek eğlenceli ve kaliteli etkinlikler sunan St etiketinden umulmadık bir davranış gördüm. Bu metni üzülerek yazıyor ve umuyorum ki St etiketinin kalitesi tekrar ortaya çıkar ve bir daha bu gibi olaylarla anılmaz.
İş bu halde iken etkinliğin eğlenceden uzak olması ve bu karşılaştığım kaliteden uzak davranış sebebiyle etkinlikten ayrılma kararı almış bulunmaktayım.
Herkese keyifli forumlar.
Ara
Kural "işgal edilemeyen topraklar alınamaz" diyor, "işgal edilmemiş topraklar" değil. Örneğin gemi gücün yoksa, düşmanın "işgal edemediğin" adasını isteyemiyorsun barış antlaşmasında. Onun dışında alınan tüm toprakların işgal edilmiş olması gibi bir zaruriyet yok.

ST kalitesi, ST etiketi güzel vurgular fakat bahsedilen uygulamada herhangi bir usulsüzlük veya "kural işleyişinde farklılık" yok. Bu kural eklendiği günden bu yana bu şekilde uygulanan bir kural.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(11-12-2020, 01:25)Duman : Kural "işgal edilemeyen topraklar alınamaz" diyor, "işgal edilmemiş topraklar" değil. Örneğin gemi gücün yoksa, düşmanın "işgal edemediğin" adasını isteyemiyorsun barış antlaşmasında. Onun dışında alınan tüm toprakların işgal edilmiş olması gibi bir zaruriyet yok.

ST kalitesi, ST etiketi güzel vurgular fakat bahsedilen uygulamada herhangi bir usulsüzlük veya "kural işleyişinde farklılık" yok. Bu kural eklendiği günden bu yana bu şekilde uygulanan bir kural.

Duman bey size şöyle izah edeyim. İngiltere gerek ordu gerek ekonomik güç bakımızdan 400-500k arası ordu besleyecek bir güç.
Yani benim ülkemi yenmesi yüzde 99 olarak mümkün. Tek seferde 400k çıkarmasına gerek yok. Boş toprağa orduları çıkartır geldiğinde savaş açar. Şimdi bu durumda beni işgal etmesine gerek yok çünkü edebilir. O halde benim oynamama ne gerek var.
Diğer bir husus "ST kalitesi, ST etiketi" tabirlerini gerçekten öyle olduğu için yazdım.
İyi günler dilerim.
[+] 1 üye kscub nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Toprağı vermek istemiyorsan anlaşmak gibi bir zorunluluğun yok, gelsin savaşarak alsın diyebilirsin. Kuralın devreye girdiği nokta, düşmanının imkanları çerçevesinde "işgal edemeyeceği" bir toprak varsa, başka yerdeki kazanımlarıyla bunu senden talep edememesi. Örneğin Fransa ve İngiltere savaşıyorsa ve Fransa bir türlü Britanya adasına çıkamıyorsa, başka yerlerden topladığı Warscore ile Kent bölgesini talep edemiyor. Çünkü Fransa orayı "işgal edemiyor".

Bunun dışında bahsettiklerinle kuralın herhangi bir alakası yok.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Beşinci oyun günü sonrasında:
  • Rusya oyuncusu @Aiakos, region limitini aştığı için uyarı almıştır.
  • Babür oyuncusu @Valkriel, etkinliğin üçüncü ve dokuzuncu kurallarını ihlalinden iki uyarı almıştır.
  • Aztek oyuncusu @kscub, Rusya oyuncusu @Aiakos'un ülkesini böldüğü için uyarı almıştır.
WhaW8Am.gif
Ara
(11-12-2020, 01:57)PCOyun : Beşinci oyun günü sonrasında:
  • Rusya oyuncusu @Aiakos, region limitini aştığı için uyarı almıştır.
  • Babür oyuncusu @Valkriel, etkinliğin üçüncü ve dokuzuncu kurallarını ihlalinden iki uyarı almıştır.
  • Aztek oyuncusu @kscub, Rusya oyuncusu @Aiakos'un ülkesini böldüğü için uyarı almıştır.
region limitini aşmadım bidaha bak vassal çıkardım dedin diye
€20
Ara
Rusya aynı anda Pontic Steppes, Russia, Ural, Central Asia, Western Siberia ve Eastern Siberia regionlarında bulunuyor. Uyarmama rağmen Central Asia'daki bir toprağını vasalına devretmedin.
WhaW8Am.gif
Ara
Abisi Boko Haram, Abdülhamid i yalnız bırakınca ne güzel de daruduman ettik Osmanlı ordusunu.

unknown.png

Boko haram Teror devletinde karsı onurlu mücadelemiz yenilsek de devam edecek. Bir yanda Terör devleti diğer tarafta Barbar Babür. 

unknown.png

unknown.png
[+] 14 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Görsel

Austria Est Imperio Optime Unita

En üstteki görselde şanlı Avusturya ordusunun da müdahalesi olduğunu belirtmek isteriz. Ayrıca Songhay ordularını Kocaeli içinde sayıca az olmamıza rağmen mağlup etmiş bulunmaktayız. Devletimiz son 50 yıl içinde güçten oldukça düşmüş olsa Bohemya ve Venedik tahtlarını tekrar Viyana altında birleştirmiş bulunmaktadır. Ayrıca Polonya ile bir toprak takası antlaşması da yapılmış ve böylelikle iki ülke arasındaki ilişkinin yumuşayacağı umulmaktadır. Şu an Viyana'daki İmparatorun birincil hedefi Sırbistan ve Milano tahtlarını Avusturya ile birleştirmektir. Ayrıca İspanya ile olan ittifakımızı da güçlendirmek öncelikli hedeflerimizden biridir.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-12-2020, 13:33)PCOyun : Rusya aynı anda Pontic Steppes, Russia, Ural, Central Asia, Western Siberia ve Eastern Siberia regionlarında bulunuyor. Uyarmama rağmen Central Asia'daki bir toprağını vasalına devretmedin.
onu gözden kaçırmışım görmedim ben astrakhandakini dedin sandım circassia çıkardım
€20
Ara
Cumartesi günü de oyuna gelemiyorum, Françonia geçmek isteyen GM izniyle geçebilir.
Ara
Görsel
WhaW8Am.gif
[+] 5 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Görsel

Önerilen ülkelerin etrafı kırmızıyla gösterilmiştir.

Önerilen Ülkeler: Yue, Busoga

1648 Güç Yüzdesi

1648.png

İttifak Limiti: %14,2
WhaW8Am.gif
Ara
Bugun ve sonrasinda oynanacak oyunlara katilmak isterim.
Ara
Franconia'ya yedek olarak geçebilirsiniz.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 7 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.