[MP] EU4 - Multiplayer: Aralık 2020
!!!esatdemir adlı kullanıcı benim şifremi değiştirmek istersen garip şeyler oldu. Hesaba giremedim o yüzden buradan yazıyorum.
Steam Arkadaş kodum:1105127623

Sakalava. ---  Brunei --- Gujarat. ---  Genoa

450 Saat Civarı oynama süresi.
Ara
(25-11-2020, 13:53)PCOyun :
(25-11-2020, 09:58)Ferreke : oirat -bohemya - floransa-köln
https://steamcommunity.com/id/ferreke724/

Floransa.

(25-11-2020, 11:52)Dragon Reborn : https://steamcommunity.com/profiles/76561198093424118/
2839 saat
Köln, bohemya, fas

Fas.

(25-11-2020, 13:29)MSekmet : -Florence
-Cologne
-Bohemia

Köln.
pardon ama fas veriyorsunuz tunus var memlük var bu nasıl ülke dağıtımı acaba ve kastilya var yani Bir sorulsaydı
[+] 1 üye alageyikr4 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Screenshot_137.jpg 
Bir önceki multiplayerdan.
giphy.gif
[+] 2 üye MSekmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-11-2020, 21:43)esatdemir098 : !!!esatdemir adlı kullanıcı benim şifremi değiştirmek istersen garip şeyler oldu. Hesaba giremedim o yüzden buradan yazıyorum.

Brunei
WhaW8Am.gif
Ara
Region kuralı istenilen sonucu vermemişti. Kaldırılmamış.
Ara
(27-11-2020, 13:50)Enesyavuz : Region kuralı istenilen sonucu vermemişti. Kaldırılmamış.
Ben ilk kez mp oynayacağım region kuralı tam olarak nedir

(27-11-2020, 13:22)PCOyun :
(26-11-2020, 21:43)esatdemir098 : !!!esatdemir adlı kullanıcı benim şifremi değiştirmek istersen garip şeyler oldu. Hesaba giremedim o yüzden buradan yazıyorum.

Brunei
Teşekkürler. 28Kasım akşamı tam o saatte ne yapmam gerekecek başlangıç saatında oyuna girmiş mi olmam gerek
Ara
(27-11-2020, 13:50)Enesyavuz : Region kuralı istenilen sonucu vermemişti. Kaldırılmamış.

Region kuralı en güçlü ülkeleri bir nebze de olsa yavaşlatma etkisine sahip. Önceki etkinlikte de bunun örneği görülmüştü. En büyük ülkeler genişlemeye devam etmeye çalıştıklarında bunu vasallar aracılığıyla yapmaları gerekmekteydi ve bu güçlerini büyük oranda azaltmıştı, böylelikle ileri oyunda Prusya gibi devletler de güçlerini gösterebilmişti.

(27-11-2020, 14:10)esatdemir098 : Ben ilk kez mp oynayacağım region kuralı tam olarak nedir

Teşekkürler. 28Kasım akşamı tam o saatte ne yapmam gerekecek başlangıç saatında oyuna girmiş mi olmam gerek

Region kuralı bir oyuncunun bulunabileceği maksimum bölge sayısını belirler. Bu sayı yönetim şekli ve kurallarda belirtilen idea kombinasyonuyla artırılabilir. Oyuncular region sınırlarının dışına vasallar ile çıkabilirler fakat bu vasalları limitleri yoksa ilhak edemezler. Oyun odası yarın akşam 20:50 gibi kurulur ve oyun en erken 00:30'da biter. GM inisiyatifine kalmış bir şekilde belli bir yıla kadar oynanabilir.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Region kuralı güçlü ülkeleri yavaşlatmadı. Tam tersi minör devletlerin genişlemesini zorlaştırmıştı.
Ara
hollandanın regionuna dogunun 3 regıonunu degişmem :D kalite farkıda var
[+] 1 üye alemdarpasa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aslında region kuralı Moskova ya da Fransa gibi ülkelerin diplomasisini, etrafındaki ülkelere karşı tutumunu değiştiriyor gibi. Moskova'nın oyunun erken dönemlerinde İskandinavya'ya ya da İskandinavya gibi ele geçirip de çok getirisi olmayacak yerlere girmesini önlüyor bence. Diğer ülkeler için de benzer durumlar işte. Buna karşı vassal bırakmaları da yine bu genişlemeyi bir miktar yavaşlatıyor. Minör devletler içinse Avrupa'dakiler çok sorun yaşamasa da diğer bölgedekilerin genişlemesine bir miktar sorun yaratır gibi. Tabii bunlar benim görüşüm, pratikte tam tersi de olabilir. :/
giphy.gif
[+] 1 üye MSekmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-11-2020, 16:13)MSekmet : Aslında region kuralı Moskova ya da Fransa gibi ülkelerin diplomasisini, etrafındaki ülkelere karşı tutumunu değiştiriyor gibi. Moskova'nın oyunun erken dönemlerinde İskandinavya'ya ya da İskandinavya gibi ele geçirip de çok getirisi olmayacak yerlere girmesini önlüyor bence. Diğer ülkeler için de benzer durumlar işte. Buna karşı vassal bırakmaları da yine bu genişlemeyi bir miktar yavaşlatıyor. Minör devletler içinse Avrupa'dakiler çok sorun yaşamasa da diğer bölgedekilerin genişlemesine bir miktar sorun yaratır gibi. Tabii bunlar benim görüşüm, pratikte tam tersi de olabilir. :/
Region kutalını tam anlamadım mesela şuan bana Brunei verdi ben en fazla nerelere genilleyebiliyorum
Ara
Aşağıdaki harita region haritası. Bu harita üzerindeki bölgelerden yönetim şeklinize göre sadece belli bir sayıda aynı anda bulunabilirsiniz. Farklı bölgelere genişlemek için vasal salmanız gerekmekte.

Region_map.png
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-11-2020, 18:01)esatdemir098 :
(27-11-2020, 16:13)MSekmet : Aslında region kuralı Moskova ya da Fransa gibi ülkelerin diplomasisini, etrafındaki ülkelere karşı tutumunu değiştiriyor gibi. Moskova'nın oyunun erken dönemlerinde İskandinavya'ya ya da İskandinavya gibi ele geçirip de çok getirisi olmayacak yerlere girmesini önlüyor bence. Diğer ülkeler için de benzer durumlar işte. Buna karşı vassal bırakmaları da yine bu genişlemeyi bir miktar yavaşlatıyor. Minör devletler içinse Avrupa'dakiler çok sorun yaşamasa da diğer bölgedekilerin genişlemesine bir miktar sorun yaratır gibi. Tabii bunlar benim görüşüm, pratikte tam tersi de olabilir. :/
Region kutalını tam anlamadım mesela şuan bana Brunei verdi ben en fazla nerelere genilleyebiliyorum

Yanılmıyorsam Brunei krallık kademesinde bir ülke yani başlangıçta rahatlıkla etrafındaki adalara ya da Malacca'ya doğru genişleyebilirsin. Tabii PCOyun'nun attığı haritadan da kontrol edebilirsin. Oyun içerisinde de regions harita modu var.
giphy.gif
Ara
Bu region kuralını kaçırmışım Etiyopya ile doğru tercihler :)
Ara
(27-11-2020, 13:04)MSekmet : Screenshot_137.jpg 

dostum bu da yanlış birşey aslında diğer bolgeler boşken belli biryere oyuncu doldurmak yanlış birşeydir
Ara
region kuralının detaylı bir şekilde yazdığı bir yer varmı? yorumlardan anladığım kadarıyla berbat birşeye benziyor örneğin avrupadaki italya ve fransa regionu iran ve çevresindeki 4 regionun toplamından bile katbekat değerli. doğuda oynayan birisi ölmeye mahkum demektir bu
Ara
Region limitini iki katına çıkarmak isteyenler admin ve expansion idealarını çıkabilir. Bir önceki grandda shimazu ile ben öyle yapmıştım.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hersey toprak degil oyunda 1 regionu dev basarak geliştirin daha iyi özellikle avrupada.
Ara
Nereler boş/öneriliyor?
Ara
(27-11-2020, 19:19)alageyikr4 :
(27-11-2020, 13:04)MSekmet : Screenshot_137.jpg 

dostum bu da yanlış birşey aslında diğer bolgeler boşken belli biryere oyuncu doldurmak yanlış birşeydir

Diğer ülkeler de boş değildi ki şu anda da boş değil. Amaçlanan şey bence oyuncuların birbirleriyle daha çok etkileşimde olması. Orada Fas, Tunus, İspanya ve bu ülkelerinde çevresindeki ülkeler olduğu sürece diplomasi, ittifaklaşmalar dönebilecek. Ayrıca bu şekilde farklı senaryoları da görebiliyoruz. Ben geçen seferki multiplayerda Milan olarak oynarken her ne kadar İtalyan Battle Royalinden çıkamasam da :D eğlenmiştim. Ayrıca alışılmışın dışında erken bir İtalya'nın da bir miktar önüne geçilmişti. Bir de farklı dinlerden olanlar ittifak olamaz gibi kural kısıtlamaları da yok, bence bundan dolayı da Mağrip coğrafyasında oynarken Avrupa ile etkileşimde olabiliyorsun.

(27-11-2020, 22:30)Henri : Nereler boş/öneriliyor?

Bir önceki sayfada düzenlenmiş bir şekilde duruyor (Harita güncel değil ama altındaki önerilen ülkeler güncel.) ama ben yine de şöyle yazayım.

50px-Mali.png Mali
50px-Mewar.png Mewar
50px-Bohemia.png Bohemya
50px-Cusco.png Cusco

Kilwa verilmiş onu çıkardım. 
giphy.gif
[+] 1 üye MSekmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.