[MP] EU4 - Multiplayer : Eylül 2015 [2]
Artık Şunun BİR OYUN olduğunu hatırlasak? Hatırlanmadığı için Eylül 1 'de yeterince sorun yaşandı .
[+] 3 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu 10-12 yaşında üslupla konuştuğunu iddia eden kişiye gelebilir

"Okumadım, ben her zamanki gibi cevabımı oyunda vereceğim. Aşinasın, bilirsin." Burda belirttiğin gibi burdada okumazsın ama okuyacak insan bulunur ve anlar senin derdini

Kendisi üslubuma laf vuruyor ama bilmiyor ki söyledikleri ne kadar üsluba uygun.
Burgundy ile müttefik olmamdan şikayetçi kendisi. Belirttiğim nedenleri okusaydı eminim anlardı neden burgndy ile müttefik olduğumu. Bakın bu oyunda entrikanın, diplomasinin değerini kimse anlamıyor bu bir savaş simuletörü (Total War) değildir. Bunun özelliği -MultiPlayer için konuşuyorum- Diplomasi yapmak ve birilerinin gerektiği yerde çukurunu kazma, gerektiği yerde savunma, gerektiği yerde durdurma yeridir. Bu oyunda diplomasi ve entrikayı bir yana bırakıp Battal Gazi, Malkoçoğlu tavırlarına girerse hayatın depiğini tadacaktır.

İnsanlar, insanoğlunun açgözlü olduğunu ya anlamıyor yada unutmuş. Bugün Burgundy giren adam yarın uslu durmayıp hollandaya, HRE'ye saldırır. Önüne taş koyup doğru yapan Avusturya'ya, hepimizin ülkesini kaosa sürükleyeceğim der.
Şu konuda konuşmakta da yarar var, Diplomasinin getirdiği bir güzellik var ki; Sen bir yerleri fethedersin karşıdaki adam bir ülkenin yaptığı entrikayı, diplomasiyi yapmazsa yalnız kalır. Senin fethettiğin yerlere ilgi çekmeyi başaramaz ama karşı taraf onun fethettiği yerleri millete görstermekte başarılıdır.  Fransada'da bu yaşandı. Yalnız kaldı etkileşimde bulunmadı. Bense sürekli diplomasi ve entrika hayatında canlı kaldım. Bugün bu yüzden Fransa'nın düşmanı varken benim karşımda düşmanım diyeceğim bir Player bulunmamakta.
Tarihsel olarakta Osmanlı-Fransa Müttefikliği vardır. Çünkü etraftaki ülkeler zaten Fransa'ya karşı.

Ad vererek konuşacağım Burda Darkrad veya Gaulturk sen şunlarla bir oldun bana gang attın diyemez. Burda en iyi ordu komutanı veya en iyi ordu kimde diyen kazanmıyor. Burda milletle ilişkileri iyi olan adam kazanıyor (Darkrad'ı takdir ederim. Kendisi her seferinde başka birinin arkasından entrika çevirir ve başarılı yapar) 

Şunu belirteyim ben Kimseye Gang atıp yoketme amacında değilim. Fransa'dan bahsedeyim. HRE girdi, tehdit etti, İtalyaya girdi bana sürekli agresif davrandı. (Savaşıda kendi açtı) Cezasınıda kendi çekti. Ona savaş sırasında teslim ol diye belirttim. boşa uğraştığını yine oyundan ve forumdan belirttim. Çünkü bir hırs uğruna ülkesini yıkıcaktı ve bunada dediki üslubun 12 yaş altı.

Ben kendimi savunma ihtiyacı hissettim okuyan okur, teşekkür ederim. Okumayanlar zaten bundan gerçek ders çıkarması gereken kişilerdir. Ordusuna veya yönetimde kendisine güvenenler için Sega, Total War Serisi ile uğraşıyor. Total war öneririm.
Ara
Bu forumdan birbirinize laf yetiştirmeye çalışmayın artık oyun normal gidişi dışında laf kalabalığı devam etmesin artık lütfen
[+] 2 üye Turkhani nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bura da şöyle bir sıkıntı var  bizim Avusturya ile yaptığımız anlaşma nın 1 maddesi şuydu moskova ya 100 yıl savaş açmıyacaksın, o sana açarsa ben seni korurum.  du  moskova bu anlaşmanın içinde kendisininde olduğunu düşünüyor ama bu Avusturya ve Polonya arasında yapılmış bi anlaşma. eğer Avusturya ve Polonya bu anlaşmanın bozulmasını isterse boza bilir. moskova "hayır bozamazsınız. bende bu anlaşmayı onayladım" diyemez. sen anlaşmaya kendini dahil sandıysan avusturya ile konuşurken ona  onayladıysan bu benim kusurum değil.
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Avusturya ile yapıldıysa bana neden haber veriyorsunuz? Neden 2niz de bana mesaj atıp bunu söylüyorsunuz. Anlaşma 3ümüz arasında idi ve Avusturya öncülük yaptı. 

Avusturya aynen bana şöyle dedi: 

"Polonya ile anlaştık, 120 yıl boyunca(1620'ye kadar) sana savaş açmıyacak. Ondan sonra da ben sana yardım etmeyeceğim."

ve Necmi sende Avusturya'nın bana söylediği yazılardan sonra sen bana mesaj attım ve 100 yıl boyunca birbirimize dalmayacağız vb. dedin.

Daha sonra İskandinavyaya ve Livonyaya saldırmayacaksın dedin, Ama ben Avusturya'nın söylediği sözlerde bunlar yoktu dedim. Sonra sen "şaka" amaçlı söylediğini ve beni kandırmaya çalıştığını söyledin. 

Sonuç olarak: Aranızda anlaşma yapacaksanız beni katmayacaksınız veya söylemeyeceksiniz kardeşim. Daha sonra da ben 120 yıllık anlaşma var sanarken de "Şuna dalarsan bende sana dalarım, çok güçlendin" diyemessin, Hakkın yok. 

1500 ile 1620 Arasındaki anlaşma hala var ve bozarsanız yaptığınız tam anlamıyla "Şerefisizilik" olur. Bozarsanız da zaten o Multiyle ilişkimi keserim, Anlaşma yapıp da bozan oyuncularla işim olmaz.

"Çok güçlendin" bahanesiyle savaş açmaya çalışmanız da ironik. Şu anda Polonya ile Ordularımız eşit sayıda, hatta onun benden daha fazla ordusu var. Litvanyayı saymıyorum bile!
[+] 1 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tunus'un kasıtlı veya kasıtsız olarak Osmanlı'yı düşürdüğü tuzaktan bahsedilmemesi ilginç.
(18-09-2015, 14:52)La Valette : Avusturya ile yapıldıysa bana neden haber veriyorsunuz? Neden 2niz de bana mesaj atıp bunu söylüyorsunuz. Anlaşma 3ümüz arasında idi ve Avusturya öncülük yaptı. 
Ben sana gelip yok şöyle şöyle anlaşma yaptık demedim. seni bi açıdan kandırmaya çalışıp kendim kar lı ayrılmak istedim. ama sana daha önceden Avusturya söylemiş.  ki sana söylediğimiz sen anlaşmaya dahil olduğun anlamınamı geliyor. ne saçma iş....
,
sana söyleyen avusturya şöyle demiş.  "1620 ye kadar polonya sana savaş açmiyacak."v.s  burda sen anlaşmaya dahil mi olmuş oluyorsun?

Örnk: ben bu anlaşmayı gidip fransaya söylesem fransadamı anlaşmaya dahil oluyor? eğer böyleyse özürdilerim...

La valettle:
""Polonya ile anlaştık, 120 yıl boyunca(1620'ye kadar) sana savaş açmıyacak. Ondan sonra da ben sana yardım etmeyeceğim."
ve Necmi sende Avusturya'nın bana söylediği yazılardan sonra sen bana mesaj attım ve 100 yıl boyunca birbirimize dalmayacağız vb. dedin."

Böyle bişey demedim. kandırmaya çalıştım ilk başta sonra sen bana işte au söyledi v.s dedin. bu tarz yalanlara gerek yok.
Ara
Avusturyayla anlaşmak yaptık biz kandırmaya mı çalışıyorsun deyince onu onaylamıştın hatırlarsan. 

"Böyle bişey demedim. kandırmaya çalıştım ilk başta sonra sen bana işte au söyledi v.s dedin. bu tarz yalanlara gerek yok."

Necmi yapma lütfen, 100 yıl boyunca biribnirimize dalmıyacağız diyen sendin. Yalanı sen atıyorsun. Keşke elimde steamin önceki konuşmaları olsa da göstersem.

"Örnk: ben bu anlaşmayı gidip fransaya söylesem fransadamı anlaşmaya dahil oluyor? eğer böyleyse özürdilerim..."

Ben sana konuştuğumuz zaman anlaşmaya sadık kalacağım dedim. Anlaşmada birbirimizle savaşmayacağız yazıyordu. Bu yazıdan sonra ben sana savaş açarsam, işte o zaman ben şerefsizlik yapmış olurum. Ayrıca sen bana dalamassın ama ben sana dalarım mantığı diye birşey olamaz. Karşılıklı bir antlaşma bu. Yoksa antlaşma senin zararına olur.

"Ben sana gelip yok şöyle şöyle anlaşma yaptık demedim. seni bi açıdan kandırmaya çalışıp kendim kar lı ayrılmak istedim. ama sana daha önceden Avusturya söylemiş.  ki sana söylediğimiz sen anlaşmaya dahil olduğun anlamınamı geliyor. ne saçma iş...."

Avusturya zaten bana Polonya ile anlaştık dedi. Ama daha sonrasında senin bana gelip 100 yıl dalmayacağız birbirimize demen 2niz arasında anlaşma olmaktan çıkardı. 
Ara
Ben sana "100 yıl dalmıyacağız birbirimize" dedim sende kabul ettin devamında ekledim "swaden  livion v.s girmicen sadece dogu ve güney genişlicen" dedim.

Sen bana "au bana söyledi 1620 ye kadar savaşmıcakmışık zaten dedi" dedin.

"Ulan kandırmaya çalışıyordum hemen gelip söylemiş."

Zaten devamında farklı şeyler konuştuk.
Onunla karıştırıyosun.

Avusturyayada soralım istersen sen bana istediğin vakit dalabiliyordun ben sana dalamıyordum.

Neyse ben bi kaç saat yokum.  age of mpsinide  2 saat sonra falan yapalım.
Ara
Necmi köşeye sıkıştı.
Öyle birşey yok veya Avusturya kendi Kafasından konuşuyor. Sen dalabileceksin ama o dalamıyacak gibi bir mantık olamaz. Zaten ben öyle zannetmiyordum. Zaten eğer dediğin gibi olursa o anlaşma olmaz, Sırf benim üstünlüğüm olur. Ve siz Avusturya ile HRE içinde ve dışında anlaşmalar yapmışsınız. 

Devamında farklı şeyler konuştuğumuz hatırlamıyorum ve konuşmadık da. Çok iyi hatırlıyorum eğer bulabilirsem dün akşam aldığım ssleri buraya atacağım. 

Bu arada Avusturya Polonya ile anlaşma yaptığını söylediği zaman sen bana saldırmak istedin, ben orada seslenmedim. Ostrov şehrini barış için sattım bedavaya. 

Eğer ilk oyun günü oyundan düşmeyip de Moskovanın başında olsaydım Peasant war yemiyecektim, Novgorod 10 yıl önce fethedilecekti ve 10 yıl boyunca İsyancılarla uğraşıp Kırıma yenilmeyecektim. O zaman ben güçlenseydim ve Senle 1620 anlaşmasını tekrar yapsaydık, Benim anlaşmayı bozup da "Yok abi bu polonya çok güçlendi dalacam ben buna"  deseydim hoşuna gider miydi acaba?
Ara
Dışarı çıkıyorum yazdığını okumiyacam.  @Birveteke konuşun. ben savaşımı açarım çokta.......

(18-09-2015, 15:44)La Valette : Öyle birşey yok veya Avusturya kendi Kafasından konuşuyor. Sen dalabileceksin ama o dalamıyacak gibi bir mantık olamaz. Zaten ben öyle zannetmiyordum. Zaten eğer dediğin gibi olursa o anlaşma olmaz, Sırf benim üstünlüğüm olur. Ve siz Avusturya ile HRE içinde ve dışında anlaşmalar yapmışsınız. 

Kardeşim senin anlamadığın bizim anlaşmamızının benim zararıma olan maddesi bu. "100 yıl moskovaya saldırmayacaksın".  sırf senin üstünlüğün var yani burada .  biz au ile 1 anlaşma yaptık. maddesi çoktu  hreden toprak alacaktım . mesela   daha vardı epey  bunlardan biride 100 yil moskovaya saldırmayacaksın. dı

Devamında farklı şeyler konuştuk.  mesela ben blatic tradesini alıcağımı söyledim.
Ara
3 oyuncuyuda dinledim (necmi,Birvetek,La Valette)  . Necmi La Valettenin Birvetek tarafından anlaşmaya dahil edildiğinden habersizmiş . Bu durumda Polonya anlaşmayı bozabilir yapılan anlaşmaların bozulması kurallara aykırı değildir ANCAK Moskova Polonya'ya karşı politikasını değiştirebilir yani ona güvenini 0'a indirebilir tabiki sadece bu mp için geçerli olmalıdır .

Eğer savaş çıkarsa ; Polonya galip gelirse , Moskovayı Yıkmak için anlaşma yapamaz en fazla 3-4 toprak alabilir o da claimli olmalı .
Moskova Galip gelirse , yine aynı şeyler geçerli . Ve aynı zamanda bu söylediklerim Fransa-Au savaşında da geçerli amaç kesinlikle oyuncu yıkmak olmamalı . Istediğiniz Toprakları alın ve ya agresif olarak girdiği bölgeleri serbest bıraktırın .
Ara
Umrumda değil baltici alacağın veya almayacağın. Maddelerde bu yoktu. Zaten geçen oyun saçma sapan şeyler söylediniz. "Yok kırımda dalma" "Yok livona dalma" İkisine de daldım ve toprak aldım. Kimse bana emir veremez. Hakkınız da yok zaten. 

@Redtay: Habersiz felan değildi. Haberi vardı ve Ben Avusturya ile anlaşmıştık zaten dediğimde "hayır öyle birşey yapmadık" demedi. 

Son kez söylüyorum: "Polonyanın bana savaş açması adil değil".

Zaten açarsa da Oyundan çıkarım. "Ragequit" felan demeyin. 1620'de istersen gel %100'lük barış yap dedim ben ona. Daha önceki MP'leri gören varsa bilir, Fransayla 3-4 toprak kalmama rağmen oyundan çıkmamıştım(Hem de 1460 yıllarında). Şimdi gelir de açarsa foruma gelip tonlarca şey yazmıyacağım veya küfredip çıkmayacağım. Anlaşma yapıp da uymanların, Yaptırıpta savunmayanların olduğu multide oynamam.
Ara
(18-09-2015, 16:23)La Valette : Umrumda değil baltici alacağın veya almayacağın. Maddelerde bu yoktu. Zaten geçen oyun saçma sapan şeyler söylediniz. "Yok kırımda dalma" "Yok livona dalma" İkisine de daldım ve toprak aldım. Kimse bana emir veremez. Hakkınız da yok zaten. 

Birvetek sana dalma dedi sen dala bilirsin. ama sonra savaşıp alırdık kırımı.  birvetek sadece uyardı.
Ara
(18-09-2015, 15:43)Duman : Necmi köşeye sıkıştı.

@Duman :

Yapmayın beyler bu sadece oyun, birbirinizi kırmanıza gerek yok.
Ara
120 yıllık anlaşmalar absürt bir olay dumanın prensipleri bu yüzden vardı 100 civarı anlaşmalar sürmez ki anlaşmalar bozulabilir şimdi o anlaşmasına uymadı olmaz zaten rusyanın ihtiyacı olan zaman polonyanın da güçlenme haklı olarak güçlenmenide istemiyor rusya endişeleniyorsan anlaşmanın bozulması değil gidip hazırlaman gerek kendini bu yüzden çıkarsan sen bilirsin ama böyle diplomasi olmaz
Ara
bide  1500 den 1600 e kadardı anlaşma... birveteğede sorun sana 1620 demiş. hatta ogünde konuştuk
Adama diyorum 1600 dü  diyiyor "120 yıl olsundedim"..........  kendi kafasıdan sayı artırıyor.
Ara
Birvetek bana 1620'de bitecek dedi ve "Tarih kaç şu anda?" sorduğumda 1500 demişti. Kafamdan sayı arttırmıyorum.

(18-09-2015, 18:42)Turkhani : 120 yıllık anlaşmalar absürt bir olay dumanın prensipleri bu yüzden vardı 100 civarı anlaşmalar sürmez ki anlaşmalar bozulabilir şimdi o anlaşmasına uymadı olmaz zaten rusyanın ihtiyacı olan zaman polonyanın da güçlenme haklı olarak güçlenmenide istemiyor rusya endişeleniyorsan anlaşmanın bozulması değil gidip hazırlaman gerek kendini bu yüzden çıkarsan sen bilirsin ama böyle diplomasi olmaz

Sen oyunu veya anlaşmayı bilmeden konuşma. Kardeşim bozulamaz. Güçlenmemi istemiyorsa yapmıyacaktı o anlaşmayı.
Ara
Birvetek ne hadle herkese sürekli "şunu yapma, bunu yapma, şurayı alma" diyor ki? Dinleyen yok tabi de bu özgüven nedir?

La Valette sonuna kadar haklı bu arada. Kimseyi kandırmaya hakkınız yok. Bu tür davranışlarda bulunacak olanlar kreş oyun evine gidip saklambaç oynayabilir. Aramızda oyun süresi milleti ayartmaya harcadığı süreden az olanlar var.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.